Co wpływa na jakość życia na emeryturze? Odpowiada prof. Tomasz Sobierajski

jakosc zycia na emeryturze

Co wypływa na jakość życia na emeryturze? Wydawałoby się, że to samo, co po prostu wpływa na jakość życia przed nią, czyli chociażby zdrowie czy relacje. Jednak przejście na emeryturę stanowi istotną zmianę dla każdego, bo praca jako czynnik determinujący życie, przestaje być na pierwszym miejscu. Sięgnijmy do badań i nauki, aby lepiej przygotować się na jesień życia.

W kontekście emerytur, najczęściej rozmawiamy o zbudowaniu odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, czyli odłożenia kapitału. Jednak szczególnie w tym przypadku… pieniądze to nie wszystko! Co jeszcze wpływa na jakość życia na emeryturze? O co powinniśmy zadbać tu i teraz, aby odczuwać korzyści za kilkadziesiąt lat? Co determinuje nasze poczucie satysfakcji z punktu widzenia badań?

 

Na te pytania odpowiada prof. Tomasz Sobierajski z Uniwersytetu Warszawskiego w czwartym odcinku serii Zadbana Przyszłość.

 

 

Nic za darmo #150: Co wpływa na jakość życia na emeryturze?

 

Tematy, które poruszamy w programie: 

  • Od czego zależy jakość naszego życia?
  • O co powinniśmy zadbać poza sferą finansów?
  • Jak przygotować się na emeryturę pod kątem relacji?
  • Co podpowiadają nam badania z dziedziny socjologii?
  • Jak zbudować nową tożsamość na emeryturze?

 

I wiele innych. Po latach, w których praca determinowała cale nasze życie, musimy być gotowi na wiele zmian i całkowicie nowe wyzwania. Rozmowa z profesorem Sobierajskim może zdziwić słuchacza, który szykował się jedynie na zbudowanie odpowiedniego kapitału na emeryturę, zapominając o pozostałych dziedzinach życia.

 

 

Zadbana przyszłość i partner serii

Zadbana przyszłość to cykl rozmów z ekspertami w formie podcastów wideo na temat niefinansowego i finansowego przygotowania do emerytury. Projekt adresowany jest przede wszystkim do osób młodych – studentów wchodzących na rynek pracy lub będących na początkowym etapie kariery zawodowej, ale każda osoba zainteresowana tematyką zabezpieczenia swojej przyszłości znajdzie w nim użyteczne treści. Partnerem serii jest Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych.

 

Posłuchaj pozostałych odcinków:

  • Dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę? Dr Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczy procesy psychologiczne, które mają ogromny wpływ na to dlaczego mamy taki problem z budowaniem kapitału na jesień życia i dlaczego tak abstrakcyjnym pojęciem jest dla człowieka “długi horyzont inwestycyjny”
  • Czy ZUS może zbankrutować? Wiceprezes ZUS, Paweł Jaroszek tłumaczy nie tylko jak działa instytucja czy sam mechanizm FUS, ale również jak wylicza się stopę zastąpienia, z czego składa się system I filaru oraz czy faktycznie może upaść.
  • Groźne mity emerytalne! Prof. Patrycja Kowalczyk-Rólczyńska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zmierzyła się w tej rozmowie z popularnymi mitami dotyczącymi systemu emerytalnego, które sprawiają, że finalnie nie oszczędzamy odpowiednio wcześnie lub podejmujemy niewłaściwe decyzje finansowe

 

 

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
8 miesięcy temu

Emerytura, to podróż przez krainę drugiej młodości, gdzie tkanina czasu układa się w nowy wzór. Jakość życia na tej barwnej mapie zależy od palety emocji i wyborów. Skrzynka wspomnień staje się skarbem, a pasja staje się kompasem. Więzi społeczne są jak tęczowe nici, splatające się w sieć wsparcia. Wspólna ciekawość i odkrywanie nowych pasji rysują horyzont pełen zapału. Wartość nie tkwi tylko w liczbie lat, ale w zapałowi, by tworzyć życie pełne sensu, gdzie emerytura jest kolejną przygodą w kalejdoskopie istnienia.

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
1
0
Would love your thoughts, please comment.x