4 rzeczy, które uświadomił mi dzień inwestora w PKN Orlen

pkn orlen relacja

PKN Orlen to jedna z największych polskich firm i teoretycznie większość polskich inwestorów powinna być dobrze zorientowana jak działa. Jednak od patrzenia na wykres do zrozumienia istoty działania spółki daleka droga. Właśnie po to są organizowane takie spotkania jak dzień inwestora.

Dla zwolenników długoterminowego inwestowania, dzień inwestora w spółce to wyśmienita okazja do poznania bliżej firmy, porozmawiania z jej pracownikami i spojrzenia bliżej na coś, czego nie pokaże żaden raport finansowy – spojrzenie na spółkę od środka.

Nie dziwię się, że tak szybko zapełniła się lista chętnych na wyjazd do Płocka. Pojechało nas prawie 150 inwestorów i przez cały dzień mieliśmy okazję nie tylko lepiej zobaczyć jak spółka wygląda i pracuje na co dzień, ale przede wszystkim porozmawiać z jej pracownikami z różnych działów. Dla wszystkich nieobecnych, zebrałem kilka ciekawych wniosków i zdjęcia z relacji.

pkn orlen relacja

Relacja z konferencji PKN Orlen

Dzień inwestora w PKN Orlen dzielił się na część teoretyczną i praktyczną. Autokary zabrały nas spod budynku firmy z Warszawy aż do samego Płocka. Szybka powitalna kawa i właściwie już zaczynaliśmy część merytoryczną.

Zaczęło się od tzw. „company overview”, czyli pokazania spółki i skali jej działalności dla potencjalnych inwestorów spółki. Dużo liczb i konkretów pokazujących czym zajmuje się spółka, na jakich rynkach działa, jak wygląda jej akcjonariat itp. Teoretycznie wydaje się, że to giełdowe ABC inwestora, ale dla kogoś, kto dopiero interesuje się spółką, taka piguła wiedzy jest bezcenna. Mieliśmy przez cały dzień do dyspozycji Konrada Włodarczyka, który na co dzień zajmuje się relacjami inwestorskimi spółki i chętnie odpowiadał na nasze pytania.

Pojawił się temat programu „Orlen w portfelu”, o którym wspomnieliśmy nawet w książce Śladami Warrena Buffetta (w końcu targi w Omaha opierają się na bardzo podobnej zasadzie: akcjonariusz to klient ze zniżkami). Marek Garniewski odpowiadał na pytania związane z programem, w którym jest już ok 2500 akcjonariuszy.

pkn orlen wyklad

Druga część teoretyczna to już temat dla dociekliwych, którzy naprawdę chcą zrozumieć biznes PKN Orlen od podszewki. „Bogactwo ropy: łańcuch wartości od surowca po produkty końcowe” – ten temat w bardzo konkretny sposób wytłumaczył nam ekspert PKN Orlen, opowiadając przy okazji masę branżowych informacji, które sporo inwestorów skrzętnie notowało.

Wojciech Gardziński, specjalista spółki, przeprowadził nas nie tylko przez procesy, jakie zachodzą w rafinerii, ale też wytłumaczył jak przekłada się to realnie na biznes. Zmieniające się normy dla paliw, proces przetwarzania ropy, zmiany na rynku tego surowca i kilka chemicznych procesów wyjaśnionych w akademicki sposób. Nigdy orłem z chemii nie byłem, ale na szczęście całkiem sporo zrozumiałem z wykładu. W takich chwilach przydają się pytania od innych inwestorów, którzy znali się na tym dużo lepiej niż ja. Dzięki temu poruszyliśmy kwestie norm ekologicznych czy zużycia energii na potrzeby procesów rafineryjnych.

Na koniec widzieliśmy oczywiście sam zakład, czyli rafinerię w trakcie pracy. To ogromny kompleks, który pokazuje skalę biznesu PKN Orlen.

pkn orlen kombinat

Na co zwróciłem specjalnie uwagę? Poniżej jeszcze kilka wniosków z wyjazdu i zrobionych notatek.

1,5 hot doga na sekundę

Chociaż ten wskaźnik niewiele nikomu mówi, to dla inwestora ma ogromne znaczenie, gdy spojrzymy szerzej na działalność spółki. Te 48 mln sprzedanych hot-dogów w 2018 to tylko jedna z wybranych statystyk sprzedaży na stacjach, ale dużo ważniejsza jest skala działania firmy i to, jakie możliwości daje ogromna sieć punktów w całej Polsce. Pamiętajcie, że właściwie co czwarta stacja paliw w Polsce to PKN Orlen.

Dla mnie kluczowym momentem dla PKN Orlen z perspektywy inwestora było dużo większe skupienie spółki na sprzedaży detalicznej na stacjach. Dzisiaj stacja to nie tylko paliwo, ale też kawa, hot-dog, przekąski i wiele podstawowych produktów, na których spółka zarabia i inwestuje w ich jakość. Z perspektywy przychodów to już 1/3 całego biznesu, a potencjał wydaje się tu być jeszcze niewyczerpany, czy to w Polsce czy na rynkach zagranicznych.

Przyszłość branży to…

Jedno zdanie zakreśliłem w notatkach tak mocno, że prawie wyrwałem dziurę w kartce. To zdanie wypowiedziane przez inżyniera pracującego w PKN Orlen nad innowacjami. Takie wskazówki są moim zdaniem niezwykle cenne dla inwestora:

Przyszłość naszej branży zależy od branży motoryzacyjnej.

Niby proste, prawda? Jednak w tym zdaniu tkwi istota długoterminowego inwestowania, a co za tym idzie – analizowania potencjalnych inwestycji. Analizując PKN Orlen czy spółki z branży paliwowej, skupiamy się często na wskaźnikach, marżach, cenach i stawiamy je w kontekście całej branży, ale… tylko paliwowej. W długim terminie musimy analizować więcej czynników.

Przykładowo, PKN Orlen wybuduje na początek 150 stacji ładowania w całej Polsce. To pierwsze poważniejsza inwestycja w elektromobilność, zakładająca rozłożenie stacji tak, aby kierowca mógł przejechać przez cały kraj ze z zachodu na wschód i z północy na południe. Od czego zależy kontynuacja inwestycji w tym zakresie? Od… branży motoryzacyjnej i zmiany przyzwyczajeń konsumenta. Jeśli faktycznie auta elektryczne wejdą do powszechnego użytku, to PKN Orlen i ich konkurencję czekają ogromne zmiany.

Technologia i skala

Jeżdżąc godzinę po gigantycznym terenie rafinerii, nie widziałem żywej duszy. Na tym w dużej mierze polega ten biznes – coraz lepiej wykwalifikowani pracownicy siedzą za konsolą i pilnują wskaźników, wychodzą w teren tylko wtedy, gdy muszą. Innowacje i inwestycje w technologie są tu niezwykle ważne, bo człowiek stanowi w większości procesów czynnik nadzorujący. Biznes zyskuje, gdy poprawiana jest jego efektywność i bezpieczeństwo (jest nawet własna straż pożarna na terenie rafinerii).

Inwestorzy bardzo często kręcą nosem na wydatki związane z badaniami i nowymi technologiami, które siłą rzeczy w krótkim terminie nie przekładają się na biznes. Jednak w długim terminie, mogą budować przewagę konkurencyjną i znacząco zwiększać efektywność, nie mówiąc o takich elementach jak chociażby dbanie o środowisko naturalne.

PKN Orlen poza Polską

Biorąc pod uwagę jak dużą działalność PKN Orlen ma w Polsce i jak ważny jest temat potencjalnej transakcji przejęcia kapitałowego Lotosu, większość z nas nie skupia się jeszcze znacząco na rozwoju spółki na rynkach zagranicznych. Tymczasem płocki koncern coraz śmielej inwestuje w innych krajach. W Niemczech ma ponad 6% udziału w rynku, mając 584 stacje, w Czechach to już jedna czwarta rynku (413 stacji), ma 25 stacji na Litwie i zaczyna aktualnie ekspansję na Słowacji. Co ważne, kończy się robienie biznesu pod różnymi markami – w najbliższych miesiącach we wszystkich krajach będzie funkcjonować jedna marka: ORLEN.

Zwracam na to uwagę, ponieważ spółki z największym potencjałem na polskiej giełdzie to z reguły spółki z globalnym produktem lub chociaż istotną częścią biznesu poza granicami Polski. Warto obserwować jak będą wyglądać wyniki w poszczególnych krajach.

Korzystaj z dnia inwestora!

Dzień inwestora w spółce to fajna okazja żeby lepiej poznać firmę, ale przede wszystkim porozmawiać z jej przedstawicielami i wymienić się spostrzeżeniami z innymi inwestorami. Niejeden raz szedłem na konferencję bez konkretnego pomysłu na zadanie pytania zarządowi spółki, ale inni inwestorzy wyręczyli mnie w tej kwestii. Korzystajcie, zapisujcie się na takie spotkania, przede wszystkim w spółkach, które macie w swoim portfelu i myślicie o nich w długim terminie.

A jak mówimy o inwestowaniu długoterminowym, to przypominam, że widzimy się niedługo w Gdańsku, Wrocławiu i Rzeszowie zapisy na darmowe wykłady można jeszcze składać pod tym linkiem.

Powyższy wpis powstał we współpracy z PKN Orlen.

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x