Upadek biura podróży – chargeback odzyska pieniądze

Last minute. Dobra okazja, promocja, cieszysz się z taniej wycieczki. Biuro podróży jak zawsze zapewnia, że będziesz się dobrze bawił za niską cenę. Znajomi lecieli, było super. Poleciałeś i bum! Bankructwo, buro upada, nie wiesz co robić…

To może się zdarzyć każdemu. Upadały biura podróży z długą historią, zabezpieczeniami, świetną ofertą i milionami wydawanymi na reklamę. Prawda jest taka, że jako klient nie widzimy co dzieje się wewnątrz firmy i można wpaść w pułapkę firmy zbliżającej się ku upadkowi, bez większego problemu. Tak się stało w 2015 z biurem Alfa Star, a kilka lat wcześniej rynek nie mógł uwierzyć, że zbankrutowała Triada. Dlatego tym bardziej trzeba się zabezpieczać.

Płać za wakacje kartą

Chergeback to rewelacyjna usługa, dzięki której możemy odzyskać pieniądze, ale warunek jest prosty – musimy za wakacje zapłacić kartą płatniczą. Tylko wtedy mamy w ogóle możliwość ratowania się. Kiedyś mylnie uważano, ze usługa działa tylko i wyłącznie z kartami kredytowymi, ale chodzi o to, że naszych pieniędzy „pilnuje” VISA i MasterCard, niezależnie od tego jaki mamy rodzaj karty. (chociaż ja i tak bym płacił kartą kredytową, bo to jedna z moich metod na to jak oszczędzać pieniądze)

Nagrałem odcinek poświęcony usłudze chargeback – wyjaśniam w nim do czego to służy i jak można z niej skorzystać. W przypadku upadku biura podróży przydaje się idealnie. Polecam posłuchać, jeśli ktoś preferuje formę video…

Jak przeprowadzić reklamację

Zakładam, że zapłacono za wycieczkę kartą. Biuro upadło, jakoś udało się wydostać i wrócić do kraju. Dodam, że sam powrót zależy w dużej mierze od sprawnej pracy marszałka województwa. W przypadku niewypłacalności biura podróży, to właśnie na marszałku województwa spoczywa obowiązek zorganizowania powrotu do domu turysty. Treść gwarancji lub ubezpieczenia, które mamy przy kupnie wycieczki, musi zawierać upoważnienie dla marszałka lub wskazanej przez niego jednostki do wydawania dyspozycji wypłaty zaliczki na pokrycie kosztów powrotu. Formalność, ale warto o tym pamiętać.

Zakładam, że udało się wydostać i teraz zaczynamy odzyskiwanie pieniędzy.

1. Skompletuj wszystkie możliwe dokumenty – dowody zakupu wycieczki, podpisane umowy, historia transakcji kartą – po prostu wszystko co mieliśmy przed wycieczką. Dobrze jest też znać dokładne daty zakupów oraz mieć ewentualne kopie korespondencji z firmą. O te dokumenty mogą pytać w procesie zgłaszania reklamacji.

1+ Udaj się z reklamacją do Urzędu Marszałkowskiego:

„Przed złożeniem reklamacji w Banku, Klient zobowiązany jest w pierwszej kolejności do złożenia reklamacji we właściwym Urzędzie Marszałkowskim. Bank ma prawo do rozpoczęcia procedury chargeback dopiero, jeśli Klient otrzyma ostateczną odpowiedź z Urzędu Marszałkowskiego dotyczącą braku zwrotu pełnej lub częściowej kwoty.”  (źródło: Blog BZ WBK)

2. Skontaktuj się z bankiem, który wydał kartę i zgłaszamy zaistniałą sytuację. Możesz wybrać się samodzielnie do oddziału lub zadzwonić ze zgłoszeniem na infolinię. W trakcie rozmowy podaj dokładne dane, datę i szczegóły zawartej transakcji i dokładnie opisz sytuację. Upadek biura podróży musi być opisany bardzo szczegółowo.

3. Bank przyjmuje dokumenty i uzupełniony wniosek. Gdyby był problem z przyjęciem wniosku, to trzeba powtórzyć poprzedni krok – może być to kwestia brakujących dokumentów i szczegółów, które są podstawą wniesienia reklamacji. Z reguły nasz wniosek dostanie odpowiedni numerek (kod) i zaczyna się procedura. Tobie pozostaje czekać.

