Portfel DoradcaTV

Portfel DoradcaTV to program edukacyjny, który prowadzę na swoim kanale YouTube. Tutaj znajdziesz wszystkie jego założenia, linki do poszczególnych odcinków oraz aktualny stan portfela wraz ze spółkami i dokonanymi wpłatami. Dzięki temu możesz być na bieżąco i zarazem uczyć się co tydzień nowych rzeczy związanych z inwestowaniem!

Portfel DoradcaTV ma edukować i pokazywać praktyczną stronę inwestowania w akcje, etf-y i inne instrumenty, jakie można kupić za pomocą konta maklerskiego. W poniższym video omawiam założenia i szczegóły programu – polecam obejrzeć video szczególnie osobom, które są tu po raz pierwszy. 

 

Każdy odcinek to omawiany inny temat dotyczący inwestowania oraz zajrzenie do prowadzonego portfela DoradcaTV, sprawdzenie czy coś się wydarzyło, omówienie ewentualnych transakcji itp. 

Portfel Doradcatv: wpłaty

Zasada portfela jest prosta – mogę dokonać rocznie na rachunek wpłatę do wysokości rocznego limitu dla kont IKE. Chcę Was tym samym zachęcić do zakładania takich rachunków z myślą o emeryturze i nie tylko (inwestując przez IKE jesteśmy zwolnieni z podatku od zysków kapitałowych). 

 

Zatem maksymalna kwota, jaką mogę wpłacić na ten rachunek to kolejno:

 • 15.681 zł w 2020 roku
 • 15.777 w 2021 roku

 

Nie są jeszcze znane limity na 2022 rok, ale zakładam, że będzie to kwota powyżej 16 tys. zł. To pięknie pokazuje jak duże możliwości mają konta IKE, jeśli wpłacamy maksimum limitu.

 

Dokonane w PortfelTDV wpłaty:

 • grudzień 2020 – 15.681 zł (pełny limit za 2020) 
 • maj 2021 – 5.000 zł (część limitu za 2021)

Aktualny skład Portfela DoradcaTV

W portfelu znajduje się gotówka, akcje (polskie i zagraniczne) oraz jeden ETF. Walory w portfelu to:

 • 3 akcje spółki 11 bit studios
 • 50 akcji spółki Ambra
 • 30 akcji spółki Huuuge Games 
 • 100 akcji spółki Marvipol
 • 7 akcji spółki Mo-Bruk
 • 50 akcji spółki PZU
 • 2 akcje spółki Ten Square Games
 • 10 akcji spółki AT&T (spółka z USA, notowana na NYSE)
 • 20 jednostek funduszu Beta ETF mWIG40TR
Portfel dordacatv 11 czerwca 2021

Powyższy screen z rachunku maklerskiego to stan konta na koniec sesji z 11 czerwca 2021 roku.

Wszystkie odcinki Portfel DoradcaTV

Tu znajdziesz linki do wszystkich odcinków, jakie ukazały się w serii Portfel DoradcaTV:

 

Odcinek 16: Fuzje i przejęcia na giełdzie: analityczne wyzwanie dla inwestora 

Każdego inwestora prędzej czy później dopada jakaś fuzja bądź przejęcie – wtedy trzeba podjąć decyzję co zrobić z taką spółką w portfelu, bo tak naprawdę trzeba przeanalizować jej obecność w portfolio od nowa (już przy nowych założeniach). W odcinku pokazuję rynek fuzji i przejęć w Polsce w 2020 roku, konkretne przykłady i konsekwencje transakcji (np. ściągnięcie spółki z giełdy, połączenie dwóch spółek w jedną, zmiana działalności głównej spółki), omówienie transakcji AT&T wydzielającej Warner Media i łączącej spółkę z podmiotem Discovery. W odcinku omawiam również zakup akcji Ten Square Games do portfela.

 

Odcinek 15: „Nowy / Polski Ład” – potencjalny wpływ na polską giełdę i zyski spółek

Możemy udawać, że polityka nas nie dotyczy, ale każda reforma czy poprawka w ustawie może dotknąć nas jako obywatela lub podatnika – podobnie jest ze spółkami na giełdzie. Ten odcinek poświęcam na analizę „Polskiego Ładu”, czyli nowego programu rządowego, który został zapowiedziany przez polityków. Jest tam dużo zmian podatkowych, ale również program wsparcia, który dotknie deweloperów i banki, a także poszczególne zapowiedzi dla samej giełdy (ułatwienia w procesie IPO). Omawiam w tym odcinku również zakup akcji spółki Marvipol.

 

Odcinek 14: Sezon wyników spółek a prognozy analityków

Kondycję spółek oceniamy po publikowanych co kwartał wynikach. Ale jak ocenić czy wyniki były bardzo dobre czy bardzo złe? Tu istotny jest punkt odniesienia i jest to nie tylko analogiczny wynik z ubiegłego roku, ale również prognoza analityków lub tak zwany consensus, czyli średnia wyciągnięcia z rynkowych prognoz. Oprócz tego omawiam też ogromną „lukę danych”, która występuje w Polsce w porównaniu z USA. Wynika to z dozwolonych prawnie terminów publikacji raportów. Oznacza to jednak, że polski inwestor może dopiero w kwietniu poznać wyniki za ubiegły rok, podczas gdy amerykański inwestor będzie już czytał raport za pierwszy kwartał tego roku. Poza tym omawiam zakup akcji PZU do portfela.

 

Odcinek 13: Czy polski inwestor może inwestować jak Buffett?

Dostaję to pytanie od lat, więc teraz mogę odesłać każdego zainteresowanego odesłać do tego odcinka :) To oczywiście podchwytliwe pytanie, bo nie da się inwestować jak Buffett w polskich warunkach, ale z drugiej strony… można inwestować dosłownie jak Buffett kupując akcje Berkshire Hathaway, czyli jego spółki. To niesamowity wehikuł inwestycyjny i o nim opowiadam w trzynastym odcinku. Przy okazji omawiam również ostatnie walne zgromadzenie spółki i spostrzeżenia Warrena na temat aktualnej ekonomii i stanu gospodarki USA.

 

Odcinek 12: Hossa w cieniu wojny, czyli WIG-Ukraine 

Na szczęście żyjemy w kraju, w którym nie ma zagrożenia konfliktem zbrojnym, ale na naszej GPW jest indeks spółek ukraińskich, co oznacza, że konflikt zbrojny może dosłownie pojawić się jako poważne ryzyko w naszym portfelu. Omawiam tu WIG-Ukraine i bardzo ciekawe spółki z sektora rolnego, które są relatywnie nisko wyceniane właśnie ze względu na wiszący w powietrzu konflikt z Rosją. To bardzo ważne, żeby dobrze znać ryzyka, jakie wiążą się z każdym elementem naszego portfela.

 

Odcinek 11: 7 „nudnych” spółek z silnymi fundamentami i rekordową ceną

Początkujący inwestorzy często sięgają po spółki, które są popularne, widać je na pierwszych stronach gazet, a ich biznes jest relatywnie łatwy do zrozumienia. Branża producentów gier lub biotechnologia to łatwy przykład, bo udana gra lub wynalezienie leku jest tematem medialnym i chwytliwym. Dlatego przekornie w tym odcinku pokazuję tradycyjne, niekiedy wręcz nudne biznesy spółek, które pokazują od lat piękne wyniki, dzielą się dywidendami i dały dużo zarobić cierpliwym inwestorom. Przy okazji łączą w sobie 2 elementy: silne fundamenty i silny trend wzrostowy, w większości przypadków oznaczający ATH, czyli najwyższą wycenę w historii spółki. 

 

Odcinek 10: Jak inwestować BEZ konta maklerskiego?

Na pierwszy rzut oka ten temat nie ma sensu, bo przecież kilka odcinków wcześniej powiedziałem, że podstawowe narzędzie inwestora to właśnie rachunek maklerski. Jednak inwestowanie to dużo szersze pojęcie niż kupowanie samodzielnie pojedynczych akcji. Przecież każdy przyszły emeryt posiadający jednostki uczestnictwa w PPK czy OFE też jest inwestorem, nawet jeśli nie widział na oczy jak składa się zlecenie. Ja sam korzystam z różnych rozwiązań i poza kontem maklerskim kupuję fundusze pasywne za pomocą różnych narzędzi – działa to sprawnie i wygodnie, w zasadzie opiera się na ciągłym kupowaniu tego samego z myślą o celach za wiele, wiele lat. I takie rozwiązania pokazuję w odcinku – zdecydowanie przypadnie to do gustu początkującym i tym, którzy chcą inwestować pasywnie. 

 

Odcinek 9: Dywidendowy arystokrata w portfelu: AT&T

Dywidendy to temat dla długoterminowych inwestorów, ale w czasie dużych wahań rynkowych, wielu ludzi właśnie ta stabilność kusi – w końcu nie interesuje nas kurs, ale rosnące z roku na rok dywidendy. Do portfela trafiła spółka z indeksu arystokratów dywidendowych, więc przy okazji tego odcinka omawiam jak działa filozofia tego indeksu, w którym spółki co najmniej od 25 lat podwyższają wypłacane inwestorom dywidendy. Akurat AT&T to przykład spółki z tzw. wysokim yieldem i będzie ona pierwszą tego typu transakcją w portfelu edukacyjnym. 

 

Odcinek 8: Wejście na giełdę tylnymi drzwiami: RTO (Friz i CDR), SPAC

Spółka może wejść na giełdę na kilka sposobów i niekoniecznie będzie to klasyczna emisja, czyli IPO z wielkim prospektem i akcją informacyjną skierowaną do zainteresowanych. Równie dobrze może być to odwrotne przejęcie (nawet CD Projekt tak kiedyś zrobił!), a teraz Friz na giełdzie pojawi się ze swoją Ekipą dokładnie taką samą metodą. Jeszcze inna forma, znana głównie amerykańskim inwestorom to tzw. SPAC, czyli spółka stworzona pod wprowadzenie innej spółki na parkiet. Warto znać ten proces, nawet jeśli nie będziemy w najbliższym czasie z niego korzystać. Niewiedza niestety kosztuje, szczególnie gdy chcemy zarobić na czymś, czego nie rozumiemy. 

 

Odcinek 7: Jak wybrać konto maklerskie?

Konto maklerskie to nasze podstawowe narzędzie wykonywania transakcji, więc ten odcinek jest dla każdego kto stoi przed wyborem rachunku. Auto służy nam do przejechania z punktu A do punktu B, ale to od nas zależy czy użyjemy auta dużego, małego, sportowego, terenowego, takiego, które pali dużo czy jest bardzo ekonomiczne. Dokładnie tak samo jest z kontem maklerskim – wybieramy je pod kątem dostępnych instrumentów, kosztów, narzędzi i oczywiście przyjętej strategii. Podpowiadam jakie mamy aktualnie oferty i pod jakim kątem możemy je rozpatrywać. No i najważniejsze: można mieć kilka kont i to też sprawnie działa. Najlepszym tego przykładem jest posiadanie rachunków IKE czy IKZE, które służą do strategii długoterminowych, a pozostałych kont do innych rozwiązań. 

 

Odcinek 6: Hossa, bessa, korekta i konsolidacja – jak to działa?

Inwestorzy często przerzucają się pojęciami giełdowymi, a gdy stawiamy dopiero pierwsze kroki, jest łatwo się w tym wszystkim pogubić. W tym odcinku omawiam takie pojęcia jak hossa, bessa, korekt i konsolidacja – wszystkie one mają swoje konkretne ramy, dzięki którym możemy je odróżniać. Czasem mała korekta może okazać się bessą, a bessa też ma swoje korekty, które mogą nas zmylić, gdy liczymy na odwrócenie trendu. Omawiam też sporo danych historycznych i różne korelacje, które mogą wystąpić na poszczególnych rynkach. 

Odcinek 5: GPW czy NC? Szanse i ryzyka NewConnect 2021 

Po latach marazmu, w 2020 roku obudził się NewConnect, czyli nasza mała giełda. Takich obrotów nie tylko nie wiedzieliśmy od dekady, ale były one dosłownie większe niż te z 10 lat razem wziętych. To ważne, aby odróżniać specyfikę tych 2 rynków, bo teoretycznie oba są na wyciągnięcie ręki dla inwestorów indywidualnych, ale w praktyce powinniśmy podchodzić do nich nieco inaczej, szczególnie mają na uwadze ryzyka. Pokazuję też NCIndex i jak patrzeć na poszczególne spółki żeby nie wpaść po drodze w żadną pułapkę.  

 

Odcinek 4: FOMO inwestora, pozycja gotówkowa i Mo-Bruk w portfelu 

Dużym problemem wielu inwestorów (znam to doskonale z praktyki) jest ciągły brak gotówki w portfelu. Obsesja, że każdy grosz musi pracować powoduje, że brakuje nam wolnych środków, gdy te są najbardziej potrzebne. W tym odcinku omawiam właśnie konieczność posiadania pozycji gotówkowej oraz FOMO – bardzo niebezpieczne zjawisko, które dotyka nas także w inwestowaniu – mamy ciągle wrażenie, że przegapiamy jakiś ruch wzrostowy i gdzieś nas nie ma (a tam hossa!). Przez to podejmujemy dużo złych decyzji, skaczemy z inwestycji na inwestycję lub kupujemy instrumenty na lokalnych szczytach. Mam też jeden sposób na radzenie sobie z FOMO, który dokładnie tu omawiam. 

 

Odcinek 3: Metody inwestowania: pasywnie, dywidendowo, aktywnie czy spekulacyjnie

To obowiązkowy odcinek dla każdego kompletnie początkującego inwestora. Omawiam w nim 4 podstawowe metody inwestowania akcyjnego, od których w dużej mierze zależą dobrane narzędzia, czas, zaangażowanie i środki potrzebne do realizacji strategii. Można inwestować całkowicie pasywnie i zdać się na to co zarobi dla nas szeroki rynek. Można postawić na spółki dywidendowe, czyli skupić się na zyskach wypłacanych przez spółki, a nie na ich aktualnych wycenach. Możemy też samodzielnie próbować pokonać rynek dobierając akcje na długi termin do portfela lub zająć się aktywnym handlem, czyli tzw. tradingiem kupując i sprzedając akcje w horyzoncie dni czy tygodni, bez zastanawiania się co będzie za rok czy dłużej. Każda metoda inwestowania jest dobra, pod warunkiem, że chcemy ją zgłębiać i sukcesywnie wdrażać. 

 

Odcinek 2: Czy warto kupić akcje HUUUGE GAMES i po co firmom giełda? 

Inwestor indywidualny kupuje akcje, bo chce zarobić. A czemu w takim razie spółka chce iść na giełdę, pokazywać wszystkie dane i dzielić się zyskami? W tym odcinku oprócz analizy prospektu emisyjnego Huuuge Games, omawiam jak działa crowdfunding, pre-ipo oraz debiut giełdowy z pełną procedurą publicznej emisji akcji. Giełda to piękny wynalazek, który ma pogodzić firmy potrzebujące kapitału z inwestorami dysponującymi nadwyżkami – warto zrozumieć to na samym początku inwestowania. To nie jest kasyno, w którym mamy nadzieję wyjść z wygraną. To jest jeden z najważniejszych elementów składowych wolnego rynku każdego gospodarki i oczko w głowie takich kapitalistów jak ja ;)  

 

Odcinek 1: INWESTOWANIE 2021: „Dwa światy”: kryzys i hossa 

Pierwszy odcinek poświęciłem na omówienie szerokiego kontekstu inwestowania w 2021 roku. Jak pokazują dane, jesteśmy w sytuacji absolutnie wyjątkowej – wygrzebując światową gospodarkę z gigantycznego kryzysu po pandemii, znaleźliśmy się w czasie zerowych stóp procentowych, presji inflacyjnej, rekordowych oszczędności u konsumentów i firm i do tego mamy rekordowe zainteresowanie inwestowaniem na świecie. Ludzie autentycznie siedzieli w domach w czasie lockdownu i zaczęli zakładać konta maklerskie. To odcinek pełen danych pokazujących jak złożona jest aktualna sytuacja dla inwestora. Zdecydowanie warto od niego zacząć!

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj