Kryzys w Grecji to dla inwestora szum informacyjny

jaroszek wyklad Kryzys w Grecji

Kryzys w Grecji, jaki obecnie oglądamy, to efekt wielu lat zaniedbań i lawiny błędów po stronie polityków, urzędników, bankierów… można o tym dyskutować godzinami. Jednak nikt nie wie co dalej, ale wszyscy o tym mówią. Na tym polega szum informacyjny, w którym uczestniczymy każdego dnia.

11700866_10155746812520035_9022496852870181476_n
Tak jak dr Frankenstein wykonywał swoje życiowe dzieło, tak i każdy dziennikarz spełnia misję – uważając słupki oglądalności za wymierny wskaźnik spełniania owego zadania w społeczeństwie. Jednak współczesne media, podobnie jak wspomniana literacka postać, nawet jeśli miała kiedyś dobre chęci, dzisiaj tworzy potwora. Nazywam go szumem informacyjnym.

Jesteśmy każdego dnia poddawani temu zjawisku, prze z co tak naprawdę cierpią nasze finanse. Podejmujemy decyzje dotyczące budżetu domowego słysząc, że np. ceny spadają albo kredyt jest teraz tani. Jako inwestorzy, jesteśmy w zasadzie od mediów uzależnieni – codziennie oglądamy wykresy na jednym monitorze, a na drugim wyniki raportów lub posiedzenia banków centralnych. Odczuwamy poniekąd przesyt informacji i wbrew pozorom – informacje zaczynają nam bardziej przeszkadzać niż pomagać.

Kryzys w Grecji – wykład dla inwestorów

W ubiegłym tygodniu zostałem najpierw zaproszony na szkolenie z X-Trade Brokers, gdzie miałem wystąpić jako prelegent i opowiedzieć czym jest szum informacyjny. Kilka dni później z tym samym tematem występowałem na TradingJamSession przed publicznością naprawdę zaawansowanych traderów. Biorąc pod uwagę co teraz dzieje się wokół Grecji – temat pasował idealnie i wzbudził duże zainteresowanie.

I tutaj mega fajna informacja – cały mój wykład jest nagrany, razem z sesją pytań i odpowiedzi!
Możecie go obejrzeć na kanale InwestorTV, to tam również prowadzę regularnie wywiady z prezesami spółek giełdowych.

 

Szum informacyjny to paskudna rzecz i jesteśmy cały poddawani temu zjawisku. Bombardują nas często sprzeczne informacje, które przy takim natężeniu i „podkręceniu”, powodują efekt dokładnie odwrotny – dezinformują.

Jeśli jesteś inwestorem, to polecam poczytać więcej o szumie informacyjnym, zanim odczujesz efekty tego zjawiska na swoim portfelu inwestycyjnym. Dokładnie tak samo działał nawet Amber Gold i ludzie, którzy zainwestowali swoje pieniądze w produkty oparte o „złoto”.

PS. W tym tygodniu ja też zostałem poproszony o komentarz wydarzeń w Grecji przez jedną ze stacji radiowych. Uczciwie napisałem, że mogę jedynie skomentować, że niewiele wiedzieliśmy przed referendum, a teraz nie wiemy kompletnie nic. No i Europa ma problem.

Nagranie przyjęto z otwartymi ramionami.

Tomasz Jaroszek

Tomasz Jaroszek – jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)