Jak inwestować w producentów gier? Gamedev Inwestor!

Branża producentów gier, czyli tzw. gamedev to popisowy sektor polskiej giełdy. Kilkadziesiąt spółek na GPW i NewConnect, coraz więcej nowych firm w skali kraju, no i oczywiście topowe produkcje z Wiedźminem na czele. Jako inwestorzy nie mamy na co narzekać, ale aktualnie potrzebna jest głównie wiedza jak wybierać najlepsze spółki i nie wpaść w żadną inwestycyjną pułapkę.

Niezależnie od tego czy jako inwestorzy interesujecie się światem gier komputerowych czy nie, w listopadzie i tak będziecie z wypiekami na twarzy czekać na premierę Cyberpunka 2077. Od sukcesu tej gry zależą nastroje na rynku, WIG20 (CDR wraz z Allegro mają największy udział w indeksie), sentyment do całego sektora, czyli kilkudziesięciu spółek… mógłbym tak wymieniać i wymieniać. Scenariusze na listopad oczywiście są dwa. Albo tysiące Polaków będą zastanawiać się jak inwestować w producentów gier, ponieważ CD Projekt wyda grę genialną i będzie o niej mówił cały świat albo tysiące inwestorów będą panikować, że ich spółki tracą na wartości i nie wiedzą co z tym zrobić, bo Cyberpunk 2077 jednak oczekiwań nie spełni.

Doświadczeni inwestorzy od lat uczą się tej branży i wiedzą, że żeby inwestować w producentów gier, trzeba zrozumieć specyfikę branży gamedev. Bardziej obawiam się o inwestorów początkujących, którzy z hossą w tej branży nie dyskutują i kierują w nią swoje pieniądze, ale nie znają dobrze tego sektora i przez nieznajomość fundamentów mogą wpaść w wiele pułapek.

Gamedev Inwestor

Zawsze wychodziłem z założenia, że chcę tworzyć produkty, z których sam bym chętnie skorzystał. I tak oto jako inwestor indywidualny, jest mi strasznie ciężko znaleźć w Polsce publikacje, szkolenia czy kursy poświęconego jedynie branży producentów gier.

Nie chcę targów spółek, na których wszyscy będą mnie przekonywać, że to ich spółka jest najlepsza.

Nie potrzebuję hermetycznej konferencji fanów gier, w której giełda będzie drugoplanowa lub nie będzie jej wcale.

Nie chcę też wiedzy skupiającej się na inwestowaniu (takiej jest przecież dużo), ale lekceważącej specyfikę sektora gamedev, który jednak jest nieco inny i nie pasuje do wielu tradycyjnych założeń inwestycyjnych.

Skoro nie udało się znaleźć solidnego edukacyjnego produktu łączącego świat gamedev z inwestowaniem fundamentalnym, postanowiliśmy z Przemkiem Gerschmannem takie miejsce stworzyć! Tak oto powstał Gamedev Inwestor, czyli konferencja, a właściwie program edukacyjny dla inwestorów, łączący zarówno specyfikę inwestycyjną, jak i charakter sektora gamedev ?

jak inwestować w producentów gier

Jak inwestować w producentów gier – krok po kroku

Od kilku miesięcy kompletowaliśmy skład prelegentów i dobieraliśmy tematy z listy kilkudziesięciu zagadnień. Chcieliśmy odpowiedzieć na najważniejsze pytania zarówno początkującego inwestora, jak i takiego, który już o procesie inwestowaniu wie sporo, ale o specyfice branży gier już niekoniecznie.

  • Jak powstaje gra?
  • Jak wyglądają realia polskich producentów gier na tle światowej konkurencji?
  • Jakie są instrumenty do inwestowania w ten sektor i jak je wykorzystać?
  • Jak inwestować w producentów gier w długim terminie?
  • Jakie zastosowanie ma w tym sektorze analiza fundamentalna a jakie techniczna?

Takich pytań zadaliśmy sobie bardzo dużo i na większość z nich odpowie Gamedev Inwestor.

Kolejność jest przypadkowa, oczywiście możecie oglądać wykłady w dowolnej kolejności i co kto potrzebuje, ale chcę Wam dobrze pokazać jak wyglądał nasz proces myślenia gdy dobieraliśmy zarówno osoby, jak i tematy do konferencji.

Paweł Miechowski z 11 bit studios pokaże dokładnie jak wygląda proces tworzenia gier, omówi etap po etapie poszczególne procesy i zwróci uwagę na konkretne ryzyka. To bardzo ważne dla inwestora, który nie zna specyfiki branży. Pokaże również jak produkcja gry łączy się z jej sprzedażą i marketingiem i czemu te połączenia są tak istotne. Wykorzystane zostaną realne przykłady gier już zrobionych, więc nie będzie to teoria oderwana od praktyki. Sam od lat chciałem obejrzeć ten temat wyłożony przez kogoś z tak ogromnym doświadczeniem.

Mateusz Witczak to człowiek, którego głos towarzyszy mi od miesięcy, czyli od czasu, gdy odkryłem podcast Polska w Grze. Ten doświadczony dziennikarz zna chyba dosłownie całą polską branżę, o grach pisze i nagrywa od lat, w wywiadach z prezesami spółek trafia niezwykle celnymi pytaniami i jako jeden z niewielu ludzi w tym kraju łączy świat gamedev i inwestowania. Jego wykład pokaże najważniejsze trendy polskiej branży gamedev i da doskonałe wprowadzenie każdemu, kto nie jest na bieżąco, a chce świadomie inwestować w producentów gier w Polsce.

Marcin Kosman to nazwisko znane doskonale w branży gamedev. Marcin ma bardzo duże doświadczenie dziennikarskie oraz biznesowe, ze względu na prowadzoną od lat agencję dedykowaną właśnie sektorowi gamedev. Śledzi nie tylko polską branżę (napisał o niej dwie książki!), ale doskonale orientuje się w najważniejszych wydarzeniach ze świata. Przeprowadzi uczestników przez najbliższe tygodnie, czyli prawdziwe trzęsienie ziemi w branży gier. Oprócz serii premier mamy również premiery dwóch konsoli, od których przecież także zależy los wielu spółek.

Ludwik Sobolewski nie skupi się na grach, ale na pozyskiwaniu na nie pieniędzy ? Każdy inwestor w Polsce doskonale zna to nazwisko, bo przez wiele lat sprawował on funkcję prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dzisiaj jako partner Beesfund opowie uczestnikom Gamedev Inwestor o nadchodzących zmianach w crowdfundingu. Już za rok crowdfunding udziałowy czeka prawdziwa rewolucja i będzie ona miała ogromne przełożenie nie tylko na inwestorów, ale także na firmy z sektora gamedev, które pozyskują w ten sposób kapitał na rozwój. Ten wykład rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli przygotować się na unijne zmiany przepisów.

Przemek Gerschmann pokaże czym różnią się modele sprzedaży gier. Dzięki temu wykładowi zrozumiecie różnice w podejściu do spółek tworzących gry AAA (np. Cyberpunk) i do takich, które z malutkiej darmowej apki potrafią wyciskać kilka milionów dolarów miesięcznie. To będzie bardzo konkretny wykład, a sam Przemek doskonale tłumaczy skomplikowane zagadnienia giełdowe i rozumie gamedev nie tylko jako inwestor, ale też jako gracz. Kilkanaście lat na giełdzie, praca w instytucjach finansowych plus… lekko ponad 100 godzin nabitych w Wiedźmina 3 ?

Chociaż większość konferencji to zdecydowanie fundamenty, to jednak nie może zabraknąć spojrzenia na wykresy. Radek Chodkowski od wielu lat specjalizuje się w analizie technicznej na polskiej giełdzie, więc poprosiliśmy go o aktualną analizę techniczną spółek na GPW i NewConnect, ze szczególnym naciskiem na początkujących i na co powinniśmy uważać, patrząc na branżę gamedev w przededniu premiery Cyberpunka. Jeśli znacie Humanistę na Giełdzie i cykl Spółek Ciekawych Technicznie, to możecie się spodziewać konkretnej piguły wiedzy z tego zakresu i ciekawych uwag, szczególnie w krótkim terminie.

Pierwszy raz usłyszałem Jacka Welca w Karpaczu, na konferencji WallStreet. Dawał wykład o sprawozdaniach finansowych i o tym jak różne modele księgowania sprawiają, że porównywanie spółek z tego samego sektora bywa niezwykle trudne, a czasami jest po prostu bez sensu. Przyznaję, że po godzinie miałem kilka stron notatek i głowa mi parowała – wtedy żałowałem, że podobny wykład nie jest na video, żebym mógł go ponownie obejrzeć. Teraz nie popełnimy tego błędu, wykład dr Welca będzie na video i można będzie go wielokrotnie oglądać ? Na warsztat weźmie temat wpływu odpisów na wyniki finansowe spółek gameingowych.

