Blog dla ludzi, którzy dbają o swoje pieniądze

Jak zacząć oszczędzać? Kilka porad dla poczatkujących

jak zaczac oszczedzac

Każdy chce mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę, ale niestety… to się samo nie zrobi. Trzeba wiedzieć jak zacząć oszczędzać i wyrobić w sobie nawyk odkładania nawet drobnej kwoty, ale regularnie. To jest klucz! Żeby było łatwiej, przygotowałem kilka wskazówek.

Z oszczędzaniem jest jednak tak jak z dbaniem o formę fizyczną. Wszystko wydaje się łatwe, kiedy wstajemy po grudniowym świętowaniu i idziemy w styczniu na siłownię – w końcu obiecaliśmy zadbać o formę w tym roku! Znasz to? No i jak zacząć oszczędzać? Na pewno chociaż raz masz za sobą taki rok. Styczeń to najlepszy miesiąc każdej siłowni. Jednak dużo mniej ludzi ćwiczy już w lutym, a bardzo mało w marcu. Do końca roku wytrwa w postanowieniu zaledwie kilka procent ćwiczących.

Z oszczędzaniem jest dokładnie tak samo. Będą wzloty i upadki, będą małe kryzys (nieprzewidziane wydatki), jednak nagroda na końcu jest równie cenna jak zdrowie i forma fizyczna – finansowe bezpieczeństwo i poczucie wolności. Naprawdę warto o to powalczyć ;)

Jak zacząć oszczędzać w 2016

30 grudnia, na sam koniec 2015 roku, miałem okazję być gościem w TOK FM, w programie prowadzonym przez Olę Dziadykiewicz. Rozmawialiśmy oczywiście o tym jak zacząć oszczędzać. Kilkanaście minut na antenie to wcale nie tak dużo jak się wszystkim wydaje – omówiliśmy kilka sposobów na oszczędzanie, Metodę Małych Liczb i zaczęliśmy dyskusję o oszczędzaniu na emeryturę, a już trzeba było wprowadzać nowego gościa do studia ;) Jak ktoś siedział po stronie gościa w jakimkolwiek radiowym studiu, ten zrozumie – jeszcze tyle rzeczy chciało się powiedzieć a tu już z reżyserki machają, że kończymy!

Omówiliśmy pomysły od skarbonki, przez konta oszczędnościowe w czasie niskich stóp procentowych i kilka niekonwencjonalnych pomysłów. Wszystko do odsłuchania na stronach TOK FM

Link do audycji – tutaj mała uwaga: żeby przesłuchać nagranie, trzeba wyłączyć blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykupić dostęp bez reklam 

Motywacja do oszczędzania

Kilka porad udzieliłem w 2015 roku widzom Mikołaja Fidzińskiego z Comperii i kanału Listy do Mikołaja. Poniżej 3 video, w których usłyszycie jak działa procent składany, skąd brać motywację do oszczędzania i oczywiście porcja kolejnych porad dla początkujących oszczędzających.

Jak zmotywować się do oszczędzania – video nr 1

 

Jak działa procent składany – video nr 2

 

Kilka sposobów jak oszczędzać – video nr 3

 

Więcej niż postanowienie noworoczne

Wiele osób traktuje cele takie jak oszczędzanie czy dbanie o formę fizyczną jako coś co ma początek i koniec. To trochę jak „w przyszłym roku będę mieć ładną sylwetkę na lato”. A jesienią co? Z powrotem mięsień piwny i w styczniu zaczynamy do nowa? O kondycję fizyczną trzeba dbać cały czas i utrzymanie formy kosztuje dużo pracy i konsekwencji. Z kondycją finansową jest tak samo. Łatwo się zapomnieć, wypaść z dobrego toru i popaść w tarapaty. Oszczędzanie to maraton a nie sprint i zarazem coś więcej niż postanowienie noworoczne. Można zbudować poduszkę finansową, później opracować plan emerytalny, a na koniec cieszyć się wolnością finansową.

Będę Wam w tym pomagał, jeszcze w styczniu wszystkim zapisanym na newsletter wyślę mały podręcznik oszczędzania, który właśnie piszę ;)

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alka
6 lat temu

Konsekwencja, konsekwencja, konsekwencja, bez tego obiecywanie sobie, stawianie sobie celów nic nie da, prędzej czy później poddamy się i oszczędzać przestaniemy.

Alicja │bankowo.info

Konsekwencja, konsekwencja, konsekwencja, bez tego obiecywanie sobie, stawianie sobie celów nic nie da, prędzej czy później poddamy się i oszczędzać przestaniemy.

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
2
0
Would love your thoughts, please comment.x