Blog dla ludzi, którzy dbają o swoje pieniądze

Inwestowanie a spekulacja na przykładzie Polimex Mostostal

polimex mostostal

Polimex Mostostal to jedna z najgorętszych spółek marca, na której można było bardzo dużo zarobić lub bardzo dużo stracić. Jednak trudno mówić tu o inwestowaniu, gdy w tydzień jakaś spółka rośnie o 100 proc.

Portfel 10k wzbogacił się o kilka symbolicznych akcji Polimex Mostostal, ale tylko po to, aby pokazać jak duża zmienność występuje na akcjach, które stają się przedmiotem bardzo dużej spekulacji. Więcej o eksperymencie możecie zobaczyć w kolejnym odcinku Portfela 10k:

Spekulacja na Polimex Mostostal była tematem nr 1 większości mediów giełdowych. Dlaczego?

Wczoraj JSW, dzisiaj Polimex Mostostal

Żeby zrozumieć skąd biorą się takie spekulacje jak Polimex Mostostal, trzeba zerknąć chociażby na 2016 rok i Jastrzębską Spółkę Węglową, która była hitem giełdy ubiegłego roku i dała zarobić ponad 500 proc. w skali roku.

jsw wykres od debiutu

Oczywiście nie ma to związku z tak wielką poprawą fundamentów spółki, a ze zmianą polityki na pro-węglową. Spekulanci szybko podchwycili temat i kapitalizacja spółki zwiększyła się pięciokrotnie w 2016 roku.

Idąc tym tropem, bardzo łatwo wytłumaczyć to, co widzieliśmy w marcu na akcjach Polimex-Mostostal, tyle tylko, że tempo ruchów było dużo większe. Część spekulantów wierzy, że inne spółki Skarbu Państwa wyciągną Polimex Mostostal z kłopotów i akcje będą rosły w zastraszającym tempie.

polimex mostostal wykres

Podobne szaleństwo widzieliśmy na akcjach PBG, chociaż tutaj sprawa jest wręcz absurdalna. Przyczyną zainteresowani inwestorów nie jest jednak żaden mega kontrakt, a pozew przeciwko Skarbowi Państwa…

PBG oraz SIAC Construction Ltd, czyli syndyk masy upadłości Aprivia S.A. w upadłości likwidacyjnej, złożyły w sądzie okręgowym w Warszawie pozew przeciwko GDDKiA. Wniesiono o zasądzenie od GDDKiA kwoty 508,04 mln zł tytułem rozliczenia budowy odcinka autostrady A4. To dopiero wariactwo.

Spekulacje a portfel inwestycyjny

Mój sposób na stabilne prowadzenie portfela inwestycyjnego, to wydzielenie na zewnątrz dużo mniejszego portfela – tylko na spekulacje. W ten sposób nie mieszam portfela, który ma określone reguły, zarządzanie kapitałem, cele i ryzyko ze spekulacjami, które mają zmienność nawet na poziomie kilkudziesięciu procent dziennie.

Nie da się wyeliminować z inwestowania emocji, wiec tego typu spekulacje oczywiście podnoszą adrenalinę, bo mamy świadomość szybkich zysków (no i strat). Jest też duża presja ze strony mediów, bo wszyscy na giełdzie mówią o spekulacyjnych spółkach. To jak próba unikania alkoholu, kiedy siedzimy w barze i popijamy herbatę. Po prostu czasem lepiej zamówić malutkie piwko ;)

Co się dzieje w Portfelu 10k?

11 bit studios – ponad 10 proc. korekty, myślę powoli o dokupieniu akcji, jeśli dostane sygnał potwierdzenia, że nastąpił koniec korekty.

Asbis – stop-loss aż na 2,6 zł dzięki czemu udało się uniknąć wyrzucenia z transakcji po ostatnim pogłębieniu korekty. Nadal wierzę w silne fundamenty.

Celon Pharma – spółka ominęła szeroką korektę, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że to był dobry zakup.

Pekao – spółka, która idzie punkt w punkt z WIG20, więc jest podatna na każdą solidniejszą korektę. Osobiście wierzę, że sugestia KNF o wstrzymaniu dywidendy przez kilka innych banków, daje Pekao sporą przewagę jeśli patrzymy na portfele pod kątem dywidendowym.

Polimex – Mostostal – absolutny eksperyment o ekspozycji mniejszej niż 1 proc. portfela początkowego.

Quo Vadis Polimex Mostostal?

Absolutnie nikt tego nie wie, jednak mogę się z Wami podzielić moimi podejrzeniami. Pieniądze lubią ciszę, więc wydaje mi się, że możemy obserwować spokojniejsze (chociaż nadal spekulacyjne) wzrosty w okresie ciszy w mediach i większe korekty w momencie, gdy spółka będzie w świetle reflektorów.

Polimex Mostostal jest już symbolicznie w portfelu 10k, więc będę na bieżąco podglądał co się tam dzieje i omawiał w kolejnych odcinkach.

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on pocket
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty