Jak kupić obligacje w Pekao SA? – poradnik

obligacje w pekao

Dostępne od niedawna skarbowe obligacje w Pekao SA to spora rewolucja dla polskiego klienta, który do tej pory miał mało możliwości kupna tych prostych instrumentów. Jak kupić obligacje w Pekao SA? Podpowiadam, bo tym razem możliwa jest zarówno opcja zakupu przez konto bankowe, jak i aplikację.

 

Wierzcie mi lub nie, ale obligacje w Pekao SA to naprawdę duży temat dla każdego, kto oszczędza krótko i długoterminowo z wykorzystaniem tych instrumentów. Przetestowałem dokładnie usługę i jestem przekonany, że zwiększy ona znacząco dostępność obligacji w Polsce. Część osób zniechęcona dotychczas samym procesem zakupu, nie będzie miała już tego problemu, bo dostępna aplikacja jest bardzo intuicyjna i obligacje w Pekao SA po prostu bardzo łatwo kupić.

 

Zobaczcie sami jak wygląda usługa i zakup krok po kroku:

Partnerem tego wpisu oraz powyższego filmu jest Bank Pekao SA, a omawiana oferta jest dostępna od 1 października 2022.

 

Jak działają obligacje?

 

Obligacje skarbowe to jeden z najłatwiejszych i najwygodniejszych instrumentów do oszczędzania, jakie mamy dostępne na rynku. W przypadku lokowania pieniędzy z wyeliminowaniem ryzyka inwestycyjnego, mamy tak naprawdę do dyspozycji jedynie bankowe lokaty bądź konta oszczędnościowe oraz właśnie obligacje skarbowe detaliczne. W każdym innym przypadku możemy spotkać się z ryzykiem inwestycyjnym i zmiennością cen, co dla wielu osób jest ryzykiem nie do przyjęcia. Co musimy wiedzieć o obligacjach detalicznych?

 

1. Obligacje skarbowe to nic innego jak pożyczanie pieniędzy do Skarbu Państwa. Trudno o bardziej wiarygodnego i bezpiecznego partnera niż cały kraj.

 

2. Każda obligacja kosztuje 100 zł i jest to minimalna kwota, od której można zacząć przygodę z tymi instrumentami. Nie można kupować ich ułamkowych części, jedna obligacja to minimum inwestycji.

 

3. Obligacje w zależności od rodzaju oprocentowane są stałą lub zmienną stopą procentową. Wszystko jest dokładnie opisane w tzw. listach emisyjnych i łatwo jest zorientować się na jakie odsetki możemy liczyć.

 

4. Obligacje detaliczne pozbawione są ryzyka inwestycyjnego. Jeśli kupuję instrument za 100 zł, to będzie on wykupiony w terminie za 100 zł (+ odsetki płacone w dniu wykupu lub wcześniej). Żadna bessa, kryzys i rynkowa zmienność nie mają wpływu na zmianę ceny naszych obligacji.

 

5. Z obligacji możemy wycofać pieniądze w każdej chwili, składając dyspozycję przedterminowego wykupu i to może się wiązać z opłatą określoną w liście emisyjnym danej obligacji.

Kupując obligacje w Pekao SA warto wiedzieć, że za prowadzenie rachunku pieniężnego, zawarcie umowy, zakup obligacji czy ich zamianę, bank nie pobiera żadnych opłat.

 

Jakie mamy obligacje w Pekao SA?

W tej chwili Bank Pekao oferuje 6 rodzajów obligacji Skarbu Państwa:

  • 3-miesięczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (OTS),
  • roczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (ROR),
  • 2-letnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (DOR),
  • 3-letnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (TOS),
  • 4-letnie indeksowane obligacje skarbowe (COI),
  • 10-letnie emerytalne obligacje skarbowe (EDO).

 

Oznacza to, że jedynie w przypadku obligacje 6-letnich i 12-letnich rodzinnych, transakcja nie będzie możliwa. Na pokazanym wyżej filmie kupiłem obligacje krótkoterminowe i moje ulubione EDO, czyli 10-letnie obligacje indeksowane inflacją.

 

Jak podpisać umowę o zakup obligacji w Pekao SA?

Umowę mogą zawrzeć z bankiem zarówno klienci, którzy już mają dostęp do kanałów elektronicznych, jak i całkiem nowe osoby. Dla posiadacza dostępu do bankowości Pekao24 będzie to bardzo proste, wystarczy iść drogą zakładek:

 

Inwestycje -> Obligacje Skarbu Państwa -> Podpisz umowę

 

Po drodze trafiamy na tzw. kwestionariusz MiFID. To specjalna ankieta, która ma za zadanie dowiedzieć się od klienta o jego preferencjach, potrzebach, wiedzy, doświadczeniu i podejściu o pomnażania środków oraz ryzyka. W ten sposób banki i domy maklerskie mogą dopasować produkty finansowe adekwatnie do udzielonych odpowiedzi. Nie ma w tym nic dziwnego, to procedura znana od lat. Wiem, że czasem MiFID wzbudza zdziwienie (szczególnie gdy ktoś widzi ankietę po raz pierwszy), ale jest to procedura obowiązująca na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Po odpowiedzeniu na pytania testowe (sprawdzające naszą wiedzę z inwestowania wobec złożonych deklaracji) oraz wypełnieniu kwestionariusza, autoryzujemy aktywność (np. SMS-em lub aplikacją, tak jak potwierdza się dyspozycje w banku) i mamy ten krok gotowy.
Dalej pojawia się potwierdzenie aktualności danych osobowych, wprowadzenie adresu zamieszkania i potwierdzenie adresu korespondencyjnego.

 

Kolejny krok to ostatnie formalności: formularz FACTA, CRS, ankieta o Przeciwdziałaniu Praniu Pieniędzy oraz o uzupełnienie właściwego urzędu skarbowego. Po tych wszystkich kwestionariuszach zostanie wygenerowana umowa, którą będziemy mogli podpisać, czyli zatwierdzić. Bank przedstawi wtedy klientowi numer umowy oraz rachunek do wpłat i przelewów.

 

Ostatni krok, o który poprosi nas bank to zdefiniowanie rachunku i tutaj możemy podać numer rachunku na wypadek chociażby realizacji dyspozycji przedterminowego wykupu. Nie musimy od razu definiować rachunku. Jeśli tego nie zrobimy, system przeniesie nas do zakładki „Inwestycje”, gdzie będziemy mogli kupić obligacje w Pekao SA.

 

Nie jestem klientem, ale chcę kupić obligacje w Pekao SA

 

Ja jako dotychczasowy klient banku miałem tę szybszą drogę, bo już miałem dostęp do Pekao24 oraz aplikację PeoPay. Nie znaczy to jednak, że nie mógłbym kupić obligacji w Pekao SA, gdybym nie był klientem. Cała rewolucja tej usługi polega na tym, że można bardzo sprawnie kupić obligacje bez posiadania konta wcześniej konta. Możemy założyć sprawnie rachunek z poziomu aplikacji tylko do kupowania obligacji.
Żeby kupić obligacje w Pekao SA, najwygodniej jest pobrać aplikację PeoPay (z Google Play lub AppStore), a zaraz po uruchomieniu PeoPay należy wybrać pola:

 

Zostań klientem Banku Pekao -> Kup obligacje -> Zaczynamy

 

W dalsze kolejności uzupełniamy podstawowe dane kontaktowe, a bank generuje unikatowy login do bankowości elektronicznej i poprosi o zaakceptowanie informacji o administratorze danych oraz o zawieraniu umów drogą elektroniczną. Dalej czeka nas weryfikacja numeru telefonu oraz zdefiniowanie hasła i wybór metody weryfikacji tożsamości. Można w tym celu zrobić chociażby selfie. Wykonujemy zdjęcie dowodu osobistego i nagrywamy twarz przez kamerkę w telefonie zgodnie z instrukcją. Innym wariantem jest potwierdzenie tożsamości przez aplikację mObywatel. Tam po zalogowaniu wybieramy opcję „przekazania instytucji lub firmie” specjalnego kodu, który wklejamy do aplikacji PeoPay. Później potwierdzamy tożsamość tzw. selfie, czyli znowu nagrywamy kilku ruchów głową do aparatu w telefonie. To banalnie prosta procedura, która z późniejszą weryfikacją danych trwa dosłownie kilka minut.

 

Zaraz po niej klient zostanie poproszony o zapoznanie się z wymaganymi zgodami i otrzyma przygotowaną przez bank umowę do podpisania kodem SMS. Później przechodzimy już sprawnie do zakładki „Inwestycje” a tam czekają na nas obligacje skarbowe w Pekao SA.

 

Jak wygląda proces zakupu obligacji?

 

W pierwszym video pokazałem jak kupowałem obligacje zarówno przez aplikację, jak i przez Pekao24, ale na wszelki wypadek jeszcze krótka instrukcja:

 

W zakładce „inwestycje” wyświetla się nasza struktura portfela inwestycyjnego, a zaraz obok znajdziemy przycisk „kup obligacje” albo po prostu „kup”, ale już w sekcji z obligacjami. Kliknięcie przycisku przeniesie nas do listów dostępnych emisji, gdzie znajdziemy podstawowe dane wszystkich instrumentów:

  • kod emisji,
  • typ emisji,
  • wysokość oprocentowania,
  • rodzaj oprocentowania.

 

Dopiero po wybraniu konkretnej emisji, na ekranie pojawi się dyspozycja zakupu, gdzie wybieramy ile obligacji chcemy nabyć. Jeśli mamy pieniądze na rachunku, wtedy dyspozycja zostanie od razu pokryta, a jeśli nie, to możemy zasilić go później w związku ze złożoną dyspozycją (mamy 3 dni robocze na uzupełnienie rachunku pieniężnego). Do tego czasu nasze obligacje będą oznaczone jako „nieopłacone”. Możemy anulować dyspozycję do czasu aż wpłyną środki.

 

Jak wykupić obligacje przed terminem?

 

Tak jak w obligacje w Pekao SA można kupić, tak i można wykupić przed terminem. Oznacza to zakończenie inwestycji przed czasem, ale zgodnie z warunkami, które określa tzw. list emisyjny. W tym celu wybieramy szukamy opcji „Wykup”. Na ekranie pojawi się lista obligacji spełniających warunki do przedterminowego wykupu. Po wpisaniu liczby obligacji, które maja być wykupione, autoryzujemy dyspozycję i czekamy na środki.

 

Obligacje w Pekao SA to dobra wiadomość!

Im większa dostępność obligacji skarbowych detalicznych – tym lepiej. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości i mam nadzieję, że większe zainteresowanie tymi instrumentami nie skończy się wraz ze zwalczeniem inflacji. Obligacje skarbowe detaliczne to świetny sposób na długoterminowe oszczędzanie, a konstrukcja np. 10-letnich EDO sprawia, że oszczędzający dosłownie „wyciska” z procentu składanego maksimum korzyści przez doliczanie odsetek do kapitału. W ten sposób przez 10 lat następuje akumulacja zysków, a efekty mogą przerosnąć nasze oczekiwania.

 

Poza tym sama konstrukcja obligacji i fakt, że zaczynamy je kupować mając dosłownie 100 zł w portfelu, daje dużą elastyczność. Możemy kupować obligacje regularnie, każdego miesiąca, a w przypadku nadwyżek, bardzo łatwo jest wyliczyć ile dodatkowo obligacji mogę kupić.
Trzyma kciuki, że obligacje skarbowe w Pekao SA znacząco zwiększą dotarcie tych instrumentów do klientów detalicznych. Przetestowałem osobiście usługę z użyciem komputera i aplikacji i potwierdzam że tak łatwo jeszcze nie było. Ja na pewno przerzucam się na tę metoda kupowania obligacji, tylko muszę dodać nowe pole w excelu żeby uwzględnić te już kupione. Nie da się przenieść obligacji z rachunku na rachunek, ale to wydaje się być najmniejszy problem.

 

Zachęcam do testowania i podzielenia się opiniami w komentarzach!

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz Dyrda
1 rok temu

Historia pokazuje, że można stawiać całe gospodarki i wygrywać wojny obligacjami :) Ale żeby tak sobie „kupić” trochę Banku Pekao, to może i tędy droga? Tak czy inaczej wpis bardzo rozjaśnia obligacje ogólnie, dzięki!

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

czy można zerwać tylko część kupionych obligacji tego samego dnia ? Dla przykładu podam , zamierzam kupić 10 letnie obligacje za 100 tys zł, czy po kilku latach gdybym potrzebował pieniędzy mogę zerwać tylko część kupionych tego samego dnia obligacji czyli np 20 tys zł ? czy muszę wycofać wszystkie obligacje ? tej informacji brakuje mi na filmiku informacyjnym.

Anonimek
Anonimek
11 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Można pojedynczo, zgodnie z ceną za sztukę (100 zł za omawiane).

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
3
0
Would love your thoughts, please comment.x