Dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę? Odpowiada dr Katarzyna Sekścińska

oszczędzanie na emeryturę

Demografia ma wyraźny kierunek, każde badanie pokazuje, że musimy budować kapitał na jesień życia. Jednak ewidentnie mamy z tym problem pomimo tego, że produktów i możliwości nie brakuje. Dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę? 

 

Nie jest łatwo wskazać jeden powód dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę. Wbrew pozorom, często wcale nie chodzi o tematy finansowe, bo system emerytalny jest bardzo rozbudowany i poza ZUS i OFE, mamy przecież PPK i PPE w ramach wsparcia z pracodawcy, IKE i IKZE do oszczędzania samodzielnego i jeszcze OIPE w drodze! Skumulowane limity są aktualnie tak duże, że trzeba naprawdę zarabiać powyżej przeciętnych wskaźników żeby uzupełnić je do maksimum. A zatem w czym problem? 

 

Spróbowała mi to wyjaśnić dr Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego, która fantastycznie tłumaczy zagadnienia z dziedziny psychologii, jej wpływu na nasz stosunek do finansów oraz ekonomię behawioralną. Zapraszam do posłuchania podcastu!

 

 

Nic za darmo #138 Dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę?

 

Tematy, które poruszamy w programie: 

  • Jakie mechanizmy powodują, że bagatelizujemy potrzebę oszczędzania na emeryturę?
  • Co w tym temacie jest takiego trudnego, że mamy problem z budowaniem kapitału na przyszłość? 
  • jak przeciwdziałać tym mechanizmom i jak skutecznie i regularnie gromadzić dodatkowe oszczędności emerytalne?

 

I wiele innych. Skupiamy się nie tylko na tym dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę, ale też jak te bariery świadomie przeskoczyć.

 

 

Zadbana przyszłość i partner serii

 

Zadbana przyszłość to cykl rozmów z ekspertami w formie podcastów wideo na temat niefinansowego i finansowego przygotowania do emerytury. Projekt adresowany jest przede wszystkim do osób młodych – studentów wchodzących na rynek pracy lub będących na początkowym etapie kariery zawodowej, ale każda osoba zainteresowana tematyką zabezpieczenia swojej przyszłości znajdzie w nim użyteczne treści. Partnerem serii jest Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych.

 

Posłuchaj pozostałych odcinków:

 

  • Czy ZUS może zbankrutować? Wiceprezes ZUS, Paweł Jaroszek tłumaczy nie tylko jak działa instytucja czy sam mechanizm FUS, ale również jak wylicza się stopę zastąpienia, z czego składa się system I filaru oraz czy faktycznie może upaść.
  • Mity emerytalne, przez będą nam przeszkadzać w budowie kapitału emerytalnego. Jak się z nimi rozprawić? Jak znaleźć dane, które rzetelnie rozbiją wątpliwości? Podpowiada prof. Patrycja Kowalczyk-Rólczyńska
Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x