Blog dla ludzi, którzy dbają o swoje pieniądze

Kryzys w Grecji to dla inwestora szum informacyjny

jaroszek wyklad Kryzys w Grecji

Kryzys w Grecji, jaki obecnie oglądamy, to efekt wielu lat zaniedbań i lawiny błędów po stronie polityków, urzędników, bankierów… można o tym dyskutować godzinami. Jednak nikt nie wie co dalej, ale wszyscy o tym mówią. Na tym polega szum informacyjny, w którym uczestniczymy każdego dnia.

11700866_10155746812520035_9022496852870181476_n
Tak jak dr Frankenstein wykonywał swoje życiowe dzieło, tak i każdy dziennikarz spełnia misję – uważając słupki oglądalności za wymierny wskaźnik spełniania owego zadania w społeczeństwie. Jednak współczesne media, podobnie jak wspomniana literacka postać, nawet jeśli miała kiedyś dobre chęci, dzisiaj tworzy potwora. Nazywam go szumem informacyjnym.

Jesteśmy każdego dnia poddawani temu zjawisku, prze z co tak naprawdę cierpią nasze finanse. Podejmujemy decyzje dotyczące budżetu domowego słysząc, że np. ceny spadają albo kredyt jest teraz tani. Jako inwestorzy, jesteśmy w zasadzie od mediów uzależnieni – codziennie oglądamy wykresy na jednym monitorze, a na drugim wyniki raportów lub posiedzenia banków centralnych. Odczuwamy poniekąd przesyt informacji i wbrew pozorom – informacje zaczynają nam bardziej przeszkadzać niż pomagać.

Kryzys w Grecji – wykład dla inwestorów

W ubiegłym tygodniu zostałem najpierw zaproszony na szkolenie z X-Trade Brokers, gdzie miałem wystąpić jako prelegent i opowiedzieć czym jest szum informacyjny. Kilka dni później z tym samym tematem występowałem na TradingJamSession przed publicznością naprawdę zaawansowanych traderów. Biorąc pod uwagę co teraz dzieje się wokół Grecji – temat pasował idealnie i wzbudził duże zainteresowanie.

I tutaj mega fajna informacja – cały mój wykład jest nagrany, razem z sesją pytań i odpowiedzi!
Możecie go obejrzeć na kanale InwestorTV, to tam również prowadzę regularnie wywiady z prezesami spółek giełdowych.

 

Szum informacyjny to paskudna rzecz i jesteśmy cały poddawani temu zjawisku. Bombardują nas często sprzeczne informacje, które przy takim natężeniu i „podkręceniu”, powodują efekt dokładnie odwrotny – dezinformują.

Jeśli jesteś inwestorem, to polecam poczytać więcej o szumie informacyjnym, zanim odczujesz efekty tego zjawiska na swoim portfelu inwestycyjnym. Dokładnie tak samo działał nawet Amber Gold i ludzie, którzy zainwestowali swoje pieniądze w produkty oparte o „złoto”.

PS. W tym tygodniu ja też zostałem poproszony o komentarz wydarzeń w Grecji przez jedną ze stacji radiowych. Uczciwie napisałem, że mogę jedynie skomentować, że niewiele wiedzieliśmy przed referendum, a teraz nie wiemy kompletnie nic. No i Europa ma problem.

Nagranie przyjęto z otwartymi ramionami.

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on pocket
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty