Marcin Tuszkiewicz: Trading, Squaber i rynkowe analizy

tuszkiewicz

Kiedy analiza fundamentalna a kiedy techniczna? Jak dobrać metodę do strategii i na co zwracać uwagę? Twórca aplikacji Squaber, aktywny inwestor i trader, Marcin Tuszkiewicz gościem odcinka podcastu Nic za Darmo.

 

Dlaczego polski inwestor tak bardzo lubi sygnały transakcyjne? I jak korzystać z nich tak, aby czegoś się przy tym nauczyć? Gościem podcastu jest Marcin Tuszkiewicz, inwestor, przedsiębiorca i założyciel serwisu Squaber, czyli aplikacji, w które sygnały to podstawa usługi.

 

Oczywiście Marcin jest też aktywnym inwestorem i analitykiem, którego analizy możecie regularnie oglądać i właśnie to doświadczenie było dla mnie kluczowe w rozmowie. Posłuchajcie sami!

 

 

Nic za darmo #152: Trading, Squaber i aktywne inwestowanie

 

Squaber to ogromna część pracy Marcina, ale oczywiście dla słuchaczy najważniejsze jest jego inwestowanie i metody, których używa. Sam niejeden raz słuchałem jego analiz i świetnie łączy fundamenty z tym co dzieje się na wykresach. Ten materiał bez wątpienia spodoba się miłośnikom analizy technicznej, z której Marcin korzysta w tradingu.

 

W programie poruszamy takie tematy jak m.in.:

 

  • Skąd wziął się pomysł na serwis Squaber?
  • Jak działa Squaber?
  • Dlaczego wyjście aplikacji na USA skończyło się porażką?
  • Jakim inwestuje Marcin?
  • Czy polskie nieefektywności rynku są dobre dla spekulantów?
  • Na co zwracać uwagę szukając spółek do inwestycji krótkoterminowych?
  • Kiedy ma sens analiza fundamentalna, a kiedy techniczna?
  • Czy te dwie analizy da się łączyć?
  • Jak niska płynność polskiego rynku wpływa na poszczególne strategie inwestycyjne?
  • Czy są jakieś specyficzne schematy na polskim rynku, które zauważył wraz z doświadczeniem
  • Pokoleniowa hossa czy bessa stulecia: jaką masz opinię na temat skrajnych scenariuszy?
  • Od czego może zacząć początkujący inwestor na GPW?
  • Rekomendacje książkowe

 

Gdzie warto śledzić Marcina?

 

Z kolei wspomniane przez niego książki to Inteligentny Inwestor, Benjamin Graham oraz W transie inwestowania, Mark Douglas, ale przede wszystkim zaintrygował mnie Spekulant, Doug R. Casey, John Hunt. Ten tytuł zapowiada się rewelacyjnie i trafia na moją listę książek, które chcę przeczytać.

 

 

Rozmowy na WallStreet27

 

Rozmowa z Marcinem Tuszkiewiczem, założycielem aplikacji Squaber to jeden z 9 odcinków serii, którą nagrałem podczas ostatniej konferencji WallStreet27 w Karpaczu. Zachęcam do zerknięcia na pozostałe wywiady, bo mam wrażenie, że udało się przywieźć z tej konferencji naprawdę solidna pigułę wiedzy dla każdego zainteresowanego inwestowaniem:

 

  • Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego, zmiany podatkowe dla inwestorów, dominacja rynku nieruchomości i dysproporcje podatkowe, miejsce polskiego rynku kapitałowego w Europie – dużo wątków zmieściło się w rozmowie z Katarzyną Szwarc, Pełnomocniczką Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

 

  • Europejska emerytura, czyli Przemek Barankiewicz opowiadający o kulisach ustawy OIPE w Polsce oraz implementacji tych unijnych przepisów w innych krajach. Jeśli myślicie o kolejnych produktach do inwestowania na emeryturę (bez podatku Belki!), ta rozmowa jest dla Was.

 

  • The Invincible to długo wyczekiwana premiera spółki Starward Industries, zobaczymy ją jeszcze w 2023 roku. W związku z tym do studia zaprosiłem Michała Pietrzkiewicza, członka zarządu spółki, który opowiedział nie tylko samej firmie, ale też wnioskach z marketingu Niezwyciężonego, aktualnej sytuacji w branży gamedev i współpracy ze spółką 11 bit studios.

 

  • Aktywny inwestor ma przewagę na rynku, chociaż jest to bardzo ciężka praca i niewielu jest gotowych na taki tryb handlu akcjami. Konrad Ryczko to analityk z DM BOŚ, który jest pasjonatem aktywnego inwestowania i udało mi się nagrać z nim świetną rozmowę, którą doceni każdy inwestujący na polskiej giełdzie.

 

  • Mateusz Samołyk, autor bloga Inwestomat.eu udowadnia swoją działalnością, że można inwestować prosto i tanio. Nasz wywiad to pierwsza rozmowa, którą nagraliśmy wspólnie przed kamerą, chociaż w blogosferze śledzimy swoją twórczość od lat. Mateusz jest propagatorem edukacji finansowej, który duży nacisk kładzie na takie tematy jak filozofia FIRE, inwestowanie pasywne, odpowiednia konstrukcja portfela itp.

 

  • iFirma i kwartalna dywidenda w amerykańskim stylu, czyli rozmowa z Wojciechem Narczyńskim to kolejny program z udziałem giełdowej spółki. Prezes iFirmy opowiedział nie tylko o samej spółce i realiach biznesowych sektora księgowości, ale również o tym co daje im kwartalna dywidenda i jak w praktyce wygląda ten proces z perspektywy spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

  • Dorota Sierakowska to znana na polskim rynku analityczna surowcowa, ale dla tysięcy kobiet jest założycielką Girls Money Club – społeczności skupionej wokół edukacji finansowej. W tej rozmowie znajdziecie dużo wskazówek o łączenie własnej firmy z podróżowaniem, posiadaniu wielu źródeł przychodów, pokoleniowych zmianach dotyczących postrzegania spraw finansowych i oczywiście o edukacji!

 

  • 1.8 mln zł na IKE w 10 lat – taki wynikiem może pochwalić się Paweł Malik, inwestor opierający swoje metody o analizę fundamentalną i szukający spółek z polskiego rynku z ponadprzeciętnym potencjałem. To rozmowa o jego metodach inwestycyjnych, ale też specyfice polskiego rynku kapitałowego, który ma swoje zalety, ale ma i swoje wady, na które muszą uważać szczególnie początkujący inwestorzy
Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x