12 historii o pieniądzach od laureatów konkursu Money Matters

Konkurs Money Matters rozstrzygnięty, a Wasze historie o pieniądzach dały mi sporo do myślenia. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania, a wybór był tak trudny, że aż przyznaliśmy dodatkową nagrodę.

 

Kiedy kilka tygodni temu pokazywaliśmy pierwsze animacje kampanii Money Matters i ogłaszaliśmy konkurs, nie spodziewaliśmy się kilkuset odpowiedzi i tak dużego zaangażowania. Historie o pieniądzach, które pisaliście pokazują doskonale to, co chciał pokazać Saxo Bank – że ten temat dotyka każdego z nas, i to naprawdę głęboko. Poniżej możecie obejrzeć filmy, klikając na obrazek poniżej. Możecie też obejrzeć filmy pod tym linkiem.

 

 

Zobaczcie co o samej kampanii mówi Kim Fournais, założyciel i CEO Saxo Banku:

 

Jako założyciel firmy zbudowanej wokół koncepcji istnienia pieniądza, chcę w jasny sposób przedstawić swój cel i wyjaśnić przekonanie, że dzięki pieniądzom możemy tak naprawdę uczynić więcej dobra niż zła wypływając na ludzkie życie i świat, w którym żyjemy. (…) Zawsze byłem przekonany, że naszym etycznym obowiązkiem jest edukowanie i zwiększanie możliwości wszystkich ludzi chcących zarządzać swoją finansową przyszłością. Zrozumienie rynków finansowych jest po prostu zbyt ważne, aby było to przywilejem osób lub instytucji o specjalistycznej wiedzy finansowej. Uważam, że każdy człowiek zasługuje na dostęp do wiedzy i możliwość działania. (…) Mam nadzieję, że za pomocą serii tych animowanych filmów, zainspirujemy ludzi do przejęcia odpowiedzialności za to, dokąd trafiają ich pieniądze i jaki wywierają wpływ.

 

Konkurs Money Matters

 

Robiłem już kilka konkursów dla czytelników i widzów, ale ten przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Być może to kwestia tematu, który dotyka każdego z nas. W końcu każdy na pewnym etapie życia staje przed tym pytaniem – mniej lub bardziej świadomie. Pieniądze determinują tak wiele czynników, że prędzej czy później, każdy z nas zada sobie to ważne pytanie: „jaką rolę w moim życiu odgrywają pieniądze?”

 

A to z kolei powiedział nam Marcin Ciechoński, Digital Market Manager CEE Saxo Banku:

 

Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, jak duże zainteresowanie wśród polskich inwestorów wzbudziła nasza kampania „Money Matters”. Temat ten jest niezwykle ważny dla Saxo Banku, dlatego kampania została przeprowadzona na wszystkich rynkach, na których działamy. Jednak liczba i jakość komentarzy od polskich inwestorów jest wyjątkowa, dlatego zdecydowaliśmy się przyznać dodatkową nagrodę główną.

 

Sukces kampanii jest dla nas niezwykle ważnym spostrzeżeniem, ponieważ sugeruje, że podzielamy te same wartości z inwestorami w Polsce, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że nasza decyzja o zwiększeniu obecności Saxo Banku w Polsce była słuszna.

 

W najbliższym czasie planujemy uruchomienie podobnych akcji tematycznych, np. związanych z odpowiedzialnym inwestowaniem w oparciu o kryteria ESG. Już teraz inwestorzy mogą znaleźć na naszej platformie wyselekcjonowane koszyki akcji i ETF-ów z całego świata w podziale na różne kryteria ESG.

 

A tu można osłuchać odcinka zapowiadającego konkurs:

 

Wasze historie o pieniądzach

 

Konkurs został rozstrzygnięty i spośród prawie 160 odpowiedzi udało nam się wspólnymi siłami 12 odpowiedzi, które nagrodziliśmy. Niektóre odpowiedzi przyciągały formą, inne ciekawymi spostrzeżeniami, jeszcze gdzie indziej zaciekawiła nas osobista historia. Takie konkursy mają to do siebie, że tak naprawdę każdy powinien być laureatem już ze względu na to, że postanowił podzielić się osobistą historią lub przemyśleniami z szerokim gronem odbiorców.

 

Poniżej nagrodzone komentarze:

 

Mar No:

Money matters”? Spodobały mi się przeczytane kiedyś słowa Steve’a Jobsa „My favorite things in life don’t cost any money. It’s really clear that the most precious resource we all have is time” Dlatego na Pana pytanie – jakie znaczenie mają pieniądze w moim życiu? Odpowiem tak: zarabiam by żyć, nie żyję by zarabiać. Pieniądze nigdy nie były dla mnie celem posiadania ich, gromadzenia jak największej sumy. Oczywiście potrzebne są oszczędności na” czarną godzinę” bo przecież nie wiemy co spotka nas jutro, co bardzo dobrze uświadomiła nam sytuacja w Ukrainie. Wierzę jednak, że nie potrzebujemy pieniędzy by spełniać swoje marzenia czy realizować cele. Są pomocne i owszem, czasem nawet bardzo pomocne ale nie są niezbędne. Lata temu marzyłem o skoku ze spadochronem, ale była to droga przyjemność na którą nie było mnie stać. Pracowałem wtedy jako geodeta. Któregoś dnia dostałem zlecenie wytyczenia domu. Pojechałem na działkę, właściciel już tam na mnie czekał. Rozmawiałem z nim jak to mam w zwyczaju rozmawiać z ludźmi o pasji, hobby, o życiu, o doświadczeniach. Podczas rozmowy okazało się, że jest on instruktorem skoków spadochronowych. Powiedziałem mu oczywiście o swoim marzeniu i wtedy wpadliśmy na pomysł wymiany usług. Ja mu wytyczyłem dom, a on zabrał mnie w chmury gdzie w tandemie skoczyliśmy i spełniłem swoje marzenie. Pyta Pan także, który film podobał mi się najbardziej z kampanii „money matters”. To film numer 1 i 5. Pierwszy ze względu na ukazanie odwiecznej prawdy. Pieniądze ani nie są dobre, ani nie są złe. Za wszystkim stoi człowiek i jego wola czynienia dobra lub zła. Pieniądze są tylko środkiem do wykorzystania i najlepiej wykorzystywać je do czynienia dobrego. Dokładnie takie samo zdanie mam na ten temat. Piąty film także odebrałem bardzo pozytywnie. Fajnie został przedstawiony problem związany z przejęciem władzy nad nami przez obecną technologię. A skoro już nie mamy od niej ucieczki, to najlepiej ją wykorzystać. Wykorzystać do czegoś dobrego, jak zgromadzenie środków na czarną godzinę.

 

Michał:

Z racji aspiracji do wygrania wspomnianego konkursu,
Chcę włączyć się do rozpoczętego przez Tomka dyskursu.
Zacznijmy od tego, że kampania Saxo robi na mnie wrażenie,
Każdy z jej pięciu filmów ma dla mnie ważne znaczenie.
Jednak, gdybym przyparty do muru, musiał jeden wybrać,
To dla mnie numer 2 – o inwestowaniu – powinien wygrać.
Idąc dalej i odpowiadając na trudne dość pytanie,
Stwierdzam, że pieniądze są dla mnie ważne niesłychanie!
Jednak kiedy myślę o tym, dlaczego tak sądzę,
I kiedy definiuję sobie, czym dla mnie są pieniądze,
To do głowy mojej przychodzi jedno ważne słowo:
„Bezpieczeństwo” – najlepiej rezonuje właśnie z moją głową.
I sięgać nie trzeba daleko, świeże są przykłady,
Gdzie firm, korporacje, porzucają układy,
Umowy, kontrakty i w imię bezpieczeństwa,
Swój kapitał relokują za głosem społeczeństwa.
To jedno, zaś drugie, w finansach osobistych,
Temat jest bodaj jeszcze bardziej oczywisty.
Pieniądze są gwarantem stabilnego życia,
Bo każdy z wydatków jest prostszy do pokrycia.
Czy chodzi o utratę pracy, czy chodzi o zdrowie,
Czy musisz naprawić auto, czy żona o ciąży powie.
Nieważne co się stanie, mając zapas gotówki,
Nie boisz się, gdy do wydania są nadprogramowe stówki.
I jest wiele dróg wyjścia w momencie, gdy powinie się noga,
Lecz pieniądze i ich pomnażanie to bezpieczna droga.

 

Filip:

Pieniądze w moim życiu odgrywają ważną role, są narzędziem do godnego życia i spełniania marzeń. Pieniądze nie są ani dobre, ani złe – są neutralne. Nie można się wstydzić posiadania pieniędzy, można się jedynie wstydzić niewłaściwego wydawania pieniędzy. Pieniądze powinny stanowić środek do osiągnięcia celu, nie cel sam w sobie. Prawdziwym celem pieniądza moim zdaniem jest dostarczanie szczęścia. Dostarczanie szczęścia sobie, naszym bliskim, ale i innym ludziom, tak po prostu, bezinteresownie. W tych „ciekawych” ale i trudnych czasach warto pomyśleć także o innych, a pieniądze mają tak ogromną moc, że umożliwiają pomoc, nawet zdalnie, wystarczy chcieć. Najbardziej podobał mi się trzeci film z kampanii Saxo Banku „money matters” pt.: „Za pieniądze możesz kupić szczęście — jeśli tylko zainwestujesz je w coś wartościowego”. Dotyczył on pieniędzy, które są nieodłączną częścią życia każdego człowieka oraz tego co ludzie z nimi robią. Warto pamiętać, że poza przeznaczania pieniędzy na konsumpcję można również oszczędzać lub inwestować. Oszczędzanie niesie za sobą pozytywne skutki, zarówno dla jednostek, jak i dla całych społeczności. Widać to zwłaszcza podczas sytuacji kryzysowych, masowych zwolnień lub klęsk żywiołowych, kiedy ludzie pozbawieni są źródła dochodu lub jest ono znacznie uszczuplone. Wtedy oszczędności pozwalają przetrwać kryzys i w dużym stopniu złagodzić jego negatywne konsekwencje. Warto jednak dać sobie szansę na skorzystanie z wręcz magicznego procentu składanego, który jest możliwy wyłącznie dzięki inwestowaniu. Moim zdaniem ten krótki filmik może być iskrą zapalną dla wielu osób, które postanowią dać sobie szansę i wziąć szczęście swoje i swoich bliskich we własne ręce.

 

Pawel:

Pieniądze umożliwiają ZMIANĘ. Zmianę stanu (sytuacji, w której się znajduję), zmianę w możliwościach (mogą dostarczyć mi opcje, decyzje, ruchy do wykonania) , zmianę perspektywy (mojej pozycji, w której jestem względem kogoś/czegoś), zmianę odczuć i przekonań (sfera mentalna: poprawiają nastrój, wzmacniają psychicznie, uspokajają). A życie składa się z nieustającej sekwencji ZMIAN przecież. I teraz – możliwość zmian dzięki pieniądzom, to zjawisko o dużym spektrum (lub dużej głębi) co do wartości, ilości pieniądza. I to jest fantastyczne, bo możemy je generować prawie niezależnie od tego czy jesteśmy zwykłym Kowalskim czy milionerem. Oczywiście ten drugi ma owo spektrum szersze, ale naprawdę dużo wciąż zależy od naszej zaradności, wyobraźni i konsekwencji. Tylko od nas samych zależy ile tych zmian chcemy, potrzebujemy dokonać. Czasami za nędzne 5 zł możemy „uratować Świat” (napoić spragnionego). Ale też bywa, że i milion zł nie przyniesie nam zmiany, jeśli zostanie nieumiejętnie spożytkowany (np. zagrać u bukmachera mnóstwo nierozsądnych kuponów). Najlepsze ZMIANY dokonujemy, gdy stosunek używanej kwoty do rezultatu jest przemyślany i efektywny. Więc nigdy nie powinniśmy deprecjonować możliwości pieniędzy, którymi dysponujemy, a skupiać się na dokonaniu jak najlepszych ZMIAN za ich pomocą. A te zmiany przecież często generują (lub chociaż mogą generować) więcej pieniędzy.

 

Sebastian:

Pieniądze mają oczywiście ogromne znaczenie, ponieważ pozwalają na zaspokajanie podstawowych potrzeby i dają poczucie bezpieczeństwa. Jednak dążenie do bogactwa za wszelką cenę to przepis na nieszczęśliwe życie. Pieniądze nie powinny być celem, a jedynie środkiem do realizacji celów. Stwarzają nam możliwości wyboru i kontroli własnego życia. Same pieniądze nie uczynią człowieka szczęśliwszym, ale ich dobre użycie owszem. Środki spożytkowane na spełnianie marzeń, wyjazdy wakacyjne czy wydane na spotkania z rodziną/przyjaciółmi mi osobiście sprawiają najwięcej przyjemności. Życie ma się tylko jedno i warto się zastanowić czy warto je poświęcać wyłącznie na zarabianie pieniędzy.

 

Sylwuskak:

Pieniądze nie są ani dobre, ani złe są po prostu narzędziem. Często nam się próbuje wmówić, że jest inaczej. Ile to razy słyszałam zarzuty, że ktoś żyje zbyt bogato, a przecież powinien żyć skromnie, bo pieniądze są złe (w szczególności częsty zarzut do duchownych). Wszystkie te osoby zapominają, że pieniądze jako narzędzie nie mogą być dobre, ani złe. I że ich gromadzenie również nie mówi o tym czy jesteśmy dobrzy czy źli. Pieniądze dla mnie mają duże znaczenie, chociaż nie są najważniejsze. Nie lubię oszczędzać chorobliwie, żeby jak najszybciej osiągnąć FIRE (chociaż jest to jeden z moich celów), ale wolę myśleć o nich jako o zabezpieczeniu mnie i moich bliskich oraz źródle małych i większych przyjemności, które można za te pieniądze kupić. W naszym kraju istnieje takie zamknięte koło: młodzi biorą kredyty na mieszkania, spłacają je całe życie, więc nie mają jak oszczędzać (zwłaszcza, że spłata kredytu hipotecznego, to często dwu, albo nawet trzykrotność wartości mieszkania; czyli gdyby te pieniądze nie wydawać na kredyt tylko oszczędzać i inwestować, to można by było kupić po 20-30 latach 2-3 mieszkania dla dzieci), a ich dzieci kiedy wchodzą w dorosłość także biorą kredyt na mieszkanie. Moim marzeniem jest to, żeby przerwać ten krąg i oszczędzać oraz inwestować tak, aby móc kupić mieszkania moim dzieciom. I żeby w przyszłości to samo zrobiły moje dzieci, czyli będąc wolnymi od kredytów mogli oszczędzać pieniądze na mieszkania swoich dzieci.

 

Przemek:

Wszystkie filmiki od Saxo Banku są świetne. W każdym temacie trafiają w punkt, poruszają ważne tematy na temat pieniędzy, oszczędności i inwestycji. Animacje miło się ogląda i oby więcej było takich kampanii w przyszłości. A wracając do konkursu, to najbliższe mi są dwa filmiki i ciężko jest mi zdecydować który bardziej. Chodzi o filmik nr 1 i nr 3. Zgadzam się z nimi w 100%. Filmik nr 1 przedstawia, że pieniądze to narzędzie, i nie są same w sobie ani dobre ani złe. Dopiero to jak zostaną użyte może być dobre lub złe. Tu nasuwa mi się takie porównanie pieniędzy do noża. Nóż też jako narzędzie nie jest w sobie ani dobre, ani złe. Możemy za jego pomocą przygotować pyszny obiad dla najbliższych, co będzie dobre, lub wyrządzić komuś krzywdę, co będzie bardzo złe. Wszystko zależy od człowieka który posługuje się danym narzędziem. I to wiąże się z temat z filmiku nr 3, ponieważ to w jaki sposób każdy z nas wykorzystuje narzędzie, którym są pieniądze, przyczynia się do tego czy osiągniemy szczęście. Osoba która wszystkie pieniądze wydaje na niepotrzebne rzeczy, może i odczuwa chwilowe przypływy szczęścia. Jednak prawdziwe szczęście osiąga osoba, która posiada oszczędności na czarną godzinę, a pozostałe nadwyżki mądrze inwestuje, dążąc do wolności finansowej. Oczywiście nie ma nic złe aby czasem kupić coś dla siebie, ale chodzi o to żeby w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek. 2) Jakie znaczenie dla mnie mają pieniądze? Zgodnie z tym co pisałem wyżej, pieniądze są dla mnie narzędziem. Narzędziem do realizacji celów, a nie celem samym w sobie. To dzięki pieniądzom możemy kupić upominek bliskiej osobie i sprawić jej przyjemność. Możemy zbudować poduszkę bezpieczeństwa, która da nam spokój, w razie nieprzewidzianych sytuacji. Mając pieniądze możemy wspomóc tych którzy potrzebują pomocy. Mądrze inwestując pieniądze, możemy odłożyć pokaźną sumkę na późniejsze lata, może nawet przejść na wcześniejszą emeryturę. Pieniądze dają możliwości. Możliwość wygenerowania więcej czasu. Otrzymując zwrot z inwestycji, możemy stopniowo zmniejszać czas naszej pracy zarobkowej, nie rezygnując z poziomu życia na którym jesteśmy. A mając więcej czasu możemy go więcej przeznaczać na podróże, na nasze pasje i zainteresowania, dla naszych najbliższych. Możliwości wolności i możliwość zmiany.

 

Magdalena:

Który film jest mi najbliższy… Trudny wybór, bo każdy z nich traktuje o wywieraniu wpływu poprzez odpowiedzialne decyzje. Skłaniam się jednak do wyboru filmu numer 3 – „Za pieniądze możesz kupić szczęście — jeśli tylko zainwestujesz je w coś wartościowego”. Masz pieniądze — możesz budować tożsamość osoby, niezależnej. Osoby, która sama decyduje co, gdzie, jak. Doskonale widać to teraz, kiedy wojna czai się za rogiem. Mając zbudowaną poduszkę finansową, możesz zapewnić bezpieczeństwo rodzinie (wyjazd), możesz pomóc kogoś przewieźć, kupić konieczne środki (uchodźcy, Ukraina) i tak dalej. Idąc dalej tym tokiem myślenia — jakie znaczenie mają pieniądze dla mnie? Nie martwię się o najbliższą przyszłość, mogę zaprosić bliskie mi osoby do kina, teatru, mogę podróżować, odpoczywać. Nieumiejętne nimi zarządzanie z kolei wpędza w kierat. Znowu… pieniądze dają szczęście i mają znaczenie pod warunkiem, że umiejętnie nimi zarządzamy.

 

Michał:

Odpowiedź odnośnie konkursu: 1. Wybieram filmik 3 – wydaje mi się, że jest to najbardziej dojrzałe podejście do szczęścia jednostki, wartości. Pieniądze są ważne o czym napiszę w punkcie drugim, ale pieniędzmi nie wyżywimy ani samych siebie ani rodziny. Ale pieniądze zarazem nie sprawią, że będziemy postępować szlachetnie, godnie. Czuć się ze sami sobą dobrze. Uważam, że to najlepszy filmik stawiający się po przeciwnej stronie „ringu” co do hedonizmu, konsumpcjonizmu i ślepej wierze w pieniądz. 2. Pieniądze mają bardzo duże znaczenie dla mnie. Nie znaczy, że największe, ale choroba i śmierć jednej z najbliższych mi osób uświadomiła mi (po przejściowej nienawiści do pieniędzy – zawżdy nie uratowały koniec końców tej osoby…), jak ważną rolę pieniądze i ich rozsądne lokowanie, oszczędzanie, inwestowanie, zarządzanie nimi w życiu każdego człowieka odgrywają. Dzięki pieniądzom nie musiałem natychmiast rezygnować z obranej ścieżki rozwoju i zmieniać swojego życia o 180 stopni, albowiem zgromadzony kapitał pozwalał na utrzymanie rodziny pomimo kilkukrotnie zwiększonych wydatków. Dzięki poprawnemu ulokowaniu pieniędzy, źródła dochodu nie skurczyły się znacząco i pozwalały nam żyć na niezmienionym poziomie (dzięki oszczędności, możemy sobie na to pozwolić). Najważniejsze w pieniądzach w tamtym okresie, co sobie z czasem uświadomiłem, była możliwość… minimalizacji bólu, cierpienia tejże osoby. Poprzez wszelkiego rodzaju kosztowne zabiegi, terapie, specjalne żywienie, konsultacje, wydatki na podróże. Nie uratowały tej osoby, ale przynajmniej nie zmieniły życia całej rodziny w jeden ciągnący się koszmar. Dlatego też pieniądze są dla mnie bardzo ważne. A jeszcze ważniejsze jest rozsądne zarządzanie nimi, na co na szczęście kładzie nacisk sponsor odcinka.

 

Andrzej:

Obejrzałem wszystkie filmy z kampanii i bardzo chciałabym pochwalić Saxo Bank. Nie obiecują jakichś super rozwiązań, które dadzą Ci zyliony złotych, ale pokazują Ci twoje możliwości. Parafrazujac, dają wędkę, a nie rybę. Choć może mi się to spodobało tak ze względu na sentyment, który mam do Saxo Banku, gdyż jako kibic kolarstwa instytucja ta kojarzy mi się z wygranymi etapami Rafała Majki w koszulce z Saxo Bankiem na Tour de France. Ale do meritum: 1) Podoba mi się najbardziej filmik nr 3. Pokazuje mi on to, co w ostatnim czasie dowiedziałem się o pieniądzach, a co rozwinę w punkcie 2. 2) Jestem facetem, który od dziecka był dusigroszem ;). Może to dlatego, że w domu się jakoś super nie przelewało i każda złotówka była oglądana kilka razy przed jej wydaniem. Jak już zacząłem zarabiać całkiem fajne pieniądze, a nawyk oszczędzania pozostał, pojawił się „problem” co zrobić z oszczędnościami. Poszukałem trochę informacji i zacząłem budować portfel o proste etfy i obligacje indeksowane do inflacji, nic nadzwyczajnego. Nauczony tego, że nie zawsze są pieniądze, mówiłem sobie: a to będzie na trudne czasy, na emeryturę, dla dzieci… ale bez żadnego myślenia co te pieniądze mi dają…. I nastał Covid. Wybuchła panika. Nie twierdzę, że nie byłem przerażony i że majątek na tym nie ucierpiał, ale te zgromadzone pieniądze dały mi spokój. Kiedy koledzy i koleżanki panikowali, czy zaraz nie stracą pracy i zostaną bez grosza z kredytami. Kiedy w czasie pracy zdalnej nie rozgraniczali życia prywatnego od zawodowego i byli cały czas dostępni, dając sobie wejść na głowę pracodawcy. Ja mogłem podejść do tego z większym dystansem. Wiedziałem, że jak nawet dostanę wypowiedzenie, to sobie spokojnie poradzę przez kilka miesięcy bez dochodów. Nie dałem sobie wejść na głowę i tymi pieniędzmi kupiłem spokój i wolność. Oczywiście czarny scenariusz się nie sprawdził, ale teraz wiem, że te pieniądze mogę mi kiedyś znowu przynieść wolność i spokój.

