Blog dla ludzi, którzy dbają o swoje pieniądze

Czy warto kupić akcje GetBack? (17 linków dla inwestorów)

akcje getback

Firma GetBack wchodzi na giełdowy parkiet już w lipcu. Czy warto kupić akcje GetBack w ofercie publicznej? A może dopiero później, gdy sprawdzimy reakcję rynku? Zebrałem dostępne w sieci analizy – w ten sposób będzie można łatwiej podjąć decyzję. 

Gdy usłyszałem, że na giełdowy parkiet chcą wejść GetBack, Raiffeisen Polbank i Play, pomyślałem, że warto przygotować sporo treści edukacyjnych o samych debiutach giełdowych (tutaj znajdziecie poradnik). Przy okazji zaprosiłem też pierwszego gościa na nagranie – odwiedził mnie Rafał Irzyński ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Czy warto kupić akcje GetBack – rozmowa z Rafałem Irzyńskim

Jak to zwykle po takim video, dostałem dwa razy więcej prywatnych wiadomości niż publicznych komentarzy. Zauważyłem, że ta prawidłowość w finansach pozostaje bez zmian – każdy chce pogadać o finansach, ale najchętniej prywatnie.

W związku z dużą liczbą zapytań, postanowiłem zebrać trochę materiałów, które już wiszą w sieci, a które pomogą podjąć decyzję. Nie ma sensu się powtarzać, więc po prostu pokażę Wam na co warto zwrócić uwagę.

Najpierw prospekty emisyjny:

  • IPO GetBack bez lektury prospektu emisyjnego się nie obejdzie, dla leniwych polecam wstęp do IPO z pigułą najważniejszych informacji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych:

  • Raport SII – to raport, o który napisał Rafał Irzyński występujący w video powyżej. Dobrze zbiera wyceny 4 banków (skrajnie różne, ale w skali od optymizmu do ogromnego optymizmu), pokazuje sporo liczb z prospektu i zmiany w akcjonariacie po debiucie.
  • Podcast Echa Rynków – jest też coś dla słuchowców, czyli podcast SII, można posłuchać o ofercie pierwotnej GetBacka.

Strefa Inwestorów o GetBack:

Jeden z moich ulubionych serwisów giełdowych poświęcił spółce sporo czasu i uwagi, wśród tekstów znajdziecie:

Związek Maklerów i Doradców też pokusił się o konkretną analizę. Polecam tu zwrócić uwagę na akapit o samym sektorze i branży zarządzania wierzytelnościami – jakie ma perspektywy a jakie ryzyka.

Porównanie wskaźników GetBacka na tle innych spółek z sektora (niestety wszystkie liczby są dla użytkowników premium serwisu Stockwatch)

Akcje GetBack z perspektywy obligatariuszy

GetBack wcześniej pozyskiwał pieniądze poprzez emisję obligacji, więc warto też zaglądać na serwisy zajmujące się obligacjami korporacyjnymi. Zobaczcie fajna analizę na obligacje.pl (pełną wersję znajdziecie w pdf pod artykułem z linku).

Maciej Samcik też napisał tekst o firmie z perspektywy emitowanych obligacji GetBack

Koniecznie przeczytajcie/obejrzyjcie:

Akcje GetBack na forach

Wiecie jakie jest moje zdanie o forach internetowych – to trochę jak szukanie złota. Musicie przesiać tony błota w poszukiwaniu prawdziwego skarbu. Osobiście przeglądam fora w poszukiwaniu informacji, które mogłem sam przegapić.

To też musisz wiedzieć o GetBack

Każda spółka ma swoje problemy i wyzwania. Linki poniżej rozjaśnią sytuację, w szczególności jeśli myślicie o inwestycji w długim terminie.

Moim zdaniem warto, ale…

… sprzedam szybko i poczekam co dalej. Zamierzam analizować sytuację od pierwszej minuty debiutu i postaram się wycisnąć z debiutu jak najwięcej w krótkim terminie – jeśli nie będzie szybkiej realizacji zysków, to może nawet uda się potrzymać akcje dłużej niż pierwszy dzień, ale to nie zmienia faktu, że żadna spółka nie wpada u mnie do portfela po samym debiucie.

Dawno nie spotkałem się z tak pozytywnym przyjęciem spółki przez analityków, biura maklerskie i inwestorów. Liczby robią wrażenie, spółka wygląda jak maszyna generująca zyski, a słowo „efektywność” padło milion razy na konferencji prasowej.

Poza tym na wyobraźnię inwestorów na pewno zadziała porównanie ze spółką KRUK. Kto widział wykres, ten wie o co chodzi – piękny trend wzrostowy i naprawdę potężne zyski dla inwestorów długoterminowych. Jednak zawsze przestrzegam przez porównaniami 1:1 – każda spółka to kompletnie odrębna historia.

Wykres Kruka od debiutu:

kruk a akcje getback

GetBack to bardzo młoda spółka, która jeszcze rok temu wyszła spod skrzydeł Leszka Czarneckiego, a teraz chce już wejść na parkiet i to z bardzo dużym rozmachem. Mówi się już o potencjalnym wejściu do mWIG40, a to z kolei zwiększa z marszu zainteresowanie instytucji finansowych nabyciem akcji.

Mam jasną zasadę co do debiutów – teoria teorią, ale to rynek ostatecznie zweryfikuje czy GetBack przyniesie zyski akcjonariuszom w długim terminie. Dlatego z reguły wychodzę zaraz po debiucie i czekam na to co się wydarzy na rynku. Wydaje mi się, że to będzie bardzo udany debiut, ale jak to na giełdzie – trzeba być zawsze przygotowanym na scenariusz, że się jednak nie m racji ;)

Miłej lektury!

PS. Pewnie to wiecie, ale jeszcze raz przypomnę:
Powyższe opracowanie zostało przygotowane wyłącznie w celach edukacyjnych i nie stanowi propozycji konkretnej decyzji inwestycyjnej w odniesieniu do jakiegokolwiek instrumentu finansowego oferowanego przez GetBack S.A.

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on pocket
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty