UOKiK ostrzega przed stronami firmy Invest-Net

UOKiK Invest-Net

Pierwszy raz w historii Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów użył tzw. ostrzeżenia konsumenckiego. Niebezpieczne strony internetowe firmy Invest-Net Braniewski Tomasz w Warszawie były wielokrotnie zgłaszane i doczekały się konkretnej reakcji urzędu.

Jest to pierwsze ostrzeżenie konsumenckie, jakie wystosował w Polsce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczy stron internetowych przedsiębiorcy Tomasza Braniewskiego. Serwisy przyjmują od konsumentów zlecenia na umieszczanie ogłoszeń dotyczących ich nieruchomości na współpracujących portalach. Oczywiście w ramach 3-miesięcznego darmowego tekstu. Dalej pojawiały się opłaty, ale ukryte w regulaminie.

Jak to działało?

UOKiK opisuje sposób działania przedsiębiorcy w następujący sposób w swoim komunikacie:

Aby zamówić powyższą usługę, konsument musi wejść na jedną ze stron przedsiębiorcy, wypełnić formularz zgłoszeniowy, zaakceptować regulamin i wybrać przycisk „Zgłoś ofertę”. Po umieszczeniu ogłoszenia, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie, ma nastąpić bezpłatny 3-miesięczny okres testowania usługi. Konsumenci nie są jednak informowani w należyty sposób, że po 3 bezpłatnych miesiącach usługa staje się odpłatna (opłata za każdy kolejny miesiąc wynosi ok. 500 zł). Klienci dowiadują się o tym dopiero z otrzymywanych wezwań do zapłaty. Co więcej, nie mają możliwości natychmiastowej rezygnacji z usług, ponieważ ustalony przez Tomasza Braniewskiego okres wypowiedzenia wynosi od jednego do trzech miesięcy w zależności od umowy. Oznacza to, że maksymalny koszt usługi może wynieść nawet 1 500 zł. Wezwania skierowane przez Tomasza Braniewskiego w większości przypadków nie mają jednak mocy prawnej, bowiem skuteczne zawarcie umowy przez internet następuje jedynie w sytuacji, gdy przycisk służący do zgłoszenia zamówienia opatrzony jest jednoznaczną informacją o tym, że zawierana umowa będzie odpłatna.

Jakich stron unikać

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyróżnił następujące strony:

 • ale-gratka.pl
 • bez-posrednikow.pl
 • ofertynet.com.pl
 • ale-gratka.com
 • alegratka.eu
 • top-gratka.pl

Blog Niebezpiecznik zrobił kawał dobrej dziennikarskiej roboty i wytropił kolejne serwisy należące do wspomnianego przez UOKiK przedsiębiorcy. Są to:

 • top-gratka.com
 • auto-online.com
 • oferty-online.com
 • ofertynet.com.pl
 • polecanenoclegi.com
 • szybkosprzedaj.com
 • vipmotors.pl

Niedozwolone praktyki

Firma Invest-Net Braniewski Tomasz narusza sporo obowiązków informacyjnych, przez co konsument nie ma możliwości realnie dochodzić do swoich praw. Na stronach nie znajdziemy informacji o nazwie firmy, łącznej cenie usług, czasie trwania umowy, ani jakiegokolwiek potwierdzenia zawarcia umowy, które zgodnie z prawem powinien dostać klient.
Poza tym przycisk „Zgłoś ofertę”, znajdujący się na stronach internetowych, nie został oznaczony informacją, że dodanie ogłoszenia wiąże się z jakąkolwiek opłatą. Brak takiej informacji oznacza, że nie doszło do zawarcia umowy!
Mimo to Invest-Net Braniewski Tomasz wysyła konsumentom wezwania do zapłaty. Istnieje obawa, że część osób mogła uiścić żądaną kwotę. UOKiK nałożył dodatkowo karę na firmę w wysokości 21 tys. zł.

Jaki z tego morał?

Czytaj regulaminy usług na stronach internetowych. Zawsze gdzie zostawiasz swoje dane osobowe, musisz liczyć się z tym, że jest to już poważna operacja, nawet jeśli w cenniku jest dosłownie kilka złotych opłaty. Złodzieje robią się coraz lepsi w podszywaniu się pod strony internetowe instytucji finansowych lub udające prawdziwe usługi. Sprawdzaj, czytaj i nie klikaj od razu przycisku z przelewaniem pieniędzy, zanim wszystkiego nie sprawdzisz.

Druga zasada to nieokreślone wezwania do zapłaty. Jeśli nie jesteś przekonany co to jest za opłata, to sprawdź dokładnie, skontaktuj się z prawnikiem, możesz też skontaktować się z UOKiKiem. Być może trafisz na firmę, która faktycznie skupuje wierzytelności i to jest po prostu Twoja zaległa opłata np. za telefon, ale pamiętaj, że może być to również taka sytuacja jak ta, opisana powyżej. Sprawdź zanim cokolwiek zapłacisz.

Przydatne linki:
UOKIK – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Niebezpiecznik – wyśmienity blog o bezpieczeństwie w sieci

Po więcej bieżących informacji zapraszam do sekcji NEWS, a po poradniki i dłuższe tekstów do poszczególnych kategorii w zakładce BLOG.

Tomasz Jaroszek

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x