Wojciech Narczyński: iFirma płaci kwartalną dywidendę jak w USA

narczyński ifirma

W Polsce też można wypłacać cztery razy do roku dywidendę. Taką koncepcję chciała wypróbować wzorem amerykańskim iFirma i tak zostało na stałe. Ciekawa spółki z dosyć klasycznego sektora księgowości, która od lat pokazuje co oznacza konsekwencja i rzetelne budowanie biznesu – gościem odcinka Wojciech Narczyński, Prezes Zarządu iFirma S.A. 

 

Uwielbiam spotkania z zarządami spółek, w których możemy porozmawiać nie tylko o kwartalnych wynikach, wskaźnikach finansowych firmy i bieżących sprawach, ale o samym sektorze, historii spółki, motywacjach i długiej drodze, jaką trzeba przejść, aby osiągnąć sukces. Taką rozmowę udało mi się przeprowadzić w Wojciechem Naryczńskim, prezesem spółki iFirma, która w Polsce znana jest jako jedyna spółka płacąca kwartalne dywidendy niczym amerykańskie podmioty. Posłuchajcie rozmowy, dzięki której lepiej zrozumiecie jak działa iFirma.

 

 

Nic za darmo #149: iFirma i kwartalna dywidenda

 

Wojciech Narczyński to jeden z tych gości, którzy nie rozgadują się w wywiadach i na pytania dziennikarzy odpowiadają bardzo konkretnie, czasem wręcz jednym zdaniem. Wydaje mi się, że w wywiadzie udało mi się w kilku kwestiach dowiedzieć się o tym jak działa iFirma lepiej niż sądziłem, a każdy akcjonariusz dostanie tu sporą wartość. To pozornie dosyć spokojny sektor, ale jeśli weźmiemy pod uwagę dynamikę zmian prawa w Polsce, wymagania unijne i aktualny układ sił w sektorze – robi się dużo ciekawiej. Poza tym wspomniana kwartalna dywidenda, która jest znakiem rozpoznawczym iFirmy.

 

W programie poruszamy takie tematy jak m.in.:

 

 • Jaką spółką jest iFirma?
 • Jak wygląda rynek księgowości w Polsce?
 • Czy w tej branży realna jest konsolidacja poprzez wchłanianie mniejszych biur?
 • Na ile biznes przerzuca koszty inflacji na klientów?
 • Czy iFirma ma przestrzeń do podwyżek cen?
 • Co jest największym wyzwaniem w tym sektorze?
 • Realia biznesowe po Polskim Ładzie
 • Obawy o rok wyborczy w kontekście zmian podatkowych
 • Co zmieni Krajowy System e-Faktur?
 • Na jakim etapie jest dzisiaj rozwój Firmbee i jego komercjalizacja?
 • Czy iFirma pracuje nad rozwiązaniami AI?
 • Skąd wziął się pomysł na 4-krotnie wypłacaną dywidendę?
 • Czy taki model wypłaty dywidendy to wyższe koszty dla spółki?
 • Czy to podejście sprowadza inwestorów zagranicznych do spółki?
 • Książkowe rekomendacje dla słuchaczy

 

Gdzie warto śledzić Wojciecha Narczyńskiego?

 

Najlepiej zaglądać regularnie na stronę relacji inwestorskich iFirmy, Wojciech Narczyński odpowiada za nie osobiście.

 

Polecane książki to z kolei wspomniany wielokrotnie w podkaście “Inteligentny Inwestor” Bena Grahama oraz “Wspomnienia gracza giełdowego”.

 

 

Rozmowy na WallStreet27

 

iFirma i kwartalna dywidenda, czyli rozmowa z Wojciechem Narczyńskim to materiał, który nagrałem podczas ostatniej konferencji WallStreet27 w Karpaczu. Z każdym kolejnym materiałem utwierdzam się w przekonaniu, że przywiezienie tam całego studia było dobrym pomysłem. Koniecznie zerknijcie na pozostałe materiały, które przygotowałem. Być może znajdziecie tu coś, czego długo szukaliście.

 

 • Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego, zmiany podatkowe dla inwestorów, dominacja rynku nieruchomości i dysproporcje podatkowe, miejsce polskiego rynku kapitałowego w Europie – rozmowa z Katarzyną Szwarc, Pełnomocniczką Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego jest pełna tych tematów i dostarcza dużo treści każdemu zainteresowanemu inwestowaniem na rynku kapitałowym, ale również i rynku nieruchomości.

 

 • Europejska emerytura to z kolei Przemek Barankiewicz opowiadający o kulisach ustawy OIPE w Polsce oraz implementacji unijnych przepisów w innych krajach. Jeśli myślicie o kolejnych produktach do inwestowania na emeryturę (bez podatku Belki!), ta rozmowa jest dla Was. Na pewno temat OIPE będzie wracał na blogu, sam bez wątpienia założę ten rachunek, gdy będzie dostępny.

 

 • Aktywny inwestor ma przewagę na rynku, jednak niewielu jest gotowych na taki tryb handlu akcjami – aktywne inwestowanie to bardzo ciężka praca. Konrad Ryczko, analityk z DM BOŚ, jest absolutnym pasjonatem aktywnego inwestowania i nagraliśmy rozmowę, którą doceni każdy inwestujący na polskiej giełdzie.

 

 • The Invincible to długo wyczekiwana premiera spółki Starward Industries, zobaczymy ją jeszcze w 2023 roku. Do konferencyjnego studia zaprosiłem Michała Pietrzkiewicza, członka zarządu spółki, który opowiedział wnioskach z marketingu Niezwyciężonego, aktualnej sytuacji w branży gamedev i współpracy ze spółką 11 bit studios.

 

 • Mateusz Samołyk, autor bloga Inwestomat.eu to propagator edukacji finansowej, który duży nacisk kładzie na takie tematy jak filozofia FIRE, inwestowanie pasywne, odpowiednia konstrukcja portfela itp. Udowadnia swoją działalnością, że można inwestować prosto i tanio. Nasz wywiad to pierwsza rozmowa, którą nagraliśmy wspólnie przed kamerą, chociaż w blogosferze śledzimy swoją twórczość od lat.

 

 • Squaber to serwis znany polskim inwestorom, a Marcin Tuszkiewicz, jeden z jego założycieli, podzielił się swoją wiedzą w jednym z odcinków podcastu. Rozmawialiśmy o różnych rodzajach analiz, staraliśmy się przy tym odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań inwestycyjnych: kiedy analiza techniczna a kiedy fundamentalna? A może da się te analizy połączyć?

 

 • Dorota Sierakowska to znana na polskim rynku analityczna surowcowa, ale dla tysięcy kobiet jest założycielką Girls Money Club – społeczności skupionej wokół edukacji finansowej. W tej rozmowie znajdziecie dużo wskazówek o łączenie własnej firmy z podróżowaniem, posiadaniu wielu źródeł przychodów, pokoleniowych zmianach dotyczących postrzegania spraw finansowych i oczywiście o edukacji!

 

 • 1.8 mln zł na IKE w 10 lat – taki wynikiem może pochwalić się Paweł Malik, inwestor opierający swoje metody o analizę fundamentalną i szukający spółek z polskiego rynku z ponadprzeciętnym potencjałem. To rozmowa o jego metodach inwestycyjnych, ale też specyfice polskiego rynku kapitałowego, który ma swoje zalety, ale ma i swoje wady, na które muszą uważać szczególnie początkujący inwestorzy
Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x