Finansowy lifehack: Zbieraj pozytywne informacje!

informacja pozytywna

Często narzekamy, że jako konsumenci płacący regularnie rachunki, nie dostajemy od firm nic w zamian, a najlepsze promocje są zawsze dla nowych klientów. A może czas wziąć sprawy we własne ręce? Mam dla Was dobry finansowy lifehack na lata!

Masz konto w jednym banku od lat, płacisz regularnie kartą, przelewasz na rachunek wypłatę, masz lokatę i starasz się o kredyt, a tymczasem… słyszysz w reklamie, że nowy klient tego samego banku dostanie lepsze warunki od Ciebie! Znasz to? Na pewno!

Takie sytuacje są nadal na porządku dziennym, ale z biegiem lat może się to zmienić. Wpływ na to może mieć tzw. informacja pozytywna, o której opowiem w dalszej części tekstu.

Dzień Informacji Pozytywnej

dzień informacji pozytywnej

21 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Informacji Pozytywnej – święto zainicjowane przez ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Ma ono na celu uświadomienie nam, jak ważne jest budowanie pozytywnej historii płatniczej. Poza tym ma ono szeroko informować o idei wykorzystywania informacji pozytywnych w realizacji naszych planów finansowych.

Jestem wielkim zwolennikiem wszystkich akcji, które mają na celu wspieranie edukacji finansowej, więc tym bardziej mi miło, że ten wpis powstał we współpracy z ERIF Biurem Informacji Gospodarczej S.A.

Co to jest informacja pozytywna?

Biura informacji gospodarczej (w skrócie BIG-i) kojarzą nam się często z miejscem, gdzie gromadzone są głównie informacje o zadłużeniu. Nic bardziej mylnego: te instytucje mogą gromadzić również informacje pozytywne dotyczące regularnie i terminowo opłacanych przez nas zobowiązań, np. rachunków za telewizję i telefon, faktur, rat kredytów czy polis komunikacyjnych.

To właśnie informacje pozytywne budują naszą pozytywną historię płatniczą.

Płacąc regularnie raty kredytów, czynsz czy chociażby rachunek za telefon, możemy zwrócić się do usługodawców z prośbą o dopisanie pozytywnych informacji na nasz temat w BIG-u. Musimy tylko złożyć w firmie, która świadczy nam usługi i ma podpisaną umowę z BIG, wniosek o wpisywanie takiej informacji pozytywnej.

Dlaczego to jest ważne?

Po pierwsze, budowanie pozytywnej historii płatniczej daje nam z czasem mocną pozycję negocjacyjną przy nabywaniu kolejnych usług. Bardzo często upraszczamy kwestie finansów, bo decyzje o przyznaniu nam kredytu czy pożyczki mogą zapaść wcześniej. Miejmy na uwadze, że firmie, z którą chcemy nawiązać współpracę, łatwiej jest podjąć decyzję o współpracy, kiedy widzi ona, że posiadamy pozytywne informacje na swoim koncie, niż jak nie mamy żadnych informacji albo tylko negatywne. Po prostu dzięki historii pozytywnej jesteśmy postrzegani jako rzetelni klienci!

Pozytywna historia płatnicza znajdująca się w BIG-u, podobnie jak pozytywna historia kredytowa, daje nam możliwość negocjowania warunków współpracy z różnymi firmami. Mamy dowód na to, że jesteśmy wiarygodnymi klientami.

Chociaż dzisiaj myślimy głównie o kredytach i pożyczkach, to z czasem będzie dużo łatwiej negocjować inne usługi – od abonamentów za telefon czy Internet po wiele usług świadczonych nam cyklicznie, za które płacimy co miesiąc. To tutaj pozytywna historia płatnicza odgrywa kluczową rolę, bo udowadnia, że jesteśmy wartościowymi klientami, gdy chodzi o regularne opłacanie rachunków, faktur i innych zobowiązań.

Czy jesteś rzetelnym klientem?

Być może masz już na swoim koncie jakieś pozytywne wpisy, ale o tym nie wiesz. Serio, wystarczyło że jakaś stara umowa zawierała zgodę na przekazanie informacji pozytywnej do baz. Ja znalazłem dwa wpisy, o których kompletnie nie miałem pojęcia ;)

Jako bloger i jako konsultant testuję różne usługi finansowe i pracuję na zlecenie różnych klientów. Chciałem sprawdzić, czy firma pożyczkowa, z której usług skorzystałem na potrzeby testu, dopisze informacje pozytywne o terminowej spłacie. I faktycznie ślad mojego rzetelnego zachowania (terminowej spłaty) znalazł się w BIG. Pobrałem raport na swój temat w BIG i oto, co zobaczyłem.

raport informacja pozytywna

Być może jakieś informacje pozytywne są w BIG również o Tobie? Raz na sześć miesięcy można bezpłatnie sprawdzić informacje o sobie np. w biurze informacji gospodarczej ERIF.

Wystarczy zarejestrować się w serwisie infoKonsument.pl (jest własnością biura informacji gospodarczej ERIF) i wybrać usługę „Sprawdź siebie”. System wygeneruje raport, który można pobrać. Raport zawiera pozytywne i negatywne informacje o nas jako o płatnikach. Zatem można przy okazji zobaczyć wszystkie dane.

sprawdzanie informacja pozytywna

Zacznij budować swoją historię!

Im bardziej rozwinięty finansowo kraj, tym większe znaczenie przykłada się do edukacji na temat budowania pozytywnej historii płatniczej. W niektórych krajach młodzi ludzie uczą się budować historię płatniczą już od czasu studiów, bo może ona mieć duże znaczenie w negocjowaniu usług oraz kredytów w przyszłości. Jak pokazuje raport World Bank Group dotyczący dzielenia się informacjami w instytucjach finansowych, najlepsze efekty odnoszą systemy, w których następuje wymiana zarówno pozytywnych, jak i negatywnych informacji pomiędzy nie tylko instytucjami finansowymi, ale też innymi podmiotami świadczącymi usługi. Według raportu najlepsze efekty takiej wymiany widać w USA, Wielkiej Brytanii i Indiach.

Za kilka lat taki standard może być istotny również w Polsce. Proponuję nie czekać i zainteresować się tematem już teraz ;)

W kolejnym wpisie pokażę konkretny plan działania – jak zacząć zbierać informacje pozytywne i budować pozytywną historię płatniczą kompletnie od zera. Zacznijmy od przygotowań. Sprawdź, czy informacje gospodarcze na Twój temat znajdują się w BIG, a jeśli tak to jakie.

Później zastanów się, jakie płatności realizujesz abonamentowo i płacisz za nie miesiąc w miesiąc. Wypisz je na kartce. Może to być rachunek telefoniczny, kablówka, rachunki za czynsz, prąd czy gaz. Usługi płatne abonamentowo to jedno, drugie to inne zobowiązania finansowe na przykład raty pożyczki lub kredytu, a w niektórych przypadkach opłaty alimentacyjne.

Jeśli opłacasz wszystkie zobowiązania terminowo i płacisz na czas raty w bankach, to pozytywne informacje nie powinny stanowić problemu. W kolejnym wpisie pokażę Ci, jak zamienić przygotowaną listę płatności w strumień pozytywnych informacji, budujących Twoją pozytywną historię płatniczą!

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Don Q.
Don Q.
6 lat temu

budowanie pozytywnej historii płatniczej daje nam z czasem mocną pozycję negocjacyjną przy nabywaniu kolejnych usług. […] Po prostu dzięki historii pozytywnej jesteśmy postrzegani jako rzetelni klienci!

Bullshit, w praktyce „pozytywna historia” przydaje się tylko patolom i podludziom biorącym kredyty, normalnym ludziom nie przynosi żadnej korzyści.

Pozytywna historia płatnicza […] daje nam możliwość negocjowania warunków współpracy z różnymi firmami. Mamy dowód na to, że jesteśmy wiarygodnymi klientami. […] dużo łatwiej negocjować inne usługi – od abonamentów za telefon czy Internet po wiele usług świadczonych nam cyklicznie, za które płacimy co miesiąc

Czyżby? Gotów jestem odszczekać powyższe, jeśli zobaczę choć kilka przykładów (a tylko w wyjątkowych przypadkach np. telefon na abonament jest bardziej opłacalny od pre-paid, więc zysk z opłacania abonamentu musiałby być bardzo wysoki — w moim przypadku jedyne opłacane cyklicznie usługi to czynsz, prąd i gaz).

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
1
0
Would love your thoughts, please comment.x