Ustawa o BIG: pozytywne zmiany dla przedsiębiorców

ustawa o BIG

Zatory płatnicze to największa zmora polskich przedsiębiorców. Jednak dzięki nowelizacji ustawy o BIG, wierzyciele dostaną nowe narzędzia. Ma być prościej, łatwiej i przede wszystkim skuteczniej, jeśli chodzi o ściągalność niezapłaconych należności.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie ERIF BIG S.A. wynika, że aż 60 proc. przedsiębiorców zetknęło się z problemem spóźniania się z regulowaniem płatności przez ich klientów. Sam mam firmę od ponad 4 lat, miałem też przez rok dodatkowo spółkę. Czy zdarzały się niezapłacone w terminie faktury? Oczywiście. Mój rekordzista spóźnił się z zapłatą o subtelne 75 dni!

Niezapłacone w terminach faktury bardzo łatwo wywołują efekt zatorów płatniczych i niczym klocki domino nakręcają skalę problemu w bardzo szybkim tempie. Według niektórych badań, zatory płatnicze mogą kosztować polską gospodarkę nawet 100 mld złotych rocznie, jeśli policzymy zamrożone inwestycje i straty wynikające z niezapłaconych faktur.

Problem jest – bez wątpienia. Teraz czas na rozwiązania.

O co chodzi?

13 listopada 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Zmiany zostały ogłoszone w ramach tzw. pakietu wierzycielskiego, czyli ustawy z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności.

W poprzednim tekście starałem się rozszyfrować tę ustawę z perspektywy konsumenta. W tym tekście skupię się na zmianach w ustawie widzianej oczami przedsiębiorcy.

Ten wpis powstał we współpracy merytorycznej z ERIF Biurem Informacji Gospodarczej S.A.

Zwiększona użyteczność pozytywnej informacji

O tym, że warto sprawdzać informacje w BIG na temat swoich potencjalnych klientów i partnerów chyba nikogo nie muszę przekonywać. Ale warto teraz zwrócić uwagę, na to, że nowej wartości nabiera informacja pozytywna. Skrócenie czasu spóźnienia w płatności, przy którym można przekazywać informację pozytywną z 59 do 29 dni, znacznie zwiększa wartość zastosowania jej w ocenie wiarygodności.

30 dni i dłużnik wędruje na listę

Jeśli klient nie płaci faktury w terminie, to jednym z istotnych narzędzi w odzyskiwaniu należności są właśnie biura informacji gospodarczej. Dotychczasowe przepisy pozwalały na wpisanie dłużnika do biura informacji gospodarczej w 60-tym dniu od upływu wyznaczonego terminu zapłaty. Teraz czas ulegnie skróceniu do 30 dni.

Wpis o niespłaconym zadłużeniu w biurze informacji gospodarczej to dla niektórych firm poważny problem (chociażby w kwestii zaciągania późniejszych zobowiązań), więc w wielu przypadkach przyspieszy to płatność zaległej faktury. Nikt nie chce takiego wpisu w biurze, więc to po prostu doskonała „motywacja” do zrobienia zaległego przelewu.

Dopiero po uiszczeniu zapłaty, wpis o zadłużonym podmiocie zniknie z bazy. Wierzyciel ma ustawowy obowiązek usunięcia danych dłużnika z rejestru w ciągu 14 dni od spłaty długu. Tutaj nic się nie zmienia w związku z nowelizacją.

Rozwiązany problem dłużników, którzy zamknęli działalność gospodarczą

Zmieniona została – a w zasadzie rozszerzona – definicja „dłużnika niebędącego konsumentem”. Ustawodawca uzupełnił definicję o „osobę fizyczną, która zakończyła wykonywanie działalności gospodarczej”. Oznacza to, że można do BIG wpisywać zobowiązania związane z zakończoną działalnością gospodarczą. Jest to uzupełnienie luki w dotychczasowej regulacji, która w zasadzie uniemożliwiała wpisanie zadłużenia do BIG.

WAŻNE!

Ustawodawca narzucił również na wierzyciela – obok dotychczasowego obowiązku poinformowania dłużnika o planowanym wpisaniu go do rejestru – poinformowanie o prawie dłużnika do złożenia sprzeciwu wobec zamiaru przekazania informacji do biura informacji gospodarczej. Dodatkowo dłużnik może zgłosić wierzycielowi, że zobowiązanie jest przedawnione. Zarówno w przypadku uznania sprzeciwu, jak i informacji o przedawnieniu, wierzyciel jest zobowiązany przekazać taką informację do BIG, wpisując informację lub aktualizując już wpisaną.

Wezwanie do zapłaty mailowo

Ustawa o BIG po nowelizacji daje możliwość wezwania dłużnika do zapłaty e-mailem, a nie, jak dotychczas, tylko osobiście lub listem poleconym. Dotychczasowe metody były nie tylko czasochłonne, ale także kosztowne. List polecony to koszt ponad 5 zł, nie wspominając o terminie dostarczenia oraz czasie pracownika, który wysyłał korespondencję. Metoda mailowa jest dużo łatwiejsza, szybka i praktycznie bezkosztowa, a także może zwiększyć dotarcie.

Pamiętajmy jednak, że mailowe wezwanie do zapłaty obowiązuje tylko w relacji z inną firmą. Nie ma możliwości zastosowania tej zasady, jeśli przedsiębiorca sprzedaje coś konsumentowi. Poza tym należy już na etapie umowy z kontrahentem wprowadzić odpowiedni zapis mówiący o możliwości wysłania wezwania do zapłaty w tej formie.

Wezwania w zobowiązaniach okresowych

Jeszcze jednym ułatwieniem jest możliwość dopisywania kolejnych informacji o świadczeniach okresowych wynikających z zobowiązania, o którym informacja gospodarcza została już wcześniej przekazana do BIG. Ważne jest jednak, żeby uprzednio przekazana informacja była aktualna. Trzeba też pamiętać, by w pierwszym wysłanym wezwaniu do zapłaty poinformować dłużnika, że kolejne wezwanie nie jest wymagane.

Czas na zmiany w firmie

Nowelizacja wchodzi w życie 13 listopada 2017 r., ale na wprowadzenie niektórych zmian w praktyce będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. Część narzędzi już jednak działa na naszą korzyść (naszą – ja też jestem przedsiębiorcą i czekałem na tę ustawę!).

Na pewno warto już wprowadzić w umowach zapis o możliwości wysyłania wezwania do zapłaty w formie mailowej i pamiętać, że tylko 30 dni dzieli nas od wpisania niepłacącego kontrahenta do biura informacji gospodarczej.

Łatwe i dokładne prześwietlenie klienta

W Polsce mamy dużo rejestrów i baz, tyle tylko, że większość z nich nie jest ze sobą w żaden sposób połączona. W związku z tym przedsiębiorca musiał wykonać solidną pracę, żeby dobrze sprawdzić swojego przyszłego kontrahenta. Po nowelizacji ustawy, będzie dużo łatwiej.

Biura informacji gospodarczej będą mogły pozyskiwać informacje na temat firmy lub osoby z takich rejestrów jak: KRS, PESEL, REGON, CEiDG, a nawet KRZ (Krajowego Rejestru Zadłużonych) oraz RNP (Rejestru Należności Publicznoprawnych). Dzięki temu raport dotyczący sprawdzanej firmy będzie bardzo wyczerpujący. Oprócz zaległości w BIG, będziemy mogli odkryć inne elementy, które będą ostrzeżeniem przed podpisaniem umowy, np. informacje o niezapłaconych podatkach lub cłach czy też historię nieskutecznej egzekucji widoczną w KRZ. Warto jednak pamiętać, że dane te będą możliwe do uzyskania tylko za zgodą sprawdzanego podmiotu.

To ogromna zmiana i spore wyzwanie techniczne, a dodatkowo niektóre rejestry dopiero powstają, więc ta usługa w pełnym zakresie będzie działać dopiero w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Wydaje się jednak, że z perspektywy przedsiębiorców jest to zmiana, na którą warto czekać.

Buduj pozytywne relacje ze swoimi klientami i kontrahentami

A na koniec dobra rada: jak można swojemu dobremu klientowi pomóc budować także jego biznes ;) Możemy budować pozytywne relacje ze swoimi klientami i partnerami biznesowymi, przekazując na ich temat pozytywne informacje do BIG. Tym samym budujemy im pozytywną historię płatniczą.

Teraz będzie można to robić jeszcze szybciej, ponieważ nowa ustawa doprecyzowuje, że informacje pozytywne mogę dotyczyć każdej kwoty spełnionego świadczenia okresowego albo kolejnej spłaconej raty zobowiązania. Ponadto, w korelacji do warunków wpisu informacji negatywnej, skrócony został czas, w którym zobowiązanie może jeszcze zostać uznane za uregulowane w terminie i być podstawą do przekazania informacji pozytywnej.

Dowiedz się więcej

Dla dociekliwych, kilka linków uzupełniających. Można samodzielnie przestudiować ustawę, sprawdzić przepisy z nowelizacji oraz w ogóle zarejestrować się w biurze informacji gospodarczej.

Na początku stycznia 2018 roku zorganizuję też rozmowę z ekspertem z ERIF Biura Informacji Gospodarczej, który odpowie na kilka praktycznych pytań dotyczących listopadowej nowelizacji. Na Wasze pytania też może udzielić odpowiedzi, tylko musicie je zadać ;) Piszcie śmiało w komentarzach lub na email: kontakt@doradca.tv, a razem z ekspertem pokażemy już bardziej praktyczne zastosowane ustawy i to po kilku tygodniach od wprowadzenia nowelizacji.

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
6 lat temu

Ciekawa ustawa, dziękuje za świetny artykuł :)

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
1
0
Would love your thoughts, please comment.x