Czy warto kupić akcje GetBack? (17 linków dla inwestorów)

akcje getback

Firma GetBack wchodzi na giełdowy parkiet już w lipcu. Czy warto kupić akcje GetBack w ofercie publicznej? A może dopiero później, gdy sprawdzimy reakcję rynku? Zebrałem dostępne w sieci analizy – w ten sposób będzie można łatwiej podjąć decyzję. 

Gdy usłyszałem, że na giełdowy parkiet chcą wejść GetBack, Raiffeisen Polbank i Play, pomyślałem, że warto przygotować sporo treści edukacyjnych o samych debiutach giełdowych (tutaj znajdziecie poradnik). Przy okazji zaprosiłem też pierwszego gościa na nagranie – odwiedził mnie Rafał Irzyński ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Czy warto kupić akcje GetBack – rozmowa z Rafałem Irzyńskim

Jak to zwykle po takim video, dostałem dwa razy więcej prywatnych wiadomości niż publicznych komentarzy. Zauważyłem, że ta prawidłowość w finansach pozostaje bez zmian – każdy chce pogadać o finansach, ale najchętniej prywatnie.

W związku z dużą liczbą zapytań, postanowiłem zebrać trochę materiałów, które już wiszą w sieci, a które pomogą podjąć decyzję. Nie ma sensu się powtarzać, więc po prostu pokażę Wam na co warto zwrócić uwagę.

Najpierw prospekty emisyjny:

  • IPO GetBack bez lektury prospektu emisyjnego się nie obejdzie, dla leniwych polecam wstęp do IPO z pigułą najważniejszych informacji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych:

  • Raport SII – to raport, o który napisał Rafał Irzyński występujący w video powyżej. Dobrze zbiera wyceny 4 banków (skrajnie różne, ale w skali od optymizmu do ogromnego optymizmu), pokazuje sporo liczb z prospektu i zmiany w akcjonariacie po debiucie.
  • Podcast Echa Rynków – jest też coś dla słuchowców, czyli podcast SII, można posłuchać o ofercie pierwotnej GetBacka.

Strefa Inwestorów o GetBack:

Jeden z moich ulubionych serwisów giełdowych poświęcił spółce sporo czasu i uwagi, wśród tekstów znajdziecie:

Związek Maklerów i Doradców też pokusił się o konkretną analizę. Polecam tu zwrócić uwagę na akapit o samym sektorze i branży zarządzania wierzytelnościami – jakie ma perspektywy a jakie ryzyka.

Porównanie wskaźników GetBacka na tle innych spółek z sektora (niestety wszystkie liczby są dla użytkowników premium serwisu Stockwatch)

Akcje GetBack z perspektywy obligatariuszy

GetBack wcześniej pozyskiwał pieniądze poprzez emisję obligacji, więc warto też zaglądać na serwisy zajmujące się obligacjami korporacyjnymi. Zobaczcie fajna analizę na obligacje.pl (pełną wersję znajdziecie w pdf pod artykułem z linku).

Maciej Samcik też napisał tekst o firmie z perspektywy emitowanych obligacji GetBack

Koniecznie przeczytajcie/obejrzyjcie:

Akcje GetBack na forach

Wiecie jakie jest moje zdanie o forach internetowych – to trochę jak szukanie złota. Musicie przesiać tony błota w poszukiwaniu prawdziwego skarbu. Osobiście przeglądam fora w poszukiwaniu informacji, które mogłem sam przegapić.

To też musisz wiedzieć o GetBack

Każda spółka ma swoje problemy i wyzwania. Linki poniżej rozjaśnią sytuację, w szczególności jeśli myślicie o inwestycji w długim terminie.

Moim zdaniem warto, ale…

… sprzedam szybko i poczekam co dalej. Zamierzam analizować sytuację od pierwszej minuty debiutu i postaram się wycisnąć z debiutu jak najwięcej w krótkim terminie – jeśli nie będzie szybkiej realizacji zysków, to może nawet uda się potrzymać akcje dłużej niż pierwszy dzień, ale to nie zmienia faktu, że żadna spółka nie wpada u mnie do portfela po samym debiucie.

Dawno nie spotkałem się z tak pozytywnym przyjęciem spółki przez analityków, biura maklerskie i inwestorów. Liczby robią wrażenie, spółka wygląda jak maszyna generująca zyski, a słowo „efektywność” padło milion razy na konferencji prasowej.

Poza tym na wyobraźnię inwestorów na pewno zadziała porównanie ze spółką KRUK. Kto widział wykres, ten wie o co chodzi – piękny trend wzrostowy i naprawdę potężne zyski dla inwestorów długoterminowych. Jednak zawsze przestrzegam przez porównaniami 1:1 – każda spółka to kompletnie odrębna historia.

Wykres Kruka od debiutu:

kruk a akcje getback

GetBack to bardzo młoda spółka, która jeszcze rok temu wyszła spod skrzydeł Leszka Czarneckiego, a teraz chce już wejść na parkiet i to z bardzo dużym rozmachem. Mówi się już o potencjalnym wejściu do mWIG40, a to z kolei zwiększa z marszu zainteresowanie instytucji finansowych nabyciem akcji.

Mam jasną zasadę co do debiutów – teoria teorią, ale to rynek ostatecznie zweryfikuje czy GetBack przyniesie zyski akcjonariuszom w długim terminie. Dlatego z reguły wychodzę zaraz po debiucie i czekam na to co się wydarzy na rynku. Wydaje mi się, że to będzie bardzo udany debiut, ale jak to na giełdzie – trzeba być zawsze przygotowanym na scenariusz, że się jednak nie m racji ;)

Miłej lektury!

PS. Pewnie to wiecie, ale jeszcze raz przypomnę:
Powyższe opracowanie zostało przygotowane wyłącznie w celach edukacyjnych i nie stanowi propozycji konkretnej decyzji inwestycyjnej w odniesieniu do jakiegokolwiek instrumentu finansowego oferowanego przez GetBack S.A.

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wilk na GPW
6 lat temu

Bardzo fajne kompendium wiedzy dot. tego debiutu. / Dopiero dziś przeczytałem wpis i uświadomiłem sobie, że w swoim sobotnim tekście zamieściłem identyczne porównanie z wykresem akcji Kruka. Plagiat niezamierzony ;)

Tomasz Jaroszek
6 lat temu
Reply to  Wilk na GPW

oo to zajrzę koniecznie, będę zaraz uzupełniał jeszcze wpis o poniedziałkowe teksty :) też czasami taki niezamierzony plagiat robię, coś w tym jest, że na rynku inwestorzy myślą czasem podobnie. No i wykres Kruka działa na wyobraźnię :)

TSZ
TSZ
6 lat temu

Na jaką ilość akcji najlepiej się zapisać?

Tomasz Jaroszek
6 lat temu
Reply to  TSZ

zależy od Twojej strategii, wolnych środków itp. Ja czekałem do ostatniego dnia żeby mi jeszcze przelewy spłynęły, bo spodziewam się sporej redukcji (powyżej 70%)

Maciej Wrotniak
6 lat temu

Redukcja dla indywidualnych ok. 48%

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
5
0
Would love your thoughts, please comment.x