Jak zacząć oszczędzać? Kilka porad dla poczatkujących

jak zaczac oszczedzac

Każdy chce mieć odłożone pieniądze na czarną godzinę, ale niestety… to się samo nie zrobi. Trzeba wiedzieć jak zacząć oszczędzać i wyrobić w sobie nawyk odkładania nawet drobnej kwoty, ale regularnie. To jest klucz! Żeby było łatwiej, przygotowałem kilka wskazówek.

Z oszczędzaniem jest jednak tak jak z dbaniem o formę fizyczną. Wszystko wydaje się łatwe, kiedy wstajemy po grudniowym świętowaniu i idziemy w styczniu na siłownię – w końcu obiecaliśmy zadbać o formę w tym roku! Znasz to? No i jak zacząć oszczędzać? Na pewno chociaż raz masz za sobą taki rok. Styczeń to najlepszy miesiąc każdej siłowni. Jednak dużo mniej ludzi ćwiczy już w lutym, a bardzo mało w marcu. Do końca roku wytrwa w postanowieniu zaledwie kilka procent ćwiczących.

Z oszczędzaniem jest dokładnie tak samo. Będą wzloty i upadki, będą małe kryzys (nieprzewidziane wydatki), jednak nagroda na końcu jest równie cenna jak zdrowie i forma fizyczna – finansowe bezpieczeństwo i poczucie wolności. Naprawdę warto o to powalczyć ;)

Jak zacząć oszczędzać w 2016

30 grudnia, na sam koniec 2015 roku, miałem okazję być gościem w TOK FM, w programie prowadzonym przez Olę Dziadykiewicz. Rozmawialiśmy oczywiście o tym jak zacząć oszczędzać. Kilkanaście minut na antenie to wcale nie tak dużo jak się wszystkim wydaje – omówiliśmy kilka sposobów na oszczędzanie, Metodę Małych Liczb i zaczęliśmy dyskusję o oszczędzaniu na emeryturę, a już trzeba było wprowadzać nowego gościa do studia ;) Jak ktoś siedział po stronie gościa w jakimkolwiek radiowym studiu, ten zrozumie – jeszcze tyle rzeczy chciało się powiedzieć a tu już z reżyserki machają, że kończymy!

Omówiliśmy pomysły od skarbonki, przez konta oszczędnościowe w czasie niskich stóp procentowych i kilka niekonwencjonalnych pomysłów. Wszystko do odsłuchania na stronach TOK FM

Link do audycji – tutaj mała uwaga: żeby przesłuchać nagranie, trzeba wyłączyć blokowanie reklam i odśwież stronę
lub wykupić dostęp bez reklam 

Motywacja do oszczędzania

Kilka porad udzieliłem w 2015 roku widzom Mikołaja Fidzińskiego z Comperii i kanału Listy do Mikołaja. Poniżej 3 video, w których usłyszycie jak działa procent składany, skąd brać motywację do oszczędzania i oczywiście porcja kolejnych porad dla początkujących oszczędzających.

Jak zmotywować się do oszczędzania – video nr 1

 

Jak działa procent składany – video nr 2

 

Kilka sposobów jak oszczędzać – video nr 3

 

Więcej niż postanowienie noworoczne

Wiele osób traktuje cele takie jak oszczędzanie czy dbanie o formę fizyczną jako coś co ma początek i koniec. To trochę jak „w przyszłym roku będę mieć ładną sylwetkę na lato”. A jesienią co? Z powrotem mięsień piwny i w styczniu zaczynamy do nowa? O kondycję fizyczną trzeba dbać cały czas i utrzymanie formy kosztuje dużo pracy i konsekwencji. Z kondycją finansową jest tak samo. Łatwo się zapomnieć, wypaść z dobrego toru i popaść w tarapaty. Oszczędzanie to maraton a nie sprint i zarazem coś więcej niż postanowienie noworoczne. Można zbudować poduszkę finansową, później opracować plan emerytalny, a na koniec cieszyć się wolnością finansową.

Będę Wam w tym pomagał, jeszcze w styczniu wszystkim zapisanym na newsletter wyślę mały podręcznik oszczędzania, który właśnie piszę ;)

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alka
8 lat temu

Konsekwencja, konsekwencja, konsekwencja, bez tego obiecywanie sobie, stawianie sobie celów nic nie da, prędzej czy później poddamy się i oszczędzać przestaniemy.

Alicja │bankowo.info

Konsekwencja, konsekwencja, konsekwencja, bez tego obiecywanie sobie, stawianie sobie celów nic nie da, prędzej czy później poddamy się i oszczędzać przestaniemy.

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
2
0
Would love your thoughts, please comment.x