Pozytywna historia płatnicza jest bardzo przydatna przy podejmowaniu wielu decyzji finansowych w naszym życiu. Sama się jednak nie zbuduje i musimy się nieco o to postarać. Mam dla Was praktyczny poradnik, jak to zrobić.
W poprzednim tekście o budowaniu pozytywnej historii płatniczej, składającej się z wielu informacji pozytywnych, skupiałem się głównie na wytłumaczeniu, co to jest, jak działa i do czego nam się tak naprawdę przyda. Biura informacji gospodarczej mogą nam w tym pomóc, ale musimy sami postarać się o to, aby gromadzić w nich informacje pozytywne świadczące o naszej wiarygodności płatniczej.
Dzień Informacji Pozytywnej
Przypominam, że 21 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Informacji Pozytywnej – święto zainicjowane przez ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Ma ono na celu uświadomienie nam, jak ważne jest budowanie pozytywnej historii płatniczej. Ten wpis powstał we współpracy merytorycznej z ERIF Biurem Informacji Gospodarczej S.A. i mam nadzieję, że wpisze się w misję edukacji finansowej tego święta!
Zacznij zbierać dane
W poprzednim wpisie pokazywałem również, jak „sprawdzałem siebie” w biurze informacji gospodarczej i znalazłem pozytywne wpisy na swój temat. Nie spodziewałem się ich, mimo że wyraziłem wcześniej zgodę na ich dopisanie do BIG. Umknęło to mojej pamięci. Żeby efektywnie zbierać pozytywne informacje, trzeba mieć narzędzia, by sprawdzić efekt swojej pracy.
Polecam rejestrację w serwisie infoKonsument.pl (jest własnością wspomnianego wcześniej biura informacji gospodarczej ERIF). Samo założenie konta i sprawdzenie siebie raz na 6 miesięcy jest bezpłatne. Jeśli chcemy wygenerować raport częściej niż raz na pół roku, wtedy zapłacimy za to 3 zł.
Teraz czas na działanie! Pamiętasz listę płatności z poprzedniego wpisu? Prosiłem o zastanowienie się nad regularnymi płatnościami, które wykonujesz (abonament za telefon, Internet, kablówkę czy też raty kredytów). Teraz czas zadbać o to, aby firmy faktycznie dopisywały pozytywne informacje do Twojego konta w biurze informacji gospodarczej.
3 x wniosek
Budowa pozytywnej historii płatniczej opiera się o… wniosek ;) Chociaż osobiście nie cierpię biurokracji, to tutaj na szczęście przekonuje mnie prostota całego procesu. Nazwałem go żartobliwie 3 x wniosek, bo trzeba wykonać dokładnie 3 czynności:
- Pobierz wniosek o wpisanie informacji pozytywnej do biura informacji gospodarczej. Tutaj masz link do wniosku. Nic trudnego, jedna strona A4.
- Wypełnij uważnie wniosek, podaj swoje dokładne dane i wpisz odpowiednie oznaczenie umowy, której dotyczy wniosek (wpisz tu dane z umowy z usługodawcą, np. firmą pożyczkową czy telekomunikacyjną).
- Przekaż usługodawcy wypełniony wniosek.
Proste, prawda? Usługodawca, który współpracuje z jakimkolwiek biurem informacji gospodarczej, nie może odmówić. Firma ma obowiązek wpisania informacji pozytywnej na temat Twojej terminowej płatności w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Pamiętaj jednak, że, aby to zrobić, musi posiadać podpisaną umowę z BIG-iem, np. z ERIF BIG S.A.
To teraz po kolei… Przygotuj wypełniony wniosek do każdej usługi, która znalazła się na Twojej liście płatności i znajdź chwilę, aby dostarczyć dokumenty firmom. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w najbliższych miesiącach pozytywne informacje spływające od firm będą budować Twoją pozytywną historię płatniczą.
Nowe umowy
Skoro już wiesz, jak działa pozytywna historia płatnicza i jak można ją budować, korzystając z już posiadanych usług, to nie zapomnij też o nowych umowach, które będziesz podpisywać.
Przy każdej kolejnej usłudze możesz śmiało pytać firmę o przesyłanie pozytywnych informacji do BIG-u. Masz już też upoważnienie do wpisania danych pozytywnych, które możesz dać usługodawcy od razu po podpisaniu umowy. To najłatwiejsze rozwiązanie.
Pytaj też o zgłaszanie informacji pozytywnych przy okazji każdego kredytu, pożyczki czy kupna towaru na raty. Często wystarczy zaznaczyć odpowiednią zgodę już na etapie podpisywania umowy o pożyczkę czy kredyt ratalny, a informacja o spłaconym na czas zobowiązaniu zostanie odnotowana na Twoim koncie.
Pamiętaj, że firmy nie będą gromadzić Twoich danych, jeśli nie wyrazisz na to zgody. Dlatego pisałem na początku, że przy budowie pozytywnej historii płatniczej trzeba brać sprawy w swoje ręce.
Płać, zbieraj, sprawdzaj
Budowanie pozytywnej historii płatniczej może z czasem wejść w nawyk, ale trzeba nad tym chwilę popracować. Jak już wspominałem – to samo się nie zbuduje.
Po pierwsze, płać regularnie zobowiązania. Żeby uzyskać informację pozytywną, trzeba najpierw wykazać się rzetelnym opłaceniem rachunków, faktur, spłatą raty kredytu lub pożyczki bądź innego zobowiązania. W samym pilnowaniu terminowych płatności mogą pomóc Ci zlecenia stałe w banku.
Po drugie*, sprawdzaj co jakiś czas, jakie informacje pozytywne (i ewentualnie negatywne) są gromadzone na Twoim koncie. W ten sposób możesz monitorować, ile informacji na Twój temat znajduje się w biurze informacji gospodarczej. A jeśli okaże się, że masz negatywną informację, będziesz mógł szybko podjąć kroki, by naprawić swoje przeoczenie. Czasem każdemu może zdarzyć się zapomnieć o zapłacie np. za jakiś rachunek.
Po trzecie, pamiętaj o budowie historii przy nowych umowach. Wraz ze wzrostem popularności i znaczenia informacji pozytywnych, firmy same będą pytać o ich gromadzenie i przekazywanie do biur informacji gospodarczej. Teraz jednak trzeba o to zadbać samodzielnie.
*Mały lifehack dla aktywnych: na stronie infoKonsument.pl możecie też ustawić automonitoring dla swojego konta. Dostajemy powiadomienie za każdym razem, gdy zostaną dopisane lub usunięte informacje gospodarcze na nasz temat. Zostaniemy również poinformowani, jeśli jakakolwiek firma sprawdzi w bazie informacje na nasz temat. Koszt takiej usługi to 12 zł rocznie.
Zawsze warto negocjować
Uważam, że za kilka lat informacja pozytywna może mieć dużo większe znaczenie niż dzisiaj. Będzie ją można wykorzystać jako atut w trakcie negocjacji z różnymi firmami. Z pewnością skorzystam z tej możliwości. W końcu jako klient chcę mieć lepsze warunki współpracy, a każda firma jako usługodawca chce mieć tylko takich klientów, którzy rzetelnie i terminowo płacą rachunki. Dzięki informacji pozytywnej będzie można osiągnąć rozwiązanie „win-win”! Każdy będzie wygrany.
Być może dzisiaj będzie trudno wynegocjować na tej podstawie rabat albo lepsze warunki, ale wierzę, że z czasem Twoja pozycja negocjacyjna ulegnie zmianie m.in. dzięki pozytywnej historii płatniczej. Jednak żeby to zrobić, trzeba tę historię najpierw zbudować. No więc… do dzieła! ;)
Tak jak zaznaczyłeś. Potrzeba jeszcze lat, aż ten model pozytywnej historii się upowszechniani i instytucje będą faktycznie traktować tą historię jako ważną dla podjęcia decyzji o współpracy. Na dzisiaj tematem dominującym jest czyszczenie historii negatywnych, a nie budowa pozytywnych. Smutne to, a w kontekście obserwowanej mentalności, wiedzy i zachowań rodaków, powątpiewam w te optymistycznie brzmiące zmiany.
Fajny temat,pomógł mi zrozumieć mechanizmy działania instytucji finansowych