OIPE: jak będzie wyglądać europejska emerytura?

europejska emerytura barankiewicz

Europejska emerytura to poważny projekt, który da nam nowe narzędzie do inwestowania, tzw. OIPE. Inwestycje pod unijnym parasolem brzmią zachęcająco, ale co to tak naprawdę znaczy? I czy się przyjmie wśród polskich inwestorów?

 

Co jakiś czas wraca temat OIPE i zadajemy sobie pytanie jak wspomniana europejska emerytura ma wyglądać, ale koniec końców garstka ludzi w Polsce zajmuje się tym produktem na etapie legislacji czy przygotowywania pierwszych planów produktu w Polsce. Udało mi się ściągnąć jednego specjalistę z tej garstki do podcastu!

 

Gościem odcinka jest Przemysław Barankiewicz z Finax i CFA Poland, doświadczony dziennikarz (były redaktor naczelny Pulsu Biznesu i Bankier.pl), pasjonat inwestowania i rynków kapitałowych. Mało kto rozszyfrowuje tak OIPE, czyli Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. Przemek wie o nim bardzo dużo, a Finax jest już gotowy z produktem w 3 krajach i podzielił się ze mną wiedzą na ten temat.

 

 

A jeśli nic Wam nie mówi nazwa Finax, to koniecznie zajrzyjcie do materiałów, które robiłem o inwestowaniu pasywnym z użyciem ich narzędzia:

 

 

Nic za darmo #143: OIPE, czyli europejska emerytura

 

Rozmontujmy europejską emeryturę na czynniki pierwsze i sprawdźmy komu w Polsce ten produkt może przypaść do gustu. Ja mam wrażenie, że pierwsi sięgną po niego ludzie z dużymi nadwyżkami, którzy potraktują to jako kolejne IKE + IKZE, czyli produkt z optymalizacją podatkową, ale może się mylę i więcej osób przekona się do inwestowania pod parasolem UE.

 

Tematy, które poruszamy w programie:

 

– Co to jest OIPE i jak ma działać europejska emerytura?
– W ilu krajach realnie funkcjonuje już OIPE?
– Czym poszczególne OIPE w UE będą się od siebie różnić?
– Na jakim jesteśmy etapie procesu legislacyjnego prac nad OIPE?
– Jak to wygląda na tle Europy?
– W co można będzie inwestować w ramach OIPE?
– Czy polskie instytucje powalczą o zagranicznych klientów?
– Czy zobaczymy nowe firmy z ofertą OIPE na polskim rynku?
– Dlaczego OIPE w Polsce wygląda tak podobnie do IKE?
– Czy europejska emerytura wzbudzi zaufanie klientów?
– Jakie mamy różnice pomiędzy OIPE a innymi produktami w III filarze?
– Czy wszędzie jest tak, że aktywne inwestowanie jest wyeliminowane w OIPE?
– Czy ten produkt będzie rywalizował z IKE i IKZE czy je uzupełniał?
– Jakie są doświadczenia Finax po rejestracji OIPE w 3 krajach?
– Jak inwestuje Przemysław Barankiewicz?
– Jak wygląda świat po wielu latach pracy w mediach biznesowych?

 

 

Rozmowy na WallStreet27

 

Europejska emerytura, czyli wywiad z Przemkiem Barankiewiczem to 1 z 9 odcinków serii, którą nagrałem podczas ostatniej konferencji WallStreet27 w Karpaczu. Nic nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz i jestem dumny z tego, co udało się tam nagrać. Zachęcam do zerknięcia na inne dostępne materiały z serii:

 

  • Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego, zmiany podatkowe dla inwestorów, dominacja rynku nieruchomości i dysproporcje podatkowe, miejsce polskiego rynku kapitałowego w Europie – to i wiele innych wątków omówiłem w rozmowie z Katarzyną Szwarc, Pełnomocniczką Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

 

  • The Invincible to długo wyczekiwana premiera spółki Starward Industries, która zbliża się wielkimi krokami. Do studia zaprosiłem Michała Pietrzkiewicza, członka zarządu spółki, który opowiedział nie tylko samej firmie, ale też wnioskach z marketingu nowej gry, aktualnej sytuacji w branży gamedev i współpracy ze spółką 11 bit studios

 

  • Aktywny inwestor ma przewagę na rynku, chociaż jest to bardzo ciężka praca i niewielu jest gotowych na taki tryb handlu akcjami. Konrad Ryczko to analityk z DM BOŚ, który jest pasjonatem aktywnego inwestowania i udało mi się nagrać z nim świetną rozmowę, którą doceni każdy inwestujący na polskiej giełdzie.

 

  • Mateusz Samołyk, autor bloga Inwestomat.eu udowadnia swoją działalnością, że można inwestować prosto i tanio. Nasz wywiad to pierwsza rozmowa, którą nagraliśmy wspólnie przed kamerą, chociaż w blogosferze śledzimy swoją twórczość od lat. Mateusz jest propagatorem edukacji finansowej, który duży nacisk kładzie na takie tematy jak filozofia FIRE, inwestowanie pasywne, odpowiednia konstrukcja portfela itp.

 

  • Squaber to serwis znany polskim inwestorom, a Marcin Tuszkiewicz, jeden z jego założycieli, podzielił się swoją wiedzą w jednym z odcinków podcastu. Rozmawialiśmy o różnych rodzajach analiz, staraliśmy się przy tym odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań inwestycyjnych: kiedy analiza techniczna a kiedy fundamentalna? A może da się te analizy połączyć?

 

  • Dorota Sierakowska to znana na polskim rynku analityczna surowcowa, ale dla tysięcy kobiet jest założycielką Girls Money Club – społeczności skupionej wokół edukacji finansowej. W tej rozmowie znajdziecie dużo wskazówek o łączenie własnej firmy z podróżowaniem, posiadaniu wielu źródeł przychodów, pokoleniowych zmianach dotyczących postrzegania spraw finansowych i oczywiście o edukacji!

 

  • 1.8 mln zł na IKE w 10 lat – taki wynikiem może pochwalić się Paweł Malik, inwestor opierający swoje metody o analizę fundamentalną i szukający spółek z polskiego rynku z ponadprzeciętnym potencjałem. To rozmowa o jego metodach inwestycyjnych, ale też specyfice polskiego rynku kapitałowego, który ma swoje zalety, ale ma i swoje wady, na które muszą uważać szczególnie początkujący inwestorzy

 

  • iFirma i kwartalna dywidenda w amerykańskim stylu, czyli rozmowa z Wojciechem Narczyńskim to kolejny program z udziałem giełdowej spółki. Prezes iFirmy opowiedział nie tylko o samej spółce i realiach biznesowych sektora księgowości, ale również o tym co daje im kwartalna dywidenda i jak w praktyce wygląda ten proces z perspektywy spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x