Tak, 14 listopada zbliża się wielkimi krokami. Mam nadzieję, że spotkamy się wtedy na konferencji na GPW: „Blogerzy na giełdzie”. Tymczasem chciałbym Was zapoznać z blogerami, których będzie można spotkać w czasie konferencji. Warto zaglądać na ich blogi, jeśli inwestuje się na giełdzie.
Jak już zapewne część z Was wie, 14 listopada odbędzie się konferencja Blogerzy na giełdzie, na którą serdecznie zapraszam. Poza wspomnianym linkiem, zostawiam również formularz rejestracji, żebyście nie musieli daleko szukać.
UWAGA! Miałem napisać, że miejsc już brak, ale w związku z naprawdę dużym zainteresowaniem GPW zdecydowała się dzisiaj na dostawienie jeszcze kilkudziesięciu krzesełek. Pula dodatkowych miejsc czeka już na zainteresowanych – rejestracja jest jeszcze otwarta!
Oprócz mojego wykładu, będziecie mogli posłuchać 5 blogerów zajmujących się inwestowaniem. Jeśli interesujecie się giełdą, to jest duża szansa, że większość z nich doskonale znacie. Jednak, jeśli ten tekst trafia do początkujących, to być może cześć z Was będzie miała okazję poznać twórców, którzy pomogą w nauce inwestowania.
Żeby było sprawiedliwie, kolejność alfabetyczna, od nazwisk, a o moim wystąpieniu kilka słów na końcu ;)
Humanista na giełdzie
Radek Chodkowski – autor bloga Humanista na Giełdzie, miłośnik analizy technicznej, który pokazuje na swoim blogu i kanale youtube spółki, które od lat „chodzą” w książkowych trendach. Aktywnie działa również na certyfikatach turbo, o których razem pisaliśmy w minionych tygodniach w ramach konkursu.
Regularnie oglądam jego Spółki Ciekawe Techniczne i czytam różnych kombinacjach inwestycyjnych (zrób sobie produkt strukturyzowany itp. lub wykorzystanie dźwigni na IKE/IKZE). Świetnie tłumaczy skomplikowane produkty inwestycyjne, no i oczywiście przeszedł długą drogę z testowaniem analizy technicznej na różnych instrumentach.
Equity Magazine
Przemysław Gerschmann – część z Was bardzo dobrze zna Przemka z naszej grupy Śladami Warrena Buffetta oraz z naszego wyjazdu do Omaha, na spotkanie z zarządem Berkshire Hathaway. Przemek wydaje od lat Equity Magazine, bardzo merytoryczny magazyn dla inwestorów, do którego piszą różni specjaliści i pasjonaci rynku kapitałowego. Jeśli jeszcze nie jesteście subskrybentami, to zajrzyjcie chociażby do ostatniego numeru i zobaczcie co tracicie!
Przemek jest wielkim fanem Buffetta, w jego portfelu dominują akcje i co ważne, świetnie przekazuje wiedzę na temat budowy portfela inwestycyjnego. Poza analizą fundamentalną, świetnie orientuje się w zależnościach polskiego sektora finansowego, co pozwala mu patrzeć na szeroki obraz rynku w kontekście konkretnych spółek.
Rynkinazywo.tv
Daniel Kostecki – miłośnik rynków finansowych, patrzący na inwestowanie globalnie, nie tylko na naszą rodzimą GPW. Możecie wcześniej znać go z mediów jako analityka z ramienia domów maklerskich lub jego pierwszego bloga – magictrader. Tu ciekawostka, nazwa bloga wzięła się zamiłowania Daniela do… iluzji. Może namówimy go na jakąś sztuczkę z kartami w trakcie konferencji. Aktualnie jego najważniejszy projekt to rynkinazywo.tv, czyli codzienne pasmo na żywo, skierowane do inwestorów, którzy każdego dnia chcą być dobrze poinformowani o tym, co dzieje się na świecie.
Daniel oprócz debaty, będzie miał również wykład dotyczący budowania portfela. Postara się odpowiedzieć na bardzo ważne pytania dla początkujących inwestorów: czy od razu inwestować dużą kwotą oszczędności czy regularnie dorzucać pieniądze do portfela?
Longterm
Albert Rokicki – ze swoim blogiem giełdowym longterm.pl startował naprawdę dawno temu, ale konsekwentnie rozwinął działalność o webinary, własne konferencje, różne produkty szkoleniowe, newslettery, a nawet serwis topstock.pl dla inwestorów.
Albert kieruje się w swoich inwestycjach głównie analizą fundamentalną. Do przejrzenia macie setki artykułów na blogu (uprzedzam, część jest zamknięta za paywallem), nagrania webinarów i wykładów. Na pewno żeby kompleksowo zapoznać się z podejściem Alberta do giełdy, warto sięgnąć po jego książkę.
Subiektywnie o finansach
Maciej Samcik – autor subiektywnieofinansach.pl, w blogosferze finansowej to poniekąd mój nauczyciel, ale tak na dobrą sprawę, blogowania uczyli się od niego prawie wszyscy blogerzy finansowi w Polsce. Maciej był przez wiele lat czołowym dziennikarzem finansowym Gazety Wyborczej, tworząc równocześnie bloga z recenzjami produktów, edukacją finansową i interwencjami w sprawach klientów. Kiedy ja zaczynałem ponad 10 lat temu, Maciej ze swoim blogiem był prawdziwym postrachem sektora finansowego w Polsce.
Jego ogromny atut to doświadczenie na rynku. Śledził zarówno branżę funduszy, jak i losy różnych spółek emitujących obligacje czy też debiutujących na giełdzie właściwie od początku naszego rynku kapitałowego. Wydał też kilka książek i po opuszczeniu redakcji zasilił w tym roku blogosferę finansową już na pełny etat.
Jak uczyć się inwestować
Nie będę Wam opowiadał za wiele o sobie, bo skoro tu dotarliście, to raczej mnie znacie. Inwestuję głównie w spółki giełdowe, też byłem dziennikarzem finansowym, zajmuję się szeroko pojętą edukacją finansową i staram się wciskać do głów, że o pieniądzach warto rozmawiać.
Dużo ważniejszy wydaje mi się temat mojego wykładu: jak uczyć się inwestować. Większość początkujących inwestorów chce od razu zarabiać na rynku. Poszukują narzędzi, gotowych strategii, a czasem wręcz magicznych metod zarabiania. Mało kto poszukuje wiedzy na temat… poszerzania wiedzy. A ta naprawdę jest zdobywana latami i poprzez różne źródła i metody.
O tym Wam opowiem – na przykładach dobrych doświadczeń, jak i błędów, które na przestrzeni lat popełniłem. Każdy z Was też jakieś popełni, bo tak to działa. Mam nadzieję, że ten wykład rozjaśni nieco w głowach tych niecierpliwych i szukających świętego Graala inwestowania. Ja też kiedyś szukałem i… sorry, nie ma takiego czegoś, jest tylko nauka i nabieranie doświadczenia.
A gdzie reszta giełdowej blogosfery?
Nie wszystko od razu ;) To pierwsza konferencja tego typu pod skrzydłami Fundacji GPW i samej Giełdy Papierów Wartościowych. Potraktujcie tę konferencję jako pilot serialu – dobraliśmy treści i prelegentów, żeby pokazać, że takie spotkania mogą wnieść dużo do edukacji finansowej w Polsce. Zarówno wszyscy blogerzy, jak i Fundacja GPW zajmują się na co dzień edukacją finansową, a tutaj łączymy siły, żeby jak najwięcej osób otrzymało wsparcie w nauce inwestowania.
Mamy treści dla bardzo początkujących inwestorów. Motywem przewodnim jest nauka inwestowania, budowanie pierwszego portfela, poruszanie się po rynku. Między innymi dlatego nie sugerowałbym na początku nazwisk blogerów, którzy zajmują się bardzo wyszukanymi inwestycjami lub publikują głównie analizy dla zaawansowanych inwestorów. Poza tym duży wpływ na dobór blogerów na początek miała też sama Fundacja GPW.
Zapraszam na konferencję!
I raz jeszcze przypominam, że na konferencję Blogerzy na giełdzie zapisujemy się przez formularz – administratorem danych nie jestem ja, ani żaden inny bloger, tym zajmuje się GPW. Szczegółowy harmonogram jest w poprzednim wpisie o konferencji. Zostały dosłownie ostatnie miejsca (dostawione już ponad pulę 150 krzesełek)
Mam nadzieję, że widzimy się w 14 listopada na Giełdzie Papierów Wartościowych!