Polecam

Ta zakładka jest na Wasze życzenie. Dostaję bardzo często pytania o produkty finansowe (i nie tylko), z których sam korzystam i które polecam – macie je w takim razie wszystkie opisane tutaj. Będę tę zakładkę również aktualizował.

Pamiętajcie tylko, że aktualnie jako bloger, a wcześniej jako dziennikarz, testuję różne produkty. Mam bardzo dużo kont bankowych, kilka kart kredytowych, wiele aplikacji, kilka rachunków maklerskich. To część mojego zawodu, żeby móc przetestować je na sobie i wiedzieć na co zwracać uwagę.

To moja praca, więc też na niej zarabiam. Niektóre z linków na tej stronie i na całym blogu to linki afiliacyjne. Jeśli zdecydujesz się na założenie jakiegoś produktu właśnie z tych linków, ja otrzymam za to prowizję. To najlepsza forma wsparcia blogera, bo nikt nic nie reklamuje na siłę, a polecenia są zawsze rzetelne i na bazie własnych doświadczeń.

Konta bankowe

Mam konta chyba we wszystkich bankach w Polsce. Serio, zacząłem je śledzić już jako dziennikarz i tak mi zostało, więc mam dobrą skalę porównawczą i regularnie sprawdzam jak zmienia się oferta. Regularnie polecam takie rachunki jak:

Bank Millennium – konto 360 nie zmienia się od lat, ma bardzo dobre parametry, może być całkowicie bezpłatne. Uważam je za świetny produkt i szczerze mogę go polecić (często są promocje z dodatkową gotówką, warto z nich skorzystać). Konto ma wyśmienity wariant dla studentów, tam już jest bezapelacyjnie moim numerem jeden.

mBank – mam ogromny sentyment o tego banku, używam ich rachunku regularnie (to mój główny rachunek), jestem przyzwyczajony do ich bankowości elektronicznej i mobilnej od lat, uwielbiam mSavera. Ten rachunek ma zmontowany dostęp do giełdy, supermarket funduszy inwestycyjnych i większość usług załatwisz całkowicie online.

ING Bank Śląski – to solidny bank, który bardzo szanuję za spójność oferty i wartości, które sobą reprezentuje jako firma. Ma też świetną obsługę w oddziałach, jeśli tego potrzebujesz. Nie da się mieć rachunku maklerskiego bez konta ROR, więc siłą rzeczy korzystam z niego jako z rachunku dodatkowego.

Nest Bank – to jest najnowsze odkrycie, które zacząłem testować i polecać. Ładne oddziały, bardzo klasyczne i tradycyjne produkty, bez fajerwerków, ale za to tanio i od czasu do czasu trafi się tu bardzo dobra lokata. To rachunek, który polecam osobom preferującym tradycyjną bankowość.

Rankingi produktów finansowych

Tutaj znajdziesz narzędzia do pomocy w wyborze produktów finansowych. Są one regularnie aktualizowane, znajdziesz tam najlepsze lokaty, wysoko-oprocentowane konta oszczędnościowe, promocje bankowe czy też tanie konta osobiste. Już bez mojego subiektywnego komentarza, ale za to z bardzo aktualnymi danymi :)

Konto firmowe

Mam swój stary rachunek w Alior Banku i tutaj niespodzianka – absolutnie go nie polecam. Założyłem go jeszcze za czasów Prezesa Sobieraja i usługa zdecydowanie popsuła się z biegiem lat. Niestety nie jestem na bieżąco z ofertami firmowymi, więc aktualnie nie jestem w stanie tutaj za wiele pomóc.

Na pewno jeśli w końcu znajdę chwilę, przetestuję kilka rozwiązań i zmienię rachunek, to uzupełnię ten akapit. Dzisiaj oferty promocyjne kont firmowych są dużo lepsze niż wtedy, gdy ja zakładałem swoją firmę. Przykładowo, niektóre rachunki firmowe dzisiaj dają nawet ponad 1000 zł premii. Nie da się ukryć, że klient firmowy jest bardzo cenny dla każdego banku.

Karty płatnicze

Karta Revolut – moja ukochana karta do podróży, korzystam z niej również przy płatnościach zagranicznych. Napisałem ogromną recenzję karty Revolut i absolutnie każdemu polecam to rozwiązanie!

Karta kredytowa Impresja – tutaj również śmiało mogę polecić Bank Millennium i kartę dla… kobiet. Różowiutka karta Impresja jest rewelacyjna i sam mam ją w portfelu. Ma zniżki w sklepach, w których faktycznie to ma sens, możliwość rozłożenia zakupów na raty 0% raz w roku, użyteczne narzędzie.

Karta kredytowa Simplicity – to karta w CitiBanku. Zwracam na nią uwagę, bo może być całkowicie bezpłatna, a Citi Handlowy ma regularnie spore promocje dla nowych klientów. No i wysokie limity. Jeśli ktoś tego potrzebuje, to Citi jest chyba najbardziej elastyczny dla tych, którzy potrzebują mieć pod ręką większą gotówkę (i oczywiście potrafią z karty kredytowej korzystać!)

