Wszystko o ETF-ach: darmowe wykłady na WPIC

WPIC konferencja

Żeby pasywna rewolucja na dobre dotarła do Polski, potrzebne nam są nie tylko instrumenty, ale i odpowiednia wiedza jak z tych instrumentów korzystać. Z tej okazji zapraszam na WPIC, czyli Warsaw Passive Investment Conference, 2 dni pełne debat i wykładów.

 

Już tylko kilka dni zostało do Warsaw Passive Investment Conference, czyli konferencji organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych, Biuro Maklerskie mBanku oraz Beta Securities Poland. To konferencja edukacyjna, więc całkowicie darmowa dla inwestorów indywidualnych. Sam będę oglądał wykłady także z perspektywy uczestnika, więc tym bardziej zapraszam Was do udziału!

 

Warsaw Passive Investment Conference w 5 punktach:

  • Solidna, merytoryczna i DARMOWA konferencja edukacyjna, w której warto wziąć udział.
  • 24-25 kwietnia, 100% online
  • 14 wykładów, 4 debaty o ETF-ach i pasywnym inwestowaniu
  • Całość dostępna również w formie nagrań
  • Zapisy tutaj: https://www.doradca.tv/wpic 

O czym dowiesz się na WPIC?

Jak sama nazwa wskazuje, Warsaw Passive Investment Conference, skupia się wokół tematyki inwestowania pasywnego oraz funduszy inwestycyjnych typu ETF. Ja zapisuję się tu co roku jako inwestor indywidualny, ale jest to też ważna konferencja dla zarządzających oraz sprzedających te instrumenty – wydaje mi się, że warto brać w niej udział będąc pracownikiem sektora finansowego i pracując na co dzień z rynkiem kapitałowym. Przy kilkunastu wykładach i kilku debatach, naprawdę jest w czym wybierać i zarówno inwestor indywidualny, jak i pracownik instytucji na pewno znajdzie dla siebie interesujące tematy.

 

ETF-y to fantastyczny wynalazek, ale jak to zwykle w finansach: diabeł tkwi w szczegółach. Trzeba wiedzieć na co uważać wybierając instrumenty, kiedy dane instrumenty pasują do strategii, na co kłaść nacisk, a jakie pułapki omijać, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego. Mógłbym tak wymieniać i wymieniać i właśnie o to chodzi – chociaż inwestowanie pasywne i instrumenty ETF bardzo upraszczają życie inwestorom, to nie oznacza to, że nie ma nic do nauki. Wręcz przeciwnie!

 

Sprawdźcie dokładnie co dzieje się na WPIC w poniedziałek i wtorek – które wykłady Was interesują, niezależnie od tego czy macie w tych dniach czas czy nie – zapiszcie się, żeby później ewentualnie obejrzeć nagrania z materiałami:

 

> Zapisz się na Warsaw Passive Investment Conference <

 

WPIC etf 

Zobaczmy jaki jest rozkład jazdy 😊 Większość z nas nie ma czasu oglądać wszystkiego od rana do wieczora, więc warto zaznaczyć sobie najbardziej interesujące nas pozycje i ewentualnie resztę nadrobić już w formie nagrań po konferencji.

 

WPIC: poniedziałek 24 kwietnia

Konferencję otwiera swoim wykładem o 9:30 Nick Maggiulli z Ritholtz Wealth Management, który skupi się na przyszłości inwestowania i pokaże kilka nowych rozwiązań do budowy swojego majątku.

 

O 10.00 doskonale znany polskim inwestorom Grzegorz Zalewski z Domu Maklerskiego BOŚ będzie zastanawiał się czy pasywne inwestowanie jest do pogodzenia z naszą naturą. Ten wykład mam zaznaczony jako obowiązkowy do obejrzenia, bo nie mam wątpliwości, że Grzegorz dostarczy ciekawych wniosków z psychologii inwestowania.

 

Chwilę później, bo o 10.30 Michał Masłowski ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprowadzi wykład o lekcjach z przeszłości i prognozach na przyszłość, czyli o ewolucji inwestowania pasywnego i ETF-ów. Trzeba przyznać, że ten rynek od kilku lat bardzo dynamicznie rozwija się w Polsce, chociaż do takiej skali jak na zachodzie mamy jeszcze daleką drogę.

 

Po tym wykładzie zobaczymy pierwszą debatę: „Dlaczego inwestowanie pasywne jest coraz bardziej popularne wśród polskich inwestorów?” O 11.00 porozmawiają na ten temat: Michał Radomski z mBank Biuro Maklerskie, Michał Masłowski z SII, Michał Duniec z Analiz Online oraz Przemysław Gerschmann z GPW.

 

Po krótkiej przerwie zobaczymy kolejnego zagranicznego gościa, który opowie od perspektywach rynku i alokacji aktywów – to Paul Jackson, Global Head of Asset Allocation Research Invesco. Te wykład wystartuje o 11.50.

 

Kolejne trio jest doskonale znane polskim inwestorom, dwaj blogerzy oraz zarządzający aktywami, których niejednokrotnie widzieliśmy w panelach dyskusyjnych czy na konferencjach edukacyjnych. Po kolei:

 

Jak zbudować portfel „na każdą pogodę” po polsku? – ten temat o 12:20 rozbroi dla nas Artur Wiśniewski z bloga Stockbroker.pl.

