Eurokatastrofa – przyczyny kryzysu finansowego w Europie

eurokatastrofa

Lehman Brothers. Bańka na nieruchomościach. Pazerni Grecy. O kryzysie powiedziano już bardzo wiele, ale zrozumienie pełnego obrazu kryzysu finansowego nie jest takie proste. Trzeba zrozumieć kilka procesów, które nałożyły się na siebie. Dobry film dokumentalny BBC – Eurokatastrofa całkiem przyzwoicie tłumaczy przyczyny kryzysu finansowego.

Zanim powiem cokolwiek od siebie, zacytuję samych twórców filmu, którzy w kilku zdaniach przedstawiają zarys scenariusza:

Od kilku lat gospodarka krajów europejskich stoi nad przepaścią. Takiego pogorszenia warunków życia mieszkańcy Starego Kontynentu nie doświadczyli od lat 30. ubiegłego wieku. Źródeł kryzysu eksperci dopatrują się w nieudanej próbie wprowadzenia unii monetarnej w UE. Okazało się, że kraje, które brały udział w projekcie w odmienny sposób wykorzystywały wspólne zasoby, co doprowadziło do załamania w gospodarce. Autorzy dokumentu szczegółowo omawiają skutki nieprzemyślanych decyzji polityków z Brukseli i ich konsekwencje dla przyszłych pokoleń.

Eurokatastrofa – dokument BBC

Jeśli chcesz chociaż trochę zrozumieć genezę kryzysu finansowego, o którym mówi się już od kilku lat, to poświęć godzinę na film zrealizowany przez specjalistów z BBC:

 

Oglądałem ten film dobrych kilka miesięcy temu, ale wpadłem na wpis na jednym z blogów, które śledzę i postanowiłem również podzielić się z czytelnikami linkiem.

Obecnie możemy go szukać jedynie w serwisie YouTube, bo na oficjalnych stronach BBC znajdziemy komunikat, że film jest “Not currently available on BBC iPlayer”.

BBC eurokatastrofa

Rozumiem burzę o prawa autorskie, ale ze względu na wartość edukacyjną produkcji BBC, bardzo się cieszę, że można go znaleźć na prywatnych kanałach… nawet jeśli jest to obraz nagrywany z telewizora.

Tomasz Jaroszek

źródła:
http://na-plus.blogspot.com/2013/12/eurokatastrofa-przezyjmy-to-jeszcze-raz.html
http://www.bbc.co.uk/programmes/b01hy4xr#

Tomasz Jaroszek – jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)

Podobał Ci się tekst?

Zapisz się na newsletter, otrzymuj powiadomienia bezpośrednio na skrzynkę mailową.