Usługi dla inwestorów

Tu możecie się mocno zdziwić, ale mam kilka kont maklerskich i uważam, że to bardzo rozsądne podejście. Nie trzeba mieć jednej usługi absolutnie do wszystkiego – osobiście wolę mieć konkretne rachunki do konkretnych portfeli i tyle. Na koniec wszystko i tak mogę zsumować w excelu.

ING Bank Śląski – ten rachunek możecie znać z serii Portfel10k. To bardzo przejrzysty i prosty rachunek, dobry dla początkujących. Łączy się jednak z rachunkiem bankowym (najpierw musicie mieć ROR, dopiero później usługę maklerską).

BOŚ – tutaj mam IKE i IKZE maklerskie. To doświadczony dom maklerski, do którego dużo starszych inwestorów w Polsce ma sentyment. Solidne raporty, rozbudowana oferta, spora część edukacyjna.

DEGIRO – znajdziecie na mojej stronie dużo tekstów w ramach akcji edukacyjnych z DEGIRO, jednak dzisiaj nie korzystam już tak aktywnie z tego rachunku – akcje zagraniczne mam teraz w XTB. Ze względu na łatwość podatkową zdecydowałem się na polski rachunek, chociaż wychodzi on nieco drożej. Inwestycji zagranicznych mam proporcjonalnie dużo mniej niż polskich, więc to rozsądna decyzja.

InPZU – to z kolei usługa dla miłośników funduszy pasywnych. To moim zdaniem jeden z najlepszych produktów ostatnich lat dla tych, którzy chcą inwestować pasywnie i w instrumenty szerokiego rynku.

MDM (mBank) – mam tam rachunek od bardzo dawna, aktywowałem go ostatnio ze względu na nowy system transakcyjny i coraz bardziej mi się podoba. Zacząłem budować tu mały portfel dywidendowy. Świetna zmiana po latach! Wspominam o tym, bo to chyba jedyny rachunek maklerski w formie IKE i IKZE z dostępem do akcji zagranicznych.

Pamiętajcie jeszcze o jednej rzeczy – mając rachunek maklerski, macie dostęp do działu analiz, czyli raportów i rekomendacji. Mając kilka rachunków, macie więcej raportów. Jeśli możecie mieć bezpłatnie rachunki, to czasem naprawdę warto skorzystać chociażby dla oferty edukacyjnej bądź działu analiz, żeby mieć po prostu wsparcie merytoryczne do własnych analiz.

Co do samych analiz i raportów, oprócz domów maklerskich korzystam aktualnie z 2 serwisów, gdzie są również płatne analizy:

  • Stockwatch (jak wpiszecie kod rabatowy DORADCATV to macie zniżkę), świetne analizy wzbogacone o forum dyskusyjne na wysokim poziomie i dużo narzędzi, które przy okazji dostaje się w pakiecie.
  • Portal Analiz, świetna jakość analiz, konkretnie rozpisane fundamenty spółek, przy okazji rozbudowuje się tu również forum dla inwestorów, bardzo dobra cena przy wysokiej jakości.

Obywa serwisy dostarczają mi treści, które są pomocne w analizie poszczególnych spółek. Tylko tyle i aż tyle – nie kupuję żadnych sygnałów i zawsze sam podejmuję finalną decyzję czy coś kupuję czy nie.

Wymiana walut/podróże

Revolut to moje narzędzie numer 1, wcześniej radziłem sobie przez konta walutowe zasilane walut z kantorów internetowych. Był Walutomat i kantor Alior Banku – bardzo w porządku rozwiązania, ale obydwa przegrywają z marszu z moja ulubioną kartą Revolut.

Wszystkie podróże ogarniam samodzielnie – Booking.com (50 zł na start) lub Airbnb (do 138 zł na start)
Transport to zdecydowanie aplikacje, które działają nie tylko w Polsce. kody zniżkowe na pierwszy przejazd:

  • Uber – kod: 7yh7m (10 zł)
  • Bolt – kod: 11WXR (10 zł)
  • MyTaxi – kod: tomasz.jar20 (20 zł)

I jeszcze ciekawostka dlaczego nie ma tu usług związanych z autem – wprawdzie mam prawo jazdy od 18 roku życia, ale w Warszawie nie mam auta, śmigam komunikacją miejską, wymienionym wyżej transportem, a najchętniej to na piechotę jeśli da się to załatwić w centrum ;)

Blog Doradca.tv

Strona, na której jesteś, stoi na silniku wordpress, mam tu szablon z ThemeForest.

Hostingiem i pełną opieką techniczna nad blogiem zajmuje się Opiekun Bloga. Ten team mogę polecić śmiało każdemu blogerowi i nie tylko – tworzyli dla mnie różne strony i indywidualne rozwiązania. Są absolutnie rewelacyjni i odciążają mnie w swoją opieką techniczną.

Zbieram i wysyłam maile przez GetResponse (bardzo dobrze narzędzie, chociaż trochę drogie).

Będę aktualizował mocniej ten wątek, a jeśli czegoś tu brakuje, to śmiało dajcie mi znać, najlepiej mailowo :)

 

 

Tomasz Jaroszek – jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)

Podobał Ci się tekst?

Zapisz się na newsletter, otrzymuj powiadomienia bezpośrednio na skrzynkę mailową.