Jak inwestować pod „smart money”?

smart money wyckoff schemat

Jak inwestować tak jak Goldman Sachs? Pierwszy dzień szkolenia to inwestowanie oparte o wolumen, który pokazuje nam gdzie są tzw. „smart money”. Uczyliśmy się jak zauważyć, że duży gracz robi coś na instrumencie, którym się interesujemy.

Pada teoria: Wszystkie rynki są mniej lub bardziej zmanipulowane. Co to znaczy? Że duży gracz posiadający ogromny kapitał i otwierający potężne pozycje na rynku ma gigantyczny wpływ na całe notowania. Naszą rolą – małego inwestora – jest podłączenie się pod ten ruch albo ewentualna ucieczka, gdy smart money idą w przeciwną stronę.

Co to jest smart money?

W dużym uproszczeniu, smart money to największe portfele na rynkach finansowych.

  • banki inwestycyjne
  • fundusze inwestycyjne
  • banki centralne poszczególnych krajów

Jeśli nie wierzycie, to świetnym przykładem jest Narodowy Bank Szwajcarii lub fundusz banku z Norwegii. Mają w swoim portfelu akcje amerykańskie i publikując te dane wprawił w osłupienie wielu niedowiarków, którzy myśleli, że banki centralne w ten sposób nie działają.

„Na koniec 2015 roku SNB miał 10,4 mln akcji Apple o wartości rynkowej ponad 1 mld USD. Większą pozycję na spółce miał Apple miał Norges Bank Investment Management — fundusz inwestycyjny banku centralnego Norwegii (według nieoficjalnych informacji, 48 mln akcji Apple)” Źródło

Popyt i podaż zawsze aktualne

Dlaczego ceny na rynku się zmieniają? Popyt i podaż. Prawo rynku stare jak świat. Możemy obłożyć się wskaźnikami i narysować tysiąc kresek na wykresie, ale sam handel nadal sprowadza się do walki kupujących i sprzedających. Inwestorzy wymieniają się papierami w trakcie handlu, a nasze zadanie, to… zauważyć kiedy to robią.

Niestety widzimy wykres, ale nie wiemy kto kupuje i sprzedaje oraz w jakiej ilości. Żeby zauważyć, że coś się dzieje, mamy do tego wolumen. To te pionowe kreski pod wykresem, jak na przykładzie. Widzimy wtedy, że coś się dzieje i tylko to nas interesuje. „Smart money” zaczynają działać, chociaż nie wiemy tak naprawdę jaki proces się zaczyna.
Na dużym wolumenie, jedni sprzedają, inni kupują. Nigdy nie wiemy co tak naprawdę się stało. Może jeden wielki

bank inwestycyjny sprzedał, a mniejsi gracze kupili? Może jeden fundusz musiał zamknąć dużą pozycję? Nie dowiemy się, ale dostaliśmy światło ostrzegawcze.

Duży wolumen to tzw. SPIKE. Tutaj widzimy dużych graczy, wspomnianych smart money.

smat

ZAPAMIĘTAJ:

Na rynkach finansowych grają „smart money”, czyli gracze dysponujący olbrzymią gotówką. Żeby wyjść z pozycji, muszą czasami sprzedawać akcje nawet kilka tygodni. Tak samo działa to w drugą stronę, gdy zaczynają skupować papiery wartościowe. Te dwa procesy to tzw. dystrybucja i akumulacja. Jeśli jesteś w stanie zauważyć te procesy, to masz przewagę na rynku – wiesz, że coś się dzieje i możesz analizować walor pod kątem wejścia lub wyjścia z aktualnej pozycji. Jeśli „smart money” tam są, to będzie duży ruch.

Tutaj zaczyna się teoria Richarda Wyckoffa, który w pierwszej połowie XX wieku pokazał tę zależność.

W przeciwieństwie do tych którzy wierzą, że czytanie taśm (wykresów) jest przestarzałą praktyką, stwierdzam, że wiedza ta jest najcenniejsza jaką traderzy Wall Street może posiada

Richard Wyckoff wymyślił schemat, który omawiamy na szkoleniu według którego inwestuje Tomek Rozmus ze Smart Trader University. Omówię to oddzielnie, bo na początek to po prostu za dużo i nie chcę nikomu namieszać w głowie. Poza normalnym wolumenem, jest jeszcze coś takiego jak wolumen skumulowany, ale na to poświęcimy oddzielny materiał. Na nim lepiej znajdziemy smart money i ruch, jaki generują.

smart money wyckoff schemat

Tym zajmowaliśmy się cały pierwszy dzień, czyli zdefiniowaniem kiedy dzieje się proces akumulacji lub dystrybucji.
W kolejnych odcinkach poznacie dokładnie pojęcia związane z metodą wolumenową oraz wytłumaczenie jak działa cała teoria Wyckoffa. Mam to pięknie nagrane, ale video „waży” 6 giga, więc nie ma szans żebym wrzucił to z obecnego hotelu czy biura. Trzeba się delikatnie uzbroić w cierpliwość.

Jeśli macie pytania, to piszcie śmiało w komentarzach, zadam je prowadzącym i zrobimy materiał Q&A.

Co dalej?

  • wolumen, wolumen, wolumen
  • analiza fundamentalna spółek w długim terminie
  • omówienie schematu Wyckoffa
  • biblioteka dotycząca 2 metod inwestycyjnych
  • konkretne przykłady wykorzystania transakcji
Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lukaszz
6 lat temu

Czy jest gdzieś na YouTube matriał video (6 GB) na ten temat ?

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
1
0
Would love your thoughts, please comment.x