Ciemna strona rynku: thrillery K.I.S.S. i P.I.I.G.S.

kiss piigs tomasza pruska

Podejrzane interesy, polityczne układy, władza i przede wszystkim duże pieniądze w tle – Tomasz Prusek swoimi giełdowymi thrillerami pokazuje nam jak może wyglądać ciemna strona rynku kapitałowego, a przy okazji świetnie tłumaczy skomplikowane zjawiska giełdowe.

Jako inwestor giełdowy zawsze miałem pewien niedosyt. W księgarniach znajdziemy dziesiątki thrillerów medycznych czy prawniczych, ale dla inwestora giełdowego znalezienie trzymającej w napięciu powieści w jego branży graniczyło z cudem. Na szczęście za tę niszę wziął się doświadczony giełdowy dziennikarz – Tomasz Prusek – i swoimi dwiema książkami nie tylko wciąga nas w trzymającą w napięciu historię, ale i przy okazji uczy czytelników jak działają różne mechanizmy rynku.

Od dziennikarza do pisarza

Autor obydwu książek, Tomasz Prusek, przez 25 lat opisywał polski rynek kapitałowy na łamach Gazety Wyborczej. Dzisiaj jego teksty znajdziemy od czasu do czasu na witrynie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych czy branżowych mediach, a on sam jest Prezesem Zarządu „Fundacji Przyjazny Kraj” i nadal na bieżąco śledzi i komentuje nasz polski rynek kapitałowy.

Nie miałem żadnych obaw co do giełdowej merytoryki książek, bo teksty Tomka czytałem już jako student pierwszego roku dziennikarstwa. Pozytywnym zaskoczeniem była część literacka… te powieści łyka się w jeden wieczór! Tomek ma niebywale lekkie pióro i potrafi napisać dynamiczne historie z giełdowymi kryzysami w tle. Dla kogoś, kto stawia pierwsze kroki na rynku kapitałowym, może to być najprzyjemniejsza część nauki.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o autorze, to chłopaki ze Strefy Inwestorów zrobili bardzo fajny wywiad z Tomaszem Pruskiem, wklejam go poniżej:
Listen to „PJI 25: Ciemna strona giełdy i rynków finansowych – Tomasz Prusek dziennikarz i autor książek” on Spreaker.

Książki dla inwestora z GPW

Główna bohaterka książek Tomka Pruska nazywa się Olga, Olga Kirsch. To twarda dziewczyna z solidnym kręgosłupem moralnym, która robi karierę na polskim rynku kapitałowym. Zarządza funduszem akcji, wspina się po szczeblach korporacyjnej kariery i przy okazji wplątuje się w afery, od których włos jeży się na głowie. Czytelnik pozna przy okazji kulisy pracy w funduszu inwestycyjnym i przede wszystkim ciemną stronę rynku kapitałowego.

W pierwszej części poruszamy się głównie po Warszawie i Nowym Jorku. Odwiedzamy biura korporacji, walne zgromadzenia spółek, rezydencje giełdowych krezusów, redakcje finansowych mediów i polityczne gabinety w ministerstwach. Ta wycieczka dla każdego inwestora z polskimi akcjami w portfelu będzie prawdziwym thrillerem.

W drugiej części przenosimy się w nieco cieplejsze klimaty, do słonecznej i pogrążonej w kryzysie Grecji. Można powiedzieć, że druga część opowiada bardziej o międzynarodowych rynkach finansowych, podczas gdy pierwsza skupia się bardziej na znanych nam bliżej polskich realiach.

A tak przy okazji, w temacie książek dla inwestorów, warto zajrzeć jeszcze do kilku tekstów poniżej:

K.I.S.S. o kryzysie Lehman Brohers

Akcja tej książki rozgrywa się nieco przed kryzysem finansowym 2008, zapoczątkowanym przez upadek banku Lehman Brothers. Jednak kryzys finansowy i to co dzieje się za oceanem jest tylko tłem dla rozgrywek na polskiej giełdzie. Tu główna bohaterka wpadnie w przerażającą intrygę, w którą zamieszane są media, rekiny polskiej finansjery, a nawet politycy. Z kolei tytuł K.I.S.S. to skrót od zasady keep it simple stupid, która ma zastosowanie w inwestowaniu. Więcej nie będę zdradzał, sami doczytacie.

Co do walorów edukacyjnych, z tej książki dowiecie się o co chodziło w kryzysie finansowym w 2008 roku w USA. Czytając, od razu pomyślałem o filmie Big Short, w którym świetnie pokazano mechanizmy tworzenia się bańki na rynku nieruchomości czy też zawiłą inżynierię finansową banków inwestycyjnych. Zobaczycie również oczami wyobraźni jak wygląda walne zgromadzenie polskiej spółki i poznacie kilka niecnych mechanizmów z polskiego rynku kapitałowego. To bardzo potrzebna lektura dla inwestora na GPW.

P.I.I.G.S. o kryzysie greckim

Wiem, że to źle brzmi, ale uwielbiam kryzys grecki. Pamiętam go doskonale, bo z jednej strony śledziłem go jako inwestor, a z drugiej strony jako dziennikarz. Miałem w tym czasie dziesiątki różnych ekspertów w telewizyjnym studiu, co chwilę śledziliśmy zagraniczne depesze i raporty. Strefa euro naprawdę chwiała się posadach, a prezesi banków uspokajali przed kamerami, a zaraz po wyjściu ze studia mówili jak bardzo mają zszargane nerwy przez tę całą sytuację. Ten kryzys bardzo dużo mnie nauczył, więc tym bardziej ucieszyłem się widząc gdzie rozgrywa się druga część książki.

W tej książce autor wytłumaczy czytelnikowi jak działa globalny rynek obligacji i jak to się stało, że bankrutująca Grecja doprowadziła do największego trzęsienia ziemi w historii strefy euro. Chociaż te tematy mogą wydawać się bardzo odległe polskim inwestorom, to jednak takie samo trzęsienie ziemi widzieliśmy na GPW i sąsiednich giełdach.

Wydaje mi się, że P.I.I.G.S. może stanowić nieco większe wyzwanie dla początkujących inwestorów niż K.I.S.S., ale to może być moje subiektywne wrażenie – po prostu międzynarodowe kryzysy są nieco bardziej skomplikowane niż te krajowe. Jednak wartość edukacyjna P.I.I.G.S. jest bardzo duża, dzięki niej zrozumiecie o co chodzi z połączonym rynkiem obligacji krajowych, instrumentami CDS, funduszami hedgingowymi i „strzyżeniem” obligatariuszy. Kryzys grecki jest tu wytłumaczony bajecznie prosto i czytelnik przy okazji dobrze się bawi, bo czyta thriller, a nie podręcznik.

Niby fikcja, ale…

To największa zaleta tej książki. Olga Kirsch nie istnieje, podobnie jak wszyscy inni bohaterowie. Jednak na polskim rynku kapitałowym od dawna trwa zgadywanka kto symbolizuje kogo, czyje cechy ma Olga, a kto mógłby być na naszym rynku odpowiednikiem czarnego charakteru powieści. Sytuacje w wspomnianych wyimaginowanych spółkach również są fikcyjne, ale analogicznych historii na rynku nie brakuje. Wiecie o co chodzi – to, że ta historia nie wydarzyła się naprawdę nie oznacza, że podobne historie nie mają miejsca. Emisje akcji, zmiany w zarządach, spółki, które nie liczą się z mniejszościowymi akcjonariuszami, „ustawki” w mediach…

Ciemna strona rynku kapitałowego istnieje i każdy inwestor powinien zdawać sobie z tego sprawę. Wydaje mi się, że co niektórzy mogą nieco inaczej patrzeć na rolę branżowych mediów po tej lekturze (w szczególności K.I.S.S.). Polecam zwracać na to uwagę i nie chodzi już tylko o omawiany przeze mnie często szum informacyjny.

Być może nigdy nie spotkacie się z wymienionymi wyżej sytuacjami. A być może po prostu nigdy nie zauważycie, że to Was dotknęło. Warto jednak wiedzieć jak może wyglądać ciemna strona rynku. Olga Kirsch i jej koledzy wytłumaczą Wam to dużo ciekawiej niż niejeden podręcznik. Na rynku nie zawsze chodzi tylko o zysk, czasem są jeszcze ludzkie ambicje, walka o władzę, zazdrość czy zemsta.

Gdzie kupić książki Tomka Pruska?

To akurat najmniejszy problem, bo nie są to powieści dostępne w największych polskich księgarniach.

Pamiętajcie tylko żeby czytać je w dobrej kolejności:

najpierw K.I.S.S.

a dopiero później P.I.I.G.S.

Miłej lektury i dajcie znać co myślicie o publikacjach!

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x