Kapitalni.org – efektywna edukacja finansowa

edukacja finansowa kapitalni

Edukacja finansowa to główna misja mojego bloga. Tym razem jednak chciałem pochwalić się i pokazać inny projekt, który nie jest mój, ale którego czuję się poniekąd ojcem – platformę edukacyjną Kapitalni.org.

Czasami dostaję pytania czy blog jest moim jedynym zajęciem. Odpowiadam wtedy szczerze, że absolutnie nie – ponad połowę mojego czasu zajmuje działalność biznesowa, czyli Jaroszek Consulting. Prowadzę konsultacje, czasem piszę teksty na zamówienie, robię szkolenia dla firm i biorę udział w różnych projektach związanych z głównie z branżą finansową (edukacja finansowa!). I tak oto trafiłem do projektu, z którym jestem związany już prawie rok. Czas pokazać efekty tej pracy ;)

edukacja finansowa logo

Co to jest?

Kapitalni.org to platforma edukacyjna, której właścicielem jest Wonga.com. Gdybym powiedział, że to platforma z tekstami lub kursami, to byłoby zdecydowanie za mało. Postawiliśmy sobie za zadanie stworzenie platformy, która efektywnie uczy podstaw finansów określone grupy docelowe. Brzmi trochę korporacyjnie, ale pamiętajcie, że to projekt prowadzony przez instytucję finansową ;) Między innymi moja w tym głowa, żeby język platformy i przekaz był faktycznie przystępny dla ludzi, którzy dotychczas finansami się nie interesowali.

edukacja finansowa kategorie

W serwisie znajdziecie:

 • Poradniki i artykuły (heloł, sam dużo ich napisałem)
 • Lekcje wideo (bardzo przyjemne animacje, które w kilka minut wyjaśniają zjawiska finansowe)
 • Testy (sprawdzacie czy zrozumieliście wszystko)
 • Porady eksperta (jeśli czegoś nie ma, to możecie zapytać, a eksperci napiszą na ten temat)
 • Kalkulatory online (nie, nie wielkie arkusze excela, przyjemne kolorowe kalkulatory)

Oczywiście żeby nie pomieszać tego wszystkiego, podzieliliśmy serwis na poszczególne kategorie:

  • Oszczędzanie – wiadomo, budżet domowy, jak oszczędzać pieniądze, efekt latte, metoda małych liczb, lokata czy konto i inne cuda, o których czytaliście także na blogu
  • Pożyczanie – czy w ogóle pożyczać, jeśli tak to na co uważać, jak sensownie pożyczać i spłacać
  • Psychologia finansów – ile w finansach logiki a ile emocji, to mój konik oparty o ekonomię behawioralną i setki badań z całego świata
  • Bezpieczeństwo – zarówno finansowe, jak i cyfrowe. Nasze pieniądze są coraz częściej połączone z technologią, a tam trzeba zachować zasady bezpieczeństwa
  • Wychodzenie z długów – bez odpowiedniej wiedzy człowiekowi jest bardzo trudno wykopać się ze spirali długów i wrócić do stabilności, ten dział pomoże
  • Pomnażanie oszczędności – pieniądze muszą efektywnie pracować, a ten dział pokazuje różne instrumenty, od podstawowych lokat, po inwestycje i oszczędzanie na emeryturę

Kapitalni – efektywna edukacja

Nie każdy przeczyta artykuł na kilka stron o systemie emerytalnym czy książkę o oszczędzaniu. Ba, nie każdy przeczyta umowę, którą za moment podpisze z instytucją finansową! Przekonanie kogoś do edukacji finansowej jest czasami trudniejsze niż edukacja finansowa sama w sobie. Dlatego postawiliśmy sobie trudne zadanie – ma być efektywnie! Niech użytkownik obejrzy krótki, konkretny film edukacyjny i później sprawdzi czego się nauczył. I tak małymi kroczkami.

Dobór tematów również ma znaczenie. Nie sięgaliśmy po tematy z rozwoju firmy czy zaawansowanych inwestycji, bo to tematy niszowe dla Polaków – kto się faktycznie tym interesuje, ten znajdzie kopalnię wiedzy w sieci. Najważniejsze jest zainteresowanie finansami tych, którzy dotychczas nie odczuwali potrzeby pogłębiania wiedzy z tego zakresu.

Z perspektywy klienta, będzie także konkretna korzyść. Jeśli ktoś udaje się do Wongi z zamiarem wzięcia pożyczki, to po przejściu kursu dostanie ją na lepszych warunkach, Ten argument działa, bo widać pierwsze efekty! W planach są jeszcze dodatkowe korzyści, ale tego zdradzić jeszcze nie mogę.

edukacja finansowa

To jeszcze nie koniec

Platforma Kapitalni.org spełnia już wprawdzie swoje zadanie, ale „big picture” będzie dużo fajniejszy. System będzie dobierał wiedzę do potrzeb użytkownika. Najpierw każdy będzie mógł sprawdzić jakie ma podejście do finansów (dobrze czytasz, nie wiedzę o finansach, tylko też stosunek do pieniędzy), a dopiero później otrzyma odpowiednią do jego potrzeb wiedzę. Uczenie kogoś, kto oszczędza całe życie, jak działa lokata, mija się z celem. On może iść krok dalej i nauczyć się jak korzystać z innych instrumentów niż lokata. Z kolei ten kto za dużo wydaje, może zrozumieć dlaczego tak się dzieje i jakie procesy zachodzą w głowie konsumenta gdy widzi reklamę.

Już rozumiecie czemu nie piszę codziennie na bloga? ;) Prowadzenie firmy i udział w tak dużych projektach jak ten zabierają jednak trochę czasu. A przed Kapitalnymi jeszcze sporo pracy.

Marketing przez edukację

W Polsce marketing edukacyjny ma przed sobą piękne lata. Firmy w końcu zrozumieją, że edukacja klienta ma same plusy, nawet jeśli trwa sporo czasu i niekiedy dużo kosztuje. Z narzędzi internetowych korzystają ludzie, którzy potrafią się nimi posługiwać. Z instrumentów finansowych korzystają ludzie, którzy rozumieją finanse. I tak dalej. Wyedukowany klient to z perspektywy biznesowej – lepszy klient.

Na pierwszy rzut oka, własny serwis edukacyjny to duży plus wizerunkowy dla firmy, ale nie chodzi tylko o PR czy sposób komunikacji spółki – chodzi o faktyczną użyteczność narzędzia. Taka jest koncepcja, którą wdrażamy w Kapitalnych. Sukces mierzony jest liczbą ludzi, którzy faktycznie nauczą się czegoś o finansach.

No to się pochwaliłem, a zainteresowanych zapraszam do testowania platformy, oglądania kursów, rozwiązywania quizów. Jeśli macie uwagi, to piszcie śmiało w komentarzach. Feedback mile widziany ;)

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x