Inwestowanie a spekulacja na przykładzie Polimex Mostostal

polimex mostostal

Polimex Mostostal to jedna z najgorętszych spółek marca, na której można było bardzo dużo zarobić lub bardzo dużo stracić. Jednak trudno mówić tu o inwestowaniu, gdy w tydzień jakaś spółka rośnie o 100 proc.

Portfel 10k wzbogacił się o kilka symbolicznych akcji Polimex Mostostal, ale tylko po to, aby pokazać jak duża zmienność występuje na akcjach, które stają się przedmiotem bardzo dużej spekulacji. Więcej o eksperymencie możecie zobaczyć w kolejnym odcinku Portfela 10k:

Spekulacja na Polimex Mostostal była tematem nr 1 większości mediów giełdowych. Dlaczego?

Wczoraj JSW, dzisiaj Polimex Mostostal

Żeby zrozumieć skąd biorą się takie spekulacje jak Polimex Mostostal, trzeba zerknąć chociażby na 2016 rok i Jastrzębską Spółkę Węglową, która była hitem giełdy ubiegłego roku i dała zarobić ponad 500 proc. w skali roku.

jsw wykres od debiutu

Oczywiście nie ma to związku z tak wielką poprawą fundamentów spółki, a ze zmianą polityki na pro-węglową. Spekulanci szybko podchwycili temat i kapitalizacja spółki zwiększyła się pięciokrotnie w 2016 roku.

Idąc tym tropem, bardzo łatwo wytłumaczyć to, co widzieliśmy w marcu na akcjach Polimex-Mostostal, tyle tylko, że tempo ruchów było dużo większe. Część spekulantów wierzy, że inne spółki Skarbu Państwa wyciągną Polimex Mostostal z kłopotów i akcje będą rosły w zastraszającym tempie.

polimex mostostal wykres

Podobne szaleństwo widzieliśmy na akcjach PBG, chociaż tutaj sprawa jest wręcz absurdalna. Przyczyną zainteresowani inwestorów nie jest jednak żaden mega kontrakt, a pozew przeciwko Skarbowi Państwa…

PBG oraz SIAC Construction Ltd, czyli syndyk masy upadłości Aprivia S.A. w upadłości likwidacyjnej, złożyły w sądzie okręgowym w Warszawie pozew przeciwko GDDKiA. Wniesiono o zasądzenie od GDDKiA kwoty 508,04 mln zł tytułem rozliczenia budowy odcinka autostrady A4. To dopiero wariactwo.

Spekulacje a portfel inwestycyjny

Mój sposób na stabilne prowadzenie portfela inwestycyjnego, to wydzielenie na zewnątrz dużo mniejszego portfela – tylko na spekulacje. W ten sposób nie mieszam portfela, który ma określone reguły, zarządzanie kapitałem, cele i ryzyko ze spekulacjami, które mają zmienność nawet na poziomie kilkudziesięciu procent dziennie.

Nie da się wyeliminować z inwestowania emocji, wiec tego typu spekulacje oczywiście podnoszą adrenalinę, bo mamy świadomość szybkich zysków (no i strat). Jest też duża presja ze strony mediów, bo wszyscy na giełdzie mówią o spekulacyjnych spółkach. To jak próba unikania alkoholu, kiedy siedzimy w barze i popijamy herbatę. Po prostu czasem lepiej zamówić malutkie piwko ;)

Co się dzieje w Portfelu 10k?

11 bit studios – ponad 10 proc. korekty, myślę powoli o dokupieniu akcji, jeśli dostane sygnał potwierdzenia, że nastąpił koniec korekty.

Asbis – stop-loss aż na 2,6 zł dzięki czemu udało się uniknąć wyrzucenia z transakcji po ostatnim pogłębieniu korekty. Nadal wierzę w silne fundamenty.

Celon Pharma – spółka ominęła szeroką korektę, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że to był dobry zakup.

Pekao – spółka, która idzie punkt w punkt z WIG20, więc jest podatna na każdą solidniejszą korektę. Osobiście wierzę, że sugestia KNF o wstrzymaniu dywidendy przez kilka innych banków, daje Pekao sporą przewagę jeśli patrzymy na portfele pod kątem dywidendowym.

Polimex – Mostostal – absolutny eksperyment o ekspozycji mniejszej niż 1 proc. portfela początkowego.

Quo Vadis Polimex Mostostal?

Absolutnie nikt tego nie wie, jednak mogę się z Wami podzielić moimi podejrzeniami. Pieniądze lubią ciszę, więc wydaje mi się, że możemy obserwować spokojniejsze (chociaż nadal spekulacyjne) wzrosty w okresie ciszy w mediach i większe korekty w momencie, gdy spółka będzie w świetle reflektorów.

Polimex Mostostal jest już symbolicznie w portfelu 10k, więc będę na bieżąco podglądał co się tam dzieje i omawiał w kolejnych odcinkach.

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x