Konferencja WallStreet za nami, ale dla wszystkich tegorocznych nieobecnych mam bardzo dobrą wiadomość – sporo treści można obejrzeć lub doczytać i nadrobić inwestycyjne zaległości. Mam też dla Was garść wniosków, które sam wyciągnąłem nie tylko z wykładów, ale też kuluarowych rozmów.
Bardziej doświadczonym inwestorom nie muszę przypominać czym jest WallStreet. Poza tym pisałem o niej już kilka razy, bo sam byłem już na kilku edycjach i staram się przyjeżdżać co roku. To ważne miejsce dla rynku kapitałowego, przyjeżdżają tu nie tylko eksperci, ekonomiści i inwestorzy, ale też prezesi największych giełdowych spółek. Z reguły Hotel Gołębiewski odwiedza w czasie konferencji ponad 1000 osób.
Mam dla Was trochę wrażeń i przemyśleń na gorąco plus sporo materiałów, które można obejrzeć, jeśli ominęła Was tegoroczna konferencja.
Ostrożnie z prognozami
W ubiegłym roku najważniejszym gościem był Leszek Czarnecki, a w rozmowach kuluarowych padały obawy o rynek obligacji korporacyjnych, następstwa afery GetBack, obawy o OFE (była też bardzo trudna debata o PPK w cieniu reformy OFE). W centrum zainteresowania był również prof. Buczek ze względu na sytuację jego funduszu. Padało dużo pewnych deklaracji i konkretnych prognoz. W tym roku było już zupełnie inaczej.
Gdy Leszek Czarnecki opowiadał rok temu, że nie ma już trupów w szafie jego spółek, był już 2 miesiące po nagranej rozmowie w KNF. To tyle ze słuchania niektórych deklaracji. Oczywiście to gra o wielkie pieniądze, ale jeśli ktoś jako akcjonariusz czuje się z tym ok, to ja tego nigdy nie zrozumiem.
A to mój komentarz video:
Moim zdaniem w tym roku dużo bardziej doceniano solidne firmy i unikano twardych deklaracji. Czasem trzeba przyznać, że się czegoś po prostu nie wie. Nikt nie wie jakie będzie zainteresowanie PPK – to wbrew niektórym deklaracjom jedna z najmniej pewnych rzeczy na rynku i zarazem jedno z jego największych wyzwań. Nie skończyła się reforma OFE, a to mocno ciąży PPK.
Adam Kiciński to najlepsza promocja giełdy
Dla akcjonariuszy CD Projekt i nie tylko najważniejsza była godzinna rozmowa z prezesem Adamem Kicińskim. Oczywiście nie zdradził nic o Cyberpunku (za kilka dni targi E3), ale powiedział sporo rzeczy istotnych dla długoterminowych akcjonariuszy. Przede wszystkim dzięki takim rozmowom lepiej zrozumieć jak działa i planuje spółka w długim terminie. Przy okazji ta rozmowa utwierdziła mnie w przekonaniu, że spółka ma styl zarządzania Bransona (pracownik najważniejszy).
Dla mnie kluczowe jest to, że powstanie kolejna gra do 2021 (to wynika z programu motywacyjnego). Jest tu też kwestia przebudowy GOG 2.0 i mobilny Gwint. CD Projekt nie widzi potrzeby zmiany giełdy na zagraniczną, ponieważ zagraniczni inwestorzy już są w akcjonariacie i nie mają żadnego problemu z zakupem akcji polskiej spółki. Prezes też bardzo subtelnie wymigał się od mojego pytania o rozbudowę świata Wiedźmina, ale traktuję to jako dobry znak.
Sam Adam Kiciński i jego spółka to moim zdaniem najlepsza promocja rynku kapitałowego. Jak powiedziałby Paweł Tkaczyk, najlepiej sprzedają historie, a ta historia nadaje się na hollywoodzki firm. Grupa kolegów sprzedających gry na dyskietkach, która z biegiem lat tworzy jedną z najlepszych spółek produkujących gry na świecie. Nie byłoby tego sukcesu również bez giełdy. Moim zdaniem tacy goście powinni być gwiazdami WallStreet w Karpaczu (tak, nie przepadam za liderem alfa z ubiegłego roku).
Orlen w portfelu, Orlen wszędzie!
Gdyby wskazać spółkę, której nie dało się w tym roku przegapić, to bez wątpienia byłby to PKN Orlen. I nie chodzi tylko o największe stoisko czy po prostu branding widoczny w wielu miejscach konferencji. Spółka zrobiła moim zdaniem naprawdę bardzo dużo w ostatnich miesiącach. W kilku domach maklerskich działa program Orlen w Portfelu, czyli zniżki dla akcjonariuszy. Z tego co mi wiadomo, jest już ponad 1800 wyrobionych takich kart lojalnościowych. Trwa także Akademia Inwestowania Orlen we współpracy z CFA Poland.
Miałem okazję porozmawiać dłużej z przedstawicielem relacji inwestorskich spółki o samym programie, planach wobec Lotosu i dalszych działaniach spółki i jestem naprawdę pod dużym wrażeniem. Informacyjnie dopowiem, że cieszę się nie tylko jako bloger, ale jako akcjonariusz spółki, który chce zwiększać pozycję w portfelu.
Boom na crowdfunding
Rynek wyczuł tu kasę i wokół zagadnienia krąży coraz więcej firm. Dla niektórych firm taka forma pozyskania kapitału wyprze tak naprawdę opcję NewConnect. Uproszczona procedura i możliwe 4 mln zł do pozyskania? Kuszące. Skoro Wisła Kraków zrobiła emisję ratunkową, a okrzyknięto ją wielkim sukcesem, to może coś jest na rzeczy. To nie jest tak, że jestem mocno uprzedzony, bo sam brałem udział w jednej kampanii, a kilku się mocno przyglądałem. ALE…
Nie wiem jaka będzie przyszłość crowdfundingu w Polsce, ale wiem, że przyda się tu kwestia edukacji rynku i inwestorów. Nie chciałbym, aby ten dopiero co rozpędzający się rynek dał zarobić tylko ludziom zajmującym się pozyskiwaniem pieniędzy i obsługiwaniem kampanii crowdfundingowych.
Co z tym PPK i gdzie jest hossa?
W najbliższych tygodniach zamierzam ruszyć nieco temat OFE, IKE i PPK. Tak naprawdę na tym etapie zmian w systemie emerytalnym, wszystko powinno być już dawno temu jasne. Jak się zapewne domyślacie – nie jest! Czekamy na finalne warunki zakończenia losów OFE i mamy przy tym nadzieję, żeby ustawodawcy niechcący nie zrobili krzywdy IKE. W Karpaczu dało się odczuć wyczekiwanie na PPK, chociaż w tym roku była już dużo większa niepewność czy ten system bardzo pozytywnie wpłynie na sytuację giełdy i inwestorów.
Co do hossy… żeby była hossa, musi być napływ kapitału. Z zagranicznych źródeł (które jakoś nie walą drzwiami i oknami), z polskich funduszy (z których wypłacają polscy klienci), z OFE (które mają suwak i sprzedają), PPK (których jeszcze nie ma), od inwestorów indywidualnych (tych, którzy majątek zainwestowali w nieruchomości). Sami rozumiecie w czym jest problem, ktoś musi te wzrosty zacząć, żeby przekonać innych inwestorów do powrotu na rynek kapitałowy.
Zdania były bardzo mieszane. Na konferencji byli eksperci przekonani, że lada moment giełda odpali w górę i tacy, którzy raczej obawiają się jak będzie wyglądał nasz parkiet, gdy na zachodzie zacznie się spowolnienie gospodarcze. Tutaj każdy musi przyjąć swoją strategię.
Dziękuję za rozmowy i Wasze głosy!
W tym roku nie udało się wygrać żadnej nagrody, ale już sama nominacja była dla mnie i Przemka Gershmanna ogromnym zaszczytem. Bardzo dziękuję za wszystkie oddane w głosowaniu na Herosa Rynku Kapitałowego głosy i że nie przeszkadzało Wam spamowanie tematem konkursu. Ja też najchętniej powiedziałbym o konkursie tylko raz i już Wam nie zawracał głowy, ale algorytmy w social media sprawiają, że taka wiadomość nigdy nie dotrze do wszystkich skutecznie.
Cykl Śladami Warrena Buffetta został nominowany w kategorii edukator roku, w której rywalizowaliśmy z firmami i byliśmy jedyną „oddolną” inicjatywą edukacyjną. Gratulacje dla wszystkich zwycięzców.
Tegoroczni Herosi Rynku Kapitałowego trafiają do @MaciejSamcik, @CDPROJEKTRED_IR, @BOS__Bank, @Longterm44 i @GrupaPZU – gratulacje! pic.twitter.com/nbqSnHayvo
— Przemek Gerschmann (@PGerschmann) 31 maja 2019
Dziękuję również za super frekwencję na moim wykładzie. Moją konkurencją była wielka debata „kiedy nadejdzie hossa?” plus jeszcze jeden wykład o szukaniu fundamentalnie silnych spółek, więc miałem w tym roku bardzo silną konkurencję. Niemniej jednak wykład uznaję za bardzo udany i biorąc pod uwagę, że nie był on nagrywany, postaram się część z tych elementów pokazać Wam w formie tekstów i video na moim kanale.
I na koniec wielkie ukłony w stronę Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Ostatnie lata są trudne dla inwestorów, a mimo to SII potrafiło zebrać zarządy spółek, sprowadzić prezesa CD Projekt, przygotować listę prawie 100 wykładowców – co tu dużo gadać, kłaniam się nisko za zrobienie konferencji tak wysokiej jakości w tak trudnych warunkach na rynku.
Co warto obejrzeć?
Kogo nie było, ten może sporo nadrobić. Ja sam mam jeszcze kilka rzeczy do obejrzenia, bo nie można się rozdwoić – specyfika tej konferencji jest taka, że i macie po 2-3 wykłady w tym samym czasie.
Kopalnię materiałów macie na Bankierze, Parkiecie i Comparic24.tv Poniżej zostawiam Wam kilka, które moim zdaniem warto obejrzeć w kontekście nadchodzącego roku.
Bardzo dobre podsumowanie od ekipy z Bankier.pl. W środku znajdziecie zarówno kilka najważniejszych nagrań (debata o PPK, prognozy dotyczące polskiego rynku)
Tutaj dla uproszczenia macie dosłownie wszystkie materiały zrobione przez redakcję Bankier.pl. Jest dużo wywiadów, tekst dziennikarzy i kilka pełnych zapisów paneli dyskusyjnych.
No i jeszcze rozmowa z Zarządem GPW, którą sam muszę nadrobić, bo poszedłem wtedy na jakieś spotkanie.
Wywiady w Parkiecie! Piotr Zając ze swoją ekipą redakcyjną rozstawił mobilne studio i przepytał sporo ekspertów w serii #ProstozKarpacza Poniżej moja skromna osoba przed kamerami Parkiet.tv, a jak rozwiniecie linki do playlisty to pojaw się cała seria materiałów z konferencji.
Na materiały z Comapric24.tv musicie poczekać – ekipa zrealizowała sporo wywiadów, ale będą one dostępne dopiero w najbliższych dniach.
Koniec sezonu konferencyjnego
WallStreet zamyka mój sezon konferencyjny, przede mną co najmniej 3 miesiące, podczas których nie zamierzam się nigdzie wybierać i mam przed sobą bardzo dużo pracy. To także czas na zakończenie książki, o której wspominałem na konferencji. Kończymy z Przemkiem Gerschmannem pisać „Śladami Warrena Buffetta” – pierwszą książkę o wyroczni z Omaha napisaną przez polskich inwestorów z myślą o polskich inwestorach. Korzystając z okazji zapraszam na grupę facebookową – tam najszybciej dowiecie się szczegółów, gdy tylko publikacja zostanie zamknięta i pójdzie do druku.