Piotr Zając, dziennikarz Parkietu zaprosił mnie na rozmowę o naszych przyszłych emeryturach. Jak trzydziestolatek oszczędza na emeryturę? Zanim pokażę Wam nagranie z rozmowy, chciałbym nakreślić jej kontekst i kilka ważnych punków.
Jak trzydziestolatek oszczędza na emeryturę? Odpowiem jak rasowy analityk: to zależy. Nie mam na to dokładnych badań, ale jestem święcie przekonany, że większość z nas nie oszczędza z myślą o emeryturze poza tym, do czego jesteśmy ustawowo zmuszani.
Większość badań poświęconych oszczędzaniu oraz nawykom finansowym potwierdza, że oszczędzamy na czarna godzinę, na przyszłość dziecka bądź na mieszkanie, ale w cel emerytalny zdecydowanie nie jest naszym priorytetem. Coś z tym trzeba zrobić, czy tego chcemy czy nie.
Najpierw obiecany wywiad w Parkiecie – trochę się nagadaliśmy, więc jest co oglądać, a poniżej kilka dodatkowych komentarzy.
Zrób ćwiczenie emerytalne
Brak myślenia o oszczędzaniu na emeryturę to niebezpieczne zjawisko w długom terminie, bo wszystkie znaki na niebie i ziemi (a przede wszystkim w demografii i ekonomii) wskazują na to, że dzisiejszy trzydziesto- czy czterdziestolatek nie ma szans na emeryturę tak dobrą, jaką ma współczesny emeryt (dobrze czytasz – „tak dobrą”).
Według różnych szacunków, za 20 lat dzisiejszy czterdziestolatek otrzyma emeryturę wynoszącą ok 38% jego ostatniej pensji. Nie trzeba wielkiej wyobraźni żeby zrozumieć co to znaczy. Proponuję jednak zrobić ćwiczenie.
Weź wypłatę, podziel ją na 3 równe części i wyobraź sobie, że 2 z 3 części znikają, a za tę trzecią musisz przetrwać cały miesiąc. Jeśli ktoś potrzebuje silnego bodźca żeby pobudzić swoją wyobraźnię, to proponuję zrobić to w formie gotówkowej i poukładać pieniądze na 3 równe kupki na stole – bardziej wprost się tego nie da pokazać.
Jeśli takie ćwiczenie nie motywuje do zainteresowania się tematem oszczędzania na emeryturę, to chyba jedynie rozmowa z prawdziwym emerytem jest rozwiązaniem ; )
Emerytura inwestora
Inaczej na temat emerytury patrzy osoba związana z rynkami finansowymi, a inaczej ktoś, kto giełdy i takich tematów wręcz się boi. Nie oszukujmy się, z oszczędności podatkowych na IKE czy IKZE korzystają głównie ludzie, którzy mocno interesują się tematem pieniędzy i starają się ich sporo odkładać.
W trakcie wywiadu poruszaliśmy sporo tematów typowych dla inwestora:
- w co inwestować pieniądze?
- jak grać na giełdzie?
- uwaga na ryzyko walutowe!
- a może inwestycja w złoto?
- co doradziłby Warren Buffett?
- oby więcej ETF na polskim rynku!
Dla mnie jako inwestora, najsensowniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie IKE i budowanie portfela dywidendowego – w ten sposób faktycznie w 30 lat można dużo zdziałać, a oszczędność podatkowa doskonale gra na naszą korzyść. Tyle tylko, że to wymaga naprawdę dużo czasu i zaangażowania, aby na koniec efekt był zadowalający.
Budowanie portfela dywidendowego w ramach IKE opiszę dokładnie w odrębnym tekście, który obiecałem, gdy pisałem o utracie zaufania wobec naszego systemu emerytalnego.
Emerytura dla „finansowych laików”
A jak trzydziestolatek oszczędza na emeryturę, gdy kompletnie nie interesują go rynki finansowe? Tutaj jest poważniejsze wyzwanie, bo tak naprawdę zdajemy się na produkty finansowe, w których ktoś inwestuje za nas. To jednak nie zwalnia nas z odpowiedzialności. Niejeden bank udowodnił, że chętnie pobierze od nas opłatę za produkt, który przynosi straty…
Moim zdaniem to najsłabszy element tej układanki. Osoba, która chce odkładać na emeryturę, ale nie ma bladego pojęcia jak powinna:
- Zacząć systematycznie odkładać pieniądze żeby zbudować jak największy kapitał i zarazem wypracować nawyk regularnego oszczędzania pieniędzy.
- Wybrać dla swoich pieniędzy najlepiej oprocentowaną, bezpieczną formę oszczędzania (np. najwyżej oprocentowany depozyt w rankingu lokat)
- Uczyć się o długoterminowym oszczędzaniu z naciskiem na instrumenty pasywne (ETF, fundusze pasywne), żeby z czasem przesunąć część środków z bezpiecznych oszczędności na pasywne inwestowanie.
Teoretycznie część tej pracy robią za nas nieco bardziej skomplikowane produkty, takie jak chociażby PPK, ale celowo pomijam póki co ten element – jak wynika z wielu badań i moich własnych obserwacji, nie ufamy produktom, które chociaż trochę wydają się podobne do OFE. Pięknie to widać w komentarzach pod moją rozmową z Wapniakiem.
Jeśli chcecie poznać różne metody na odkładanie na emeryturę, to koniecznie zapiszcie się na newsletter, fanpage albo zasubskrybujcie kanał Doradca.tv, bo w kolejnych miesiącach pojawi się tu sporo treści na ten temat ;)
Jestem bardzo ciekawy, czy przeciętny 30-latek z kredytem hipotecznym na karku, wykorzysta okazję i skorzysta z wakacji kredytowych, aby odłożyć pieniądze i oszczędzić parę groszy. Czy raczej wyda na bieżąco, traktując to jako ekstra pieniądze?
Pozdrawiam
Kamil Kondel