Blog dla ludzi, którzy dbają o swoje pieniądze

Eurokatastrofa – przyczyny kryzysu finansowego w Europie

eurokatastrofa

Lehman Brothers. Bańka na nieruchomościach. Pazerni Grecy. O kryzysie powiedziano już bardzo wiele, ale zrozumienie pełnego obrazu kryzysu finansowego nie jest takie proste. Trzeba zrozumieć kilka procesów, które nałożyły się na siebie. Dobry film dokumentalny BBC – Eurokatastrofa całkiem przyzwoicie tłumaczy przyczyny kryzysu finansowego.

Zanim powiem cokolwiek od siebie, zacytuję samych twórców filmu, którzy w kilku zdaniach przedstawiają zarys scenariusza:

Od kilku lat gospodarka krajów europejskich stoi nad przepaścią. Takiego pogorszenia warunków życia mieszkańcy Starego Kontynentu nie doświadczyli od lat 30. ubiegłego wieku. Źródeł kryzysu eksperci dopatrują się w nieudanej próbie wprowadzenia unii monetarnej w UE. Okazało się, że kraje, które brały udział w projekcie w odmienny sposób wykorzystywały wspólne zasoby, co doprowadziło do załamania w gospodarce. Autorzy dokumentu szczegółowo omawiają skutki nieprzemyślanych decyzji polityków z Brukseli i ich konsekwencje dla przyszłych pokoleń.

Eurokatastrofa – dokument BBC

Jeśli chcesz chociaż trochę zrozumieć genezę kryzysu finansowego, o którym mówi się już od kilku lat, to poświęć godzinę na film zrealizowany przez specjalistów z BBC:

 

Oglądałem ten film dobrych kilka miesięcy temu, ale wpadłem na wpis na jednym z blogów, które śledzę i postanowiłem również podzielić się z czytelnikami linkiem.

Obecnie możemy go szukać jedynie w serwisie YouTube, bo na oficjalnych stronach BBC znajdziemy komunikat, że film jest “Not currently available on BBC iPlayer”.

BBC eurokatastrofa

Rozumiem burzę o prawa autorskie, ale ze względu na wartość edukacyjną produkcji BBC, bardzo się cieszę, że można go znaleźć na prywatnych kanałach… nawet jeśli jest to obraz nagrywany z telewizora.

Tomasz Jaroszek

źródła:
http://na-plus.blogspot.com/2013/12/eurokatastrofa-przezyjmy-to-jeszcze-raz.html
http://www.bbc.co.uk/programmes/b01hy4xr#

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on pocket
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty