Rok Buffetta i trójka z przodu – Blogowe podsumowanie 2018

blogowe podsumowanie doradcatv

Rok 2018 minął tak błyskawicznie, że nawet się nie obejrzałem. Było dużo nieplanowanych rzeczy, sporo przemyśleń związanych z trzydziestymi urodzinami, a rok jak zwykle kończy się listą ambitnych planów. No i z przełomowych rzeczy… zapuściłem brodę ; )

Zawsze odnosiłem wrażenie, że blogowe podsumowanie roku to taki tekst pisany dla samego siebie, który w sumie publikujemy trochę z potrzeby ego (każdy lubi się czasem pochwalić) albo wyżalenia się światu, że jest nam trudniej niż to pokazujemy na zdjęciach w social media (no raczej!). Jedno i drugie to prawda, ale tym się różni blogosfera od klasycznych mediów, że my chcemy się tymi informacjami dzielić z czytelnikami, a czytelnicy to doceniają, lepiej rozumieją nasz punkt widzenia i po prostu lepiej się wszyscy rozumiemy. Jeśli się mylę, to nie wyprowadzajcie mnie proszę z błędu – naprawdę dobrze czuję się z tym, że raz w roku siadam i podsumowuję co się udało, a co nie.

Przy okazji przypomnę czytelnikom kilka ważnych materiałów, które mogli przegapić, ale które faktycznie chciałbym pokazać szeroko światu.

30 lat minęło… jak jeden wpis!

Już nie dwudziestokilkuletni bloger, a facet z trójką z przodu. W marcu miałem 30-ste urodziny i kilka solidnych podsumowań co się do tej pory udało, a co nie. Fajnie powspominać, ale ważne żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość. 30 lat, to dla mnie również 10 lat pracy zawodowej i czas na poukładanie sobie na osi czasu tego co już zrobiłem i tego co dopiero zrobić zamierzam.

Piszę o tym w podsumowaniu, bo moim zdaniem każdą rzecz interpretujemy poprzez swoje „filtry”. Ja jestem 30-latkiem, nie mam dzieci, nie mam kredytu hipotecznego, lubię inwestować, mieszkam w Warszawie, ale pochodzę z Chełma. To jedno zdanie definiuje poniekąd mój punkt widzenia na wiele spraw, który pokazuję m.in. tutaj na blogu. Warto o tym pamiętać, bo nawet jeśli są jakieś uniwersalne zasady w finansach, to i tak główna trudność to implementacja ich do swojego życia.

A tutaj macie tekst z 30 rzeczami, których możecie o mnie nie wiedzieć.

Wykład, który powinniście obejrzeć

FxCuffs (znany od 2019 jako Invest Cuffs) to konferencja, na której pojawiam się co roku i w 2018 zrobiłem wykład, z którego jestem bardzo zadowolony. Pech chciał (i algorytmy), że dużo lepiej wypozycjonował się jeden poprzedni wykład, a więc drugi zobaczyło dopiero kilka tysięcy widzów.

Wydaje mi się, że to zdecydowanie jeden z najlepszych materiałów, jakie zrobiłem w 2018, więc zostawiam go tutaj dla tych, którzy jeszcze nie widzieli.

Koniec portfela10k

Projekt Portfel10k, przez który poznało mnie dobrych kilka tysięcy początkujących inwestorów dobiegł końca. Miałem wrażenie, że wyczerpała się jego formuła, a ja sam zamiast naprawiać błędy i próbować zmieniać formułę, zakończyłem projekt z myślą, że kolejny będzie lepszy. Niestety kolejny jeszcze nie miał premiery, ale o tym przeczytacie nieco dalej.

Nauka inwestowania to niezwykle trudna rzecz.

Uczysz teorii? Źle, bo przecież świat z książek a prawdziwy rynek to dwa zupełnie inne światy, jak nie ma kasy i praktyki – nie ma też emocji.

Uczysz na realnych pieniądzach? Zupełnie inna sprawa, ale bez teorii i bez kompleksowego podejścia, i tak ciągle ślepa uliczka – za mało dla średniozaawansowanych, niezrozumiałe dla początkujących.

Zarobisz? Ot, udało się. Stracisz? Wiedziałem, łajza nie inwestor! Internet jest tutaj jak przysłowiowy wiatr w oczy i przekonałem się na własnej skórze, że nie jest to łatwe zadanie.

Zdecydowanie zamierzam wrócić do regularnego nagrywania programów o giełdzie, ale w innej formie, ponieważ modelowy portfel z różnymi metodami to nie jest dobre rozwiązanie.

Wyjazd do Omaha

To jest zdecydowanie mój projekt 2018. Razem z Przemkiem Gerschmannem z Equity Magazine wpadliśmy na pomysł, że jako pierwsi inwestorzy w Polsce pojedziemy na walne zgromadzenie spółki Warrena Buffetta. I tak oto majówkę spędziliśmy w Nebrasce, w Omaha, na największym walnym zgromadzeniu spółki giełdowej na świecie.
Sama podróż była naprawdę gigantyczną wartością edukacyjną, ale od tego zaczął się większy ruch – zbudowaliśmy pewną społeczność inwestorów, którzy chcą się rozwijać w stronę szukania wartościowych instrumentów inwestycyjnych, dobrych fundamentalnie spółek itp.

Na grupie Śladami Warrena Buffetta na Facebooku jest nas już ponad 3.500, ale abstrahując od ilości, to jakość treści na grupie jest dla mnie bardzo cenna. Merytoryczne dyskusje, darmowa wymiana wiedzy, właściwie brak spamu i zaangażowani uczestnicy – czego chcieć więcej! Mam nadzieję, że będziemy mogli kontynuować rozwój grupy i być może na jej fundamentach zbuduje się coś naprawdę fajnego.

Dużo się w Omaha nauczyłem, a samo studiowanie tekstów Buffetta i jego biografii pozwoliło mi dużo lepiej poukładać sobie w głowie kilka zagadnień dotyczących budowania portfela na lata. Poza tym nasz ruch Śladami Warrena Buffetta dotarł do Parkietu, na Stock Jam Session, Wall Street w Karpaczu i za kilka miesięcy będziemy też na Invest Cuffs.

Własny serwis regionalny

Nie chwalę się tym za bardzo, bo Wirtualnychelm.pl to startup rozwijany wspólnie z tatą, w moim rodzinnym Chełmie – niekoniecznie czytelnicy nastawieni na temat finansów i giełdy chcą wiedzieć co grają w chełmskim teatrze albo jakie plany ma nowy prezydent Chełma. Jednak dla mnie to ciekawy biznes, który zacząłem budować kilka miesięcy temu z myślą o rodzicach i przełożeniu doświadczenia z mediów na nowy rynek.

Do pokazania pierwszych efektów jeszcze daleko, ale jestem naprawdę zadowolony z pierwszych miesięcy. Działalność wygenerowała już przychody (chociaż budżety regionalne są dużo skromniejsze od ogólnopolskich), udało się zbierać 2.500 fanów na Facebooku i rozpoznawalność w mieście, demografia strony jest świetna, a regularnie powracających czytelników przybywa. W czasie wyborów wydaliśmy nawet testowo papierową gazetę (a jakże!), a oprócz regionalnych nazwisk udało się przeprowadzić specjalny wywiad z Robertem Biedroniem. Jednak przed startupem wiele pracy, a odległość 250 km od Warszawy nie ułatwia mi koordynowania działań na miejscu.

Niemniej jednak, pierwsze koty za płoty, w tym roku spodziewam się dużo większej ofensywy i pierwszych abonamentowych przychodów z reklam.

Żyj bez Długów

W tym roku poza kontynuacją pracy nad serwisem Kapitalni.org (oj dopiero zobaczycie co tam zbudujemy w 2019!), zdecydowałem się na jedną dużą i bardzo wymagającą współpracę, z firmą KRUK. Największa w Polsce spółka zajmująca się windykacją i jeden z moich giełdowych ulubieńców poprosił mnie o przygotowanie kursu o wychodzeniu z długów i porządkowaniu swoich finansów. Zadanie było naprawdę wymagające i pracowałem nad nim ponad pół roku. Efekt możecie zobaczyć tutaj: kurs.kruk.pl

Ponad 2 godziny nagrań, 12 plików mp3, transkrypcje, kalkulatory, ćwiczenia – wszystko napisane kompletnie od zera i na podstawie moich doświadczeń z pracą z grupą osób borykających się z zadłużeniem. Nie ukrywam, że mam sporą satysfakcję, bo ten projekt naprawdę może pomóc ludziom w trudnej sytuacji finansowej. Zadłużona osoba niejednokrotnie boi się porozmawiać z kimś i sięgnąć po pomoc, a chętnie samodzielnie szuka drogi wyjścia. Tu z pomocą przychodzi kurs.

