Własna firma jest jak klocki Lego (by Paulo Coelho)

klocki lego

Siedem godzin składałem z przyjacielem zestaw klocków. Wyśmienita zabawa, niezależnie od wieku. Wymaga dużo cierpliwości i czasami determinacji (to było lego technics). Dokładnie tak jak w biznesie.

Kto często zagląda na bloga, ten może już wie jak lubię klocki Lego. Jednak w sumie nie o tym jest tekst. W związku z prowadzeniem nowej firmy i jednym dużym projektem, który kończę po nocach… mam trochę dużo na głowie i czasami dopada mnie stres i zmęczenie. Nic nadzwyczajnego. Każdy miewa taki czas w swoim życiu.

Miałem potrzebę zająć się czymś kompletnie innym i chociaż na chwilę przestać myśleć o wyzwaniach, które sam przed sobą postawiłem. Okazja była idealna – kupiliśmy przyjacielowi na urodziny wielki zestaw Lego Technics i kilka dni później zostałem zaproszony na uroczyste układanie tego zestawu. Przeceniliśmy swoje możliwości i zestaw składający się z 1200 elementów zajął nam… 7 godzin! Jednak nareszcie całkowicie odciąłem się od swoich problemów i stresu. Przez kilka godzin miałem przed oczami jeden cel – połączyć te cholerne elementy w bolid Formuły 1.

IMG_0627

No i przyszła refleksja.

Zainspirowany stylem i twórczością Paulo Coelho i Krzysztofa Kanciarza… napisałem jak bardzo podobne wydało mi się budowanie własnej firmy ze składaniem trudnego zestawu klocków lego:

  1. Klocki są drogie. Kupując zestaw, inwestujesz w niego pieniądze i czas. Masz nadzieję, że po złożeniu zabawka będzie warta swoich pieniędzy. Wierzysz, że jak skończysz układać, to stwierdzisz, że było warto.
  2. Twoja instrukcja to Twój biznesplan. Możesz bez niej układać wielkie budowle, ale zawsze będzie to spontaniczne przyczepianie klocków – jeden do drugiego w nadziei, że na koniec wyjdzie z tego coś sensownego. Bez instrukcji nie wiesz nawet co chcesz budować.
  3. Kto nadepnął kiedyś na klocek Lego, ten wie jak to boli. Biznes czasami też boli. I nie tylko Ciebie, bo Twoi bliscy mogą nadepnąć na Twoje klocki.
  4. Bez jednej małej części, Twój zestaw może nie działać. Bez jednego niedziałającego elementu, Twój biznes może nie zarabiać.
  5. Lepiej klocki składa się z kimś. Samemu odejdziesz w trakcie, bo się znudzisz. Zmęczysz się, palce Cię bolą, nie znajdziesz części albo zrezygnujesz. Inni ludzie motywują do skończenia budowania. No i buduje się raźniej, tak i firmę, jak i zestaw z Lego.
  6. Jeśli złożysz coś źle, to czasem musisz coś rozmontować i cofnąć się o kilka kroków w instrukcji. Musisz zbudować od nowa żeby działało. Będziesz wściekły ile czasu Ci to zajmie i że w ogóle musisz się cofać. Ale bez tego zestaw nie będzie działał jak trzeba.
  7. Czasami brakuje części. Coś się zgubi w trakcie układania. Stajesz przed wyborem czy idziesz dalej i zestaw będzie niesprawny czy zatrzymujesz się i szukasz części.
  8. Wydaje Ci się, że jak masz instrukcję i części, to układanie pójdzie szybko i sprawnie. Godzinka i po sprawie? Nie ma tak łatwo. Zawsze składasz zestaw dłużej niż myślałeś. Zawsze.
  9. Cały czas myślisz, że największą frajdę daje zbudowanie czegoś i ten cudowny efekt końcowy. Dopiero jak już wszystko ułożysz, zrozumiesz, że największą frajdą jest budowanie i to z kim to robisz.

#love #lego #technics #nevertooold

Film zamieszczony przez użytkownika Tomasz Jaroszek (@tjaroszek)

Tia… budowanie firmy jest dokładnie jak układanie trudnego zestawu klocków ;)

Paulo Coelho

Tomasz Jaroszek

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara Maciejewska
9 lat temu

Mnie bolało za mocno i nie było leku i musiałam zamknąć ;) Teraz nie boli, ale poboli ponownie za jakiś czas :D

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x