Paweł Malik, który od wielu lat zajmuje się analizą fundamentalną, pokaże na co zwracać uwagę inwestując w spółki z sektora gier. Niektóre jego analizy możecie czytać w Portalu Analiz, nie tylko doskonale rozmontowuje biznes i elementy sprawozdań finansowych na czynniki pierwsze, ale także świetnie potrafi wytłumaczyć dlaczego są one tak piekielnie ważne dla inwestora. Ten wykład to merytoryczna piguła nie tylko dla początkujących.

Początkujący inwestor, który chce inwestować w producentów gier, zapewne użyje do tego akcji. To jednak nie wszystkie dostępne możliwości. Ba, to dopiero początek! Artur Wiśniewski z bloga stockbroker.pl pokaże bogatą paletę produktów pozwalających inwestować w producentów gier, od kontraktów, przez certyfikaty, na ETF-ach z całego świata kończąc. Artur jest doświadczonym maklerem i na swoim blogu świetnie tłumaczy zawiłe pojęcia rynku kapitałowego – tutaj pokaże możliwości inwestycyjne, jakie kryje rynek kapitałowy w kontekście inwestowania w producentów gier.

A ja pokażę uczestnikom… najlepiej zarabiające gry na świecie ? Chociaż ten temat brzmi pozornie banalnie i przyjemnie, to kryje za sobą wartość dla inwestora długoterminowego. Jedni skupiają się na szukaniu udanych premier gier, żeby skubnąć kilkanaście procent zysku, inni szukają giełdowych kur znoszących złote jaka przez wiele lat. Ja pokażę Wam jak w branży gamedev rozumie się długi termin i jaki potencjał biznesowy drzemie w grach – konkretne przykłady ze spółek z całego świata.

Żeby inwestować w producentów gier świadomie i odpowiedzialne, potrzebna jest wiedza i dobre zrozumienie branży. Mam nadzieję, że po tym programie wyjdą setki zadowolonych inwestorów, którzy już nigdy nie pomylą modeli biznesowych spółek czy też będą wiedzieć o co pytać prezesów spółek na czatach inwestorskich.

Prawo do… rozbudowania oferty

Znając nieco specyfikę gier, sięgnęliśmy po najlepsze zwyczaje, czyli „gamers first”. Wszystkie zawarte w programie materiały mają jedną cenę – gdy pojawią się tam nowe materiały, nie będzie żadnych ukrytych płatności, wszystko będzie dodawane. Zastrzegamy sobie prawo dorzucenia do tego zestawu więcej prelegentów i dodatkowych materiałów. To trochę jak kupowanie gry i po jakimś czasie informacja, że firma wysłała Wam dodatkowe misje do rozegrania. ?

Gamedev Inwestor – zaczynamy!

Sprzedaż programu już ruszyła, jednak jak to zwykle robimy przy konferencjach czy książce Śladami Warrena Buffetta, inwestorzy dostają cenę „eary-bird”, która obowiązuje w czasie przedsprzedaży. Później (po 8 listopada) cena rośnie o 100 zł i zostaje już na tym poziomie. Gamedev Inwestor w dostępie early-bird kosztuje 299 zł, później 399 zł.

Tutaj znajdziecie wszystkie szczegóły:

Po opłaceniu wejściówki dostajecie dostęp do platformy edukacyjnej (email i hasło). Tam pojawią się wszystkie materiały dokładnie 14 listopada. Można oczywiście wcześniej zalogować się i sprawdzić czy wszystko jest ok z platformą (w razie czego piszcie, jest specjalny adres).

jak inwestować w producentów gier

W najbliższym czasie temat gamedev i tego jak inwestować w producentów gier będzie pojawiał się znacznie częściej, bo listopad to nie tylko premiera nowych konsol i wielu ważnych tytułów, ale przede wszystkim wydarzenia, na które od wielu lat czekają nie tylko miliony graczy, ale tysiące inwestorów: premiera Cyberpunk 2077.

Ps. Ja mam już preorder zamówiony ?

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x