Początek roku to już dla mnie niemal tradycja – akcja #Zaczytani2019 to setki ebooków w bardzo niskich cenach i okazja do uzupełnienia większych zapasów lektur. Sam korzystam z niej od 3 lat i staram się wybrać ciekawe książki, które mogę śmiało Wam polecić.
Jednym z popularnych postanowień noworocznych jest z reguły chęć czytania większej liczby książek. Doskonale to rozumiem, w minione święta pochłonąłem 3 książki i zacząłem się zastanawiać jak zoptymalizować swoją pracę do tego stopnia, żeby móc wrócić do takiego czytania jak kiedyś (niestety nie czytam tylu książek co kiedyś). Tu akurat pokazuję książki o pieniądzach, bo to moja dziedzina, ale oczywiście zachęcam do buszowania w zbiorach również w poszukiwaniu innych pozycji.
Zaczytani 2019
Jeśli lubicie korzystać z promocji, czytacie ebooki i chcecie zacząć rok od udanych zakupów, to z pomocą przychodzi zawsze Ebookpoint i ich akcja #Zaczytani2019. W tym roku również nie zawiedli i można znaleźć setki ebooków z ogromnymi zniżkami. Jeśli przeliczycie ile książki kosztują bez ceny promocyjnej, to zrozumiecie dlaczego uważam to za naprawdę dobra okazję do zrobienia rocznych zapasów. W tym tekście pokażę ciekawe i polecane przeze mnie książki o pieniądzach, a na koniec jeszcze dodam ziała z książkami, które sam kupiłem w tym roku – może Wy mi z kolei coś polecicie bądź odradzicie.
Akcja promocyjna trwa do 3 stycznia – mamy zatem dosłownie 2 doby na skorzystanie z oferty w lepszych cenach. Później artykuł pozostanie przydatny, ale niestety książki będą już droższe.
Znajdują się tutaj również linki afiliacyjne, czyli za każdy zakup na moje konto naliczona zostanie prowizja. Jak pokazuje doświadczenie z ubiegłych lat, z reguły za prowizje z tego tekstu zwracają mi się książki, które sam kupuję podczas promocji :)
3 książki o pieniądzach, które warto mieć na półce
Wybrałem 3 książki o pieniądzach, które po prostu trzeba przeczytać, niezależnie od tego czy jesteśmy inwestorami, przedsiębiorcami czy niepracującym rodzicem, który codziennie zmaga się z budżetem domowym. To moim zdaniem książki, które mogą realnie zmienić coś w naszym życiu. Nie twierdzę, że każdemu kto je przeczyta nagle obróci się wszystko do góry nogami, ale uważam je za publikacje, które odegrały sporą rolę w moim życiu.
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Dale Carnegie
To jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej konkretnie napisanych książek o budowaniu relacji, jakie zna świat. Jej autor zrewolucjonizował podejście do szkoleń i stworzył całą serię książek z rozwoju osobistego. Za najlepszą rekomendację można podać słowa Warrena Buffetta, który do dzisiaj uważa kurs autora za swoją najlepszą inwestycję w życiu. Wracam do tej książki od czasu do czasu, jest absolutnie aktualna, pomimo tego, że została napisana… w 1936 roku! Zmiana podejścia do relacji międzyludzkich to zmiana jakości życia, jeśli weźmiecie sobie do serca trochę rad autora.
Pułapki myślenia, Daniel Kahneman
Ekonomia behawioralna tłumaczy nam dlaczego podejmujemy nieracjonalne decyzje w sytuacjach, gdy teoretycznie powinna wygrać logika i racjonalne podejście. Dlaczego kupujemy niepotrzebne rzeczy, wpadamy w wir hazardu w kasynie, zaciągamy bezsensowne długi i nie umiemy sprzedać inwestycji przynoszących straty. Kahneman stworzył potężne kompendium wiedzy, którego przeczytanie zajmie Wam sporo czasu, ale efekty dla portfela mogą być ogromne.
4-godzinny tydzień pracy, Tim Ferriss
Od czasu wydania tej książki świat ostro odleciał. Ja czytałem ją po raz pierwszy w 2012, co wtedy było naprawdę przełomowe i miało spory wpływ na zmianę mojego myślenia. Ba, cały ten blogi i nawet ten artykuł, który teraz czytasz jest w dużej mierze w ramach filozofii Ferrisa. Nie przywiązujcie się do tych tytułowych 4 godzin pracy w tygodniu, bardzie chodzi o zmianę myślenia i zarządzania swoim cennym czasem w życiu.
Książki o pieniądzach, dla startupów
Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera, Alexander Osterwalder, Yves Pigneur
Dla każdego, kto myśli o założeniu firmy, ta książka będzie dobrym wstępem. Pięknie i oryginalnie wydana, w bardzo prosty sposób tłumaczy główne elementy stawiania firmy od zera, pokazuje skalowanie modeli biznesowych, układanie ich od początku, zmiany koncepcji w zależności od zmian zachodzących na rynku… kawał dobrej roboty, którą warto kupić w dobrej cenie. Co jakiś czas można ją dorwać właśnie w ramach takich promocji jak #Zaczytani2019
Podręcznik startupu. Budowa wielkiej firmy krok po kroku, Steve Blank, Bob Dorf
To jest kniga dla przedsiębiorców, która nie na darmo nazywa się podręcznikiem. Faktycznie podchodzi do czytelnika jak do ucznia i pokazuje budowanie krok po kroku startupu. Kolejna pozycja, którą warto mieć na półce (czytniku) i warto przy okazji polować na promocyjne ceny, bo w wielu księgarniach obowiązuje okładkowe 99 zł.
Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji, Chris Guillebeau
Niejedna firma osiągnęła gigantyczny sukces, bo wychodziła z założenia, że trzeba budować biznes oszczędnie i rozsądnie. Oczywiście zmierzam do tego, że wiele firm żyje głównie z dotacji inwestora, przez co nie trzyma w ryzach kosztów i nie skupia się wystarczająco na zyskach z klientów. Niskobudżetowy startup to książka przyjemna, która stara się nam wpoić od pierwszych stron, ze da się zdbuowac firmę mając mały budżet i rozwijając skutecznie produkt.
Zakamarki marki, Paweł Tkaczyk
Dla polskich przedsiębiorców ta książka to już klasyk, a autor wykłada w wielu miejscach w Polsce od lat, więc zakładam, ze sporo osób może ją już znać. To moim zdaniem cenna pozycja na półce dla przedsiębiorców, którzy dopiero myślą jak zbudować markę swojej firmy. Wbrew pozorom, wiele rzeczy nie jest tu oczywistych, a za niektórymi oczywistościami stoją lata przygotowań, badań i wielu mechanizmów z psychologii, które stosuje się tak, aby zbudować relacje klienta z marką.
Marketing za przyzwoleniem, Seth Godin
Seth Godin to człowiek, który jest tak skupiony na marketingu i sprzedaży, ze jego książki nastawione są na bardzo konkretną wiedzę i tak też są robione – żeby się dobrze sprzedały. Autor jest bardzo autentyczny w tym co robi i pisze, a zastosowanie niektórych elementów z książki może być bardzo pomocne na etapie budowania pierwszej firmy. Mi ta książka pomogła chociażby w blogowaniu.
Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu, Jocko Willink, Leif Babin
A to jest jedyna książka w tym artykule, której nie czytałem, ale którą poleciło mi kilku przedsiębiorców i inwestorów, więc zaufam rekomendacjom. Ja już ją kupiłem właśnie w ramach tej promocji i jestem ciekaw na ile przyda się w mojej pracy.
To trudna i zarazem bajecznie prosta książka. Mówi o tym, że trzeba skupić się na rzeczach najważniejszych, bo w naszym życiu jesteśmy przytłoczeniu ogromną masą niepotrzebnych rzeczy, zajęć, nic nie znaczących spotkań czy po prostu dupereli, którymi nie powinniśmy zawracać sobie głowy. Przez to wszystko, gubimy to co najważniejsze i nie skupiamy się wystarczająco na naszych kluczowych dziedzinach. To tutaj pada słynne zdanie: „co nie jest stanowczym tak, powinno być stanowczym nie”. Trudna do zastosowania rada, ale bardzo dojrzała książka, im czytelnik starszy, tym bardziej docenia.
Ekonomia wdzięczności, Gary Vaynerchuk
Temat bliski Setha Godina, ale wytłumaczony w stylu Gary’ego Vee. Dlaczego najpierw powinno się dużo dawać swoim odbiorcom, a dopiero później wyciągnąć do nich po cokolwiek rękę? Jak budować markę eksperta stosując regułę wdzięczności? Niejeden polski bloger mocno inspirował się zasadami Gary’ego z tej książki. Z perspektywy czasu, wydaje mi się, że to najlepsza książka tego autora, bo można zastosować realnie sporo elementów w swojej działalności.
Książki o pieniądzach dla inwestorów
Tu nie ma co się rozpisywać, bo serię „dla bystrzaków” znacie zapewne doskonale. W przypadku inwestorów, to bardzo dobre pozycje na początek, tłumaczące dużo podstawowych pojęć i zależności. Nie ma książki idealnej, która tłumaczy początkującym jak działa giełda czy rynki finansowe, ale na pewno w tej cenie i z tą pigułą wiedzy, seria dla bystrzaków robi robotę i możecie w trakcie trwania promocji kupić kilka książek w cenie jednej większej pozycji.
W transie inwestowania, Mark Douglas
Często polecana nie tylko inwestorom, ale też traderom walutowym czy po prostu spekulantom. Można bardzo łatwo i szybko wczuć się w klimat spekulacji rynkowych, autor nie owija w bawełnę i pokazuje również ciemną stronę rynku, w tym uzależnienie (tytuły trans) osób, które chcą zarobić na tym rynku. Nie szukajcie tu złotych zasad inwestowania ani magicznych metod wyceny – tę książkę trzeba po prostu przeczytać i być może wracać do niej co jakiś czas, gdy już będziemy mieć większe doświadczenie na rynku.
Wycena: minipodręcznik dla inwestorów giełdowych, Aswath Damodaran
A to jest ciekawostka, którą odkryłem dopiero w ubiegłym roku. Malutka książeczka będąca kompendium wiedzy z analizy fundamentalnej. Nie jest to super przyjemna lektura i niejednokrotnie musiałem ją kartkować żeby wracać do czegoś, czego nie zapamiętałem, ale dla na pewno warto ją mieć, jeśli inwestujemy w oparciu o analizę fundamentalną.
Inteligentny Inwestor, Benjamin Graham
Tę książkę napisał nauczyciel Warrena Buffetta. Więcej rekomendacji nie potrzeba. A tak serio, to jest to trudna i potężna kniga, której się nie czyta – ją się studiuje. Cenna wiedza dla inwestora i przedsiębiorcy (przy wycenie spółek), wiedza absolutnie ponadczasowa, przez co jest ona uznawana od kilku dekad za najważniejszą pozycję książkową dla inwestorów na świecie.
Na sposób Warrena Buffetta, Robert Hagstrom
Wiecie, że Warren Buffett był moim tematem numer 1 w ubiegłym roku, więc nie mogło go zabrakną i tutaj. Biografia Warrena jest tylko po angielsku i dla fanów (tudzież fanatyków), z kolei ta książka jest dobrym kompendium zasad Buffetta dla inwestorów. Ciekawe historie, przypomnienie istotnych podstaw, zasady inwestowania omawiane na konkretnych spółkach – przyjemna pozycja dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w inwestowaniu, czytając jednocześnie o fenomenie Buffetta.
Ja też idę na zakupy!
Ja też zacząłem już buszować w zbiorach księgarni i planuję uzupełnić swoje książki o pieniądzach i nie tylko w kolejne pozycje. Wieczorem skończę zamówienie i uzupełnię ten wpis o listę moich zakupów, żebyście mieli pełny obraz tego, od czego ja sam zaczynam rok.