Doradca.tv u Wapniaka odc.2: szukanie silnych trendów

spółki trendowe doradca u wapniaka

Spekulacja w czasie kilku miesięcy najlepsze efekty osiąga na instrumentach w silnych trendach. Nauka inwestowania w cyklu na YouTube nabrała tempa, bo Maciej ma już pierwsze akcje w portfelu. Zobaczcie jak działa kupowanie akcji trendowych.

Cykl rozwojowy z Wapniakiem ruszył pełną parą. Pierwsze akcje kupione, Maciejowi coraz bardziej podoba się giełda ;) Pisałem o tym w zapowiedzi i pierwszym odcinku – jeśli jesteś tu pierwszy raz, to warto zacząć od teksu z założeniami całego eksperymentu.

A teraz zobaczcie odcinek z kupowaniem akcji (inwestowania w spółki trendowe) zgodnie z metodami, których go uczyłem:

 

Strategia inwestycyjna: spółki trendowe

Po pierwszych rozmowach ustaliliśmy, że Wapniak ma ok. 2h w tygodniu na inwestowanie i cały eksperyment potrwa 6 miesięcy. Od razu wiedziałem, że np. strategie na kupowanie spółek dywidendowych czy inwestycje długoterminowe (powyżej roku) nie do końca będą miały sens w tym eksperymencie. Odpadało też jakieś spekulowanie na krótkich interwałach, np. kilka dni. To wymaga dużo czasu od samego inwestora.

Tutaj pasowała jedna z moich ulubionych strategii, czyli spółki w silnych trendach. Wystarczy, że od kilku miesięcy cena spółki rośnie. I już mamy pierwsze kryterium spełnione. Później wybranym instrumentom trzeba się przyjrzeć, sprawdzić co się dzieje w spółce, jakie są fundamenty i środowisko inwestycyjne. Chodzi o to, żeby nie kupować kota w worku z powodu ładnego wykresu. Pisałem o tym w 7 zasadach jak grać na giełdzie – trzeba łączyć analizy a nie wojować która jest skuteczniejsza.

Ostatni warunek to ustalenie punktu wejścia i wyliczenie stop-lossa. To już pokażę na konkretnych transakcjach Wapniaka. Przy bardzo uproszczonym założeniu, Wapniak gra dosyć agresywnie, bo zakłada aż 20 proc. ryzyka.

UWAGA
W dyskusji pod video i pytaniach od widzów kilka razy pojawiło się pewnie uproszczenie, wywołane nazwą mojego kanału. Doradca.tv od razu kojarzy się z tym, ze doradzam w kupowaniu akcji, a to nieprawda. Idąc tym tokiem myślenia, powinienem nazwać kanał „nauczyciel.tv”. Cała akcja polega na tym, że uczę Maćka różnych rzeczy związanych z giełdą, pokazuję jak działają platformy i zlecenia, jak analizuje się wykresy itp., ale decyzje inwestycyjne podejmuje Maciej. To on uparł się, że na swoim koncie i portfelu 10 tys. zł pokaże czego się nauczył ;)

Zakupy Wapniaka

Bardzo istotne info: nagrywaliśmy 24 marca i wtedy też Maciej wykonał 3 transakcje. Pisze ten tekst w kwietniu, więc wykres tez już wygląda nieco inaczej. Spółki trendowe są dalej trendowe, ale ceny nieco się pozmieniały ;)

Na pierwszy ogień Maciej wybrał Amrest, czyli potężną markę, która znalazła się w puli analizowanych przez nas spółek. Od razu było widać po wykresie, że ma ona bardzo silny trend wzrostowy. Maciej zdecydował się zakup. Podejrzewam, że tez dlatego, że spółka spełniła warunek rzadko spotykany w ostatnich miesiącach. Tutaj można mówić nie tylko o trendzie wzrostowym, ale o historycznym maksimum, czyli jest to dosłownie modelowa spółka do tej strategii. Nie dość, że z tygodnia na tydzień kurs rośnie jak po sznurku, to jeszcze ma obecnie najwyższą cenę w historii. Na etapie pokazywania strategii zaznaczyłem, że możemy takich spółek nie spotkać, bo kupowanie maksimum historycznych jest super szczególnie w hossie.

Dalej było nieco trudniej, bo zaczynał się wybór ze spółek trendowych, ale już żadna z nich nie była na maksimach. Żeby było nam łatwiej, wydrukowałem wykresy, które wcześniej wybraliśmy na komputerze. I tak ostateczna analiza jest na komputerach i narzędziach, ale papierowe wersje pomagają. Ostatecznie wybór padł na CI Games i Oponeo.pl

To wszystko było 24 marca i transakcje wyglądały następująco. Wykresy są w skali roku żeby pokazać od razu dlaczego spółki pasują do strategii kupowania trendów.

Amrest: 9 akcji w cenie 206.50, prowizja 7.26 

spółka amrest wykres

CI Games: 80 akcji w cenie 24.24, prowizja 7.56

 spółka ci games wykres

Oponeo: 60 akcji w cenie 33.85, prowizja 7.92

spółka oponeo wykres

Tak wyglądają spółki trendowe z 8 kwietnia (zrobione przez narzędzie Squaber).

portfel wapaniaka

Pozycja gotówkowa

Tak, to też jest pozycja. Gotówka, która leży w portfelu to pieniądze, które czekają na transakcje. Czasami to najtrudniejsza pozycja dla inwestora czy tradera, bo po prostu korci nas aby otworzyć jakąś pozycję i kupić instrument. Jednak nic na siłę. Wapniak zdecydował się na 3 spółki, teraz trwa poszukiwanie kolejnych zakupów. Wcale nie trzeba cały czas mieć komplet akcji w portfelu.

Każda transakcja ma stop-lossy

Każde zlecenie trzeba zabezpieczyć. Stop-loss to zlecenie giełdowe automatycznej sprzedaży wskazanego papieru wartościowego, waluty lub towaru w momencie, gdy cena osiągnie określoną, niską wartość.

Mega prosty przykład. Kupuję akcje za 100 zł. na poziomie 90 zł (czyli 10 proc.) stawiam zlecenie stop-loss. Kiedy notowania dotrą do tej ceny, uruchomi się zlecenie i moje akcje zostaną sprzedane.

Istnieje niebezpieczeństwo, ze stop-loss nie zadziała. W momencie tzw. luki cenowej, cena może przeskoczyć nasze zlecenie. Zdarza się to rzadko, ale jednak w sytuacji bardzo kryzysowej, musimy się z tym liczyć. Wyobraźmy sobie, że moje zlecenie na poziomie 90 zł jest ustawione, obecna cena ma 94 zł, a weekend wybucha kryzys w Chinach i cena otworzy się na poziomie 80 zł, a w mediach ogłoszą kolejny kryzys finansowy. Niestety jest to ryzyko inwestycyjne.

Wapniak ma na każdym zleceniu stop-loss, średnio na poziomie ok. 12 proc. ewentualnego spadku. Do tego jest jeszcze kwestia tzw. istotnych punków. Są wsparcia i opory, są też „okrągłe liczby” lub ważne historyczne punkty na wykresie. Wszystkie te pojęcia będą omówione oddzielnie, bo to i tak bardzo dużo informacji na jeden raz.

Doświadczeni inwestorzy piszą, że moglibyśmy dodać do tego odcinka dużo więcej szczegółów – poziomy wsparcia i oporu, wskaźniki do wyceny fundamentalnej oraz wskaźniki do analizy technicznej, żeby lepiej znaleźć punkt wejścia w transakcję. To wszystko prawda, ale pamiętajcie, że jest to eksperyment i cykl dla całkowicie początkujących. Nie wszystko od razu ;)

Co dalej?

Wapniak uczy się dalej, ja podsyłam różne źródła do nauki, widzimy się na kolejnym nagraniu i zobaczymy jakie będą kolejne decyzje. Obserwujemy portfel z 3 akcjami, a pozycja gotówka leży spokojnie. Stop-lossy są ustawione, ale warto cały czas patrzeć na to, co dzieje się na szerokim rynku. Spółki trendowe na pewno jeszcze są do znalezienia, trzeba przeglądać co dzieje się na poszczególnych indeksach.

Ja jestem cały czas dostępny w kwestii ewentualnych pytań i już zbieram materiały na kolejne teksty i video.

Tomasz Jaroszek

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz Waszczyński
Mariusz Waszczyński
8 lat temu

Super seria. Nie mogę się doczekać kolejnych wpisów!
Ps możesz wstawiać równolegle na swoim kanale naukę dodakowych strategii, wskaźników itp dla tych co chcą więcej :)

Krzysztof Skrzynecki
Krzysztof Skrzynecki
8 lat temu

Tomku, wspomniałeś, że podsyłasz Wapniakowi 'materiały do nauki’ – możesz polecić coś konkretnego?

Mariusz Waszczyński
Mariusz Waszczyński
8 lat temu

Super seria. Nie mogę się doczekać kolejnych wpisów!
Ps możesz wstawiać równolegle na swoim kanale naukę dodakowych strategii, wskaźników itp dla tych co chcą więcej :)

Krzysztof Skrzynecki
Krzysztof Skrzynecki
8 lat temu

Tomku, wspomniałeś, że podsyłasz Wapniakowi 'materiały do nauki’ – możesz polecić coś konkretnego?

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
4
0
Would love your thoughts, please comment.x