Najlepsze lokaty bankowe – ranking lokat MAJ 2024

Ranking lokat to codziennie aktualizowane narzędzie, które podpowie Ci jak skutecznie wybrać najlepszą lokatę bankową i ulokować na niej swoje oszczędności.

 

Żeby znaleźć najlepszą lokatę dla swoich oszczędności, musisz jedynie sprytnie posługiwać się suwakami, czyli określić kryteria: ile pieniędzy chcesz odłożyć i na jaki okres czasu na być depozyt. Po wybraniu parametrów, zobaczysz posortowane najlepsze lokaty w formie rankingu lokat. Każde kliknięcie w ofertę przeniesie Cię na stronę banku.

 

Jeśli potrzebujesz więcej wiedzy na temat lokat i chcesz nauczyć się jak wybierać najlepsze lokaty lub chcesz wiedzieć więcej o samym narzędziu, to pod rankingiem znajdziesz pokaźną bazę wiedzy, która powinna pomóc Ci w korzystaniu z tego rankingu oraz innych narzędzi.

O rankingu lokat

Zawsze aktualne dane w rankingu lokat zapewnia Depozaur.pl Michała Pałki, autora bloga LiveSmarter, który od ponad 7 lat dokładnie analizuje oferty bankowe i po latach zbudował to świetne narzędzie, które ułatwi Ci wybór najlepszej lokaty.

 

Druga sprawa, o której musisz wiedzieć, to kwestia linków partnerskich. Ranking zawiera takie linki, co oznacza, że za niektóre założone przez Ciebie produkty finansowe z tego rankingu dostanę prowizję (i część tej prowizji dostanie także dostarczyciel danych). Nie ukrywam, że to dla mnie świetny sposób na zarabianie na rzetelnej pracy – czytelnik blog zyskuje poprzez założenie atrakcyjnego produktu. Win-win.

 

Ten ranking lokat jest rzetelny, ponieważ opiera się na aktualnej ofercie banków (oferty są dosłownie codziennie aktualizowane) i nie premiuje żadnej instytucji – wszystkie są równe i nie ma możliwości, aby ktoś był wyżej w rankingu lokat z gorszą ofertą (obecność linków partnerskich również nie ma znaczenia, wygrywa zawsze atrakcyjność oferty). Rankingi lokat oferowane przez rozmaite sieci afiliacyjne czasem nie pokazują niestety wszystkich produktów, a jedynie te wybrane, z którymi prowadzą interesy. Głównie dlatego nigdy wcześniej nie miałem żadnego takiego rankingu lokat na stronie – nie było żadnego wystarczająco dobrego.

 

W rankingu lokat znajdziesz dużo produktów, chociaż w przypadku akurat lokat to oczywiście oprocentowanie jest najważniejsze. Jeśli Twój bank oferuje Ci lokatę na np. 0.25% to… moim zdaniem powinien wstydzić, a Ty koniecznie załóż inną lokatę, bo świadomie tracisz pieniądze i Twój bank dobrze na Tobie zarabia.

 

Jak działa ranking lokat?

 

Ranking lokat opiera się na dwóch podstawowych suwakach, którymi musisz określić swoje wymagania oraz na dodatkowych opcjach, które rozwijają się, gdy klikniesz „więcej opcji„.

 

ranking lokat opcje

 

Pierwszy suwak określa jaka jest kwota lokaty, czyli ile pieniędzy chcesz zdeponować w banku. Część banków daje lepsze oprocentowanie dla mniejszych kwot lub ustala limit promocyjnego oprocentowania na określonym pułapie. Istotne kwoty to często 10 tys. zł, 50 tys. zł czy 100 tys. zł. Warto mieć to na uwadze, bo czasem opłaca się bardziej założyć 2 lokaty na mniejsze kwoty niż jedną na większą.

 

ranking lokat kwota lokaty

 

Drugi suwak to czas trwania, czyli na jak długo chcemy założyć lokatę. Tu też jest istotna zależność wynikająca ze specyfiki polskiej bankowości. Najlepsze oprocentowanie i zarazem najwięcej ofert znajdziesz wśród lokat 3-miesięcznych. Ranking lokat 3-miesięcznych to również najczęściej pojawiający się ranking w mediach internetowych – łowcy wisienek przerzucają pieniądze, a banki tam głównie ustawiają promocje dla nowych klientów. Oszczędzanie długoterminowe jest mało popularne, więc najtrudniej o lokaty na 12 miesięcy i dłużej. Ten suwak zmienia znacząco ranking lokat, gdy wybierasz długi termin zamiast krótkiego.

 

ranking lokat czas trwania

 

Ostatnia rzecz to zakładka „więcej opcji”. Rozwija ona istotne parametry, które warto określić szukając najlepszej lokaty.

ranking lokat parametry

 

Po pierwsze, wybieramy tam jak chcemy założyć lokatę. Dostępne opcje w rankingu lokat to:

  • Przez internet
  • Przez aplikację mobilną
  • W placówce
  • Przez telefon

 

Oczywiście dzisiaj większość lokat domyślnie da się założyć przez Internet, ale mimo wszystko zdarzają się oferty z nieco innymi parametrami.

 

Po drugie, zaznaczasz czy oferta ma być dla nowych klientów i czy ma być powiązana z rachunkiem bankowym. To już determinuje dodatkowy produkt, więc warto dokładnie sprawdzić ranking lokat pod rym kątem. Zobacz co znaczą poszczególne elementy.

 

Pokaż oferty:

  • Bez zakładania konta osobistego (Niektóre banki ofertą depozytową przyciągają do siebie klientów. Zaznacz tę opcję, jeśli nie chcesz w rankingu widzieć tylko lokaty, które nie wymagają żadnego zakładania kolejnego/nowego konta osobistego)
  • Bez promocji dla nowych klientów (Banki przyciągają atrakcyjnymi depozytami nowych klientów, którzy zostaną być może również posiadaczami konta i innych produktów)
  • Bez promocji dla nowych środków (Nowe środki to nowa gotówka, którą trzeba przelać bankowi. Bankowi opłaca się to o tyle, że musimy zwiększyć pulę środków żeby skorzystać z promocyjnego oprocentowania)

 

Sprawdź wybrane lokaty

 

To nie koniec – żeby wybrać najlepszą lokatę, trzeba nie tylko zerknąć na ranking lokat, ale też dokładnie sprawdzić warunki lokaty, którą chcesz wybrać. Pod każdą ofertą w rankingu lokat znajduje się przycisk ”więcej”. Gdy go rozwiniesz, pojawią się dodatkowe informacje, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać.

 

ranking lokat opcje dodatkowe

 

Znajdziesz tu:

  • Najważniejsze informacje (kto może założyć lokatę, czy z lokata z wymaganym kontem itp.)
  • Uwagi (np. od kiedy dostępna jest oferta itp.)
  • Dokumenty do pobrania (taryfy opłat i prowizji, dokumenty banków)

 

To najważniejsze instrukcje dotyczące rankingu lokat. Mam nadzieję, że dzięki temu wybierzesz najlepszą lokatę dla siebie i swoich pieniędzy. Zaglądaj tu regularnie, ranking lokat jest zawsze aktualny, więc możesz śmiało sprawdzać czy gdzieś nie pojawiła się lepsza oferta.

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj