Swojego bloga założył, bo sam nie znalazł w sieci takich treści. Mówi od lat, że można inwestować prosto i tanio i co najważniejsze: pokazuje jak to robić. A teraz pisze swoją pierwszą książkę! Gościem podcastu Mateusz Samołyk, autor bloga inwestomat.eu.
Jeśli nie wierzycie, że można inwestować prosto i tanio, a ja nie jestem w stanie Was do tego przekonać, to może ten gość podcastu zmieni Wasze myślenie. Od lat jest zwolennikiem filozofii FIRE, czyli wcześniejszego przejścia na emeryturę dzięki rynkom finansowym. Prowadzi jeden z najbardziej merytorycznych blogów inwestycyjnych i walczy o niższe koszty inwestowania w Polsce – Mateusz Samołyk, inwestomat.eu.
Podcastu możecie też posłuchać przez Spotify, Apple Podcasts albo w innych serwisach.
Nic za darmo #148: Można inwestować prosto i tanio
Chociaż internetowo znamy się z Mateuszem od lat, to ta rozmowa była naszym pierwszym spotkaniem na żywo. Starałem się poruszyć dużo tematów, które mogą zainteresować nie tylko stałych czytelników bloga, ale też wszystkich tych, którzy poznają Mateusza po tym wywiadzie.
W programie poruszamy takie tematy jak m.in.:
- skąd wziął się pomysł na bloga inwestomat.eu?
- jak inwestuje Mateusz Samołyk?
- jak inwestować prosto i tanio w polskich warunkach?
- co się zmienia z dostępem do usług w Polsce?
- skąd tyle obligacji w portfelu?
- o co chodzi z walką o niższe koszty inwestowania?
- jak może działać ruch FIRE w praktyce?
- czy da się przyspieszyć pasywną rewolucję?
- jaka jest misja bloga inwestomat.eu?
- czego możemy spodziewać się po nadchodzącej książce?
- jak działa wcześniejsza emerytura dzięki rynkom kapitałowym?
- jak zarabiać więcej? (nie tylko oszczędzanie i inwestowanie)
- książkowe rekomendacje dla słuchaczy
Gdzie warto śledzić Mateusza?
Polecane książki to z kolei kwintesencja fundamentów inwestycyjnych, czyli 2 tytuły Benjamina Grahama: Security Analysis oraz kultowy już Inteligentny Inwestor
Rozmowy na WallStreet27
“Można inwestować prosto i tanio”, czyli wywiad z Mateuszem Samołykiem to jeden z 9 odcinków serii, którą nagrałem podczas ostatniej konferencji WallStreet27 w Karpaczu. Zachęcam do zerknięcia na pozostałe wywiady, bo mam wrażenie, że udało się przywieźć z tej konferencji naprawdę solidna pigułę wiedzy dla każdego zainteresowanego inwestowaniem:
- Aktywny inwestor ma przewagę na rynku, chociaż jest to bardzo ciężka praca i niewielu jest gotowych na taki tryb handlu akcjami. Konrad Ryczko to analityk z DM BOŚ, który jest pasjonatem aktywnego inwestowania i udało mi się nagrać z nim świetną rozmowę, którą doceni każdy inwestujący na polskiej giełdzie.
- Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego, zmiany podatkowe dla inwestorów, dominacja rynku nieruchomości i dysproporcje podatkowe, miejsce polskiego rynku kapitałowego w Europie – dużo wątków zmieściło się w rozmowie z Katarzyną Szwarc, Pełnomocniczką Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.
- Europejska emerytura, czyli Przemek Barankiewicz opowiadający o kulisach ustawy OIPE w Polsce oraz implementacji tych unijnych przepisów w innych krajach. Jeśli myślicie o kolejnych produktach do inwestowania na emeryturę (bez podatku Belki!), ta rozmowa jest dla Was.
- The Invincible to długo wyczekiwana premiera spółki Starward Industries, zobaczymy ją jeszcze w 2023 roku. W związku z tym do studia zaprosiłem Michała Pietrzkiewicza, członka zarządu spółki, który opowiedział nie tylko samej firmie, ale też wnioskach z marketingu Niezwyciężonego, aktualnej sytuacji w branży gamedev i współpracy ze spółką 11 bit studios.
- Squaber to serwis znany polskim inwestorom, a Marcin Tuszkiewicz, jeden z jego założycieli, podzielił się swoją wiedzą w jednym z odcinków podcastu. Rozmawialiśmy o różnych rodzajach analiz, staraliśmy się przy tym odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań inwestycyjnych: kiedy analiza techniczna a kiedy fundamentalna? A może da się te analizy połączyć?
- Dorota Sierakowska to znana na polskim rynku analityczna surowcowa, ale dla tysięcy kobiet jest założycielką Girls Money Club – społeczności skupionej wokół edukacji finansowej. W tej rozmowie znajdziecie dużo wskazówek o łączenie własnej firmy z podróżowaniem, posiadaniu wielu źródeł przychodów, pokoleniowych zmianach dotyczących postrzegania spraw finansowych i oczywiście o edukacji!
- 1.8 mln zł na IKE w 10 lat – taki wynikiem może pochwalić się Paweł Malik, inwestor opierający swoje metody o analizę fundamentalną i szukający spółek z polskiego rynku z ponadprzeciętnym potencjałem. To rozmowa o jego metodach inwestycyjnych, ale też specyfice polskiego rynku kapitałowego, który ma swoje zalety, ale ma i swoje wady, na które muszą uważać szczególnie początkujący inwestorzy
- iFirma i kwartalna dywidenda w amerykańskim stylu, czyli rozmowa z Wojciechem Narczyńskim to kolejny program z udziałem giełdowej spółki. Prezes iFirmy opowiedział nie tylko o samej spółce i realiach biznesowych sektora księgowości, ale również o tym co daje im kwartalna dywidenda i jak w praktyce wygląda ten proces z perspektywy spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.