Twój charakter ma dużo większy wpływ na finanse niż myślisz. Taki zbiór cech to tzw. osobowość finansowa. To ona gra główną rolę w Twoim podejściu do pieniędzy.
Na pewno znasz kogoś, kto jest rozrzutny. Szybko wydaje pieniądze, kupuje różne rzeczy bez zastanowienia, rozdaje hojnie prezenty i na koniec miesiąca ma zawsze poważny problem z posklejaniem budżetu domowego. No dobra, przesadziłem z tym budżetem. Osoba rozrzutna z reguły nie prowadzi budżetu domowego. Takie zachowanie wynika głównie z cech charakteru, przyzwyczajeń i nawyków, których nabiera się w młodości. Mówi się na to osobowość finansowa.
Co to jest osobowość finansowa
Osobowość finansowa to nic innego jak zestaw naszych cech, który ma wpływ na sposób zarządzania pieniędzmi. Ekonomia behawioralna wielokrotnie udowadniała, że ludzie nie podejmują racjonalnych decyzji i dziedziny nauki związane z finansami będą zawsze obarczone istotnym czynnikiem – czynnikiem ludzkim. To właśnie nasze cechy, nawyki i poglądy powodują, że podejmuje kompletnie nielogiczne decyzje związane z finansami.
Zastanów się jak to działa w praktyce. Jeśli ktoś ma silną skłonność do oszczędzania, to raczej nie dlatego, że przeczytał gdzieś o sile procentu składanego. Motorem napędowym takiej postawy może być potrzeba poczucia bezpieczeństwa, a czasem przesadne oszczędzanie może być sposobem na zaspokojenie tej potrzeby. Cechy Twojej osobowości determinują Twoje podejście do finansów.
Osobowość finansowa: badania i testy
Nie ma zdefiniowanych naukowo „żelaznych” typów osobowości, więc można znaleźć dużo różnych opracowań na ten temat. Warto jednak sprawdzać jakość publikacji – im głębsza analiza danych, tym lepiej. Typy osobowości z reguły są do siebie podobne, ponieważ modele tworzy się na podstawie grupowania różnych cech, które określa się właśnie przez testy.
Pamiętacie jak pisałem, że pracuję nad projektem Kapitalni.org? To portal edukacyjny, pełen filmów, tekstów, testów, kalkulatorów i quizów. Teraz zyskał dodatkowy atut: najpierw możesz zrobić test na swoją osobowość finansową i treści edukacyjne będą dobierane w zależności od wyniku testu.
Zachęcam do udziału w tym teście, nawet dla zabawy – można się czasem mocno zaskoczyć odpowiadając szczerze na pytania.
Jako jeden z ekspertów Kapitalnych brałem udział w tworzeniu tego testu, a za jego jakość odpowiada firma Maison&Partners, czyli Pani Prof. Dominika Maison, autorka wielu badań oraz książki „Polak w świecie finansów”. Właśnie dlatego pisałem, że warto zwracać uwagę na jakość – zrobienie takiego testu kosztuje dużo więcej pracy niż się wydaje – dzisiaj mogę to powiedzieć z doświadczenia ;)
Im wcześniej zdasz sobie sprawę jaką masz osobowość finansową, tym skuteczniej będzie można reagować.
Moja osobowość finansowa
Jeśli prowadzę bloga o finansach, to większość ludzi zakłada, że jestem bardzo oszczędny. Jestem, ale to bardzo wyuczona i skrupulatnie pielęgnowana cecha. Właśnie dzięki temu, że wiem jak bardzo lubię robić innym prezenty i spontaniczne, nieprzewidziane wydatki, muszę się mocno pilnować.
Moje doświadczenia w postaci chociażby zamkniętej firmy i wykorzystanej na nią poduszki finansowej nauczyły mnie jak ważne jest zbudowanie solidnego buforu bezpieczeństwa. To doświadczenie i emocje z tym związane zbudowały poniekąd moje finansowe zwyczaje.
Im bardziej jestem świadomy swoich cech, tym lepiej mogę nad nimi pracować. Moim najlepszym przykładem jest oszczędzanie automatyczne. Jestem na co dzień bardzo zabiegany i mocno skupiony na inwestowaniu w siebie, firmę i portfel akcji. Oznacza to w sumie tyle, ze bardzo szybko potrafię rozdysponować pieniądze pojawiające się na koncie – część do portfela akcji, coś na nowy sprzęt do nagrywania, może jakiś kurs czy szkolenie. No i komiksy, ostatnio stały się oddzielną grupą wydatków w budżecie…
Oszczędzanie jest u mnie najbardziej skuteczne, gdy go nie widzę. Mam poustawiane usługi „ucinania końcówek” w bankach i zlecenia stałe wysyłające pieniądze na prywatny fundusz emerytalny oraz konto oszczędnościowe.
