Rozdział 3: dodatki

Witamy w dodatkowych materiałach do trzeciego rozdziału Śladami Warrena Buffetta!

To chyba najbardziej osobisty dla nas rozdział, bo bazuje na pierwszej polskiej relacji z konferencji Berkshire Hathaway, którą zrobiliśmy w 2018 roku. Całość relacjonowaliśmy na naszych kanałach, a sporo treści zebranej w całość można znaleźć tutaj:

Po lekturze trzeciego rozdziału możesz tu zestawić swoje wyobrażenia o Omaha z prawdziwymi nagraniami, które udało nam się zebrać na etapie pisania książki.

Przygotowaliśmy film z naszego wyjazdu, pokazujący skalę wydarzenia, które opisywaliśmy:

Jeszce dokładniej skalę wydarzenia pokazuje Wall Street Journal. Tu akurat klip z 2015 roku, ale nie zmieniło się wiele, poza tym, że dzisiaj trudniej spotkać samego Warrena w trakcie imprezy. Na video znajdziecie słynny rzut gazetą czy wspominany wielokrotnie mecz ping-ponga. Niestety z czasem tych elementów robiło się coraz mniej.

Już wiesz, że samo spotkanie akcjonariuszy odbywa się każdego roku, w Omaha, w Nebrasce. Na stronie Berkshire Hathaway dowiesz się, jaki jest dokładny plan na dany rok:

Całość transmisji można obejrzeć na Yahoo Finance. Na czas konferencji jest specjalna podstrona, gdzie znajdziemy dużo materiałów.

Zobacz jak wygląda relacja z 2019 roku, wraz z komentarzami ekspertów w studio. Cała relacja ma… 8 godzin!

Dzięki nagrywaniu, możemy sięgnąć po archiwalne wypowiedzi z ubiegłych lat, pocięte na poszczególne pytania lub jak powyżej – w całości (jeśli masz zdrowie słuchać cały dzień transmisji). Nie ma przeszkód, jeśli chcesz obejrzeć spotkania sprzed kilku lat minuta po minucie.

Zamiast oglądać, można też czytać!

Prawdziwa kopalnia wiedzy to transkrypcje wszystkich spotkań. Oczywiście ich lektura jest o tyle trudna, że im starsza konferencja, tym mniej będziemy pamiętać kontekst rynkowy, czyli co działo się w gospodarce, na giełdzie, spółkach itp. To ta sama trudność jak przy czytaniu listów do akcjonariuszy.

Podpowiem Ci, że zebranie w jeden dokument lat 1994 do 2018 to… 2200 stron czystego tekstu!

Atrakcje w Omaha

Kluczowy jest oczywiście dzień targowy, który rozpoczyna imprezę w piątek, chociaż w sobotę również można zrobić zakupy w spółkach z portfolio Berkshire Hathaway. Dobrą relację zrobiła dziennikarka Fox Business w 2017 roku, spacerując między stoiskami z operatorem.

Wspomniany mecz ping-pongowy Buffetta i Gatesa już się nie odbywa, ale sama impreza w Borsheim’s jak najbardziej. Wspomnielismy w książce, że ciężko się dostać tak blisko, więc tym bardziej wart zobaczyć na video wygląda ta część imprezy. To chyba jedyne miejsce, gdzie ze względu na media i zajęte miejsca, dostanie się jest niemożliwe.

W 2018 roku nie grał już w ping-ponga ani Bill Gates, ani Warren Buffett, ale jeśli chcecie wiedzieć jak to wyglądało jeszcze kilka lat temu, to poniżej jest nagranie kogoś, komu udało się zdobyć świetne miejsce.

Wspomniany też kilkukrotnie sklep z meblami Nebraska Furniture Markt, w którym na uczestników konferencji czeka „materac Buffetta”, ale też ogromna część historii Rose Blumkin, założycielki sklepu. To również miejsce, które przynosi wysokie przychody w trakcie konferencji i jest reklamowe przez duet Buffett i Gates.

Poniżej można zobaczyć jak wygląda sklep i reklamowane przez Warrena materace. Oczywiście w trakcie konferencji sklep jest do dyspozycji uczestników, a sprzedawcy tylko czekają na klientów z całego świata. Jak się zapewne domyślasz, kupujesz na miejscu, a wysyłka mebli to już odrębna sprawa.

No i koniecznie nostalgiczne nagranie dwóch miliarderów wspominających dawne czasy, reklamujących przy okazji przeróżne produkty i swoje firmy:

Oczywiście Yahoo Finance ma wyłączność na transmisję, ale wcześniej umówione i dokładnie zaplanowane wywiady odbywają się w tym czasie w Omaha. Poniżej przykład bardzo wartościowej rozmowy, w której brał udział nie tylko Warren i Charlie, ale i Bill Gates. Nie trzeba jechać do Nebraski żeby posłuchać takich rozmów, są one udostępniane w mediach społecznościowych bardzo szeroko.

Już wiesz, ze Warren Buffett często reklamuje produkty firm z portfolio Berkshire Hathaway. Pomaga w tym chętnie Bill Gates, również zaangażowany współkę. Jednym z takich pomysłów na pokazanie marki od środka jest ich wspólna wizyta w Dairy Queens.

A tutaj na sam koniec opisywany w trzecim rozdziale Bon Jovi & Warren Buffett na scenie. Warren ma ogromny dystans do siebie, co tym bardziej wykorzystuje w kontekście działań charytatywnych. Tutaj organizatorem był magazyn Forbes.

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj