Aktywny inwestor może sprawnie wykorzystywać niedoskonałości rynku kapitałowego, ale trzeba pamiętać, że to praca jak każda inna. Wymaga dużego zaangażowania, szerokiej wiedzy i czasu potrzebnego na zrozumienie specyfiki rynku. Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ opowiada o handlu na GPW i NewConnect.
Na giełdzie można zarabiać na wiele sposobów – nie tylko inwestując długoterminowo, pasywnie czy dywidendowo. Codziennie akcjami obracają traderzy, spekulanci i inwestorzy krótkoterminowi. Nie brakuje tam emocji, nie brakuje tam ryzyka, jednak aktywny inwestor, który traktuje taki model zarabiania z odpowiednim zaangażowaniem i wysiłkiem, może osiągać satysfakcjonujące wyniki na polskim rynku. Żeby jednak w ogóle myśleć o aktywnym inwestowaniu, trzeba poznać dobrze specyfikę danego rynku, w tym przypadku GPW i Newconnect.
Gościem podcastu Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ i inwestor indywidualny. Jako jeden z niewielu na rynku, który z taką pasją tłumaczy jak działa polska giełda z poziomu aktywnych inwestorów, arkusza zleceń i handlu krótkoterminowego.
Nic za darmo #146: Aktywny inwestor i jego przewagi
Jakie umiejętności musi mieć aktywny inwestor żeby sprawnie poruszać się po polskim rynku? Mam nadzieję, że ten podcast rozwieje wszelkie wątpliwości.
W programie poruszamy takie tematy jak m.in.:
- czy to „nowa hossa czy korekta w bessie”?
- czy wojna zmieniły przepływy kapitałowe w Europie na rynkach?
- czy to kapitał zagraniczny podnosił polskie indeksy w ostatnich miesiącach?
- jak zaczęła się przygoda z giełdą Konrada?
- czy GPW to dobre miejsce do tradingu na akcjach?
- jaki zestaw kompetencji musi mieć trader (aktywny inwestor) w porównaniu do inwestora długoterminowego?
- co nam mówi arkusz zleceń?
- czego aktywny inwestor powinien szukać w arkuszu zleceń analizując rynek?
- czy analiza techniczna w tradingu na GPW ma sens?
- z perspektyw pracownika domu maklerskiego, jak mocno zmienia się rynek kapitałowy i możliwości, jakimi dysponuje inwestor indywidualny?
- czy kapitał spekulacyjny na GPW przechodzi z segmentu na segment?
- czy polskie spółki mają swoje „historie”, na podstawie których można spekulować?
- czy niska płynność na GPW jest dużym problemem dla tradera?
- jak dzisiaj wygląda sytuacja z płynnością na GPW, a jak na NewConnect?
- od czego warto zacząć, jeśli chcemy zostać traderem na polskim parkiecie?
- czy na początku powinniśmy omijać NewConnect?
- czy da się uczyć spekulacji „na sucho”?
- co jest najniebezpieczniejsze dla początkującego tradera?
- książkowe rekomendacje dla słuchaczy
Gdzie warto śledzić Konrada Ryczko? Najłatwiej będzie zajrzeć na jego profil na Twitterze.
Rozmowy na WallStreet27
Aktywny inwestor, czyli wywiad z Konradem Ryczko to jeden z 9 odcinków serii, którą nagrałem podczas ostatniej konferencji WallStreet27 w Karpaczu. Udało się tam nagrać kilka godzin bardzo wartościowych materiałów, więc tym bardziej zachęcam do zerknięcia na pozostałe wywiady:
- Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego, dominacja rynku nieruchomości i dysproporcje podatkowe, miejsce polskiego rynku kapitałowego w Europie oraz zmiany podatkowe dla inwestorów – bardzo dużo wątków omówiłem w rozmowie z Katarzyną Szwarc, Pełnomocniczką Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego
- Do studia zaprosiłem Michała Pietrzkiewicza, członka zarządu spółki, który opowiedział nie tylko samej firmie, ale też wnioskach z marketingu nowej gry, aktualnej sytuacji w branży gamedev i współpracy ze spółką 11 bit studios. The Invincible to długo wyczekiwana premiera spółki Starward Industries, która zbliża się wielkimi krokami!
- A jak będzie wyglądać europejska emerytura, czyli wyczekiwane przez inwestorów OIPE? Przemysław Barankiewicz pokazuje jak w praktyce poszczególne państwa przygotowują się do tego produkt i jak na tle Europy będzie wyglądać polskie OIPE. Ten wywiad jest dla Was, jeśli szukacie nowych instrumentów inwestycyjnych z myślą o emeryturze.
- Mateusz Samołyk to twórca bloga Inwestomat.eu, który od lat świetnie opisuje rozmaite koncepcje inwestycyjne i udowadnia, że można inwestować prosto i tanio. ETF-y, spółki dywidendowe, długoterminowe portfele i świetnie rozpisana koncepcja FIRE (wcześniejsza emerytura dzięki rynkom finansowym) – to wywiad obowiązkowy dla czytelników jego bloga, ale też każdego, kto buduje świadomie swój portfel.
- Squaber to serwis znany polskim inwestorom, a Marcin Tuszkiewicz, jeden z jego założycieli, podzielił się swoją wiedzą w jednym z odcinków podcastu. Rozmawialiśmy o różnych rodzajach analiz, staraliśmy się przy tym odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań inwestycyjnych: kiedy analiza techniczna a kiedy fundamentalna? A może da się te analizy połączyć?
- Dorota Sierakowska to znana na polskim rynku analityczna surowcowa, ale dla tysięcy kobiet jest założycielką Girls Money Club – społeczności skupionej wokół edukacji finansowej. W tej rozmowie znajdziecie dużo wskazówek o łączenie własnej firmy z podróżowaniem, posiadaniu wielu źródeł przychodów, pokoleniowych zmianach dotyczących postrzegania spraw finansowych i oczywiście o edukacji!
- 1.8 mln zł na IKE w 10 lat – taki wynikiem może pochwalić się Paweł Malik, inwestor opierający swoje metody o analizę fundamentalną i szukający spółek z polskiego rynku z ponadprzeciętnym potencjałem. To rozmowa o jego metodach inwestycyjnych, ale też specyfice polskiego rynku kapitałowego, który ma swoje zalety, ale ma i swoje wady, na które muszą uważać szczególnie początkujący inwestorzy
- iFirma i kwartalna dywidenda w amerykańskim stylu, czyli rozmowa z Wojciechem Narczyńskim to kolejny program z udziałem giełdowej spółki. Prezes iFirmy opowiedział nie tylko o samej spółce i realiach biznesowych sektora księgowości, ale również o tym co daje im kwartalna dywidenda i jak w praktyce wygląda ten proces z perspektywy spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.