Blogerzy na giełdzie vol. 1

A to chyba największa niespodzianka tego roku – z luźnej rozmowy zrobił się poważny projekt i wraz z Fundacją GPW, samą GPW i kilkoma blogerami finansowymi udało się zrobić bardzo fajną konferencję dla początkujących inwestorów. Efekty naszej pracy można obejrzeć w zasadzie w całości, wszystkie materiały znajdziecie poniżej.

Po ostatniej wizycie na GPW, jestem przekonany, że podobne projekty mają przyszłość i to dopiero przetarcie szlaków. Kilkaset osób na sali i kilka tysięcy na youtube to doskonały dowód, że takie edukacyjne treści za darmo muszą się pojawiać i rolą GPW jest edukacja ekonomiczna przyszłych inwestorów. Nie muszę dodawać, że wyobrażam sobie takie działania dużo szerzej, zbliża się chociażby PPK, o którym miliony Polaków wie naprawdę niewiele. A może po prostu Blogerzy na Giełdzie vol.2…

Nie obyło się bez porażek

Nie chcecie wiedzieć ile tekstów i video jest w „szufladzie”. Klasycznie zacząłem, rozgrzebałem i zostawiłem, bo zabrakło mi czasu w kalendarzu i ważniejszy okazał się inny projekt. To moja absolutna pięta Achillesa i pierwsza rzecz do poprawy w kolejnych latach. Mam nagrane materiały z Wall Street w Nowym Jorku, rozpisaną analizę bańki na rynku nieruchomości w Polsce, sporo szkiców o wpadaniu w długi i scenariusze do pierwszych 10 odcinków nowej serii o finansach osobistych. Wprawdzie zrezygnowałem już z małych zleceń (np. pisanie tekstów na zamówienie), ale i tak nie mogę powiedzieć, że utrzymuje mnie blog i vlog całkowicie – dużą część w przychodach stanowią projekty dla firm, wystąpienia publiczne czy szkolenia dla spółek.

Nie zarzekam się, że będzie to już w 2019, ale oczywiście będę dążyć do zarabiania głównie przez bloga, dzięki czemu będę mógł mu się poświęcić w całości. Plan na 2019 zakłada pierwszy własny produkt, który będzie można kupić.

Blogowe wyzwania 2019

Jako pracoholik i optymista, mam większe plany na nadchodzący rok niż na ostatnich 5 razem wziętych. Niestety to jedna z moich wad, nadmierny optymizm w projektach – nawet gdy wiem, że nie ma realnych szans, żeby wszystko zrobić. Niemniej jednak o planach i wyzwaniach na 2019 chciałbym Wam opowiedzieć.

Grupa Śladami Warrena Buffetta – nie wiem jeszcze czy w maju znowu odwiedzimy Omaha, wiem jednak, że chcemy spotkać się ze społecznością na Invest Cuffs w marcu 2019. Planujemy tam 2 wystąpienia poświęcone inwestowaniu i kilka mniejszych niespodzianek. To będzie bardzo ważna konferencja i przy okazji bierzemy udział w konkursie na najważniejsze wydarzenie roku. Nie będę ukrywał, że będzie mi bardzo miło, jeśli wesprzecie mnie swoim głosem.

Zagłosuj w konkursie Invest Cuffs

Recenzje produktów finansowych – zacząłem w końcówce roku z zapowiedzią recenzji i pierwszym testem aplikacji PanParagon. Miałem to robić już od dawna, bo mam konta w większości banków, testuję masę różnych rozwiązań finansowych (ba, raz nawet wziąłem kilkanaście chwilówek do testów!) i czas się podzielić szeroko tą wiedzą.

Nowe serie filmów na YouTube – zarówno o finansach osobistych, jak i inwestowaniu. Tutaj są gotowe scenariusze, a w styczniu będzie sporo pracy nad przełożeniem ich na obraz i dźwięk.

I na koniec bardzo ważna rzecz, której mi brakuje – wywiady. Logika podpowiada, że warto zrobić podcast, ale to jest bardzo duże wyzwanie, do którego nie jestem jeszcze przekonany na 100%.

Temat na 2019?

A co Wy chcielibyście zobaczyć u mnie na blogu bądź kanale YouTube? Jeśli jest jakiś temat, którego nigdy nie poruszałem, a bardzo Was interesuje, to śmiało sugerujcie w komentarzach. W tym roku będę walczył ze swoją najgorszą słabością, czyli kiepskim planowaniem – może jak jakaś koncepcja wpadnie na początku roku, to będzie dużo łatwiej zaplanować pracę nad materiałem i finalnie opublikować tekst bądź video.

No i oczywiście przypominam, że żeby nic nie przegapić, warto być:

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x