Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

jak bezpiecznie korzystać z internetu

Internet jest dzisiaj stałym elementem naszego życia i coraz częściej odgrywa też kluczową rolę w naszych finansach. Jednak nie każdy wie jak bezpiecznie korzystać z Internetu, więc przygotowałem garść porad i filmów dla wszystkich, którym wydaje się, że w sieci nie ma żadnych zagrożeń. Wręcz przeciwnie!

7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jestem święcie przekonany, że większość z nas tego nie wie, chociaż Internet stał się stałym elementem naszego życia. Ba, podobno już nie powinienem go pisać z wielkiej litery! Pozwolicie jednak, że ze względu na stare przyzwyczajenia i rozbieżności w interpretacji, Internet pozostanie u mnie na blogu pisany wielką literą, a ja w tym tekście skupię się na bezpiecznym korzystaniu z niego na co dzień.

Wystarczy kilka zasad jak bezpiecznie korzystać z Internetu, by uchronić swoje pieniądze przed potencjalnymi problemami.

Pamiętacie Internet dekadę temu?

Kupowali nieliczni, a sklepy były tak toporne, że przebicie się przez kilka formularzy kosztowało nas więcej zachodu niż pójście do sąsiedniego sklepu osiedlowego. Brzydkie strony, siermiężne koszyki zakupowe i maile z danymi do przelewu. Przelewy tradycyjnie, bo przecież bramki płatności też nie były popularne. No i kto by zaufał firmie w Internecie? Żeby im przesłać pieniądze, bo mają stronę? Phi!

I teraz wróćmy do naszego 2017 roku. Moja karta kredytowa jest podpięta pod Spotify, Netflix, karnetu na siłownię i jeszcze kilka usług firmowych. Komentarzy na Allegro mam chyba ponad 400, część zakupów spożywczych jest całkowicie przez Internet, zapisy do lekarza przez internetowy system rezerwacji, bilety PKP, komunikacja miejska, gry komputerowe… większość mojego biznesu jest związana z Internetem. Czytacie ten tekst na stronie internetowej!

Zmieniło się wszystko: uproszczono procedury, zwiększono prędkość, połączono bardzo wiele usług z łatwymi płatnościami. Zwiększyło się również nasze zaufanie – zostawiamy wszędzie dane, przypinamy karty płatnicze i dokonujemy szybkich płatności. Niestety zwiększyły się tez potencjalne zagrożenia, o których często zapominamy.

Garść zasad jak bezpiecznie korzystać z Internetu

Wiem, że nie odkrywam Ameryki, ale obejrzenie tych kilku filmów może co niektórym uzmysłowić, jak proste zasady bezpieczeństwa mogą uratować nasze dane, a docelowo – nasze pieniądze. Video pochodzą z serwisu Kapitalni.org, o którym już tu pisałem.

Watch video!

Zasady zasadami, ale oszuści zawsze starają się być krok do przodu. Dlatego żeby być przygotowanym na to, co może nas spotkać w sieci, proponuję zapoznać się z tym, co dzisiaj mają w arsenale internetowi bandyci ;)

Watch video!

Ja sam widuję próby oszustwa co najmniej kilka razy w miesiącu. Według statystyk, tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy minionego roku stwierdzonych zostało 1 223 oszustw związanych z bankowością internetową, z czego 121 zdefiniowano jako phishing. Jako właściciel kilkudziesięciu kont bankowych, widzę to dużo wyraźniej, bo ze względu na moją działalność, bardzo dużo moich danych jest rozrzuconych po sieci. Nie chcecie wiedzieć, ile razy dostaję maile czy smsy z próbą wyłudzenia danych…

I na koniec coś, co dotyczy nas z roku na rok coraz bardziej – zakupy w Internecie. Znowu kilka banalnie prostych rzeczy, które powinniśmy sprawdzać, ale jednak często o tym zapominamy.

Watch video!

Bezpieczne zwyczaje

Jestem przedstawicielem pokolenia, które pamięta czas „przed rewolucją internetową” i które dzisiaj żyje w dużej mierze w świecie online. Nigdy nie będę absolutnym entuzjastą każdej technologii, jak i jej skrajnym przeciwnikiem. Uważam, ze we wszystkim należy znaleźć pewną równowagę. Bardzo podobnie jest z Internetem i zachowaniem w nim bezpieczeństwa. Wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba uważać ;)

Tak jak przechodząc przez przejście, rozglądamy się w lewo, prawo i znowu w lewo, tak i przechodząc do płatności w sieci, powinniśmy sprawdzić zabezpieczenie strony, rodzaj połączenia z Internetem i czy mamy zainstalowany aktualny program antywirusowy. Proste, prawda? Wystarczy wiedzieć jak bezpiecznie korzystać z Internetu!

Wystarczy poznać podstawowe zasady i traktować je jak zdrowe nawyki – muszą nam wejść w krew żeby faktycznie działały. Dzięki temu każdy dzień będzie dla nas dniem bezpiecznego Internetu!

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x