13 rad dla rodziców, czyli GDZIE kupić tanie podręczniki

tanie podręczniki doradcatv

Tanie podręczniki to temat, który wraca co roku jak bumerang. Każdy rodzic, który odczuwa ciężar wyprawki szkolnej we wrześniu, chce wiedzieć jak i gdzie kupić tanie podręczniki tak, aby dzieci miały wszystko dobrej jakości. To możliwe, ale żeby zaoszczędzić pieniądze, trzeba zapłacić… swoim czasem poświęconym na szukanie.

Nie jestem jeszcze rodzicem, ale zawód blogera finansowego zobowiązuje ;) Co roku dostaję pytania gdzie kupić tanie podręczniki i co roku opowiadam w audycjach radiowych o różnych sprytnych sposobach na przetrwanie wrześniowych wydatków. W końcu postanowiłem spisać solidnie całą zebraną wiedzę tak, aby każdy rodzic mógł z niej skorzystać. Postaram się również aktualizować ten tekst każdego roku, jeśli znajdę nowe sprytne sposoby na tanie podręczniki.

Aktualizacja: obiecałem, że będę tu co roku zaglądał, więc ten tekst dostał również aktualizację i jeszcze raz sprawdziłem czy moje sugestie gdzie kupić tanie podręczniki są tym roku równie sensowne, co rok temu.

Część akapitów dotyczy wprost tego GDZIE kupić tanie podręczniki szkolne, ale część wyjaśnia JAK je kupować – możemy mieć sklep gdzie można kupić książki taniej, ale i tak stracimy pieniądze na czym innym, np. wydając za dużo gotówki na niepotrzebne rzeczy kupione pod wpływem impulsu albo z powodu złego rozplanowania zakupów. Spróbujcie na sobie – być może niektóre z tych 13 rad pomogą w zaoszczędzeniu nawet kilkuset złotych w tym roku.

1. Korzystaj z dostępnego wsparcia

Zanim przejdziemy do polowania gdzie kupić tanie podręczniki, spróbujmy poszukać najpierw dodatkowych pieniędzy na ich zakup. Akurat od jakiegoś czasu jest to dużo łatwiejsze, bo rodzicom przysługuje 300 zł wsparcia na wyprawkę szkolną dziecka w ramach programu Dobry Start. W 2018 wypłacono ponad 250 mln złotych na ten cel, więc jest duże prawdopodobieństwo, że czytając ten tekst, masz już te 300 zł w kieszeni (lub wielokrotność). To spore wsparcie, w szczególności dla rodzin wielodzietnych, gdzie koszty wyprawki mogą iść nawet w tysiące złotych. Bieżące komunikaty z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na temat programu znajdziecie tutaj.

Od razu poproszę o niewdawanie się w polityczne dyskusje co do przyczyn powstawania takich programów – moim zdaniem w sytuacji, gdy ten program już funkcjonuje, byłoby po prostu głupotą niezłożenie wniosku. To przecież pieniądze pochodzące z naszych podatków ;)

Dodatkowo, Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera zakup podręczników, o czym dokładniej przeczytacie na stronach samego ministerstwa.

gdzie kupic tanie podreczniki

2. Podręczniki na celowniku

Załóżmy, że etap gromadzenia gotówki jest za nami, teraz zaczyna się polowanie: gdzie kupić tanie podręczniki? Potrzebna jest do tego bardzo dokładna lista wszystkich rzeczy, które trzeba kupić. W ten sposób można oszacować wydatki jeszcze przed wyjściem do jakiegokolwiek sklepu.

Swoją drogą, może się okazać, że w ogóle nie trzeba będzie nigdzie wychodzić, bo wszystkie tanie podręczniki będą dostępne w sklepach internetowych lub innych miejscach, o których zaraz tu napiszę.

Kiedy wchodzimy do sklepu bez przygotowanej wcześniej listy zakupów, co się dzieje? Ja osobiście zaczynam wędrować od półki do półki, przeglądając co ciekawego sklep ma do zaoferowania. Wiadomo jak to się kończy. Przychodzisz szukając gdzie są tanie podręczniki, wracasz z całą wyprawką i tysiącem niepotrzebnych gadżetów. Do tego, jestem przekonany, że nie masz wszystkich podręczników w koszyku. Tak to się z reguły kończy.

Podręczniki są priorytetowe, więc wydaje się, że lepiej będzie nie mieszać tych zakupów z kompletowaniem wyprawki. Piórnik, plecak, kredki i cała reszta dodatków niech zostanie na sam koniec, gdy będzie można dokładnie stwierdzić, ile pieniędzy kosztowały podręczniki.

3. Podręczniki jak… komiksy

Tak, komiksy. Od kilku lat zbieram komiksy i gdy człowiek wkręci się w prawdziwe kolekcjonowanie, to szybko dojdzie do wniosku, że jest to naprawdę bardzo drogie hobby. Zaczyna się szukanie księgarni, gdzie można kupić komiks dużo taniej. Biorąc pod uwagę, że mam ich kilkaset, kilka procent zniżki robi ogromną różnicę w skali roku. Dzięki temu znalazłem niezawodne księgarnie, które mają naprawdę duże przeceny.

Do czego zmierzam?

Osobiście moje ulubione miejsce zakupów to Bonito ze względu na punkt odbioru przesyłek prawie pod domem. 5 min spaceru po komiksy pozwala mi na zaoszczędzenie minimum 10 zł na przesyłce.

Te księgarnie mają naprawdę gigantyczne przeceny i znajdziecie tu tanie podręczniki, których szukacie.

Z innych miejsc, do których zdecydowanie warto zajrzeć robiąc wstępny przegląd ofert należą moim zdaniem:

Ceneo.pl (porównanie cen podręczników)
Merlin.pl (zdarzają się gigantyczne promocje)
Taniaksiazka.pl (serio tania, warto zajrzeć)
Dobre-ksiazki.com.pl (mało intuicyjny sklep, ale z dobrymi ofertami)

Wiele osób od razu zaczyna od giganta, jakim jest Empik, ale ja akurat to miejsce omijam szerokim łukiem, z jednym wyjątkiem – dużych promocji książkowych. 3 w cenie 2 albo przeceny po 50% sprawiają, że opłaca się tam zajrzeć, ale oferta standardowa to moim zdaniem najdroższe książki w Polsce (nie mówiąc o dodatkach do wyprawki szkolnej).

PS. To też najdroższe miejsce żeby kupić jakikolwiek komiks ;)

tanie podręczniki komiksy

4. Wybieraj darmową dostawę

Już o tym wspomniałem przy Bonito, ale sporo sklepów oferuje możliwość odbioru osobistego książek. Wysoki koszt dostawy sprawia, że tanie podręczniki zmieniają się szybko w relatywnie tanie podręczniki, w szczególności jeśli zamawiacie w kilku księgarniach. 10 zł przy 5 przesyłkach to 50 zł, czyli co najmniej 1 lub 2 dodatkowe podręczniki na liście zakupów.

Moja zasada jest prosta – jeśli mogę sam sensownie odebrać książki, to wybieram odbiór osobisty. „Sensownie” oznacza, że nie muszę jechać całego miasta po jedną książkę – oszczędzanie też ma swoje granice rozsądku. Oszczędzam tam, gdzie to faktycznie ma sens.

5. Podręczniki kupowane wspólnie

Na pewno znacie innych rodziców, którzy mają dzieci w podobnym wieku i również potrzebują kupić w tanie podręczniki do szkoły. To może spróbować zrobić większe zamówienie i ponegocjować ze sprzedawcą? Jeden rodzic potrafi wydać na podręczniki nawet kilkaset złotych, a jeśli zbierze się grupa… wydanie ponad tysiąca złotych w jednym sklepie na podręczniki to dobry argument żeby powalczyć chociaż o drobną zniżkę.

Poza tym jest jeszcze jedna korzyść, jeśli wybieracie księgarnie internetową – rozłożenie kosztów wysyłki, tam gdzie nie można książek odebrać osobiście.

6. Gdzie kupić tanie podręczniki? OLX i Gumtree!

Allegro ma w Polsce taką pozycję, że większość osób wchodzi na ten serwis jak tylko pomyśli o zakupach w Internecie. Warto jednak wyjść nieco poza schemat i zobaczyć co mają do zaoferowania serwisy, gdzie wystawienie przedmiotu nie kosztuje.

OLX i Gumtree to 2 popularne serwisy, na których możecie znaleźć ogłoszenia konkretnie w swoim mieście, umówić się na odbiór podręcznika, sprawdzić dokładnie towar i zapłacić. Gdzie kupić tanie podręczniki? Najbliżej gdzie się da – to plus lokalnych serwisów ogłoszeniowych.

7. Grupy na na Facebooku

Facebook wchodzi mocno w paradę serwisom z ogłoszeniami, tworząc grupy, gdzie ludzie mogą wymieniać się rzeczami lub wrzucać ogłoszenia, że chcą coś sprzedać. Znowu… korzystam z nich regularnie do kupowania komiksów, ale sprawdziłem dokładnie jak wygląda sytuacja z podręcznikami. Używajcie kombinacji słów:

Podręczniki / podręczniki szkolne / podręczniki „miasto” / podręczniki kupię sprzedam

Naprawdę zdziwicie się ile znajdziecie grup. W niektórych miastach są tysiące rodziców, którzy z nich korzystają, a to daje Wam ogromny potencjał żeby kupić tanie podręczniki od starszych roczników.

gdzie kupic tanie podreczniki facebook

To tylko pierwszy lepszy screen po wpisaniu „podręczniki szkolne”, lista poniżej jest dużo, dużo dłuższa. Tu znowu macie zakupy bezpośrednio od innych rodziców (lub nastolatków, którzy sami wystawiają swoje książki w takich grupach), podobnie jak na olx czy gumtree.

8. Allegro z dobrymi filtrami

Mam wrażenie, że Allegro zrobiło się droższym serwisem, bo wysokie opłaty dla sprzedawców sprawiają, że wystawiający podwyższają ceny, a konta sklepów dominują nad indywidualnymi sprzedawcami. Jeśli jednak dobrze poustawiacie filtry w wyszukiwarce Allegro, możecie spróbować poszukać okazji.

O co chodzi z filtrami? W wyszukiwarce wpisujecie tytuł podręcznika, a w szczegółach wyszukiwania określacie widełki cenowe, możliwość odbioru osobistego lub czas do końca aukcji (można czasem dosłownie polować na tanie podręczniki, których aukcje zaraz się skończą).

gdzie kupic tanie podreczniki allegro

9. Przejdź się po antykwariatach

W dobie handlu internetowego, zapominamy o miejscach, gdzie można kupić tanie podręczniki, ale trzeba ich poszukać osobiście. Te miejsca czasem nie mają nawet stron internetowych. To dosyć czasochłonna metoda, ale może się opłacać. Sprawdź czy w okolicy nie ma jakiegoś antykwariatu i zajrzyj do niego z listą podręczników.

I daj mi znać, jeśli znajdziesz tam jakieś dobre komiksy ;)

10. Negocjuj gdzie się da

Nie mamy tego w zwyczaju jako Polacy. Tak mi się zawsze w każdym razie wydawało, gdy gdzieś podróżowałem. Nie ma u nas zwyczaju targowania się w sklepach, a drobny handel nie jest dla nas branżą, w której można śmiało negocjować. Co nie zmienia faktu, że warto próbować!

Jeśli macie większe zamówienia, jesteście w antykwariacie lub małej księgarni, nie ma co się zastanawiać – pytajcie o rabat. Może w Empiku spojrzą na Was jak na szalonych, ale w małej księgarni możecie się bardzo pozytywnie zaskoczyć.

11. Odwiedź kiermasz szkolny

To sprawdza się w szczególności w starszych klasach, kiedy dzieciaki same sprzedają podręczniki i szkoła pomaga w tym, organizując kiermasz czy jakąś wyprzedaż. Rodzice często lekceważą te miejsca, idąc od razu do sklepu, podczas gdy to właśnie tam są naprawdę tanie podręczniki używane – starsze dzieciaki mają przy okazji życiową lekcję handlu i przedsiębiorczości.

Oczywiście jeśli ma się zaprzyjaźnione starsze roczniki, to jest o tyle łatwiej, że można być dogadanym dużo wcześniej na sprzedaż książek po zakończeniu roku i nie czekać na kiermasz i tego typu okazję.

12. Nie idź na zakupy z dzieckiem

Na początku napisałem, że warto oddzielić tanie podręczniki od całej reszty wyprawki. W tej pierwszej części skupiacie się na samych książkach, a w tej drugiej na innych wydatkach związanych z wyprawką szkolną. Dlaczego? To w tej drugiej części jest wiele pokus dla dzieciaków, od kolorowych zeszytów z bohaterami ulubionych bajek, przez masę gadżetów i zabawek, poustawianych na półkach celowo tak, aby dziecko nie mogło przejść obok przedmiotu obojętnie.

Będzie Wam dużo łatwiej kupić tanie podręczniki bez dzieci, ale to pewnie każdy rodzic wiedział doskonale zanim przeczytał ten tekst. Na resztę zakupów w ramach wyprawki nie mam dobrej rady, niestety bardzo wiele pokus czeka na każde dziecko w sklepach i tak nasz świat jest skonstruowany ;)

13. Płać odpowiednią kartą

Być może korzystasz z konta bankowego, w którym oferowany jest moneyback, czyli zwrot części pieniędzy z wydatków. Wystarczy za zakupy zapłacić odpowiednią kartą płatniczą, a już możemy uzyskać np. 3 proc. zwrotu wydanych środków.

Może warto się rozejrzeć za taką kartą płatniczą?

Miksuj wszystkie poprzednie rady

Na samym początku napisałem, że tanie podręczniki są z reguły faktycznie tanie, jeśli poświęcimy odpowiednio dużo czasu na ich szukanie wcześniej. Płacimy czasem zamiast pieniędzmi.

Można zrobić dobry rekonesans korzystając z Ceneo czy Allegro, po to, aby finalnie kupić książki na Bonito albo używane na Facebooku, dogadując się przy tym na wspólną paczkę z innymi rodzicami i rozłożeniem kosztów przesyłki. Kilka metod w jednym i efekt osiągnięty!

Możliwości są dzisiaj naprawdę imponujące, począwszy od rozbudowanych wyszukiwarek i serwisów internetowych, przez pomoc finansową oferowaną w różnych programach poszczególnych ministerstw. Mam nadzieję, że te porady pomogą, w szczególności tym, dla których wyprawka szkolna we wrześniu jest solidnym wyzwaniem w budżecie domowym.

Jeśli chcecie rozbudować tę listę, to nie krępujcie się – zapraszam do pisania swoich pomysłów w komentarzach. Jak wspomniałem na początku, tekst będzie aktualizowany, więc bardzo chętnie dodam Wasze sprytne sposoby, dzięki którym kolejni rodzice za rok dostaną jeszcze lepszy tekst.

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x