Warren Buffett – nauka inwestowania

warren buffett

Dzień dobry :)

Jesteś na stronie “Śladami Warrena Buffetta” – wspólnego cyklu edukacyjnego dla inwestorów, autorstwa Tomasza Jaroszka z Doradca.tv i Przemysława Gerschmanna z Equity Magazine. Pewnie gdyby Warren Buffett wiedział, że tyle osób śledzi ten cykl, to też by się ucieszył i przywitał ;)

Tutaj znajdziesz chronologiczną listę wszystkich wpisów w tym cyklu na obydwu stronach oraz wszystkie inne linki związane z projektem.

Naszym celem jest edukacja inwestorów indywidualnych i przybliżenie osoby Warrena Buffetta oraz jego metod inwestycyjnych. Bardzo dużo tej wiedzy jest dostępnej w książkach, filmach i opracowaniach archiwalnych transakcji, jednak trudno znaleźć w sieci miejsce, w którym cała ta wiedza jest zebrana. No to próbujemy ;)

Miejscem dyskusji nad tekstami, video i wszystkimi koncepcjami Warrena Buffetta jest grupa na Facebooku

Warren Buffett – kwiecień 2018

Jeśli chcecie dokładnie przeczytać o czym będzie cykl, jak będziemy go robić itp. to poniżej znajdziecie komplet tekstów i video na ten temat.

A tutaj zapowiedź cyklu w wersji na video i na wesoło ;)

Kim jest Warren Buffett

Żeby lepiej zrozumieć jak inwestuje Warren Buffett, trzeba dobrze poznać jego osobowość. Psychiczna odporność, cierpliwość, logiczne myślenie – skąd to się wzięło? Poniżej tekst biograficzny: Warren Buffett w dzieciństwie, czasach młodości, edukacji, zakładający pierwszą firmę i wiele innych wydarzeń z życia wyroczni z Omaha

Jak inwestuje Warren Buffett

Jakich spółek do portfela szuka Warren Buffett? W czym tkwi sukces jego metod? Jakie zasady zdecydowały o tym, że Berkshire Hathaway to prawdziwe finansowe imperium. Świetny analityczny tekst Przemka Gerschmanna.

Książki o Warrenie Buffecie

Z czegoś trzeba się uczyć metod Buffetta – jednym z najlepszych źródeł są oczywiście książki, ale tutaj możecie się zdziwić: świetnym źródłem wiedzy są nie tyle książki o nim, co książki jego nauczycieli, które opisują świetnie stosowane przez Buffetta metody analizy akcji.

Spotkanie akcjonariuszy Berkshire Hathaway

Raz do roku, w Omaha, w stanie Nebraska, odbywa się największe walne zgromadzenie akcjonariuszy na świecie. To właśnie Warren Buffett ze skromnego spotkania akcjonariuszy zdołał przez lata zbudować prawdziwe święto kapitalizmu, a co roku do Omaha zlatują się tysiące inwestorów z całego świata.

Warren Buffett i potęga eliminacji

Brzmi jak tytuł kolejnej części przygód Harry’ego Pottera, ale tak naprawdę chodzi o jedną z najważniejszych zasad, jakimi kieruje się Warren Buffett w swoim zarządzaniu portfelem spółek giełdowych i nie tylko. To jedna z najcenniejszych lekcji, którą możemy zastosować w swoim życiu, aby drogą eliminacji zostawić to, co naprawdę przyniesie nam korzyści. Świetnie napisane przez Przemka Gerschmanna:

Warren Buffett – maj 2018

W samym maju była konferencja Berkshire Hathaway, więc od 1 maja do 8 maja byliśmy w USA (Chicago i Omaha). Całą relację znajdziecie dzień po dniu na grupie na Facebooku, a poniżej kolejne materiały, które ukazały się już nie tylko w naszych mediach, ale również gościnnych.

Jak inwestuje Warren Buffett – relacja TJS

Zaraz po przyjeździe odwiedziliśmy Trading Jam Session, a właściwie sekcję Stock Jam Session i w trakcie transmisji opowiedzieliśmy o tym jak inwestuje Warren Buffett, jak wygląda walne zgromadzenie Berkshire Hathaway w praktyce i na co zwracać uwagę, jeśli chcemy śledzić metody inwestycyjne Buffetta. Całe nagranie można obejrzeć tutaj.

SII poleca Śladami Warrena Buffetta

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wspierało medialnie naszą wyprawę do Omaha:

„Dwaj znani blogerzy, Tomasz Jaroszek z bloga Doradca.tv i Przemysław Gerschmann redaktor Equity Magazine lecą podczas długiego weekendu majowego na wyprawę do Omaha – siedziby Berkshire Hathaway spółki należącej do Warrena Buffetta. W dniach 4-5-6 maja odbędzie się tam Walne Zebranie Berkshire Hathaway. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że to walne jest prawdziwym świętem inwestorów indywidualnych, rokrocznie uczestniczy w nim ponad 30 000 inwestorów. W tym roku, prawdopodobnie jako pierwsi inwestorzy w Polsce, wezmą w nim udział także Tomasz Jaroszek i Przemysław Gerschmann.”

Buffett w TOK FM!

Temat naszego wyjazdu do Omaha oraz nasza inicjatywa edukacyjna zainteresowała również TOK FM – byłem gościem audycji i redaktor Karolina Głowacka przepytała mnie dokładnie w temacie lekcji, jakich może nas nauczyć wyrocznia z Omaha.

WallStreet w Karpaczu!

Na dorocznej konferencji WallStreet w Karpaczu mieliśmy wykład z relacją z Omaha, ze szczególnym zwróceniem uwagi na relacje inwestorskie spółek Buffetta. Poniżej nasze dwie relacje z konferencji:

Przy okazji złapał nas również Parkiet.tv na krótkie nagranie. Pokazaliśmy kilka gadżetów z targów Berkshire Hathaway i zapowiedzieliśmy swoja dłuższą wizytę w redakcji już 1 czerwca.

Warren Buffett – czerwiec 2018

Nie pamiętam kiedy brałem udział w tak długim wywiadzie, ale w końcu udało się omówić szeroko wiele aspektów z wizyty w Omaha i konferencji Berkshire Hathaway.

Ile kosztuje wyjazd do Buffetta?

Nasza podróż wzbudziła sporą ciekawość czytelników i widzów. Dostaliśmy też kilka zapytań czy jedziemy do Berkshire Hathaway za rok i ile taka podróż kosztuje :) W związkuz  tym pokazujemy wszystko bardzo transparentnie w tym artykule:

Najlepsza inwestycja Warrena Buffetta

Warren Buffett miał zawsze talent do liczb, doskonale analizował, miał świetną pamięć. Brakowało mu jednak kompetencji miękkich, a przecież komunikacja była kluczowa w inwestowaniu. Co zrobił zatem bohater naszego cyklu? Zainwestował… w siebie. Poszedł w 1951 roku na kurs, który zmienił jego życie.

W co inwestuje Warren Buffett?

Akurat Warren Buffett należy do tych inwestorów, których portfel inwestycyjny jest niebywale transparentny – w końcu Berkshire Hathaway jest notowany na giełdzie. Można sprawdzić w co aktualnie inwestuje Buffett, jakie spółki są w portfelu, w jakich proporcjach itp. Nie myślcie od razu, że możecie naśladować Buffetta jeden do jednego, bo tego nie da się zrobić, ale to na pewno cenna wiedza dla każdego początkującego inwestora.

5 rzeczy, których nie wiesz o Buffecie

Trzeba naprawdę interesować się wyrocznią z Omaha tak jak my, żeby wykopać te rzeczy z jego biografii ;) Jakie sa obsesje Buffetta? Mało znane fakty z życia? Ciekawe historie, które opisano tylko w bardzo szczegółowej biografii? Przemek zebrał 5 rzeczy, które mogą Was solidnie zaskoczyć.

Warren Buffett – lipiec 2018

Wakacje zaczynamy od tematu, który cieszy się sporą popularnością ze względu na młodych inwestorów, czyli od kryptowalut, które w grudniu ubiegłego roku biły rekordy popularności zarówno na rynku finansowym, jak iw  mediach.

Warren buffett o bitcoinie

Media nieustannie pytają wyrocznię z Omaha o jego opinię na temat kryptowalut. Nie trudno się domyśleć, że taki inwestor jak Buffett omija instrumenty tego typu, jednak dla mediów to gorący temat, w szczególności, gdy trafi się jakiś „soczysty” cytat. Poszperałem nieco głębiej i opisałem dokładniej co myśli Buffett o bitcoinie i innych kryptowalutach.

Dlaczego akcje Berkshire Hathaway są wyjątkowe i jak je kupić?

Akcje Berkshire Hathaway kosztyją ponad 300 tys. dolarów. Przepraszam, akcja, jedna akcja tyle kosztuje ;) Jednak niewiele osób wie, że są również akcje klasy B, które kosztują ok. 200 dolarów i są dedykowane drobnym inwestorom. Historia ich powstania jest niesamowita i chyba tylko Warren Buffett mógł zrobić taką operację finansową tylko po to, aby pokazać Wall Street, że nie można zarabiać nieuczciwie dorabiać się na drobnych inwestorach.

Warren Buffett – sierpień 2018

Na amerykańskiej giełdzie kolejne szczyty, więc Buffett wstrzymuje się od zakupów. Jego najważniejsza inwestycja ostatnich lat, to z kolei Apple, który właśnie sięga kapitalizacji biliona dolarów.

Warren Buffett śpi na gotówce i… czeka

Berkshire Hathaway ma ponad 100 miliardów dolarów w gotówce i wcale nie spieszy się z jej wydawaniem. Warren Buffett wielokrotnie udowadniał, że ma świetne wyczucie rynku i kupuje wtedy, kiedy uważa ceny za racjonalne. W ostatnich latach ograniczał się głównie do zakupów Apple, które pomimo kosmicznej kapitalizacji na poziomie biliona, ma całkiem zdrowe wskaźniki fundamentalne i potężne zapasy gotówki. Przeczytacie o tym poniżej:

UWAGA! 

Wszystkie treści na tym blogu są treściami edukacyjnymi. Jesteśmy inwestorami indywidualnymi, ale nie jesteśmy doradcami inwestycyjnymi. Nigdy nie sugerujcie się ślepo jakimikolwiek sugestiami autorów blogów czy nawet analityków.

Przypominam, że treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Podejmujecie decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj