Zrób to sam, czyli portfel pasywny budowany samodzielnie

portfel pasywny samodzielnie

Inwestowanie pasywne w swoim założeniu jest bajecznie proste i namawiam do niego od lat dosłownie każdego. Jednak można podejść do tematu na kilka sposobów i jednym z nich jest portfel pasywny budowany całkowicie samodzielnie. Jak to zrobić?

 

Pasywna rewolucja dzieje się na naszych oczach i coraz więcej Polaków będzie sięgać po instrumenty do długoterminowego inwestowania, jakimi są fundusze ETF. Poza tym pierwszy raz od pół wieku spadła wartość akcji i obligacji na świecie – to świetny moment, żeby co najmniej zacząć się uczyć!

 

 

Portfel pasywny – Nic za darmo #98

 

W #98 odcinku podcastu Nic za darmo skupiam się na metodzie samodzielnego budowania portfela pasywnego. Co to znaczy? Nie zdajemy się na żadna firmę, żadnego robodoradcę, żadnego bankiera. Po prostu siadamy sami przy biurku, robimy plan i co miesiąc samodzielnie dokonujemy zakupów zgodnie z naszą strategią.

 

W tym odcinku:

  • przypomnę krótko i zwięźle czym jest pasywne inwestowanie;
  • podsumuję jak innowacje finansowe i technologiczne sprawiły, że portfela pasywnego buduje się prościej niż kiedykolwiek
  • opowiem o fundamentalnych zasadach budowania portfela pasywnego;
  • pokażę kilka możliwości przykładowych portfeli pasywnych;

 

Strategia strategią, tu pomysłów jest wiele, ale pamiętajmy, że w inwestowaniu pasywnym kluczowa jest egzekucja, czyli żebyście serio miesiąc w miesiąc strategię realizowali.

 

Można też posłuchać odcinka na Spotify lub Apple Podcasts. Jest również wersja YouTube (tutaj zawsze warto podyskutować w komentarzach)

 

UWAGA!

WealthSeed z dniem 7 czerwca 2023 roku zakończył oferowanie usług maklerskich klientom indywidualnym. Więcej szczegółów o tej zmianie znajdziecie na tej stronie: https://www.wealthseed.eu/faq-wypowiedzenie-umowy/

 

Seria edukacyjna o ETF-ach przy której współpracowaliśmy pozostaje na blogu w celach edukacyjnych – w materiale znajdziecie tu dużo ciekawych informacji o inwestowaniu pasywnym i ETF-ach, ale miejcie na uwadze, że dane dotyczące WealthSeed można uznać za nieaktualne.

 

O co chodzi w inwestowaniu pasywnym?

 

Inwestowanie pasywne opiera się na założeniu, że inwestor indywidualny ma małe szanse na samodzielnie pokonanie rynku. W związku z tym nie próbuje pokonać średnich rynkowych, a próbuje je odzwierciedlić. To oznacza zakup całego rynku w odpowiednich proporcjach.

 

Z kolei w naszej strategii zawiera się to, co kryje się pod słowem „rynek”. Gdy mówię „rynek”, mogę myśleć o konkretnej giełdzie, o regionie, a może nawet o całym świecie. Z kolei, gdy buduje się portfel i określa jakie rynki będą w nim ujęte, ustala się też instrumenty i proporcje pomiędzy akcjami i obligacjami. Tutaj zasada jest bajecznie prosta – im więcej akcji, tym portfel agresywniejszy, a im więcej obligacji, tym bezpieczniej. Dlatego najpopularniejszy portfel świata, tzw. 60:40 to nic innego jak 60 proc. akcji i 40 proc. obligacji.

 

Kiedyś inwestowanie pasywne było w Polsce albo trudno dostępne albo relatywnie drogie. Dzisiaj, dzięki rozwojowi rynków finałowych i technologii naprawdę można dzisiaj robić cudowne rzeczy – kupować zdywersyfikowane koszyki instrumentów przez ETF-y, kupować je przez konto maklerskie (dzisiaj wręcz w aplikacji) i zacząć budować portfel od symbolicznych 100 zł. Wydaje mi się, ze często tego nie doceniamy, ze żyjemy w niesamowitych czasach.

 

O czym inwestor musi pamiętać?

 

Omówione w odcinku przykładowe portfele to pomysły inwestycyjne, których zapewne moglibyśmy dodać jeszcze dziesiątki, ale wszystkie te metody łączy wspólna filozofia inwestowania pasywnego. W tej filozofii jest kilka ważnych elementów, o których nie można zapominać:

 

  • Koszty takiego portfela są bardzo ważne. W krótkim terminie lekceważymy czasem małe różnice pomiędzy kosztami, bo np. co to za różnica 0,4 czy 0,6, ale jak się nad tym dobrze zastanowić, to druga opłata jest 50% proc. większa niż pierwsza i jak taki portfel będzie budowany przez 30 lat, to ta różnica będzie już inaczej wyglądała przeliczona na dolary czy euro. Inwestor pasywny szuka tanich rozwiązań.
  • Tanie rozwiązania inwestycyjne. Szukając kont maklerskich czy aplikacji powinniśmy zwrócić uwagę na takie elementy jak koszty za prowadzenie konta, niskie koszty transakcji, brak kosztów przechowywania lub niski koszt przechowywania.
  • Bezpieczeństwo. Ceny są ważne, ale wybierając firmę, za pomocą której inwestujemy wybierałbym raczej instytucję nadzorowaną przez KNF lub solidny zagraniczny podmiot z długą historią i odpowiednimi zabezpieczeniami.
  • Regularność i konsekwencja. Idea portfela pasywnego jest taka, że dokonujemy zakupów raz w miesiącu, o tej samej porze lub na upartego raz na kwartał – nie próbujemy być mądrzejszym do rynku, nie interesują nas dołki i szczyty, kursy walut, koniunktura, prognozy, cykle gospodarcze itp. Rynek uśredni nam wszystko przez dziesięciolecia budowy takiego portfela.

 

Jak zbudować portfel pasywny?

 

Tomasz Pupka-Lipiński z WealthSeed bardzo dobrze podsumował budowę własnego portfela takim oto akapitem w jednym z tekstów na blogu:

 

„Budowa portfela inwestycyjnego z pewnością nie jest zadaniem łatwym, jednak nie jest tak skomplikowana jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Kluczowe w jego budowie jest po pierwsze zrozumienie swoich własnych celów i oczekiwań, zależności pomiędzy potencjalnym wzrostem i ryzykiem oraz spektrum aktywów inwestycyjnych i ich charakterystyki w zakresie właśnie potencjalnego wzrostu i ryzyka. Starajmy się budować portfel, który rozumiemy, dlaczego jest taki a nie inny, jak spełnia nasze cele, a przede wszystkim taki, z którym czujemy się dobrze.”

 

Na koniec: mam dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że nigdy nie było tak łatwo – setki, a właściwie już tysiące instrumentów są na wyciągnięcie ręki polskiego inwestora, dziesiątki kombinacji portfeli i coraz niższe koszty. Portfel pasywny można dzisiaj zbudować samodzielnie. Zła wiadomość jest taka, że w zalewie instrumentów i możliwości, wiele osób poddaje się i odpuszcza temat. Jeśli przemawia do Was idea pasywnego inwestowania, nie odkładajcie tego na nie wiadomo kiedy, bo warunki do zbudowania portfela są naprawdę sensowne: dużo lepsze wyceny na obligacjach i akcjach. Tylko trzeba poświęcić trochę czasu i zaangażowania żeby faktycznie ten portfel odpowiadał naszym wymaganiom i był dopasowany do naszego ryzyka. Jak już to raz zrobicie, to później macie instrukcje obsługi gotową i trzeba ją po prostu konsekwentnie realizować.

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek
1 rok temu

Wielkie dzięki za ten podcast, akurat od pewnego czasu intensywnie myślę nad założeniem portfela pasywnego :) Czy WeatlhSeed ma jakieś przewagi nad prowadzeniem tego rodzaju inwestowania na koncie maklerskim w XTB? Bije się z myślami co wybrać.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Świetny odcinek! Paczka skondensowanej wiedzy o oszczędzaniu przez ETF, mnóstwo konkretów. Dziękuję. Teraz „tylko” trzeba przysiąść i stworzyć swój własny plan :)
Pozdrawiam, wierny słuchacz

Marcin
1 rok temu

Sam obecnie zastanawiam się nad tym w co warto jest zainwestować. Nie jest to takie proste w dzisiejszych czasach. Inflacja jest wysoka. Osobiście staram sie inwestować w kikla kanałów
gotówka w polskich złotych ( na lokacie)
obce waluty
zastanawiam się też nad zakupem nieruchomośći ale czy nie lepiej poczekać aż nieruchomości stanieją? Ponoć mają tanieć.

CELCAMP.PL
1 rok temu

Regularność i konsekwencja podstawą portfela pasywnego bez podejscia emocjonalengo:)

bezkompromisowo
1 rok temu

Miałem pomysł na tworzenie pasywnego portfelu, dziękuję za porady.

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
5
0
Would love your thoughts, please comment.x