Blog dla ludzi, którzy dbają o swoje pieniądze

Jak odblokować konto i co to do cholery jest FATCA?

co to jest fatca jak odblokowac konto

Nie wiesz co to jest FATCA? A może nie wiesz też jak odblokować konto i czemu masz je w ogóle zablokowane? Jeśli przez brak oświadczenia zablokowali Ci konto, to ten wpis powinien Ci pomóc. 

Jeśli nie wiecie jak odblokować konto, bo po 1 grudnia bank zablokował możliwość dostępu do rachunku, to prawdopodobnie brakuje w banku wypełnionego oświadczenia FATCA. Jeśli z kolei nie wiecie co to w ogóle jest FATCA i też macie zablokowane konto… to się wkurzycie ;) Już tłumaczę, ale najpierw wersja video (5 min).

Jak odblokować konto?

Zaczynamy od odblokowania konta, bo to w sumie najważniejsze – dostęp do naszych pieniędzy.

Trzeba i tak złożyć oświadczenie FATCA w instytucji, która zablokowała Wam środki. Można to zrobić właściwie na 3 sposoby:

    • poprzez bankowość elektroniczną, wypełniając odpowiedni wniosek (w każdym banku wygląda to zupełnie inaczej, więc czasem warto zadzwonić na infolinię po pomoc)
    • wybrać się do oddziału banku i złożyć oświadczenie bezpośrednio pracownikowi
    • wysłać papierowe oświadczenie listownie (osobiście odradzam, długa procedura i brak kontaktu z pracownikiem banku)

Banki zapowiadają, że kwestia odblokowania konta to maksymalnie 3 dni robocze, a w praktyce wychodzi nawet dużo szybciej.

Warto też pamiętać kogo dokładnie dotyczy FATCA i musiał do 1 grudnia 2016 złożyć oświadczenie:

  • rezydent amerykański – obywatel USA (dosyć oczywisty wymóg, w zasadzie na tym moglibyśmy pozostać)
  • osoby, które zawierały umowę z instytucjami między 30 czerwca 2014 roku, a 30 listopada 2015 roku i miały w banku powyżej 50 tys. dolarów

Z blokowaniem bywa różnie – według doniesień dziennikarzy na podstawie zbieranych w banków informacji mówimy raczej o tysiącach blokad, nie więcej.

Co to jest FATCA – wersja dla zaawansowanych

FATCA to amerykańska regulacja, której pełna nazwa brzmi: Foreign Account Tax Compliance Act. Nie jest to wielka nowość w świecie finansów, ale my Polacy odczuliśmy ją realnie dopiero teraz, w ostatnim kwartale 2016 roku. Kongres Amerykański uchwalił ustawę w 2010 roku, a banki na całym świecie dostosowywały się w rózny sposób do założeń tej regulacji.

FATCA to dokładnie ustawa o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych. Regulacja ta nakłada na instytucje finansowe, w tym polskie banki, obowiązek przekazywania władzom podatkowym informacji o rachunkach prowadzonych na rzecz Klientów powiązanych ze Stanami Zjednoczonymi.

Weszła w życie 1 grudnia 2015 roku, na mocy Ustawy z 9 października 2015 r. o wykonaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełnienia międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA.

Głównym celem IRS jest oczywiście namierzanie amerykańskich podatników, którzy uciekają po całym świecie od płacenia podatków w USA. Jednymi słowy – celem FACTA jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Trzeba przyznać, że polskie rozwiązanie kwestii FATCA jest zrobione bardzo źle i zafundowali nam to politycy. Pięknie podsumował to Michał Szafrański w swoim wpisie o FATCA na blogu:

Nie wnikam czy polski rząd podpisał umowę dotyczącą FATCA ze Stanami Zjednoczonymi w sposób zasadny czy bezzasadny. Odnoszę się wyłącznie do zakresu tej umowy i sposobu implementacji jej postanowień w formie ustawy z dnia 9 października 2015 r. I umowa i ustawa stwarzają wrażenie prowizorki, która totalnie ignoruje interes Polaków, którzy nie mają nic wspólnego ze Stanami Zjednoczonymi.

Trudno się nie zgodzić, resztę komentarza polecam doczytać u Michała na blogu.

Mogę sobie tylko wyobrazić stan wkurzenia klientów, którym zablokowano konto, a którzy absolutnie nic złego nie zrobili i nie mają żadnego związku z USA i ich systemem podatkowym. Po prostu mieli pieniądze na rachunku czy w funduszach i zapomnieli o oświadczeniu.

Jeśli interesuje Was dużo bardziej temat regulacji podatkowych USA i FATCA sama w sobie, to mam też zestaw linków dla dociekliwych:

A żeby nie było tak poważnie i smutno… jeszcze FATCA w wersji satyrycznej i dla znających angielski. Snowden też by się uśmiał ;)

Jeśli potrzebujecie być na bieżąco z takimi informacjami, to polecam zapisać się na newsletter ;) Chociaż sobie i czytelnikom życzę żeby już więcej takich głupich ustaw nikt nie podpisywał.

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on pocket
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty