Każdy kto interesuje się finansami, widzi jak duże nadzieje inwestorzy upatrują w sztucznej inteligencji – technologii, która ma zmienić nasz świat i przynieść miliardowe zyski spółkom z tego sektora. Czy da się sprostać takim oczekiwaniom? Znalazłem kilka ciekawych wykresów o sztucznej inteligencji, która pokazują jak prognozowana jest przyszłość tej technologii.
Kiedy pierwszy raz logowałem się do Chat-GTP i pisałem pierwsze komendy w Midjourney, wiedziałem, że dostęp do tej technologii w skali masowej wywoła spore zamieszanie na rynku. To nie jest tak, że nikt wcześniej o sztucznej inteligencji nie mówił, ale czym innym jest eksperymentowanie w firmach IT, a czym innym wypuszczenie usługi w świat, żeby miliony ludzi zaczęły z niej dowolnie korzystać. Boom na AI jest widoczny na rynku giełdowym, chociaż realnie jesteśmy na dosyć wczesnym etapie adaptacji tej technologii.
Znalazłem kilka wykresów o sztucznej inteligencji, które mogą przemówić do wyobraźni i zarazem pokazać to, co dzieje się dzisiaj na rynku kapitałowym.
Saxo Bank i hossa AI
Partnerem tego tekstu, jak i poprzedniego podcastu poświęconego sztucznej inteligencji jest Saxo Bank, który poświęcił tej technologii całe wydanie swojego kwartalnego raportu analitycznego. To kawał świetnej lektury, znajdziecie w niej również kilka wykresów o sztucznej inteligencji oraz tekstów a analitycznych, które warto przeczytać.
Pełny raport można pobrać tutaj.
O hossie AI warto posłuchać ostatniego odcinka podcastu. Wprawdzie w wersji audio wykresów o sztucznej inteligencji nie będzie, ale opowiedziałem sporo o samej skali zjawiska widocznej w ostatnich miesiącach na amerykańskiej giełdzie:
7 wykresów o sztucznej inteligencji
Pierwszy wykres jest wyborem bardzo nieoczywistym, ale w długim terminie niezwykle istotnym gospodarczo: kto naprawdę inwestuje w utalentowanych ludzi w tej dziedzinie? Gdzie faktycznie jest koncentracja talentów sztucznej inteligencji. Intuicja podpowiada „Dolina Krzemowa”, ale ten wykres może Was zaskoczyć – czym inny są duże firmy, które dzisiaj kojarzą nam się z rozwiązaniami AI, a czym innym talenty, które pchną ten sektor w stronę kolejnych narzędzi.
Źródło: raport kwartalny Saxo Banku
Nie byłoby hossy bez AI
Analitycy Societe Generale spróbowali odciąć od indeksu SP500 spółki związane z rynkiem sztucznej inteligencji. Co się okazuje? Bez nich 2023 rok byłby już na lekkim minusie i indeks byłby po połowie roku w okolicach 3800 punktów, a nie powyżej 4100. Oczywiście to też pokazuje zjawisko znane już wcześniej inwestorom – jak bardzo SP500 zależny jest dzisiaj od kilku największych spółek technologicznych.
Jak duży będzie rynek AI?
Odpowiedź na to pytanie warte jest dużych pieniędzy i niejeden instytut badawczy próbuje właśnie oszacować wartość poszczególnych technologii, tempo wzrostu rynku i oczywiście miejsca, gdzie inwestorzy powinni szukać zysków. Oczywiście w takich estymacjach trzeba być bardzo ostrożnym, bo prognozowanie kolejnej dekady to karkołomne zajęcie. Nie ma jednak wątpliwości, że trend jest wyraźny.
Zobaczcie jakie liczby pokazuje Precedence Research:
Źródło: https://www.precedenceresearch.com/artificial-intelligence-market
AI w funduszach
Przeszukując sieć pod kątem wpływu sztucznej inteligencji na giełdy na świecie, trafiłem na ciekawy esej z 2022 roku pokazujący jak dużo w funduszach hedgingowych już robi AI. Te fundusze zawsze owiane są nieco tajemnicą, uznaje się je za bardzo agresywne wehikuły inwestycyjne, które potrafią mieć dużą tolerancję ryzyka, ale na tym opiera się ich strategia. Poniższe dane wskazują na dużo większe wykorzystywanie technologii AI w procesie inwestycyjnym niż mogłoby się wydawać. Tu jednak małe zastrzeżenie – nigdy nie wiadomo co się dokładnie kryje pod tymi odpowiedziami i co dokładnie rozumie się przez wykorzystanie AI w procesie inwestycyjnym.
PS. Dla studentów kierunków finansowych – to wyśmienity temat na pracę naukową! W trakcie jej pisania poznacie arcyciekawych ludzi i wejdziecie w całkowicie nowy sektor!
Źródło: https://ivypanda.com/essays/how-artificial-intelligence-affects-the-stock-market/
AI działa od lat w sektorze bezpieczeństwa
Mam wrażenie, że w 2023 roku, gdy rewolucja AI dosłownie eksplodowała, wiele osób zakłada, że rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję dopiero co powstały. Tymczasem już od wielu lat, szczególnie w sektorze finansowym, AI pomaga w kwestiach cyberbezpieczeństwa. Poniżej przykład jak sektor finansowy na świecie już w 2020 roku. Nie da się ukryć, że dla tej branży może być to bardzo optymalne kosztowo – wiele raportów pokazuje, że to właśnie rewolucja AI może po raz pierwszy w historii pozbawić pracy dobrze zarabiających specjalistów, w tym np. ekspertów IT.
Ciekawostka: algorytmy świetnie wykrywają podejrzane transakcje giełdowe! Często trwają dyskusje dotyczące insider tradingu (czemu tak mało się go wykrywa), ale warto oddzielić tu dwie kwestie. Technologia pozwala wykryć bardzo wiele podejrzanych transakcji, ale żeby udowodnić insider trading, trzeba jeszcze zbudować materiał dowodowy i to aspekt prawny stanowi dużo większe wyzwanie!
Czy AI zabierze nam prace?
To pytanie jest najważniejsze z punktu widzenia mediów, które już stawiają odważne i zarazem klikalne tezy, strasząc przy tym czytelników i widzów. Oczywiście sztuczna inteligencja będzie miała ogromny wpływ na rynek pracy i zapewne zastąpi część pracowników, ale zawsze jest druga strona medalu – automatyzacja, robotyzacja, machine learning i wiele odłamów technologii powiązanej z AI stworzy także nowe miejsca pracy i usprawni znacząco już istniejące.
Poniższy wykres z raportu PwC pokazuje przewidywania sprzed kilku lat, które sektory będą najbardziej dotknięte zmianami. Bez wątpienia, transport jest liderem, co ma związek z automatyzacją rozwijaną błyskawicznie w tej branży. Coś w tym jest, że Tesla to nie tylko spółka produkująca auta, ale też potężny hub technologiczny pełen rozwiązań, które zmienią nasze życie.
PwC ma ciekawą koncepcję, podziału rewolucji AI na fale, z czego trzecia przypada za ok 7 lat, na 2030 rok. Biorąc pod uwagę aktualny rozwój technologii, to nie jest taka abstrakcyjna koncepcja. Aktualnie przeżywamy zachwyt technologią i w wielu branżach jest ona wdrażana, ale na pewno nie mamy masowej implementacji wielu rozwiązań – tu jeszcze brakuje oswojenia się z wieloma technologiami i przed nami kawał drogi do tego, czym dzisiaj straszą nas niektóre media. Ja wolałbym skupić się na faktach i liczbach.
Źródło: https://www.pwc.co.uk/economic-services/assets/international-impact-of-automation-feb-2018.pdf
Nierównomierny wpływ AI
Lubimy porównywać się do innych krajów, więc może ten ostatni wykres będzie inspiracją do przeklikania różnych potencjalnych scenariuszy i być może rozwinięcia dalej tych zainteresowań. Ostatni wykres jest interaktywny! To samo PwC zrobiło infografikę, w której można sprawdzić prognozy dotyczące wpływu rozwoju automatyzacji i AI na poszczególny kraj na podstawie zebranych danych dotyczących specyfiki danych gospodarek. Spójrzcie co dane mówią dla Polski, a co dla innych krajów – bez spoilerów, te prognozy są arcyciekawe!
Źródło: https://www.pwc.co.uk/services/economics/insights/the-impact-of-automation-on-jobs.html
Nie przegapcie tego tematu!
Co jakiś czas wracam do tematu AI na giełdzie, ale nie tylko – sam staram się eksperymentować z różnymi rozwiązaniami w swojej pracy. To jest duża zmiana, którą warto się interesować i nawet zaczynając od wykresów o sztucznej inteligencji, przejść do większych opracowań, raportów i analiz (a być może też przyda się w kontekście giełdowym).
W ostatnim webinarze z Marcinem Ciechońskim z Saxo Banku, zapytałem o raport dotyczący sztucznej inteligencji i faktycznie ten temat cieszył się największym zainteresowaniem inwestorów na tle innych. To też dużo nam mówi w kontekście hossy AI i najtrudniejszego pytania, jakie musimy sobie wszyscy zadać: jak rozpoznać wartościowe biznesy, które na tej hossie zarobią, a jak poznać bańkę spekulacyjną, w którą jeśli wejdziemy – to tylko bardzo świadomie.
Bardzo ciekawe zestawienie nt. AI. Sam aktualnie szukam nieco inspiracji jak duży może być rynek AI w przyszłości i czy potencjalnie nie okaże się bullshitem jak np. „zdjęcia ze zwierzątkami”. Dzięki za ten wpis!