4. Bank zgłasza się do centrum rozliczeniowego, które obsługiwało transakcję, a oni z kolei kontaktują się ze sprzedawcą w sprawie transakcji, której dotyczy reklamacja. Teraz „piłeczka” jest po stronie sprzedawcy. Może uznać reklamację lub nie (i przedstawić dowody, że reklamacja jest bezpodstawna). Jeśli nic nie zrobi, to wygrywamy bez walki – pieniądze będą nam zwrócone.

5. Agent rozliczeniowy poinformuje bank o decyzji i reakcji sprzedawcy.

6. Bank informuje Ciebie reklamacja została uznana i czy odzyskasz pieniądze.

Tadam! Składasz dokumenty zaraz po felernej transakcji i czekasz na decyzję. Jeśli to upadek biura podróży to raczej nie ma wątpliwości, że odzyskasz pieniądze. Moja jedna złota rada – zrób to bardzo szybko, bo jak widzisz – kroków jest sporo i wszystko opiera się o sprawną komunikację pomiędzy kilkoma podmiotami – tobą, bankiem, operatorem i sprzedawcą. Zanim dowiesz się czy chargeback odzyska pieniądze, może minąć czas nawet dwóch miesięcy.

Zanim kupisz wycieczkę

Chociaż na początku tekstu zaznaczyłem, że każdego z nas może czekać taki los, to jednak można mieć tzw. środki zapobiegawcze, dzięki którym jeszcze bardziej zmniejszysz prawdopodobieństwo wdepnięcia w taką wycieczkową „minę”.
Zanim kupisz wycieczkę, sprawdź najpierw czy dane biuro turystyczne widnieje w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Gospodarki oraz czy znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (informacje są na: www.turystyka.gov.pl).

W rejestrze znajdziesz informacje o rodzaju gwarancji, sumie gwarantowanego ubezpieczenia i dacie upływu gwarancji. Organizatorzy usług turystycznych muszą wykupić gwarancje ubezpieczeniową – są do tego prawnie zobowiązani.

Jeśli chcesz sprawdzić stan finansowy spółki, to możesz oczywiście sprawdzić dane firmy, przejrzeć raporty finansowe dostępne w sieci oraz sprawdzić czy organizacja turystyczna została wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Nigdy nie zaszkodzi sprawdzić, ale z doświadczenia wiem, że to nie takie proste – odczytanie raportów finansowych to umiejętność, której analitycy uczą się latami.

Kiedy już dokonasz wyboru – płać kartą, bo tylko tak będziesz mógł skorzystać z opisanej tu procedury. To także jedna z moich 7 zasad finansów w podróży, o których pisałem ostatnio. Dzięki wprowadzeniu ich w życie można naprawdę sporo zaoszczędzić, a w przypadku chargeback – uratować pieniądze w razie upadku biura podróży.

Przeczytaj również: Jak mądrze robić zakupy w obcej walucie?

Alfa Star – nauczka na całe życie

Jestem blogerem, byłym dziennikarzem ekonomicznym, sprawdzam oferty dużo uważniej niż większość konsumentów i… gdybym skorzystał z wycieczki biura Alfa Star to też bym utknął jak pozostali turyści.

W kwietniu 2015 w ramach projektu z InwestorTV rozmawiałem z prezesem Alfa Star, Zbigniewem Strzylakiem. O nowym inwestorze, o świetlanej przyszłości, o kierunkach podróży polskich turystów. No i o siatkówce, bo prezes chętnie dofinansowuje swój ulubiony sport. Wywiad przeprowadziłem na targach turystyki, gdzie w odrębnej Sali Alfa Star zebrał dziennikarzy i przedstawicieli branży i prezes dumnie prezentował strategię spółki na kolejne kwartały. W kwietniu jest miodzio. W sierpniu biuro się zamyka z dnia na dzień. To się naprawdę stało z kwartału na kwartał!

Każdego może to spotkać. Autentycznie wkurzyłem się gdy zobaczyłem komunikat:

Radom, 29 sierpnia 2015 roku

Alfa Star S.A.. w związku z utratą płynności finansowej zmuszony jest do zaprzestania realizowania jak i dalszej sprzedaży oferty turystycznej. Tym samym Alfa Star S.A. uprzejmie informuję iż nie wykona obowiązków umownych z umów o świadczenie usług turystycznych. Uprzejmie informujemy iż trwa uruchomienie procedury przewidzianej prawem (art. 5 ustawy o usługach turystycznych tekst jednolity Dz.U.2014.196 z dnia 2014.02.12) mającej na celu w szczególności zagwarantowanie powrotów Turystów do Kraju oraz umożliwienie im skutecznego wykonania innych przysługujących im praw w tym prawa do zwrotu wszystkich wniesionych środków.

W tym celu przedłożyliśmy stosowne oświadczenie jak i dokumenty do Marszałka Województwa Mazowieckiego jako beneficjenta gwarancji z wystawienia Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce ul. Chmielna 101/102, 80-748 Gdańsk który w dniu 12 stycznia 2015 r. wystawił gwarancję ubezpieczeniową na kwotę 20.000.000 PLN.
We wszystkich sprawach związanych z niezrealizowanymi umowami o świadczenie usług turystycznych, powrotami do kraju jak w sprawie zwrotu środków za niezrealizowane świadczenia należy kontaktować z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie Departament Kultury, Promocji i Turystyki ul. Okrzei 35, 03-715 Warszawa. Tel. 022 5979500
ALFA STAR S.A.

Upadek biura podróży – podsumowanie

Sam szukam w tekstach zestawienia głównych zasad i szybkiej „ściągawki” z tekstu, jeśli ten jest dosyć długi. Stosując tę samą regułę, zostawiam kilka porad na koniec tekstu – być może pomogą nie tylko odzyskać pieniądze w ramach chargeback, ale i zapobiegać tego typu sytuacjom.

  • Jeśli kupujesz wycieczkę w biurze podróży – płać kartą
  • Zbieraj dokumenty z transakcji, paragony, potwierdzenia.
  • Sprawdzaj wcześniej biuro podróży, w którym kupujesz wycieczkę.
  • Nie czekaj – zgłaszaj od razu reklamację w razie upadku biura podróży

type=”text/javascript”>

Tomasz Jaroszek

Jeśli chcesz dowiadywać się na bieżąco o wpisach na Doradca.tv polub profil na Fb i zaglądaj koniecznie na kanał DoradcaTV na YouTube

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
8 lat temu

A to już nie obowiązują obostrzenia Visy i Mastercarda jeżeli chodzi o procedurę chargebacku w przypadku polskiego biuro podróży, wprowadzone po upadku bodajże Orbisu w 2013 roku? (https://blog.bzwbk.pl/2013/06/zmiany-w-procedurze-chargeback-w-przypadku-upadlosci-polskiego-biura-podrozy)

Tomasz Jaroszek
8 lat temu
Reply to  Marek

Bardzo dziękuje za komentarz – faktycznie pominąłem ten element – już uzupełniam tekst i dodatkowo wysłałem zarówno do VISA, jak i MasterCard prośbę o wypowiedzenie się czy tylko u nas jest taka polityka prowadzona w związku z nadużywaniem usługi, bo jeśli jesteśmy wyjątkiem na mapie, to też chciałbym o to uzupełnić tekst

Marek
8 lat temu

A to już nie obowiązują obostrzenia Visy i Mastercarda jeżeli chodzi o procedurę chargebacku w przypadku polskiego biuro podróży, wprowadzone po upadku bodajże Orbisu w 2013 roku? (https://blog.bzwbk.pl/2013/06/zmiany-w-procedurze-chargeback-w-przypadku-upadlosci-polskiego-biura-podrozy)

Tomasz Jaroszek
8 lat temu
Reply to  Marek

Bardzo dziękuje za komentarz – faktycznie pominąłem ten element – już uzupełniam tekst i dodatkowo wysłałem zarówno do VISA, jak i MasterCard prośbę o wypowiedzenie się czy tylko u nas jest taka polityka prowadzona w związku z nadużywaniem usługi, bo jeśli jesteśmy wyjątkiem na mapie, to też chciałbym o to uzupełnić tekst

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
4
0
Would love your thoughts, please comment.x