 

Teokae:

Pieniądze są dla mnie jednym z najbardziej uniwersalnych i najdoskonalszych narzędzi jakie wytworzyła ludzkość. Dzięki nim mogę albo całkowicie osiągnąć cel jaki sobie postawię, albo pomagają mi w jego osiągnięciu, bez względu jaki on jest. Jeśli chcę uprawiać wspinaczkę skałkową to dzięki nim mogę kupić odpowiedni sprzęt i wykupić lekcje, co pozwoli mi nauczyć się robić to bezpiecznie. Jeśli chcę w danym momencie poświęcić czas tylko swojej Ukochanej, pieniądze pozwalają mi wziąć wolne i wynająć domek na odludziu, nie martwiąc się czy będziemy mieli za co żyć. Jeśli chcę zapewnić bezpieczeństwo bliskim mogę kupić odpowiednie systemy alarmowe. Jeśli chcę zabezpieczyć przyszłość finansową swoich dzieci, mogę to zrobić inwestując w odpowiednie instrumenty. Co więcej cel zostanie osiągnięty, nawet jeśli mnie nie będzie na tym świecie. Pieniądze pozwalają osiągnąć cel jakim jest służba innym. Jeśli uważam, że dany temat jest istotny dla mnie lub społeczeństwa i uważam, że ludzkość powinna do niego dążyć to mogę przelać pieniądze organizacjom, które mogą się tym zająć w profesjonalny sposób. Jeśli chcę poświęcić swój czas na wolontariat to mogę to zrobić bez obawy, że w najbliższym czasie sam mogę potrzebować pomocy. Co więcej, pieniądze otrzymane za swoją pracę też pomagają w osiągnięciu wewnętrznego szczęścia, ponieważ dzięki nim mamy potwierdzenie, że robimy coś dobrze, że komuś pomogliśmy naszą pracą. Który z filmów kampanii Saxo Banku „money matters” podobał Ci się najbardziej?” Najbardziej trafił do mnie filmik 1/5., „Money: a tool for impact or the root of all evil?” Uważam, że sposób w jaki pieniądz może być wykorzystany jest szczególnie widoczny w XXI wieku. W przeszłości bardzo ciężko było pomóc osobom z jednego krańca Świata w przypadku gdy w drugim działa się wojna. Obecnie możliwości pieniądza są nieograniczone. Możemy zorganizować zbiórkę żywności/medykamentów i wynająć transport, który przewiezie te rzeczy do miejsca zapotrzebowania. W ostatnich dniach mamy dziesiątki przykładów takiego działania gdzie ludzie z całego Świata tworzą zbiórki. Następnie zebrane rzeczy są transportowane by pomóc ludziom walczącym o swój dom na Ukrainie lub by pomóc uchodźcom. Swoimi wyborami konsumenckimi możemy premiować firmy, które dokonują społecznie odpowiedzialnych wyborów i piętnować te, które dla których pieniądz jest celem, a nie narzędziem. Przykładem jest presja wywierana na firmy by zawiesiły swoją działalność w Państwach, które nie spełniają określonych standardów.

 

Klaudia:

Wpis Klaudii jest wyjątkowy jeśli chodzi o formę, więc przy ograniczeniach worpdressa pozwoliłem sobie wkleić go z serwisu YouTube:

 

Wszystkie odpowiedzi znajdziecie tutaj pod materiałem video. Może to Was zainspiruje żeby samemu zadać sobie to ważne pytanie o samemu przed sobą na nie szczerze odpowiedzieć.

Partnerem wpisu i konkursu jest Saxo Bank.

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x