Katarzyna Szwarc: “Inwestycje w nieruchomości są uprzywilejowane podatkowo”

katarzyna szwarc ministerstwo

Nie da się ukryć, że Polacy mają inwestycyjny fetysz nieruchomości i przy tym korzystne podatki tylko dalej zachęcają do takiej formy lokowania pieniędzy. A może już niedługo to się mocno zmieni? Dosyć stanowczo w tym temacie wypowiada się Katarzyna Szwarc, którą miałem okazję gościć w podkaście.

 

Katarzyna Szwarc pełni rolę Pełnomocniczki Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego i jak sama nazwa stanowiska wskazuje – odpowiada za wdrożenie długo wyczekiwanej Strategii. Większość mediów w wywiadach ogranicza się do tego głównego zadania, ale ja poszedłem nieco inną ścieżką i porozmawialiśmy przy okazji również o rynku mieszkaniowym (na który wpływ ma rynek inwestycyjny) oraz miejscu polskiej giełdy w Europie. Katarzyna Szwarc ma duże doświadczenie z pracy w Wielkiej Brytanii i jej spojrzenie na rynek może wiele osób mocno zaskoczyć.

 

Z kolei SRRK, czyli wspomniana Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego to szczegółowy i kompleksowy plan rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Projekt został sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej i opracowany we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), a przyjęty przez Radę Ministrów 1 października 2019 r. Realizację SRRK przewidziano na lata 2019–2023 i obejmuje 90 działań, które będą nas pośrednio i bezpośrednio dotyczyć, jeśli inwestujemy pieniądze czy chociażby oszczędzamy. Istotnym celem Strategii jest również wzrost poziomu oszczędności prywatnych oraz – co dla mnie niezwykle ważne – edukacja finansowa.

 

 

Nic za darmo #144: Katarzyna Szwarc i zmiany na rynku kapitałowym

 

Jak już wspomniałem: SRRK i nieruchomości to bardzo istotne wątki rozmowy, ale znajdziecie tu dużo więcej ciekawych spostrzeżeń na temat polskiego rynku. Katarzyna Szwarc opowiedziała też o swojej pracy w Wielkiej Brytanii, co sprowadziło ją do Polski i dała fantastyczne rekomendacje książkowe (jeden tytuł już kupiłem!).

 

Tematy, które poruszamy w programie:

 

 • co wcześniej Katarzyna Szwarc robiła na brytyjskim rynku?
 • jaka jest aktualna pozycja polskiego rynku kapitałowego na tle Europy?
 • jakie są nasze kierunki potencjalnego rozwoju?
 • dominacja nieruchomości nad rynkiem kapitałowym: czy da się odwrócić ten trend?
 • co realnie zmienia Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego?
 • jak powstawała ta Strategia?
 • czy w Polsce istnieje luka finansowania na rynku?
 • Strategia 2.0: jak ma działać aktualizacja strategii?
 • jakie są wyzwania krótkoterminowe i długoterminowe polskiego rynku?
 • czy trwają analizy na temat zmiany podatku od zysku kapitałowych?
 • czy zmieni się opodatkowanie inwestorów z rynku nieruchomości?
 • książkowe rekomendacje

 

 

Rozmowy na WallStreet27

 

Wywiad z Katarzyną Szwarc to 1 z 9 odcinków serii, którą nagrałem podczas ostatniej konferencji WallStreet27 w Karpaczu. Nic nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz i jestem dumny z tego, co udało się tam nagrać. Zachęcam do zerknięcia na inne dostępne materiały z serii:

 

 • Jak będzie wyglądać europejska emerytura, czyli wyczekiwane przez inwestorów OIPE? Przemysław Barankiewicz pokazuje jak w praktyce poszczególne państwa przygotowują się do tego produkt i jak na tle Europy będzie wyglądać polskie OIPE. Chcecie lokować więcej oszczędności z myślą o emeryturze? Ten wywiad jest dla Was.

 

 • The Invincible to długo wyczekiwana premiera spółki Starward Industries, która zbliża się wielkimi krokami. Do studia zaprosiłem Michała Pietrzkiewicza, członka zarządu spółki, który opowiedział nie tylko samej firmie, ale też wnioskach z marketingu nowej gry, aktualnej sytuacji w branży gamedev i współpracy ze spółką 11 bit studios

 

 • Aktywny inwestor ma przewagę na rynku, chociaż jest to bardzo ciężka praca i niewielu jest gotowych na taki tryb handlu akcjami. Konrad Ryczko to analityk z DM BOŚ, który jest pasjonatem aktywnego inwestowania i udało mi się nagrać z nim świetną rozmowę, którą doceni każdy inwestujący na polskiej giełdzie.

 

 • Mateusz Samołyk, autor bloga Inwestomat.eu udowadnia swoją działalnością, że można inwestować prosto i tanio. Nasz wywiad to pierwsza rozmowa, którą nagraliśmy wspólnie przed kamerą, chociaż w blogosferze śledzimy swoją twórczość od lat. Mateusz jest propagatorem edukacji finansowej, który duży nacisk kładzie na takie tematy jak filozofia FIRE, inwestowanie pasywne, odpowiednia konstrukcja portfela itp.

 

 • Squaber to serwis znany polskim inwestorom, a Marcin Tuszkiewicz, jeden z jego założycieli, podzielił się swoją wiedzą w jednym z odcinków podcastu. Rozmawialiśmy o różnych rodzajach analiz, staraliśmy się przy tym odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań inwestycyjnych: kiedy analiza techniczna a kiedy fundamentalna? A może da się te analizy połączyć?

 

 • Dorota Sierakowska to znana na polskim rynku analityczna surowcowa, ale dla tysięcy kobiet jest założycielką Girls Money Club – społeczności skupionej wokół edukacji finansowej. W tej rozmowie znajdziecie dużo wskazówek o łączenie własnej firmy z podróżowaniem, posiadaniu wielu źródeł przychodów, pokoleniowych zmianach dotyczących postrzegania spraw finansowych i oczywiście o edukacji!

 

 • 1.8 mln zł na IKE w 10 lat – taki wynikiem może pochwalić się Paweł Malik, inwestor opierający swoje metody o analizę fundamentalną i szukający spółek z polskiego rynku z ponadprzeciętnym potencjałem. To rozmowa o jego metodach inwestycyjnych, ale też specyfice polskiego rynku kapitałowego, który ma swoje zalety, ale ma i swoje wady, na które muszą uważać szczególnie początkujący inwestorzy

 

 • iFirma i kwartalna dywidenda w amerykańskim stylu, czyli rozmowa z Wojciechem Narczyńskim to kolejny program z udziałem giełdowej spółki. Prezes iFirmy opowiedział nie tylko o samej spółce i realiach biznesowych sektora księgowości, ale również o tym co daje im kwartalna dywidenda i jak w praktyce wygląda ten proces z perspektywy spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x