Blog dla ludzi, którzy dbają o swoje pieniądze

Jak budować portfel: stopniowo czy cała naprzód?

jak budować portfel wykład

Na początku inwestowania zadajemy sobie pytanie: jak budować portfel – krok po kroku, małymi kwotami czy pakować od razu na rynek oszczędności, bo przecież z dużej kwoty duże zyski. Mam świetny gościnny wykład w tym temacie.

Jeśli zaczynamy inwestować w bardzo młodym wieku, to dysponujemy z reguły małymi środkami. Dylemat jak budować portfel jest dużo trudniejszy, gdy suma oszczędności na koncie jest już spora. Strata pieniędzy w młodym wieku jest bardzo emocjonalna, ale jednak małe kwoty w młodym wieku można szybko odrobić – po prostu pracują.

Dlaczego o tym piszę?

Na ostatniej konferencji Blogerzy na Giełdzie Daniel Kostecki z kanału Rynki na Żywo zrobił świetny wykład pokazujący 2 filozofie zarządzania kapitałem, ale tym kapitałem, który dopiero ma trafić na konto maklerskie. Wbrew pozorom, to bardzo ważny dylemat, z którym spotka się każdy początkujący inwestor, który nie wie jeszcze jak budować portfel.

Wykład jak budować portfel

„Cała naprzód czy stopniowe budowanie portfela? – Sposoby zarządzania kapitałem, ale nie tym, który jest na giełdzie, a tym, który ma dopiero na niego trafić”

W ramach konferencji Blogerzy na Giełdzie, na której wystąpiło nas razem sześciu. W pierwszym wykładzie mówiłem o tym jak uczyć się inwestować, drugi materiał o tym jak budować portfel macie tutaj, a ostatni element to debata blogerów, wraz z sesją pytań i odpowiedzi.

Błąd edukacyjny Portfela10k

Już wspominałem o tym w jednym z ostatnich odcinków serii Portfel10k, ale chcę jeszcze raz to podkreślić dla tych, którzy niekoniecznie oglądali całą serię do końca. Portfel10k powinien zamienić się z czasem w Portfel20k, 30k itp. żeby pokazać, że trzeba dokładać kapitał do portfela. Wiara, że wystarczy posiadać określoną kwotę pieniędzy, którą będziemy pomnażać, jest moim zdaniem nieco złudna i możemy przez to stracić wiele okazji inwestycyjnych.

W czasie nagrywania programu, do swoich prywatnych portfeli cały czas dorzucałem pieniądze. U mnie działa to dosyć banalnie – jeśli w danym miesiącu bądź kwartale zarobię więcej, to w ramach budowania portfela, dorzucam więcej gotówki. Jeśli mniej, to mniej – jednak zawsze staram się „dorzucać do giełdowego pieca”.

Poza tym, gdy nie wiemy jeszcze jak budować portfel, mamy nieodpartą pokusę zawierania kolejnych transakcji. Nie wiem czy tak macie, ale u mnie to był podstawowy błąd, robiony przez lata nagminnie. Istotne w tym jak budować portfel, jest również posiadanie pozycji gotówkowej, czyli pieniędzy, które są na koncie maklerskim, ale niekoniecznie są zaangażowane w transakcję.

Jeśli podobał Wam się wykład Daniela, to zajrzyjcie na kanał Rynki na Żywo – znajdziecie tam codzienne relacje z rynków finansowych.

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on pocket
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty