Jak budować portfel: stopniowo czy cała naprzód?

jak budować portfel wykład

Na początku inwestowania zadajemy sobie pytanie: jak budować portfel – krok po kroku, małymi kwotami czy pakować od razu na rynek oszczędności, bo przecież z dużej kwoty duże zyski. Mam świetny gościnny wykład w tym temacie.

Jeśli zaczynamy inwestować w bardzo młodym wieku, to dysponujemy z reguły małymi środkami. Dylemat jak budować portfel jest dużo trudniejszy, gdy suma oszczędności na koncie jest już spora. Strata pieniędzy w młodym wieku jest bardzo emocjonalna, ale jednak małe kwoty w młodym wieku można szybko odrobić – po prostu pracują.

Dlaczego o tym piszę?

Na ostatniej konferencji Blogerzy na Giełdzie Daniel Kostecki z kanału Rynki na Żywo zrobił świetny wykład pokazujący 2 filozofie zarządzania kapitałem, ale tym kapitałem, który dopiero ma trafić na konto maklerskie. Wbrew pozorom, to bardzo ważny dylemat, z którym spotka się każdy początkujący inwestor, który nie wie jeszcze jak budować portfel.

Wykład jak budować portfel

„Cała naprzód czy stopniowe budowanie portfela? – Sposoby zarządzania kapitałem, ale nie tym, który jest na giełdzie, a tym, który ma dopiero na niego trafić”

W ramach konferencji Blogerzy na Giełdzie, na której wystąpiło nas razem sześciu. W pierwszym wykładzie mówiłem o tym jak uczyć się inwestować, drugi materiał o tym jak budować portfel macie tutaj, a ostatni element to debata blogerów, wraz z sesją pytań i odpowiedzi.

Błąd edukacyjny Portfela10k

Już wspominałem o tym w jednym z ostatnich odcinków serii Portfel10k, ale chcę jeszcze raz to podkreślić dla tych, którzy niekoniecznie oglądali całą serię do końca. Portfel10k powinien zamienić się z czasem w Portfel20k, 30k itp. żeby pokazać, że trzeba dokładać kapitał do portfela. Wiara, że wystarczy posiadać określoną kwotę pieniędzy, którą będziemy pomnażać, jest moim zdaniem nieco złudna i możemy przez to stracić wiele okazji inwestycyjnych.

W czasie nagrywania programu, do swoich prywatnych portfeli cały czas dorzucałem pieniądze. U mnie działa to dosyć banalnie – jeśli w danym miesiącu bądź kwartale zarobię więcej, to w ramach budowania portfela, dorzucam więcej gotówki. Jeśli mniej, to mniej – jednak zawsze staram się „dorzucać do giełdowego pieca”.

Poza tym, gdy nie wiemy jeszcze jak budować portfel, mamy nieodpartą pokusę zawierania kolejnych transakcji. Nie wiem czy tak macie, ale u mnie to był podstawowy błąd, robiony przez lata nagminnie. Istotne w tym jak budować portfel, jest również posiadanie pozycji gotówkowej, czyli pieniędzy, które są na koncie maklerskim, ale niekoniecznie są zaangażowane w transakcję.

Jeśli podobał Wam się wykład Daniela, to zajrzyjcie na kanał Rynki na Żywo – znajdziecie tam codzienne relacje z rynków finansowych.

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x