Demografia ma wyraźny kierunek, każde badanie pokazuje, że musimy budować kapitał na jesień życia. Jednak ewidentnie mamy z tym problem pomimo tego, że produktów i możliwości nie brakuje. Dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę?
Nie jest łatwo wskazać jeden powód dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę. Wbrew pozorom, często wcale nie chodzi o tematy finansowe, bo system emerytalny jest bardzo rozbudowany i poza ZUS i OFE, mamy przecież PPK i PPE w ramach wsparcia z pracodawcy, IKE i IKZE do oszczędzania samodzielnego i jeszcze OIPE w drodze! Skumulowane limity są aktualnie tak duże, że trzeba naprawdę zarabiać powyżej przeciętnych wskaźników żeby uzupełnić je do maksimum. A zatem w czym problem?
Spróbowała mi to wyjaśnić dr Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego, która fantastycznie tłumaczy zagadnienia z dziedziny psychologii, jej wpływu na nasz stosunek do finansów oraz ekonomię behawioralną. Zapraszam do posłuchania podcastu!
Nic za darmo #138 Dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę?
Tematy, które poruszamy w programie:
- Jakie mechanizmy powodują, że bagatelizujemy potrzebę oszczędzania na emeryturę?
- Co w tym temacie jest takiego trudnego, że mamy problem z budowaniem kapitału na przyszłość?
- jak przeciwdziałać tym mechanizmom i jak skutecznie i regularnie gromadzić dodatkowe oszczędności emerytalne?
I wiele innych. Skupiamy się nie tylko na tym dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę, ale też jak te bariery świadomie przeskoczyć.
Zadbana przyszłość i partner serii
Zadbana przyszłość to cykl rozmów z ekspertami w formie podcastów wideo na temat niefinansowego i finansowego przygotowania do emerytury. Projekt adresowany jest przede wszystkim do osób młodych – studentów wchodzących na rynek pracy lub będących na początkowym etapie kariery zawodowej, ale każda osoba zainteresowana tematyką zabezpieczenia swojej przyszłości znajdzie w nim użyteczne treści. Partnerem serii jest Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych.
Posłuchaj pozostałych odcinków:
- Czy ZUS może zbankrutować? Wiceprezes ZUS, Paweł Jaroszek tłumaczy nie tylko jak działa instytucja czy sam mechanizm FUS, ale również jak wylicza się stopę zastąpienia, z czego składa się system I filaru oraz czy faktycznie może upaść.
- Mity emerytalne, przez będą nam przeszkadzać w budowie kapitału emerytalnego. Jak się z nimi rozprawić? Jak znaleźć dane, które rzetelnie rozbiją wątpliwości? Podpowiada prof. Patrycja Kowalczyk-Rólczyńska