Firma GetBack wchodzi na giełdowy parkiet już w lipcu. Czy warto kupić akcje GetBack w ofercie publicznej? A może dopiero później, gdy sprawdzimy reakcję rynku? Zebrałem dostępne w sieci analizy – w ten sposób będzie można łatwiej podjąć decyzję.
Gdy usłyszałem, że na giełdowy parkiet chcą wejść GetBack, Raiffeisen Polbank i Play, pomyślałem, że warto przygotować sporo treści edukacyjnych o samych debiutach giełdowych (tutaj znajdziecie poradnik). Przy okazji zaprosiłem też pierwszego gościa na nagranie – odwiedził mnie Rafał Irzyński ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Czy warto kupić akcje GetBack – rozmowa z Rafałem Irzyńskim
Jak to zwykle po takim video, dostałem dwa razy więcej prywatnych wiadomości niż publicznych komentarzy. Zauważyłem, że ta prawidłowość w finansach pozostaje bez zmian – każdy chce pogadać o finansach, ale najchętniej prywatnie.
W związku z dużą liczbą zapytań, postanowiłem zebrać trochę materiałów, które już wiszą w sieci, a które pomogą podjąć decyzję. Nie ma sensu się powtarzać, więc po prostu pokażę Wam na co warto zwrócić uwagę.
Najpierw prospekty emisyjny:
- IPO GetBack – bez lektury prospektu emisyjnego się nie obejdzie, dla leniwych polecam wstęp do IPO z pigułą najważniejszych informacji
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych:
- Raport SII – to raport, o który napisał Rafał Irzyński występujący w video powyżej. Dobrze zbiera wyceny 4 banków (skrajnie różne, ale w skali od optymizmu do ogromnego optymizmu), pokazuje sporo liczb z prospektu i zmiany w akcjonariacie po debiucie.
- Podcast Echa Rynków – jest też coś dla słuchowców, czyli podcast SII, można posłuchać o ofercie pierwotnej GetBacka.
Strefa Inwestorów o GetBack:
Jeden z moich ulubionych serwisów giełdowych poświęcił spółce sporo czasu i uwagi, wśród tekstów znajdziecie:
Związek Maklerów i Doradców też pokusił się o konkretną analizę. Polecam tu zwrócić uwagę na akapit o samym sektorze i branży zarządzania wierzytelnościami – jakie ma perspektywy a jakie ryzyka.
Porównanie wskaźników GetBacka na tle innych spółek z sektora (niestety wszystkie liczby są dla użytkowników premium serwisu Stockwatch)
Akcje GetBack z perspektywy obligatariuszy
GetBack wcześniej pozyskiwał pieniądze poprzez emisję obligacji, więc warto też zaglądać na serwisy zajmujące się obligacjami korporacyjnymi. Zobaczcie fajna analizę na obligacje.pl (pełną wersję znajdziecie w pdf pod artykułem z linku).
Maciej Samcik też napisał tekst o firmie z perspektywy emitowanych obligacji GetBack
Koniecznie przeczytajcie/obejrzyjcie:
- Zbyszek Papiński z bloga AppFunds też decyduje się na wzięcie udziału w debiucie i jego argumentacja jest bardzo solidna
- Wywiad z prezesem GetBack w parkiet.tv
Akcje GetBack na forach
Wiecie jakie jest moje zdanie o forach internetowych – to trochę jak szukanie złota. Musicie przesiać tony błota w poszukiwaniu prawdziwego skarbu. Osobiście przeglądam fora w poszukiwaniu informacji, które mogłem sam przegapić.
- akcje GetBack na forum Stockwatch
- akcje GetBack na forum Parkietu
To też musisz wiedzieć o GetBack
Każda spółka ma swoje problemy i wyzwania. Linki poniżej rozjaśnią sytuację, w szczególności jeśli myślicie o inwestycji w długim terminie.
- UOKiK miał swoje wątpliwości co do metod działania GetBack
- Trwający konflikt z grupą Leszka Czarneckiego. Sprawa nie tak mała, bo w grę wchodzi 100 mln złotych.
Moim zdaniem warto, ale…
… sprzedam szybko i poczekam co dalej. Zamierzam analizować sytuację od pierwszej minuty debiutu i postaram się wycisnąć z debiutu jak najwięcej w krótkim terminie – jeśli nie będzie szybkiej realizacji zysków, to może nawet uda się potrzymać akcje dłużej niż pierwszy dzień, ale to nie zmienia faktu, że żadna spółka nie wpada u mnie do portfela po samym debiucie.
Dawno nie spotkałem się z tak pozytywnym przyjęciem spółki przez analityków, biura maklerskie i inwestorów. Liczby robią wrażenie, spółka wygląda jak maszyna generująca zyski, a słowo „efektywność” padło milion razy na konferencji prasowej.
Poza tym na wyobraźnię inwestorów na pewno zadziała porównanie ze spółką KRUK. Kto widział wykres, ten wie o co chodzi – piękny trend wzrostowy i naprawdę potężne zyski dla inwestorów długoterminowych. Jednak zawsze przestrzegam przez porównaniami 1:1 – każda spółka to kompletnie odrębna historia.
Wykres Kruka od debiutu:
GetBack to bardzo młoda spółka, która jeszcze rok temu wyszła spod skrzydeł Leszka Czarneckiego, a teraz chce już wejść na parkiet i to z bardzo dużym rozmachem. Mówi się już o potencjalnym wejściu do mWIG40, a to z kolei zwiększa z marszu zainteresowanie instytucji finansowych nabyciem akcji.
Mam jasną zasadę co do debiutów – teoria teorią, ale to rynek ostatecznie zweryfikuje czy GetBack przyniesie zyski akcjonariuszom w długim terminie. Dlatego z reguły wychodzę zaraz po debiucie i czekam na to co się wydarzy na rynku. Wydaje mi się, że to będzie bardzo udany debiut, ale jak to na giełdzie – trzeba być zawsze przygotowanym na scenariusz, że się jednak nie m racji ;)
Miłej lektury!
PS. Pewnie to wiecie, ale jeszcze raz przypomnę:
Powyższe opracowanie zostało przygotowane wyłącznie w celach edukacyjnych i nie stanowi propozycji konkretnej decyzji inwestycyjnej w odniesieniu do jakiegokolwiek instrumentu finansowego oferowanego przez GetBack S.A.
Bardzo fajne kompendium wiedzy dot. tego debiutu. / Dopiero dziś przeczytałem wpis i uświadomiłem sobie, że w swoim sobotnim tekście zamieściłem identyczne porównanie z wykresem akcji Kruka. Plagiat niezamierzony ;)
oo to zajrzę koniecznie, będę zaraz uzupełniał jeszcze wpis o poniedziałkowe teksty :) też czasami taki niezamierzony plagiat robię, coś w tym jest, że na rynku inwestorzy myślą czasem podobnie. No i wykres Kruka działa na wyobraźnię :)
Na jaką ilość akcji najlepiej się zapisać?
zależy od Twojej strategii, wolnych środków itp. Ja czekałem do ostatniego dnia żeby mi jeszcze przelewy spłynęły, bo spodziewam się sporej redukcji (powyżej 70%)
Redukcja dla indywidualnych ok. 48%