Jednak żeby dojść do tego jakich narzędzi potrzebuję, musiałem lepiej poznać siebie, a właściwie swoją osobowość finansową.
Rozwiąż test i sprawdź jaki typ osobowości do Ciebie pasuje. Zajmie Ci to maks. 3 minuty ;)
Uprzedzam tylko, że żeby poznać wynik testu, musisz zarejestrować się w serwisie.
Podziel się wnioskami
Jestem ciekaw Waszych spostrzeżeń na temat osobowości finansowej. Macie jakieś finansowe zwyczaje, nawyki albo cechy, które mocno oddziałują na finanse? Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się uwagami w komentarzach.
Każdego zainteresowanego wpływem naszego myślenia na finanse zachęcam do poszerzenia wiedzy przez lektury z ekonomii behawioralnej. Przykłady?
Daniel Kahneman: „Pułapki myślenia” – jego 700 stron przemyśleń wystarczy na długie wieczory ;)
zachęcasz do zarejestrowania się Wondze?
właścicielem Kapiltanych jest Wonga, więc jeśli nie chcesz rejestrować się w ogóle, to możesz korzystać z większości treści an stronie za darmo, ale bez dopasowania treści do wyniku testów
Sama strona bardzo fajna i przydatna. Ciekawie zrobione kursy. Jednak sam test osobowości finansowej nie do końca działa. Otóż, odpowiedzi których udzieliłem wgl nie pokrywają się z wynikiem jaki otrzymałem. Z tego co zauważyłem jedno pytanie zadecydowało o tym jaką osobowość dostałem.
Na pewno warto przeczytać książkę
Z całym szacunkiem ale chyba nie udało wam się z tym testem. Już nawet nie chodzi o to, że zdziwiłem się wynikiem w odniesieniu do mojej osoby ale on w ogóle nie przystaje do odpowiedzi. Jak ktoś kto zaznacza odpowiedzi sugerujące na oszczędzanie, większość wygranej na loterii przeznacza na oszczędności i zaznacza, że nie wziąłby kredytu nagle zostaje „Królem życia” czyli osobą rozrzutną i nie myślącą o przyszłości?
Zgłoszę to do sprawdzenia, dziękuję za uwagę. Wiem, że system przeszedł sporo testów i poprawek, ale jeśli przy skrajnie „oszczędnych” odpowiedziach wyskakuje król życia, to jak najbardziej trzeba to sprawdzić jeszcze raz
hej jak ktoś w ogóle dopuszcza myśl żeby grać na loterii to tak to się kończy ;) i nie dziwi mnie że trafi na listę rozrzutnych. Niektórzy nazywają wydatki na Lotto jako „podatek od głupoty” ;)
Przemysławie nie bierz tego jako przytyk do Ciebie – taka ogólna obserwacja :)
Andrew wypełniałeś test? Było jedno z takich pytań mające, jak się domyślam, na celu sprawdzenie co zrobisz z nagłym przypływem gotówki. Równie dobrze można było zamienić loterię na spadek, to bez znaczenia, chodziło i szybki i niespodziewany dopływ gotówki, który nie był uwzględniony w budżecie więc w zasadzie można go spokojnie przepuści bo nie zaburzy stabilności finansowej.
To, że oszczędza Pan pieniądze nie oznacza, że nie posiada Pan predyspozycji, które są kluczowe przy podejmowaniu decyzji finansowych i które charakteryzują Króla życia. Król życia nie określa tylko osoby, która nie radzi sobie z finansami, ale także te, które robią to całkiem dobrze ale inne ich predyspozycje (takie jak np. skłonność do podejmowania ryzyka) odbiegają od przyjętej średniej dla innego typu osobowości.
Test określa 5 obszarów, które maja wpływ na osobowość finansową i prawdopodobnie któraś z nich u Pana przeważa. Oczywiście przyglądamy się testowi i na bieżąco go modyfikujemy, tak aby jak najlepiej dopasowywał typ osobowości. Dziękujemy za uwagi.