Jak oglądać konferencję Berkshire Hathaway online?

Coroczne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Warrena Buffetta ma miejsce na początku maja każdego roku. Na szczęście nie trzeba co roku latać do Omaha, żeby skorzystać w wartości edukacyjnych tego spotkania – sporą część konferencji można oglądać online.

*tekst został zaktualizowany w 2021 roku*

Zanim jeszcze polecieliśmy do Omaha z Przemkiem Gerschmannem i zanim zbudowaliśmy cykl Śladami Warrena Buffetta, konferencję Berkshire Hathaway oglądałem fragmentami lub czytałem teksty w mediach podsumowujące konferencję. Jest to jakaś metoda – w końcu nie każdy ma na to kilka godzin oraz na tyle dobrze zna angielski, żeby po tych kilku godzinach właściwie zamknąć temat.

 

Jednak będąc już w Omaha i słuchając całej sesji pytań i odpowiedzi, a później doczytując jeszcze raz transkrypcję, dostrzega się sporą wartość edukacyjną, która umyka kiedy bazujemy tylko na kilku artykułach prasowych. Po prostu warto poświęcić trochę czasu i dowiedzieć się co faktycznie Buffett i Munger mieli do powiedzenia, jeśli uczycie się inwestować.

Darmowa dostawa 1-3 maja!

Z okazji walnego zgromadzenia Bershire Hathaway, uruchamiamy dni darmowej dostawy – przez cały weekend majowy, aż do 3 maja do północy, papierowa wersja książki „Śladami Warrena Buffetta” będzie do kupienia bez kosztów dostawy!

Jak wygląda konferencja Berkshire Hathaway?

W praktyce mówimy głównie o sesji pytań i odpowiedzi, która ma miejsce w sobotę i trwa kilka godzin z jedną dłuższą przerwą w środku. To najważniejsza merytoryczna część spotkania, podczas której mamy do dyspozycji Warrena Buffetta i Charliego Mungera.

 

Oczywiście jak pokazał nasz wyjazd, sesja pytań i odpowiedzi transmitowana na całym świecie to wisienka na torcie kilkudniowej imprezy, składającej się z wielu elementów:

 

  • Targi spółek z portfolio Berkshire Hathaway (shopping day)
  • Projekcja specjalnego filmu Berkshire Hathaway (poprzedzająca sesję pytań)
  • Sesja pytań i odpowiedzi z Buffettem i Mungerem
  • Piknik akcjonariuszy przy Nebraska Furniture Markt
  • Spotkanie w Borsheims
  • Noc steków w Gorat’s Steakhouse
  • Bieg inwestorów 5km

 

Z tego wszystkiego jesteśmy w stanie obejrzeć online najważniejszy element, czyli sesję pytań.

 

Yahoo Finance ma tu wyłączność na transmisję spotkania, więc nie macie co szukać innych źródeł. Zawsze warto sprawdzić, która to dokładnie godzina w Polsce, szczególnie, że ostanie lata to była albo pandemia i nieco zmieniony program spotkania albo wyjazd do Los Angeles, czyli historyczna zmiana miejsca spotkania. 

 

Tutaj macie link do transmisji:

Wywiady z Buffettem i Mungerem

Wbrew pozorom, to nie jest tak, że Buffett w czasie konferencji Berkshire Hathaway udziela bardzo wielu wywiadów i można to później wszędzie znaleźć. Wręcz przeciwnie, wyłączność na transmisję ma Yahoo Finance, dzięki czemu przekaz jest bardzo kontrolowany.

 

Do tego z reguły pojawia się wywiad dla CNBC, tu przykładowy z 2019 roku:

Wywiadów udziela również wiceprezes Berkshire Hathaway, Charlie Munger. To jest niezłe wyzwanie dla samego Buffetta, który niekiedy musi tłumaczyć lub starać się nieco „zmiękczyć” bardzo ostre wypowiedzi przyjaciela.

 

CNBC ma później świetne podsumowania konferencji i można prześledzić rok po roku jak wyglądały konferencje Berkshire Hathaway – wycinane są krótkie video z sesji, z konkretnymi pytaniami i odpowiedziami.

Transkrypcje na wagę złota

Dla bardziej zainteresowanych filozofią Warrena Buffetta, na wagę złota są późniejsze transkrypcje z sesji pytań i odpowiedzi. Można dosłownie przeczytać zapis 6 godzin pytań i odpowiedzi, bez nasłuchiwania i zastanawiania się czy aby na pewno wszystko jest zrozumiałe. Przyznaję, że dobra znajomość angielskiego wcale nie załatwia sprawy – czasem naprawdę trzeba się wysilić, żeby dokładnie zrozumieć co powiedział Warren, a co Charlie. Do tego dochodzą nam jeszcze głosy pytających – w różnymi akcentami i wymową.

 

Na tej stronie znajdziecie transkrypcję z poprzednich konferencji Berkshire Hathaway. Zapewne za kilka dni pojawi się także zapis z tegorocznej edycji.

#BRK na Twitterze

Jeśli chcecie lepiej poczuć samą atmosferę imprezy i zobaczyć jak konferencja Berkshire Hathaway wygląda oczami akcjonariuszy, którzy są na miejscu, z pomocą przychodzi Twitter. Można śledzić konkretne hasztagi i w wynikach wyszukiwania dobrać parametry tak, żeby wyszukiwało hasła:

 

#BRK2019 #warrenbuffett #buffett

Berkshire Hathaway 2019

 

Naprawdę warto spędzić chwilę i poszperać na Twitterze – sami akcjonariusze wrzucają nie tylko fajne zdjęcia z konferencji, ale też ważne cytaty z sesji oraz linki do dodatkowych materiałów, których lektura może być wartościowa pod kątem nauki inwestowania.

Ostrożnie z mediami

I na koniec ostatnia rzecz, którą trzeba mocno podkreślić, w szczególności w czasach szybkich wiadomości, przenoszonych głównie drogą social mediów. Bazowanie tylko i wyłącznie na przekazie mediów z konferencji to zdecydowanie za mało. Media wybierają bardzo często najbardziej kontrowersyjne pytanie lub budują całą narrację na jednym cytacie (tutaj pomaga im „złotousty Charlie”, który nazwie niecenzuralnie bitcoina albo obrazi jakiegoś prezesa czy analityka).

 

W 2018 roku królowała wypowiedź o bezwartościowym bitcoinie, której większość mediów nawet nie cytowała w całości – dalej było porównanie bitcoina do złota, jako do nośnika wartości, a nie instrumentu dostarczającego wartość. To naprawdę zmienia cały sens wypowiedzi.

 

Na pewno na naszej facebookowej grupie Śladami Warrena Buffetta będzie jakaś większa dyskusja po spotkaniu i pewnie jak sami zapoznamy się z tegorocznymi materiałami, to przygotujemy jakieś solidniejsze merytoryczne podsumowania. Walne zgromadzenie Berkshire Hathaway ma miejsce w czasie, gdy my w Polsce mamy najdłuższą majówkę w Europie, więc na pewno większość inwestorów zacznie wgryzać się w temat od poniedziałku.

Śladami Warrena Buffetta

Grupa na Facebooku

Śladami Warrena Buffetta – grupa do nauki inwestowania

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x