Blog dla ludzi, którzy dbają o swoje pieniądze

5 sposobów na oszczędne wakacje w mieście

oszczędne wakacje

Nie każdy może sobie pozwolić na wakacyjny wyjazd. Czasem sytuacja w budżecie domowym wymaga szukania większych oszczędności. Jednak jest kilka sposobów na oszczędne wakacje w mieście – żeby nie było nudno i na pewno nie było drogo.

Należę do ludzi, którzy rzadko wyjeżdżają w lecie, więc siłą rzeczy szukam rozrywek w mieście i umilam sobie weekendy. Nie mam jeszcze wprawdzie dzieci, ale widzę jak często miejskie imprezy, pikniki czy parki przeradzają się w wakacje w cudowne miejsca, gdzie całe rodziny mogą odpocząć. Oszczędne wakacje w mieście są możliwe. W wakacje jest dużo więcej atrakcji niż nam się wydaje, ale kluczem jest… chęć ich znalezienia.

5 x oszczędne wakacje

1) Zwiedzaj swoje miasto

Coś w tym jest, że zawsze ciekawią nas bardziej miejsca, gdzie nas nie ma. Natomiast mieszkając w ciekawym mieście, kompletnie pomijamy atrakcje, dla których przyjeżdżają tutaj turyści. Może najbliższe wakacje to dobry czas, żeby zwiedzić dokładnie swoje własne miasto i zrobić rodzinny wypad szlakiem turystycznym?

W Warszawie jest bardzo wiele miejsc, w których jeszcze nie byłem, chociaż mieszkam tu już 10 lat. Jednak nie trzeba mieszkać w stolicy lub dużym mieście, żeby znaleźć różne atrakcje. Pochodzę z Chełma, który jest malowniczą miejscowością, pełną pięknych zakątków. Wystarczy chcieć się rozejrzeć i pogrzebać w historii miasta – można tam zrobić oszczędne wakacje bez problemu, potrzeba tylko trochę kreatywności. Potraktuj swoje miejsce zamieszkania jak turysta, który przyjechał tu pierwszy raz i chce zobaczyć kilka ciekawych miejsc.

W najgorszym wypadku, można zrobić rowerową wycieczkę po okolicach – i zdrowo i tanio ;)

2) Wakacyjny sport za darmo

Wakacje to świetny czas, żeby zabrać się za swoje zdrowie i popracować nad sportową sylwetką. Pogoda umożliwia treningi na świeżym powietrzu: można pojeździć na rowerze, pobiegać, a nawet uprawiać jogę w parku – nie potrzebujemy do tego siłowni, sali gimnastycznej, ani trenera, który nam pomoże.

Dla miłośników siłowni też może znaleźć się coś ciekawego – coraz częściej w miastach buduje się siłownie na świeżym powietrzu, tzw. siłownie plenerowe. Urządzenia pozwalają na przeprowadzenie kompleksowych treningów, wystarczy tylko wczytać się w instrukcje poszczególnych przyrządów.

A jeśli potrzebujesz trenera, który Cię zmotywuje… na youtube możesz znaleźć nawet całe 60-dniowe programy treningowe, w sam raz na wakacje. No i za darmo.

3) Tani wypoczynek dla dziecka

Jak już wspominałem – nie mam dzieci, więc nie mogę tu pokazać konkretnych pomysłów, które już zastosowałem. Polecam jednak tekst o tym jak tanio zorganizować wypoczynek dla dziecka na serwisie Kapitalni, o którym kilka razy wspominałem na blogu.

4) Pociągiem po kraju

Polska nie jest tak dużym krajem, żeby nie dało się go łatwo zwiedzić pociągiem. Możesz zaplanować nawet jednodniowe podróże i sprawdzić dokładnie oferty biletów turystycznych – w wakacje koleje oferują z reguły bilety specjalnie przygotowane dla miłośników podróży: weekendowe, umożliwiające wiele przesiadek, rodzinne itp. Wystarczy jedno popołudnie, żeby dobrze zaplanować pierwszą podróż.

Przy okazji, jak już jesteśmy w temacie podróży – sprawdź dokładnie jakie przysługują Ci prawa w podróży. W przypadku lotów samolotem, przywiązujemy do tego wagę, ale zapominamy o pociągu czy autokarze. Kilka porad znajdziesz tutaj.

5) Oszczędne wakacje z maratonem książkowym

Kto lubi czytać i pochłania książkę za książką, ten właściwie już wie, co przeczyta dalej. Wakacje to doskonały czas na czytanie i wcale nie trzeba mieć do tego sporego budżetu. Oszczędne wakacje to wakacje z książką! Ja mam 2 opcje:
Znajdź najbliższą bibliotekę i do dzieła. Biblioteki kojarzą nam się często z opracowaniami naukowymi, archiwami i czymś, do czego zmuszała nas szkoła lub studia. Nic bardziej mylnego, biblioteki mają normalne powieści, a niektóre starają się nadążyć na nowościami i znajdziesz tam tytuły, które dopiero co wyszły z drukarni.

Druga opcja to współpraca z innymi molami książkowymi. Na pewno masz znajomych, którzy też czytają. Możecie się wymieniać i tym samym nie wydać ani grosza na nowe książki, a czytać całe wakacje!

A może chcecie uzupełnić te pomysły i dodać coś od siebie? Zrobi nam się dużo większa lista – w sam raz na oszczędne wakacje!

>>> A jak chcecie pouczyć się trochę finansów w przyjemnej formie, to zajrzyjcie na Kapitalni.org – znajdziecie tam kopalnię podobnych porad ;)

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on pocket
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty