Przez wiele miesięcy musiałem trzymać język za zębami, ale już mogę oficjalnie to napisać: startuje finansowa gra edukacyjna, przy której miałem okazję pracować przez ostatnie 2 lata. Poznajcie Pre.Kapitalnych!
Nareszcie mogę to głośno powiedzieć: Pre.Kapitalni są już online! Miałem przyjemność współpracować przy pierwszej tak rozbudowanej, fabularnej, finansowej grze edukacyjnej dla dorosłych, która ma za zadanie nie tylko uczyć podstaw finansów, ale też uczynić tę edukację przyjemną. Po wielu miesiącach budowania zadań, czytania projektów fabuły i testów, mamy to!
Efektywna edukacja finansowa
Jako bloger finansowy działam nie tylko na swoich platformach, ale też współpracuję z różnymi firmami, które zajmują się edukacją finansową. Od 2015 roku współpracuję z serwisem Kapitalni.org. Zaczęło się niewinnie, bo dosłownie od napisania kilkunastu tekstów. Jednak pomysł na efektywną edukację finansową był dużo ambitniejszy i znalazłem się w zespole, który z małego projektu zrobił jedną z bardziej rozpoznawalnych marek.
Przez kilka lat zrobiliśmy w Kapitalnych kilka naprawdę fajnych rzeczy:
- Test osobowości finansowej – użytkownik wykonuje test, który określa jego stosunek do pieniędzy oraz wskazuje potencjalne braki w stanie wiedzy,
- Stworzyliśmy 4 różne ścieżki edukacyjne – użytkownik dostaje pakiet lekcji, które odpowiadają jego potrzebom określonym na podstawie testu,
- Przygotowaliśmy kilkadziesiąt multimedialnych lekcji składających się z animowanych filmów, artykułów i testów sprawdzających wiedzę,
- Komplet wiedzy obudowaliśmy elementami grywalizacji, żeby użytkownik przy okazji nabijał punkty, rozwijał postać i dobrze się bawił,
- Powstała sekcja ekspertów, którzy odpowiedzieli już na kilka tysięcy zapytań od czytelników,
- Zbudowaliśmy kalkulatory i formularze, żeby zadania można było rozwiązywać dosłownie na własnym budżecie domowym, a nie teoretycznych przykładach.
I to właśnie rozumiem jako edukację finansową z prawdziwego zdarzenia – długi termin, ciężka praca, mierzalne efekty.
Teraz przyszedł czas na wisienkę na torcie – zrobiliśmy z Kapitalnymi prawdziwą fabularną grę edukacyjną!
Czym są serious games?
Zanim poznasz grę Pre.Kapitalni, muszę jeszcze wytłumaczyć jakiego gatunku jest to gra. To akurat jest kluczowe w zrozumieniu takich projektów i wyjaśnia dlaczego takie gry tworzy się czasem nawet latami. Serious games to takie gry, w których celem jest edukacja, a nie tylko zabawa. Jednak zachowanie odpowiedniego balansu w ich projektowaniu jest diabelnie trudne – jeśli gracz źle się bawi, to może szybko grę porzucić i nici z edukacji.
Serious games służą rozwijaniu i utrwalaniu przez graczy konkretnych umiejętności i skupiają się na rozwiązywaniu rzeczywistych problemów z różnych dziedzin. Można przykładowo bawić się w grę związaną ze zdrowym żywieniem i przy okazji uczyć się odpowiednich nawyków i doboru produktów spożywczych w codziennej diecie.
Historia serious games zaczyna się w świecie gier analogowych – najstarsze projekty bazowały na szachach i wykorzystywały je wojska do szkolenia oficerów. Dzisiaj najczęściej spotkamy podobne formy w szkoleniach korporacyjnych czy coachingu biznesowym. Wraz z nadejściem komputerów, serious games dostały nowe życie i ogromną paletę możliwości.
Nauki w serious games nie odczuwamy.
Zdobywamy doświadczenie w grze, przy okazji bawiąc się i przedzierając przez poszczególne zadania. Nie ma tu mowy o wkuwaniu czegoś na pamięć, bo zadania skonstruowane są tak, aby nauczyć jakiegoś procesu lub umiejętności, a nie sprawdzić czy mamy dobrą pamięć. Sporo badań potwierdza, że przyswajanie wiedzy poprzez takie gry jest po prostu efektywniejsze.
Przyznam szczerze, że wgryzając się w filozofię tworzenia serious games, z każdą kolejną lekturą miałem świadomość, że to będzie potężne wyzwanie i jeden z ważniejszych projektów, w jakich brałem udział. Budowanie Pre.Kapitalnych zajęło nam ponad 2 lata, chociaż o samym pomyśle rozmawialiśmy nawet jeszcze wcześniej.
O czym są Pre.Kapitalni?
Pre.Kapitalni to edukacyjna gra fabularna dla dorosłych. Oczywiście nastolatek też sobie poradzi, ale chodzi o to, że serious games skierowane są do dojrzałego odbiorcy i burzą mit, że takie gry tworzy się głównie dla dzieci. Gra opiera się na mechanice point and click. Graliście kiedyś np. w Różową Panterę? To moje pierwsze skojarzenie, byłem nieźle wkręcony w zagadki detektywistyczne w tej formule ?
Na graczy w Pre.Kapitalnych czeka 20 obowiązkowych i 5 dodatkowych modułów edukacyjnych, dopasowanych do ich osobowości finansowej. Wspominałem, że zbudowaliśmy coś takiego jak test osobowości, który określa nasz stosunek do pieniędzy i poziom wiedzy. Tutaj też robimy test na początku gry.
Wybieramy postać i zaczynamy zabawę w prehistorycznej wiosce Bang-Krut. Nasz bohater wyrusza na polowanie, żeby pomóc mieszkańcom swojej wioski i trafia na… maszynę do podróży w czasie. Nieźle, co? Fabuła jest naprawdę oryginalna i sprawia, że skupiamy się na opowiadanej historii, przy okazji rozwiązując zadania finansowe.
W grze są 4 rozdziały, a nasi towarzysze to robot Nikolas i tygrys szablozębny Kąsek. Musimy znaleźć ekscentrycznego Profesora – wynalazcę, który pomoże nam wrócić do czasów prehistorycznych. Będą też czarne charaktery, które staną na naszej drodze! W trakcie gry będziemy pomagać różnym bohaterom i to właśnie tam pojawią się zadania dotyczące finansów osobistych. Żaden gracz nie zostaje sam, jeśli ma problem z zadaniem. Są przyciski odsyłające do materiałów edukacyjnych, które są dostępne na portalu.
Pre.Kapitalni: nauka przez zabawę
Takich projektów nie da się zrobić w pojedynkę, bo trzeba połączyć kilka istotnych kompetencji. Projekt koordynuje Agnieszka Szczepanik, Dyrektor Departamentu Edukacji Wonga, która czuwa nad całym serwisem Kapitalni.org. Żeby powstała gra online w takiej formie potrzebny jest dobry developer gier, w tym przypadku DOJI Educational Innovations, specjalizująca się w grach szkoleniowych. Sami prehistorycznej podróży w czasie nie wymyśliliśmy, za fabułę odpowiada agencja S4 S.A. No i jeszcze opracowanie całej merytoryki, czyli zadań i ścieżek edukacyjnych, które gracze muszą rozwiązać – to akurat moja działka.
Teraz dodajmy do tego 2 lata pracy, burze mózgów, projekty, poprawki i testy i voila – Pre.Kapitalni są gotowi.
Mam wielką satysfakcję z tego projektu, bo mam wrażenie, że jest to jedna z większych i ciekawszych rzeczy, jakie zrobiono w polskiej edukacji finansowej w ostatnich latach. Dlatego tym bardziej umieram z ciekawości co myślicie o takiej formie edukacji i jak podobają się Wam Pre.Kapitalni.
Grę znajdziecie pod adresem www.pre.kapitalni.org
Koniecznie dajcie znać w komentarzach co o niej myślicie! Jestem otwarty zarówno na pochwały, jak i na solidną merytoryczną krytykę i chętnie dowiem się jakie jest Wasze zdanie na temat takiej formy edukacji finansowej.