 

Czy pasywne inwestowanie to tylko walka o niższe koszty? – nad tym tematem zastanowi się Jacek Lempart z bloga systemtrader.pl o 12:50

 

Natomiast o 13.20 drugi wykład, na który bardzo czekam: Inwestowanie w ETF: 5 pułapek, w które wpadają inwestorzy – ten temat omówi Mateusz Mucha, Zarządzający Aktywami BETA ETF.

 

Kolejny panel dyskusyjny to próba odpowiedzi na pytanie „na czym warto się skupić przy pasywnym inwestowaniu?” Będą tam Jacek Lempart z systemtrader.pl, Dawid Bąbol, zarządzający funduszami BETA ETF, Artur Wiśniewski ze Stockbroker.pl orz Michał Wojciechowski, Z-ca dyr. Dep. Rozwoju Rynków Regulowanych z mBank Biuro Maklerskie (temat rzeka, zobaczymy, ile uda się zmieścić w 40 min!).

 

O 15.00 Michał Wojciechowski z mBanku zostaje na wirtualnej scenie i zaczyna temat: „ETF-y tematyczne czy to jeszcze inwestowanie pasywne?” To jest bardzo dobre pytanie i sam się poważnie zastanawiam nad tym, kiedy realnie stawiamy granice pomiędzy szerokim i zdywersyfikowanym i inwestowaniem pasywnym, a kiedy po prostu inwestujemy w konkretny „temat” za pomocą ETF-ów.

 

Ten temat bardzo ładnie łączy się z kolejnym, który sam wpisany jako ten do obejrzenia: „Jak inwestować pasywnie w surowce na GPW”? Ten temat omówi Mariusz Adamiak, Regional Manager Raiffeisen Bank International.

 

Ostatnim wykładem tego dnia będzie „Porównanie wyników inwestorów pasywnych i aktywnych”, które wykona Dr hab. Tomasz Miziołek, prof. Uniwersytet Łódzki. Pierwszy dzień konferencji zamykamy debatą z moim udziałem!

 

Zapraszam na moją debatę

W tym roku mam na Warsaw Passive Investment Conference potrójną rolę: patrona medialnego, uczestnika oraz prelegenta. Na koniec pierwszego dnia, w poniedziałek o 16.30. będę w panelu: „Inwestować aktywnie czy pasywnie? A może i tak i tak, czy to możliwe? Dyskusję prowadzi Rafał Janik, analityk rynku i autor „Książki o inwestowaniu”, a pozostali paneliści to Mariusz Adamiak, Regional Manager Raiffeisen Bank International oraz dr hab. Tomasz Miziołek, prof. Uniwersytetu Łódzkiego.

 

WPIC

 

WPIC: wtorek 25 kwietnia 

Drugi dzień konferencji startuje nieco później, o 13.00 otworzy go Izabela Olszewska, Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie krótkim wystąpieniem.

 

Już o 13.10 Eva Miklasova, Head of ETF Business Austria & CEE z Invesco poprowadzi wykład o tym jak ważna jest struktura instrumentu: kiedy warto korzystać z syntetyków. To będzie ciekawy wykład dla branży finansowej oraz dla tych bardziej zaawansowanych, którzy dokładnie analizuje wybierane instrumenty ETF.

 

Mobeen Tahir, Director Research z WisdomTree na swoim wykładzie o 13.45 spróbuje odpowiedzieć na pytanie: „czy jesteśmy w super-cyklu surowcowym”? Czekam na ten wykład, zdarzyło mi się korzystać kilkukrotnie z instrumentów firmy, można je kupować w polskich biurach maklerskich.

 

Po krótkiej przerwie, o 14.35 Nicole Chong, Associate, EII Investment Strategy z iShares opowie o wdrażaniu taktycznej alokacji za pomocą instrumentów ETF.

 

O godzinie 15:15 zacznie się pierwsza wtorkowa debata: „obecna sytuacja i trendy na rynkach inwestowania pasywnego na świecie„, a w panelu wezmą udział: Tomas Packa (Senior Xtrackers Sales, Austria i CEE z CESGA®), Mobeen Tahir (Director Research z WisdomTree), Matthias Zeinitzer (Director, iShares & Wealth CEE z BlackRock), Eva Miklasova (Head of ETF Business Austria & CEE z Invesco), Robert Sochacki (CFA, Prezes Zarządu BETA Securities Poland SA) oraz Mateusz Krupa (CFA, Ekspert ds. analiz – strategia rynkowa z mBank Biuro Maklerskie.) To największa dyskusja całej konferencji i wydaje mi się, że duża wartością dodaną będzie spojrzenie na ten temat z perspektywy światowych firm zajmujących się ETF-ami i z naciskiem na nasz rejon geograficzny.

 

O 16.25 będziemy mogli posłuchać jeszcze wykładu: investing 2.0 – advancing into public markets, czyli nowe rozwiązania, o których opowie Tomas Packa (Senior Xtrackers Sales, Austria i CEE z firmy CESGA)

 

Konferencję zakończy dłuższa debata na temat: Jak możemy rozwinąć polski rynek inwestowania pasywnego? Nie znamy jeszcze pełnego składu panelistów, ale ten temat jasno wskazuje na branżową dyskusję i szczególnie pracowników sektora finansowego nie może tam zabraknąć.

 

Jeśli macie pytania, to śmiało zostawiajcie je w komentarzach, a ja będę uzupełniał ten wpis, jeśli tylko będą wprowadzone jakiekolwiek zmiany w agendzie konferencji. Do zobaczenia w poniedziałek na Warsaw Passive Investment Conference!

 

*Wpis powstał we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x