Start przedsprzedaży książki „Śladami Warrena Buffetta”

sladami warrena buffetta ksiazka

Prawie rok zbierania materiałów i pisania za nami. Z małego projektu, zrodziła się duża idea, a jej finał to pierwsza książka polskich autorów poświęcona Warrenowi Buffettowi. „Śladami Warrena Buffetta” niedługo trafi na półki polskich inwestorów.

Ponad rok temu, wiosną 2018, napisaliśmy z Przemkiem Gerschmannem, że lecimy do USA i zakładamy grupę na Facebooku, przez którą będzie można śledzić naszą podróż. Jeszcze wtedy zakładaliśmy, że to będzie fajna przygoda i może komuś się spodoba nasz pomysł. Dzisiaj tę samą grupę śledzi prawie 6 tys. inwestorów, za wyjazd do USA dostaliśmy nagrodę „Wydarzenie roku” na InvestCuffs, a kilka dni temu oddaliśmy do drukarni pliki z gotową książką.

Taka jest historia pierwszej książki o Warrenie Buffetcie napisanej przez polskich inwestorów dla polskich inwestorów ?

WEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI

Od małego projektu do dużej idei

Przemek Gerschmann to inwestor indywidualny i właściciel Equity Magazine. Znamy się od kilku lat, ale nigdy nie robiliśmy razem żadnego większego projektu. Prawie 2 lata temu Przemek przyszedł z szalonym pomysłem (i od razu wiedział, że ja jestem na takie najbardziej otwarty). „A może tak pojechać na walne zgromadzenie Berkshire Hathaway, spółki Warrena Buffetta? To 3 dni konferencji w Omaha w USA, w stanie Nebraska. Przyjeżdża tam ok. 40 tysięcy ludzi z całego świata, to największe walne zgromadzenie akcjonariuszy na świecie.”

Już na tym etapie byłem przekonany, że trzeba tam jechać, ale na koniec padło magiczne zdanie: „Z tego co mi wiadomo, nikt z Polski jeszcze tego nie zrobił”.

Zaczęliśmy planować logistykę wyjazdu, a z biegiem czasu stwierdziliśmy, że trzeba tę podróż pokazać polskim inwestorom (w końcu jesteśmy blogerami, heloł!). Utworzyliśmy grupę na Facebooku, a relacja z wydarzenia zmieniła się w serię tekstów i wykładów.

Wszystkie materiały na ten temat znajdziecie na tej dedykowanej stronie: Warren Buffett – nauka inwestowania.

Misja przekazania całej zdobytej tam wiedzy zaczęła się właściwie w autokarze, którym wracaliśmy z Omaha do Chicago. Gadaliśmy przez ponad 8 godzin jak wiele rzeczy trzeba zrobić jeszcze na polskiej giełdzie i jak dużo wiedzy w ogóle nie jest po polsku dostępna! Tu zaczął kiełkować pomysł m.in. na książkę. Taką, której jeszcze w Polsce nie było i taką, która naprawdę pomoże początkującym inwestorom wchodzącym na rynek kapitałowy zrozumieć o co chodzi w długoterminowym budowaniu kapitału.

Od razu dodam, że trwająca PRZEDSPRZEDAŻ potrwa do 16 października 2019 – książki wysyłamy dopiero po zakończeniu tego okresu.

Czym jest książka Śladami Warrena Buffetta?

Zanim zaczęliśmy pracę, zrobiliśmy bardzo dokładną analizę rynku. Wydanie książki to poważna sprawa, która kosztuje autora nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim ogrom czasu i zaangażowania. Sprawdziliśmy:

  • Co o Warrenie Buffetcie napisano w Polsce, a co na świecie?
  • Do jakiej wiedzy mają dostęp polscy inwestorzy?
  • Jakie elementy są ważne dla początkujących, a jakie dla bardziej zaawansowanych?
  • Czego w Polsce NIE dowiecie się o Warrenie Buffetcie?
  • Jakie są najczęściej powtarzane mity o Buffetcie i jego metodach?
  • I wiele innych, ale o tym opowiem przy innym wpisie ?

Bardzo istotne było nie tylko to jaką książkę chcemy napisać, ale jakiej książki NIE chcemy napisać. Będzie bardzo łatwo porównać naszą publikację do zagranicznych książek o Buffetcie i jego inwestowaniu, więc tym bardziej jakość była dla nas najważniejsza. Dostępne na polskim rynku książki są przeróżne – od całkiem przyzwoitych do zlepku cytatów z Warrenem na okładce. Nie ma również ani jednej biografii Buffetta przetłumaczonej na język polski.

Poza tym napisaliśmy wcześniej cały cykl artykułów o Buffetcie, więc od razu chcę zaznaczyć, że czytelnik nie ma co się obawiać, że po prostu umieścimy te teksty w całości w książce. To, co znacie z naszych blogów, to może kilka procent treści książki.

Dograłem też wersję video, w której opowiadam więcej o książce.

Co znajdziecie w książce?

Śladami Warrena Buffetta to książka pisana z myślą o początkujących i średnio- zaawansowanych. Ci pierwsi dostaną jeszcze słownik pojęć finansowych i dodatkowe materiały edukacyjne w formie wykładów, więc na pewno się w niczym nie pogubią. Ci drudzy znajdą tu treści, których w polskiej literaturze giełdowej do tej pory nie było.

Bardzo dużo opowiedzieliśmy na webinarze, który prowadziliśmy w grupie. Jeśli masz sporo czasu, to możesz go obejrzeć poniżej, ale i tak streszczę go w kilku zdaniach.

Na stronie przedsprzedaży książki znajdziecie też dokładniejszy opis 5 rozdziałów – wydaje mi się, że takiej struktury pisania książki nie znajdziecie w żadnej publikacji na świecie. Przyjęliśmy całkowicie swoje założenia przy pokazywaniu ewolucji Buffetta na przestrzeni lat.

Tym bardziej nie mogę się doczekać pierwszych opinii czytelników, gdy książki wyjadą z magazynu.

Znajdzie tu dla siebie bardzo dużo inwestor, ale mogę śmiało powiedzieć, że przedsiębiorcy oraz pracownicy spółek giełdowych i specjaliści z relacji inwestorskich mogą być mile zaskoczeni tym jak ile ciekawej treści z ich branży tu się znajdzie. Przecież Berkshire Hathaway to świetny przykład budowania solidnej marki i dobrej komunikacji z inwestorami i mediami.

Nie pochwalimy się jeszcze recenzjami, bo roboczą wersję książki czytała zaledwie garstka osób (i to też w ramach eksperymentu, czy jest np. zrozumiała dla kogoś, kto nigdy nie miał nic wspólnego z giełdą itp.). Każdy czytelnik jest tak samo ważny – wydrukowanych egzemplarzy po prostu jeszcze nie ma i pojawią się dla wszystkich w tym samym czasie.

Śladami Warrena Buffetta zawiera obszerne omówienie tego jak inwestowali również mentorzy Buffetta (Graham, Fisher, Munger), jaki to miało na niego wpływ i jakie poszczególne elementy z ich metod do dzisiaj stosuje Warren. To szczególnie ważne, bo większość książek omawia poszczególne elementy, ale nigdzie nie znaleźliśmy ani syntezy tych metod, ani pokazania ich wyraźnie na osi czasu. Przecież Warren też zmieniał poglądy i metody!

No i wszystko pisane jest przez pryzmat polskiego inwestora – sami znamy doskonale to uczucie, gdy czytamy o czymś w amerykańskiej książce i okazuje się, że to kompletnie nie ma przełożenia na polskim rynku.

Praca w stylu Buffetta

Powiem Wam jeszcze coś, o czym przez rok nie wspominaliśmy. Nasz styl pracy i całą koncepcję edukacji inwestorów, którą robimy, staramy się prowadzić zgodnie z zasadami… Warrena Buffetta ?. Długi termin, jakość produktu, dobór odpowiednich partnerów biznesowych, proste procesy i bez pośpiechu. Nie ma tu obietnic zysków i cudownych metod zarabiania pieniędzy, nie ma wygórowanych cen, szkoleń za tysiące złotych i tak dalej. Jest po prostu solidna książka, którą pisaliśmy bardzo długo i którą chcemy sprzedawać przez wiele kolejnych lat. Można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że pracując nad książką serio samodzielnie starami się iść śladami Warrena Buffetta.

Selfpublishing jest niezwykle uczciwą formą dla czytelnika, więc tym bardziej przypadła nam do gustu taka możliwość wydawania książek. W przedsprzedaży jest najkorzystniej – pokrywamy w całości przesyłkę kurierem, obniżamy do maksimum cenę książki i jeszcze dorzucamy podpisy autorów i dodatkowe materiały. I to jest fair, bo najwięcej zyskuje klient, który ufa na samym początku, a nie ten, który czeka na szaloną przecenę w Empiku albo jakimś dyskoncie. To my decydujemy o polityce cenowej i zawsze premiujemy tych, którzy są z nami od początku.

Jako autorzy też czujemy się bardzo dobrze, bo wprawdzie ryzykujemy swoje pieniądze, czas i zaangażowanie, ale nagroda jest bardzo wymierna – nie zabiera nam większości zysków wydawca i kolejni pośrednicy. Myślę, że Buffett byłby bardzo zadowolony, gdyby zobaczył jak to działa wszystko działa. ?

Warto skorzystać z przedsprzedaży!

To pierwszy raz kiedy namawiam czytelników do kupienia czegoś co sam wyprodukowałem – aż sam nie mogę się przyzwyczaić, fajne uczucie! Nikt nie zna tej książki lepiej niż ja i Przemek, więc mam poczucie, że mogę naprawdę odpowiedzieć na wszelkie trudne pytania.

Zdecydowaliśmy się na 30-dniową przedsprzedaż. To naprawdę sporo czasu, aby nabyć książkę w lepszych cenach, a układ jest bardzo prosty – nigdy już tak tanio i korzystnie nie będzie.

Książka kosztuje 49 zł, czyli o 10 zł taniej niż będzie kosztować w cenie standardowej. Do tego pokrywamy wysyłkę kurierem (ta też będzie kosztować dodatkowe 10 zł). Czyli już na starcie czytelnik jest 20 zł do przodu, a do tego będzie miał jeszcze podpisy autorów i dodatkowe materiały.

Wspomniane materiały to coś, co sprawia, że książka będzie nieco interaktywna. Po rozdziałach znajdziecie linki do specjalnych nagrań wykładów, będą one uzupełnieniem wiedzy. Do tego jest wielki słownik pojęć finansowych dla początkujących. Dzięki takiej formie, czytelnik będzie miał zawsze dostęp do aktualnej wiedzy – jeśli za rok dodamy kolejny wykład lub duży artykuł to będzie to na stronie internetowej książki i napiszemy o tym.

Kupując książkę – pomagasz

Warren Buffett to jeden z największych w historii filantropów, więc wątek pomagania innym jest nie tylko opisany na łamach książki, ale dodaliśmy również element praktyczny. Poszliśmy zgodnie ze świetnym blogerskim zwyczajem, który zapoczątkował Michał Szafrański, a od lat kontynuują również inni twórcy internetowi, którzy wydają własne książki:

Każda kupiona przez Was książka to ufundowany jeden posiłek dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Wspieramy swoją książką akcję Pajacyk i podzielimy się częścią zarobionych pieniędzy. To kolejna zaleta selfpublishingu – nie musimy się dzielić pieniędzmi z wydawcą, hurtowniami i innymi pośrednikami, ale za to możemy dzielić się pieniędzmi z potrzebującymi.

Nasz biznes w Waszych rękach!

Wydanie swojego pierwszego produktu to dla mnie i Przemka naprawdę wielka rzecz. Uczymy się na błędach, przerabiamy wszystko na własnym produkcie, wkładamy w to swoje oszczędności i totalnie angażujemy się w tę książkę i zbudowaną społeczność inwestorów. Może to zabrzmi jak nieco odległe marzenie, ale ja autentycznie chciałbym tę książkę kiedyś przetłumaczyć i pokazać światu dużo szerzej – być może nawet dotarłaby do samego Warrena, gdyby była po angielsku.

Jednak żeby takie marzenie się spełniło i żeby promocja polskich autorów mogła iść tak daleko w świat, musi udać się sama premiera. Można powiedzieć, że najbliższe miesiące będą dla nas decydujące i okaże się czy faktycznie książka będzie takim krokiem milowym w polskiej edukacji giełdowej.

WEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI

Już jestem Wam bardzo wdzięczny, bo w pierwszych 3 dniach przedsprzedaży zamówiono już kilkaset książek! Jednak w potencjalnym sukcesie książki „Śladami Warrena Buffetta”, kluczowa jest Wasza pomoc. Jeśli macie znajomych zainteresowanych inwestowaniem lub przedsiębiorców podziwiających Buffetta, którzy nie wiedzą o naszej publikacji – dajcie im proszę znać. Tylko dzięki Waszym udostępnieniom w social media, wpisom w Internecie czy po prostu słownym rekomendacjom, o książce dowie się dużo potencjalnych czytelników.

Jeśli macie do mnie lub Przemka jakiekolwiek pytania w sprawie książki (a odpowiedzi na nie nie ma w FAQ na stronie książki), to piszcie śmiało – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Nie mogę się doczekać aż książki trafią do pierwszych czytelników!

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x