Richard Wyckoff, czyli popyt i podaż na giełdzie

Richard Wyckoff

Richard Wyckoff należy do ojców rynków finansowych i na jego teoriach inwestorzy uczą się od dziesięcioleci. Popyt i podaż na giełdzie to dwie siły, które decydują o cenach. Nic nowego, ale warto na to spojrzeć z perspektywy inwestora, który chce kupić akcje wtedy, co duzi gracze.

W trakcie szkolenia w Bangkoku uczyłem się dużo o wolumenie skumulowanym i teorii inwestowania pod tzw. smart money, czyli dużych graczy takich jak bani czy fundusze inwestycyjne. Temat bardzo ciekawy, więc zacząłem jeszcze trochę drążyć. Teoria nie jest jakimś super wynalazkiem naszej epoki – wręcz przeciwnie, ma prawie 100 lat i pochodzi od jednego z pionierów analizy technicznej i czytania wykresów. Pobawmy się trochę w giełdowych archeologów ;)

Kim był Richard Wyckoff?

Zacznijmy do tego, że Richard Wyckoff urodził się w 1873, a zmarł w 1934. Tak, dobrze myślicie, omawiamy teorie sprzed prawie 100 lat. Bym inwestorem giełdowym i jednym z pierwszych guru rynków finansowych i analizy technicznej. Jego nazwisko wymienia się jednym tchem z takimi jak: Dow, Gann, Elliott i Merrill. Zaczął swoją pracę w wieku 15 lat jako goniec na giełdzie i zaledwie po kilku latach miał już swoją firmę i aktywnie zajmował się rynkami finansowymi. Założył i prowadził przez wiele lat The Magazine of Wall Street.

Richard Wyckoff zaczął edukować początkujących inwestorów i założył w tym celu nawet swoją szkołę – Stock Market Institute. Wykładał swoją teorię związaną z fazami akumulacji i dystrybucji, prowadzonej przez dużych graczy, którzy mieli zawsze na celu 2 rzeczy:

„Ubranie” małych inwestorów w akcji, gdy ci już wychodzili z inwestycji po czasie zarabiania w trendzie wzrostowym
Odkupienie tanich akcji po bardzo niskich cenach, z reguły po dużej panice i przecenie, zanim zaczną się wzrosty na danym papierze.

Oprócz wykładów i szkoleń, Richard Wyckoff napisał kilka książek, które w swoich czasach były kultowymi podręcznikami dla inwestorów:

  • Stock Market Technique
  • How I Trade and Invest in Stocks and Bonds
  • Wall Street Ventures & Adventures Thru 40 Years
  • My Secrets of Day Trading Stocks

Cytaty Richarda Wyckoffa

Jest ich sporo w Internecie, porozrzucanych po forach dla inwestorów. Znalazłem jedną stronę, która zebrała ich dosyć sporo i wybrałem kilka, które moim zdaniem pasują do dzisiejszych realiów tak samo jak 100 lat temu.
Moje ulubione cytaty Richarda Wyckoffa:

“Nigdy nie spotkałem człowieka na Wall Street i spoza niej, który stale i nieprzerwanie zarabia. Ja sam, podobnie jak wszyscy, mam dobre i złe okresy.”

“Słuchaj co rynek mówi o innych, a nie co inni mówią o rynku.”

“Każdy, kto kupuje lub sprzedaje akcje, obligacje lub towary dla zysku i posługuje się inteligentną dalekowzrocznością jest spekulantem . Jeśli nie, jest hazardzistą. “

“Ludzie osiągają sukces w biznesie, ponieważ gdy na początku popełnią błędy analizują je i unikają ich w przyszłości. Poprzez stopniowe zdobywanie wiedzy o fundamentalnych zasadach sukcesu stają się wytrawnymi biznesmenami. Jak wielu ludzi stosuje tę zasadę w inwestowaniu i tradingu? Niewielu przeprowadza jakiekolwiek analizy. Niewielu traktuje sprawę poważnie. Wchodzą na rynek, najczęściej dostają kopniaka, przez jakiś czas unikają ryzyka po czym wracają i osiągają te same rezultaty, potem znów unikają rynków nawet nie próbując stać się dobrymi traderami, czy inteligentnymi inwestorami. To błąd. Ludzie na poważnie biorą studiowanie medycyny, prawa, dentystyki albo poważnie podchodzą do prowadzenia biznesu. Tylko garstka zgłębia wiedzę o temacie (tradingu lub inwestowania), a powinni robić to wszyscy.”

I na koniec coś, czego mi bardzo często brakuje w inwestowaniu:

Neutralna pozycja oczyszcza umysł.

Trochę zepsułem efekt wow, bo dobrze się to czyta, gdy się nie wie, że te teorie i cytaty mają sto lat. Dokładnie tak jak ktoś czyta podręczniki rozwoju osobistego, które pisał Dale Carnegie – wszystko super, tylko też starsze od naszych dziadków ;)

Źródło cytatów

Teoria Wyckoffa

A teraz spróbujmy rozłożyć całą teorię na czynniki pierwsze. Pomoże mi w tym człowiek, który od lat studiuje tę teorię i teraz świetnie sobie radzi w stosowaniu jej na amerykańskim rynku akcji – Tomek Rozmus ze Smart Trader University. W trakcie tygodniowego szkolenia w Bangkoku udało mi się pięknie nagrać fragment szkolenia,w którym dokładnie omawiana jest teoria Wyckoffa.

Jak inwestować?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że smart money istnieją. Banki centralne (np. szwajcarski bank kupuje amerykańskie akcje), fundusze, naprawdę duzi gracze (Soros, Buffet)… oni też są na parkiecie. Na polskiej giełdzie warto było pamiętać o OFE, które po reformach znowu zmienią się w coś innego. Jednak jeśli mówimy o akcjach wartych 100 mld złotych, to nie można przejść obok tego obojętnie.

Richard Wyckoff, Jesse Livermore i wielu innych inwestorów i spekulantów z poprzednich epok mogą nas nauczyć dużo więcej niż nam się wydaje. Zmieniła się technologia, prędkość inwestycji, rozmiar pozycji, liczba spółek na rynkach… ale nie zmieniły się odwieczne zasady popytu i podaży oraz psychika inwestora, która ma w długim terminie dużo większe znaczenie niż sama strategia czy zarządzanie kapitałem.

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x